Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημερα, στο σπιτι μου εχω 3 ασφαλειες γενικες 16a μετα ειναι για την κουζινα, και 2πολικος για το μποϊλερ εφερα εναν ηλεκτρολογο και με εβαλα και μια ασφαλεια για τον υπολογιστη να ειναι μονος του, 10α αυτη και με εβαλε και γειωση στην πριζα, αυτο που θελω να ρωτησω και με αφορμη την τηλεοραση μου που εχει ενα προβλημα με το τροφοδοτικο της πεταει κατι λαμψεις στην εικονα και η ασφαλεια δεν πεφτει,

οποτε λοιπον θα πρεπει να μπει ενα ρελε διαφυγης; αυτος ο ηλεκτρολογος με ειπε γυρω στα 120Ε γαλλικο ρελε θα βαλει ειναι λεει τα καλυτερα, αλλά αν μια συσκευη εχει προβλημα και πεφτει αυτο, πως γινεται μετα πετας την συσκευη ή μπωρεις μετα να το παρακαμψεις (η τιμη ειναι καλη που με ειπε αυτος θα βαλει επισης και μια πριζα σουκο στον υπολογιστη γιατι ακομα ειμαι με την παλια πριζα 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Ρελέ πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε γιατί αυτό θα σε προστατέψει σε περίπτωση ηλεκτροπληξιας.

 

Αν το Ρελέ πέφτει και ευθύνεται κάποια συσκευή (δεν είναι απαραίτητο να φταίει κάποια συσκευή) τότε την αφαιρείς από το ρεύμα και το ξανά σηκώνεις.

 

Υπάρχει η πατέντα "bypapass" που βάζουν παράλληλα με το Ρελέ έναν διακόπτη αλλά αυτό είναι επικίνδυνο γιατι αν πέφτει το Ρελέ (οπότε υπάρχει διαρροή άρα λογικό να πέφτει για να σε προστατέψει) και 8ας να σηκώσεις τον διακοπτη ναι μεν θα έχεις ρεύμα αλλά δεν θα υπάρχει κάποια προστασία.

 

Οσο αναφορά την τηλεόραση εγώ θα σταματούσα να την χρησιμοποιώ αφού πετάει σπίθες και θα την πήγαινα σε κάποιον τεχνικό.

 

Η τιμή μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ο ρελές διαρροής έχω την εντύπωση ότι δεν προστατεύει τις συσκευές αλλά το ανθρώπινο σώμα από πιθανές διαρροές ρεύματος κάποιων συσκευών (δεν ξέρω κατά πόσον θα βοηθήσει αυτό με τις λάμψεις τησ τηλεόραση)

Επίσης μετά την εγκατάσταση του ρελέ διαρροής είναι απαραίτητονα γίνεται και μέτρηση στου ρελέ με ειδικά όργανα.

Οι ρελές ξεκινάνε από 45€ και άνω ανάλογα με τα amber της κεντρικής ασφάλειας του σπιτιού σου. (40Α, 63Α, μονοφασικό ή τριφασικό).

Οι schneider electric που λογικά σου πρότεινε και οι Hager είναι αξιόπιστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σπίτι εχει γείωση ή εβαλε μονο στην πρίζα να φαίνεται?  :lol: αν πεφτει το ρελε τοτε φταιει καποια συσκευη. ειτε την φτιάχνεις, είτε την πετάς. πατεντες με διακοπτες παραλληλα και ιστοριες καλυτερα αστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ο ρελές διαρροής έχω την εντύπωση ότι δεν προστατεύει τις συσκευές αλλά το ανθρώπινο σώμα από πιθανές διαρροές ρεύματος κάποιων συσκευών (δεν ξέρω κατά πόσον θα βοηθήσει αυτό με τις λάμψεις τησ τηλεόραση)

 

Σωστά, το διαρροής μας προστατεύει από την ηλεκτροπληξία και οι ασφάλειες προστατεύουν την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού (τα καλώδια δηλαδή) και όχι τις ηλεκτρικές συσκευές όπως νομίζουν αρκετοί.

το σπίτι εχει γείωση ή εβαλε μονο στην πρίζα να φαίνεται?  :lol:

 

Απο τους Έλληνες ηλεκτρολόγους όλα να τα περιμένεις :P δεν ευθείνεται απαραίτητα κάποια συσκευή ότανμ πέφτει το δδε. Μπορεί να φταίει κάποια μπρίζα που έχει πάρει υγρασία ή και κάποιο βραχυκύκλωμα μεταξύ ουδετέρου και γείωσης σε κάποιο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για την γειωση δεν ξερω αυτος με ειπε οτι εκεινα τα χρονια ηταν το ξυλινο πατωμα για γειωση, οπως εχω κι εγω γειωση στην οικοδομη πρεπει να υπαρχει, ετσι με ειπε αυτος,  οντως hager θα με βαλει ειχα ξεχασει την ονομασια του το θεμμα ειναι οτι εγω τον ειπα αν πεφτει σε καποια συσκευη γιατι οταν μπει αυτο δεν θα καθομαστε να βαζουμε ολες τις συσκευες να δουμε που θα πεσει, με ειπε αυτος αν στο κανει μετα σε καποια συσκευη παρε με τηλεφωνο και θα σου πω τι θα κανεις επισης με ειπε 100Ε αρχικη αλλά λεει αν το βαλω και πεφτει σημαινει οτι καπου υπαρχει διαροη ρευματος, οποτε λεει θα με παρει 1 ωρα 2 ωρες αναλογα και εκει ηταν που ειπε γυρω στα 120 130 αλλά αν δεν βρει προβλημα μαζει με την πριζα σουκο που θα μπει για το ups ολα μαζει 105Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To relay διαφυγής ειναι οπως ακριβώς το περιγραφεί η λεξη. "διαφυγής" δηλαδη αν δει ρεύμα μεταξύ ουδέτερου και γης ή ρεύμα μεταξύ φάσης και γης ή πιο απλά διαφορετικό ρεύμα στην φάση απο οτι στον ουδέτερο, μονο τοτε αναλαμβάνει δράση και πέφτει.

 

 

Σε καθε αλλη περίπτωση οπως αυτη που περιγράφεις η λειτουργιά για τον relay είναι οκ και αυτο που πρέπει να πέσει ειναι η ασφάλεια, η ασφάλεια ομως δεν πέφτει γιατί το ρεύμα ειναι εντος της λειτουργίας της

 

 

Με λιγα λόγια αν συνεχίσεις να εχεις αυτο το τροφοδοτικό στην πρίζα θα καεί ετσι άπλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης παιδια το ρελε δεν το βαζω για την τηλεοραση, η τηλεοραση αυριο μπωρει να χαλασει ειναι θεμμα ημερων οποτε αυτος λεει επειδη η τηλεοραση ειναι απλου τυπου η πριζα (μια crt 32 sony trinitron)  δεν θα το επιανε το ρελε γιατι δεν χρειαζεται γειωση, το ρελε πιανει με λεει μονο πριζες σουκο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει γιατί και η δικιά μου πολυκατοικία είναι χτισμένη το 1974 κα υπάρχει κανονικά γείωση και στα δωμάτια με ξύλινο πάτωμα και σε αυτά με μάρμαρο.

To relay διαφυγής ειναι οπως ακριβώς το περιγραφεί η λεξη. "διαφυγής" δηλαδη αν δει ρεύμα μεταξύ ουδέτερου και γης ή ρεύμα μεταξύ φάσης και γης ή πιο απλά διαφορετικό ρεύμα στην φάση απο οτι στον ουδέτερο, μονο τοτε αναλαμβάνει όραση και πέφτει.

 

 

Σε καθε αλλη περίπτωση οπως αυτη που περιγράφεις η λειτουργιά για τον relay είναι οκ και αυτο που πρέπει να πέσει ειναι η ασφάλεια, η ασφάλεια ομως δεν πέφτει γιατί το ρεύμα ειναι εντος της λειτουργίας της

 

 

Με λιγα λόγια αν συνεχίσεις να εχεις αυτο το τροφοδοτικό στην πρίζα θα καεί ετσι άπλα

Πέφτει και με την φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα τι να κανω να το βαλω; φοβαμαι μηπως μετα πεφτει το ρελε....(στο ups που ειναι turbo x και χαλαει λιγο και τον πινακα οταν το εχω με τον υπολογιστη με θυρα usb)  αλλά μην πεφτει και σε κανενα πλυντηριο και ετσι  απλα πεφτει πολυ ευκολα και μετα τι γινεται; αυτο δεν καταλαβα πετας τη συσκευη ή μπωρεις να το παρακαμψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε το παρακαμπτεις γιατι μετα το ρευμα θα βαρεσει εσενα. δε πεφτει τοσο ευκολα οχι εκτος αν η εγκατασταση σου και οι συσκευες σου ειναι τραγικες. καλύτερα κατεμε να πεφτει 1-2 φορες το μηνα παρα να σε χτυπησει το ρευμα. αν εχεις και ups στο pc κανενα θεμα...αν πεφτει συνεχεια βρισκεις ποια συσκευη φταιει και την δινεις για φτιαξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα τι να κανω να το βαλω; φοβαμαι μηπως μετα πεφτει το ρελε....(στο ups που ειναι turbo x και χαλαει λιγο και τον πινακα οταν το εχω με τον υπολογιστη με θυρα usb)  αλλά μην πεφτει και σε κανενα πλυντηριο και ετσι  απλα πεφτει πολυ ευκολα και μετα τι γινεται; αυτο δεν καταλαβα πετας τη συσκευη ή μπωρεις να το παρακαμψεις

 

Το Ρελέ δεν πρέπει να το παρακάμψεις για κανένα λογο. Αν ευθύνεται κάποια συσκευή, την βγάζεις από το ρεύμα και την πας για φτιάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...