Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

το 2.5mm^2 διατομη ειναι το ελαχιστο για 16Α γραμμη (17.5max). το 1.5mm^1 ο κανονισμος λεει οτι αντεχει 13Α. δε μπαινουνε στην τυχη τα νουμερα.

Aν δείτε εσείς οικιακό ψυγείο, 220χ13= 2860w να μου το πείτε και έμενα να παω να το αγοράσω.

 

 

Σε αυτό απάντησα, δεν απάντησα στην σχέση διατομών και αμπερ.

Εσύ εννοείς ότι είναι λίγα ή πολλά τα 16 ampere?Αποστολή από το Xperia neo v με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια περιπου ποσο ειναι κοστιζει μια τετοια εγκατασταση;  δηλαδη να με βαλει μια πριζα σουκο οπως ειπα για τον υπολογιστη να μετρηση και να κανει ελεγχο τον πινακα και τισ πριζες και να βαλει και ενα καλο ρελε το οποιο θα ειναι αξιοπιστο στο περιπου ποσο πρεπει να κοστισει ολο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δείτε εσείς οικιακό ψυγείο, 220χ13= 2860w να μου το πείτε και έμενα να παω να το αγοράσω.

 

 

Σε αυτό απάντησα, δεν απάντησα στην σχέση διατομών και αμπερ.

 

δεν μια ασφαλεια για καθε συσκευη αδερφε. εχεις μια για 5-6 πρίζες ξέρω γω.η λογικη ειναι όταν τις δουλευεις ολες μαζι να μην παρεις καμια φωτια με 1.5mm^2 καλώδιο.

πλεον ο κανονισμος λεει να μπαινουνε 10ρες ασφαλειες στις γραμμες φωτισμου 16αρες στις πρίζες. μη παιρνεις παραδειγμα παλιο σπίτι που ταχει ολα ανακατεμενα σε μια γραμμη  και δε πεφτουνε σχεδον κατα τυχη ξερω γω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πριν ένα. μήνα περίπου άλλαξα όλες τις ασφαλειες και.μου έβαλα και ασφαλεία ηλεκτροπληξιας και μου πειρε 300 ευρώ αλλά κάναμε και κατι αλλες δουλειές και τον είχα στο σπιτι 2 μέρες.....και χθες το βραδυ επεσε η ασφάλεια ηλεκτοπληξιας σήκωνα μια μια τις ασφαλείές για να δω που υπάρχει το πρόβλημα..μόλις σηκωωσα την τελευταία ξαναεπεσε έψαξα και τέλικα έφταιγε ένα πολυμπριζο που είχα στην κουζίνα..μολις το εβαζα στην πριζα επεφτε το ρελε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πριν ένα. μήνα περίπου άλλαξα όλες τις ασφαλειες και.μου έβαλα και ασφαλεία ηλεκτροπληξιας και μου πειρε 300 ευρώ αλλά κάναμε και κατι αλλες δουλειές και τον είχα στο σπιτι 2 μέρες.....και χθες το βραδυ επεσε η ασφάλεια ηλεκτοπληξιας σήκωνα μια μια τις ασφαλείές για να δω που υπάρχει το πρόβλημα..μόλις σηκωωσα την τελευταία ξαναεπεσε έψαξα και τέλικα έφταιγε ένα πολυμπριζο που είχα στην κουζίνα..μολις το εβαζα στην πριζα επεφτε το ρελε...

καλα σου εκανε και παραπανω δουλεια ομως, σε εμενα θα βαλει μονο αυτο το ρελέ και θα βαλει και μια πριζα σουκο στον υπολογιστη τιποτα αλλο, το πολυμπριζο τι ειχε;  μηπως ηταν απο τα φτηνα; τι μαρκα ηταν;   επισης παιδια ρωτησα και εναν ηλεκτρολογο αλλον με ειπε γυρω στα 90 αλλά ειναι παππους και δεν ξερω αν ειναι εμπιστοσυνης, μαλον θα παρω αυτον τον ακριβο για πιο σιγουρια δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδιά  να το πω λίγο καλύτερα ήρθε ο ηλεκτρολογος  με εβαλε καλωδιο μεσα απο τον τοιχο, για το πολυμπριζο  το οποιο ειναι και ο υπολογιστης επανω, μετα εβαλε μια ασφαλεια στον πινακα 10Α γιατι πριν ηταν ολα μαζει στις 3 ασφαλειες του πινακα οποτε καλο πιστευω ηταν να μεινει μονος του ο υπολογιστης και τα περιφεριακα του, μετα με εβαλε και μια γειωση ενα ακομα καλωδιο δηλαδη και τελειωσε και με πηρε 80Ε αυτη την στιγμη πανω στο πολυμπριζο (10 θεσεις turbo x μαζει με ενα ups 1000v/a turbo x<<εαν πεσει το ρελε θα ειναι γιατι ειναι το turbo x :-D ) εχω την οθονη μου lg επιπεδη ειναι, τα ηχεια μου, το ρουτερ μου, το πολημηχανημα μου, ενα hub, ενα φωτιστικο γραφειου, και τον υπολογιστη μου με 650w τροφοδοτικο το οποιο ζητημα να φτανει μεχρι τα 420w γιατι ο υπολογιστης ειναι καινουριος, και τα καινουρια καινε λιγοτερο. Ειπα λοιπον να βαλουμε αυτο το ρελε τωρα για να γινει και η δουλεια καλυτερη  η οικοδομη μου ειναι το 68 καπου εκει, αλλες πριζες εχουνε γειωση αλλες οχι, γιατι το ξυλινο πατωμα το ειχανε για γειωση τοτε, οπότε πρέπει να βαλω μετα σε ολες τις πριζες γειωση; η οχι; επισης αν μπει το ρελε πως θα καταλαβω οτι ειναι πριν ή μετα την γραμμη του πινακα; γιατι οντως ειναι λαθος ο τροπος για το ρελε που εχω ακουσει οτι το κανουν παρακαμψη πως θα καταλαβω οτι το βαζει σωστα; επισης αν μετα πεφτει το ρελε πρεπει καθε φορα να τον φωναζω τον ηλεκτρολογο να με βρισκει το προβλημα; για καθε συσκευη; και αν ειναι απο συσκευη την πεταμε; :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστεύω πως πρέπει να μπουν σε όλες τις μπρίζες γείωση.Αν φταίει κάποια συσκευή είπαμε την πας για φτιάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαν τοτε αν ειναι ετσι ειναι μπελας, εγω για καλο θελω να το βαλω αν ειναι δηλαδη και εχω 5 συσκευες οι οποιες λειτουργουν αλλά αυτο δεν τις θεωρει σωστες τοτε πρεπει να εχω ενα καρο λεφτα για να φτιαχνω και να κανω, μηπως να το ξανασκεφτω να βαλω τετοιο πραγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΆ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΆΛΕΙΣ γιατί αν έχεις στην κουζίνα πχ διαρροή και έχεις ρελέ τότε θα πέσει. Αν δεν έχει Ρελέ τότε θα είναι επικίνδυνό γιατί μπορεί να σε χτυπάει το ρεύμα.

 

 

 

Και το ρελέ πέφτει πάντα για καλό για να σε προστατέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έιχε βγάλει τιμές για όλα αλλά μόνο το σύνολο θυμάμαι...δεν ξέρω τι μάρκα ήταν αλλα το ειχα ενα χρόνο .....και εγώ σε μερικές πρίζες δεν έχω γείωση γιατι το σπίτι είναι παλίο και για να βάλω τώρα είναι πολύ δύσκολο .να φανταστείς ούτε ο λέβιτας δεν είχε απο εκεί που έπερνε ρεύμα και κατεβάσαμε γείωση...καλό είναι να βάλεις γείωση αν γίνετε σώζει ζωές...και το ρελέ να βάλεις δεν κανει κακό αλλά καλό ...κοίτα αν πέσει τότε πρέπει να ψάξεις όλες τις συσκευές μια μία και τα πολύπριζα για να βρείς πιο έχει διαρροή ..όπως έκανα και εγώ και τελικά όπως ειπα έφταιγε το πολύπριζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να το βαλω μηπως λυθουν τα προβληματα του σπιτιου μου, γιατι πχ αναβω το φως σε πολυφωτο  μαλον ερχεται πολυ ταση και το πολυφωτο καιει την λαμπα πεταει σπιθα και πεφτει και η ασφαλεια καμια φορα, επισης ο φουρνος ερχεται αποτομο ρευμα και καιγονται τα φαγητα, και το ψυγειο παγωνει και πιανει ψυξη αποτομα,  επισης να πω οτι οταν ανοιγουμε κατι που τραβαει ρευμα πολυ το ups κανει τσακ που σημαινει οτι πεφτει σε βυθισμα πχ οταν ανοιγω ενα κλιματιστικο ή ενα πλυντιριο ή το θερμωστατη ή μια σκουπα γιατι γινονται ολα αυτα;  πηρα την δεδηε και με λεει να κοιταξω το σπιτι ολη την εγκατασταση αν δεν ειναι απο εμενα το προβλημα τοτε λεει ερχονται αυτοι και το βλεπουν αυτος ο ηλεκτρολογος απο τη αλλη με λεει χωρις αποδειξη γιατι λεει θα με βγει πιο ακριβα πως θα με πιστεψει μετα η δεη οτι πηρα ηλεκτρολογο ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Ρελέ δεν θα διορθωθούν αυτά. Πρέπει να το αναφέρεις στο ηλεκτρολόγο μή8ως έχεις υπέρταση.

 

 

Εγώ σε κάποιες μπρίζες δεν έχω γείωση αλλά τραβήξω εξωτερικό καλώδιο από την γείωση μιας μπριζας και θα το φέρω σε αυτές που δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Ρελέ δεν θα διορθωθούν αυτά. Πρέπει να το αναφέρεις στο ηλεκτρολόγο μή8ως έχεις υπέρταση.

 

 

Εγώ σε κάποιες μπρίζες δεν έχω γείωση αλλά τραβήξω εξωτερικό καλώδιο από την γείωση μιας μπριζας και θα το φέρω σε αυτές που δεν έχουν.

του το ειπα και με λεει εγω θα μετρησω αλλά αν εχεις προβλημα το βραδυ; δηλαδη το προβλημα ειναι το βραδυ; θα περιμενουμε λεει μεχρι να νυχτωσει για να κανουμε τις μετρησεις;  (βετερανε μια χαρα ξερεις απο ηλεκτρολογικα μηπως εισαι ηλεκτρολογος και δεν το ξερεις; :-D  αληθεια  τι σ αρεσει να κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του το ειπα και με λεει εγω θα μετρησω αλλά αν εχεις προβλημα το βραδυ; δηλαδη το προβλημα ειναι το βραδυ; θα περιμενουμε λεει μεχρι να νυχτωσει για να κανουμε τις μετρησεις;  (βετερανε μια χαρα ξερεις απο ηλεκτρολογικα μηπως εισαι ηλεκτρολογος και δεν το ξερεις; :-D  αληθεια  τι σ αρεσει να κανεις;

Δεν ξέρω αν φταίει το βράδυ. Τα ηλεκτρολογικά πάντα μου άρεσαν γιαυτό και ψάχνομαι και ασχολυμαι ερασυτεχνικά και κυρίως με μικρές τάσεις (αν και βάζω χέρι και στα 220 που και που) για να μην με κλαίνε οαι επειδή γκρινιάζει επειδή φοβάται η μάνα μου.

 

:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :-D   καλοοοοοο   που τα βρισκεις,   παντος το ρευμα θελει προσοχη οπως και να το κανουμε θελει προσοχη που ακουμπαμε και τι να κανουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...