Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον βετερανε να το κανω; για πες μια πιο λογικη τιμη ας πουμε,   να το βαλω να τελειωνει;

 

130Ε με ειπε οτι μπωρει να φτασουμε, αν μπει και δουλεψει χωρις προβλημματα ειναι γυρω στα 100Ε λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα δω αν ειναι να με περισεψουν απο τα 300Ε που παιρνω, το πολυ πολυ να πω την δεη να με αφησει ενα μηνα δωρο το ρευμα καπως ετσι μονο μπωρει να μπει αυτο το ρελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο λεφτα ενωεις;  οχι δεν ειχα, τελευταια φορα που ειχα πολλα λεφτα ηταν το 2011 εκει επαιρνα κοντα στα 700Ε  εκει θα μπωρουσα να κανω αυτη την δουλεια με τον πινακα, εκανα βεβαια το μισο δηλαδη αυτο με την γειωση στον υπολογιστη και μια ασφαλεια 10Α στον πινακα εδωσα εκεινο το 80Ε

 

τι ενωεις αν το αφησω 1-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως με το δωρο τα χριστουγεννα, να σε ρωτησω κατι βετερανε, τοσα χρονια αυτος ο πινακας ειναι απο τοτε που χτιστηκε η οικοδομη δεν επαθε κανεις τιποτα  οποτε γιατι να παθει τωρα καποιος, εμενα το βασικοτερο προβλημα ειναι να λυθει αυτο με τους τσακ τσακ που κανει το ups γιατι εχει αυτα τα βυθισματα και γιατι ειναι ολες αυτες οι υπερτασεις με τον φουρνο και το ψυγειο, γιατι σκανε οι λαμπες ολα αυτα ειναι απο εμενα ή απο την δεη;  αυτο θα τα φτιαξει ολα αυτα;  μηπως το ups κανει ολη την ζημια στον πινακα γιατι ειναι turbo x; αα και το ups οταν το βαζω με την θυρα επικοινωνιας του υπολογιστη τοτε κολαει ολος ο πινακας με αποτελεσμα να εχει διακοπες δηλαδη να αναβοσβηνουν τα φωτα γι αυτο και το εβγαλα το καλωδιο usb απο το ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αστο βετερανε αν ειναι ας ερθει αυτος να τα κανει   γιατι σιγουρα θα πεσει σε καποια συσκευη προς το παρον σε ευχαριστω εσενα, αλλά και ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν, οταν με το καλο μπει αυτο το ρελε τα ξανα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

λοιπον παιδια καλησπερα, σκεφτηκα τελικα να το βαλω το ρελε και μαλον θα το βαλει καποιος γνωστος μου, απλα αυτος βγηκε στην συνταξη ο ηλεκτρολογος οποτε πρεπει να το παρω μονος μου το ρελε και ειπε θα ερθει να το βαλει, τι πρεπει να προσεξω; γιατι μερικε ρελε ειναι μικρα και αλλα μεγαλα;  πιο ογκωδεις θελω να πω   ενταξει μιλαμε για μονοφασικο πινακα αλλα αυτο με τα αμπερ τι παει να πει; εχει αλλα με 16 αλλα με 40 τι ειναι αμπερ και οσο πιο μεγαλα ειναι τοσο πιο ακριβα ειναι τα ρελε, τι μου προτεινεται να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα μαλιστα παει αναλογα με τον γενικο, μονο γενικο εχω, τι ενωεις διακοπτη;  ενας ειναι ο γενικςο δεν εχω κατι αλλο, οποτε πρεπει να δω αυτος ποσο ειναι και αναλογα παιρνω τα ιδια αμπερ ετσι;  αυτος δεν παει δεν ξερω γιατι, προφανως για να με βγει πιο φτηνα αν το αγωρασω εγω αυτος λεε θα το περασει δωρεαν, κατι μου βρωμαει εδω περα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες εγκαταστάσεις βάζουν και γενικό διακόπτη.  Από τα λεγομενά σου έχεις μόνο γενική ασφάλεια. Η γενική ασφάλεια πάντα είναι λίγο πιο μικρή από την ασφάλεια της χελώνας έτσι ώστε να πέφτει μόνο  η γενική ασφάλεια και όχι η ασφάλεια στην χελώνα.  Λογικά η γενική ασφάλειά σου πρέπει να είναι 35ampere οπότε θα χρειαστείς ένα ρελέ 220volt 40 ampere και ευαισθησία στα 30ma.

 

Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ότι ξέρω το ξέρω επειδή ψάχνομαι και ασχολούμαι ερασιτεχνικά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν λέω κάτι λάθος.

 

Αυτός δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τις πρέπει να πάρεις? 

 

 

Από μάρκες καλές ξέρω την hager και την ABB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές ακριβως τις 2 με ειπε κι αυτος να παρω,  οποτε οσο είναι η γενικη ασφαλεια σε αμπερ εγω παιρνω κατι μεγαλυτερο; σε αμπερ για τον ρελε;  μαλον εε, καλα αν είναι αυριο θα παω σε έναν τριτο ηλεκτρολογο της γειτονιας και θα δω τι θα πει κι αυτος και θα σε τα πουμε παλι αν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...