Προς το περιεχόμενο

Συγκεκριμένες χώρες με .htaccess


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω γράψει το πρόβλημα και σε αλλο φορουμ απλά καίγομαι για το site πέφτει συνέχει λόγο τράφικ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ρε παιδια επειδή έχω τρελαθεί με τα bot, κυριως απο ανατολικες χωρες που μου ξεσκιζουν το τραφικ. 

Υπάρχει τρόπος μέσω htaccess να επιλέξω εγω ποιες χώρες θα έχουν πρόσβαση στο κανάλι μου? 


Έστειλα και στον host μηνυμα και μου απαντησαν το παρακάτω. Επειδή ΔΕΝ ξέρω καλά αγγλικά, μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το τι πρέπει να κάνω? 

Το μηνυμά τους 
 

The issue at hand is due to bots accessing your website slow MySQL queries being executed on your database at the same time. This leads to high load on your Cloud Server which then renders your website inaccessible in order to bring the load down. 

To resolve this issue you should address the slow MySQL queries by optimizing your website's database, and implement additional directives in your .htaccess file(s) in order to restrict bots from accessing your website. 

Regarding your database - you should optimize the database in order to fix the slow queries issue. In order to optimize your database, you could follow the steps in this article. I have provided you with the mysql-slow.log in: 

Code: 
κώδικας: /home/sitecars03/mysql-slow.txt


You could also consider contacting an experienced third party MySQL developer to optimize your database for you. I cannot recommend anyone in particular, however you should be able to find one at the popular freelancer websites. 

Regarding your website's traffic issues - you should follow the steps in this article in order to restrict bad bots from accessing your website and generating unnecessary executions. You could also use the directives from this sample .htaccess file in order to update your own .htaccess file. 

I also noticed that your website is being accessed excessively by GoogleBot. You could decrease GoogleBot's crawl rate by logging into your Google Webmasters account or by placing a robots.txt file in your website's document root. You could also disable indexing entirely by following the steps in the article above. 

I would also recommend that you analyze the statistics provided by the AWStats tool in cPanel and check the IP addresses which have accessed your website the most. If you do not recognize those IP addresses, you could consider blocking them via the IP Deny Manager in cPanel. 

If you need any further assistance, please do not hesitate to contact us again! 

Best Regards, 

Kalin Stanchev 
Technical Support Team

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπλοκάρεις συγκεκριμένες Ip: http://www.htaccesstools.com/block-ips/

 

To support τους σου λέει:

  • υπεύθυνο είναι κάποιο mysql query που έχεις φτιάξει, το οποίο αργεί πάρα πολύ να εκτελεστεί και κρεμάει όλη τη σελίδα (και σου στέλνουν και το αντίστοιχο log για να δεις ποιο σου κάνει τη ζημιά)
  • Δεν έχεις πραγματικούς επισκέπτες, μόνο κάποια bots - οπότε σου προτείνουν να περιορίσεις τη πρόσβασή τους στη σελίδα
  • Να τσεκάρεις το awstats (εργαλείο του hosting σαν το analytics) για να δεις ποιες ip πρέπει να μπλοκάρεις - για το μπλοκάρισμα μάλιστα, σου έχουν και έτοιμο εργαλείο στο cpanel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δεν έχεις πραγματικούς επισκέπτες, μόνο κάποια bots - οπότε σου προτείνουν να περιορίσεις τη πρόσβασή τους στη σελίδα

Δεν είπε ποτέ ότι δεν έχει πραγματικούς επισκέπτες, απλά είπε ότι υπάρχουν και bots.

 

sinikos, ορίστε 1-2 παραπάνω συμβουλές:

 

1. Αν δεν χρησιμοποιείς CDN, χρησιμοποίησε ένα, σου προτείνω Cloudflare. Έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως ότι θα μειώσει το load του server σου, το bandwidth, θα σου παρέχει προστασία, θα φορτώνει πιο γρήγορα η σελίδα για τους επισκέπτες και πάει λέγοντας.

2. Μην δίνεις έμφαση μόνο στην χώρα των bots, δώσε έμφαση και σε άλλα πράγματα όπως το HTTP request field "User-Agent", κάποια bots χρησιμοποιούν διαφορετικές τιμές από αυτές που χρησιμοποιούν οι browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  • υπεύθυνο είναι κάποιο mysql query που έχεις φτιάξει, το οποίο αργεί πάρα πολύ να εκτελεστεί και κρεμάει όλη τη σελίδα (και σου στέλνουν και το αντίστοιχο log για να δεις ποιο σου κάνει τη ζημιά)

 

To ειδα το αρχειο δεν ξέρω ομως πως να το διαβάσω, πως να το εκμεταλευτώ ρε γαμωτο

 

Έχει ενα κατεβατο με αυτο το στυλ. 

SET timestamp=1403321823;
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON tt.term_id = t.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (54979) ORDER BY t.name ASC;
# User@Host: musicdot_sg[musicdot_sg] @ localhost []
# Thread_id: 83773  Schema: musicdot_wpdb  Last_errno: 0  Killed: 0
# Query_time: 1.798530  Lock_time: 0.050366  Rows_sent: 1  Rows_examined: 67999  Rows_affected: 0  Rows_read: 67999
# Bytes_sent: 92

Τι πρέπει να κοιτάξω?

 

 

  • Δεν έχεις πραγματικούς επισκέπτες, μόνο κάποια bots - οπότε σου προτείνουν να περιορίσεις τη πρόσβασή τους στη σελίδα

 

Αυτό πως το κάνω? Μέσα απο το awstat ειδα τα bot και μου φαίνεται οτι καταναλώνουν μεγάλο τραφικ. 

post-295787-0-27526700-1408901120_thumb.png

 

 

1. Αν δεν χρησιμοποιείς CDN, χρησιμοποίησε ένα, σου προτείνω Cloudflare. Έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως ότι θα μειώσει το load του server σου, το bandwidth, θα σου παρέχει προστασία, θα φορτώνει πιο γρήγορα η σελίδα για τους επισκέπτες και πάει λέγοντας.

 

 

Έχω ενεργοποιημένο το cloudflare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, ένας καλός τρόπος είναι να blockareis τα bots με βάση το User-Agent τους. Βλέπεις στην εικόνα ότι τα user-agents τους είναι "bot" "robot" κλπ. Ψάξε για tutorials στο Google σχετικά με αυτό, π.χ "htaccess how to block user agent".

 

Αν αποφασίσεις να blockareis χώρες, μπορείς να το κάνεις μέσω του Cloudflare και έτσι λογικά δεν θα μπορούν να φτάσουν στο server σου καν. Αν θες να το κάνεις αυτό, κάνε login στο account σου, στη κεντρική σελίδα θα δεις τις ιστοσελίδες σου. Εκεί θα δεις μια επιλογή "Threat control", πάτα το και μετά θα σου δοθεί η επιλογή να blockareis χώρες και επίσης διευθύνσεις IP.

 

Αν μπορείς να δεις τις διευθύνσεις IP των bot, τότε blockare τις διευθύνσεις IP αντί τις χώρες. Μην τις blockareis μέσω htaccess, με Cloudflare είναι καλύτερο επειδή έτσι δεν θα απασχολείται ο server σου καθόλου με τα bots ενώ με το htaccess θα απασχολείται με το να τα μπλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, κοιτάς αυτά:

# Query_time: 1.798530 Lock_time: 0.050366 Rows_sent: 1 Rows_examined: 67999 Rows_affected: 0 Rows_read: 67999

 

και αυτό είναι για ένα μόνο query σε μία μόνο σελίδα. Το bot, όταν μπαίνει για να κάνει τo crawl, μπαίνει σε κάθε μία σελίδα του site Αν υποθέσουμε ότι έχεις 3-4 query τέτοια σε κάθε σελίδα και καμιά 100 τέτοιες σελίδες (για πχ 100 διαφορετικά προϊόντα), κάνε τις πράξεις και δες τι βγαίνει

 

Επιπλέον, και μιας και από ό,τι βλέπω χρησιμοποιείς wordpress, δοκίμασε να βγάλεις τα επιπλέον plugins, μήπως και το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί

 

Τώρα για το μπλοκάρισμα, ή ακολουθάς τον δρόμο του htaccess, ή μπλοκάρεις προσωρινά όλα τα bots (ή τουλάχιστον τα "σοβαρά") με τη χρήση του robots.txt (http://www.robotstxt.org/faq/prevent.html), μέχρι τουλάχιστον να βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το μπλοκάρισμα, ή ακολουθάς τον δρόμο του htaccess, ή μπλοκάρεις προσωρινά όλα τα bots (ή τουλάχιστον τα "σοβαρά") με τη χρήση του robots.txt (http://www.robotstxt.org/faq/prevent.html), μέχρι τουλάχιστον να βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου.

Μαλλον θα ακολουθησω το δρομο του robot.txt που μου φαινεται πιο ευκολος. Κατι αλλο, ή ο ενας δρόμος ή ο αλλος θα μου στοιχισουν σε seo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα ακολουθησω το δρομο του robot.txt που μου φαινεται πιο ευκολος. Κατι αλλο, ή ο ενας δρόμος ή ο αλλος θα μου στοιχισουν σε seo?

Εγώ προτείνω μιάς και δεν το έκανε κάποιος αναφορά να βάλεις firewall στο wordpress....

To καλύτερο που κυκλοφορεί είναι το Wordfence

Το wordfence έχει σημαντικές πληροφορίες για τα Bots και μάλιστα κάνει και αυτόματα αποκλεισμό τα Bots που είναι κακοπροαίρετα (DDOS).

 

Άσε το robot.txt όπως έχει... Δεν νομίζω ούτε να θες να το φορτώσεις με πολλές γραμμές ούτε να θες να κόψεις το bot της google να περνάει από τα page σου

 

Θέλει όμως προσοχή αν χρησιμοποιήσεις τον δρόμο του να ασφαλίσεις το wordpress σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα ακολουθησω το δρομο του robot.txt που μου φαινεται πιο ευκολος. Κατι αλλο, ή ο ενας δρόμος ή ο αλλος θα μου στοιχισουν σε seo?

Από τη στιγμή που μπλοκάρεις τα Bots φυσικά και έχεις επίπτωση στο seo. ΔΙόρθωσε όμως πρώτα τα προβλήματα στη σελίδα σου (γιατί το να μην είναι προσβάσιμη η σελίδα ΕΙΝΑΙ πρόβλημα) και μετά βλέπεις τι κάνεις και με τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μεγαλο προβλημα, μεχρι και ο host με απειλει με κλεισιμο του account. Το κακο ειναι οτι ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ με αυτα τα θεματα και πολυ απελπισμενος.

 

Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ στο τι να κανω? δηλαδη αναλυτικοτατα

Α) πας εκει

Β) φτιαχνεις αυτο το αρχειο

Γ) γραφεις αυτο

Κλπ κλπ κλπ

 

Υ.Γ. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας μεχρι τωρα και δεν θελω σε καμια περιπτωση να φανω αχαριστος, αλλα σε συνδιασμο και με τα μηδενικα αγγλικα μου, οι απαντησεις του τυπου "μπλοκαρε τα bot που σου κανουν το προβλημα" ή "δες ποια ip εχει το περισσοτερο traffic", "για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω (link σε αγγλικο site)", δεν με βοηθανε με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα

Δημιουργησε ενα αρχειο .htaccess και βαλε μεσα το παρακατω

 

 

http://pastebin.com/HWjsWqVT

 

Φιλε μου σε ευχαριστώ. Τωρα είδα οτι έχω ήδη  .htaccess με τα παρακάτω στοιχεία.

#DENY FROM ALL
deny from 174.142.46.58 
deny from 79.131.184.25 
deny from 66.249.76.84 
deny from 79.131.216.56 
deny from 79.131.237.133 
#deny from all
allow from 178.128.78.79

allow from 178.128.78.79
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>

deny from 174.142.46.58

Τί να κάνω? Να σβήσω αυτά και να βάλω τα δικά σου? ή να τα επικολλήσω απο κάτω από τα δικά μου?

ΤΕΛΙΚΑ:

 

Έσβησα το δικο μου και εβαλα το δικό σου, το site φαινεται οτι δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν πατάω να μπώ σε ένα θέμα παίρνω έρρορ. τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ:

 

Έσβησα το δικο μου και εβαλα το δικό σου, το site φαινεται οτι δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν πατάω να μπώ σε ένα θέμα παίρνω έρρορ. τι να κάνω?

Έσβησες και αυτό από το .htaccess? 

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

Αν το έσβησες για δοκίμασε να το ξαναβάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...