Προς το περιεχόμενο

Έλληνες προγραμματιστές.... γιατί;


The_Colonel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μάθαινα πριν από καιρό lua και έφτιαχνα τα παιχνιδάκια μου αλλά....

Στα κλεμμένα όνειρα ο Σταύρος ο Χαλκιάς κλείστηκε δυο μέρες στο υπόγειο με τις σημειώσεις (ναι σε χαρτί ήταν κάτι ολοκληρώματα) και έφτιαξε το super παιχνίδι που έκανε την d-port την νούμερο ένα ελληνική εταιρεία και είχε εκατομμύρια ευρώ έσοδα. Μόνος του.

Άφησα την lua στα βασικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 262
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Το παράδειγμα της μουσικής μπορεί να είναι άστοχο και τέλειος off key. Αλλά δεν γίνεται γενιές και γενιές να μένουν στα ίδια και τα ίδια, στο τρόπο διασκέδασης (aka Καράς και καρκίνος από το 5 πακέτα) και γενικά πολύ συντηρητισμός σε όλα μα όλα και ξαφνικά σε μια μέρα να βγάζουμε έργα τέχνης στα παιχνίδια. Από μικρά παιδιά όλοι είχαμε αυτήν την εικόνα της νοοτροπίας των Ελλήνων και μας έχει μείνει στη σάρκα και απλά το βλέπουν(με) κάτι σαν φυσιολογικό. Και ξαναλέω η μουσική ήταν τυχαίο και μπορεί άτυχο παράδειγμα αλλά πιστεύω κάπου, και τονίζω κάπου, μπορεί να έχω μέχρι ένα σημείο δίκιο και κάπου αδικο. Δεν γίνεται να βγάζουμε λαμπρά κομμάτια παιχνιδιών και όχι μόνο παιχνίδια όταν στα "ΑΕΙ" αυτής της χώρας στο τομέα της πληροφορικής να είναι όλα για τον πούτσο. Από καθηγητές μέχρι εγκαταστάσεις. Πρέπει οι νέες γενιές να κάνουν καλύτερη παρέα με την τεχνολογία και να μην έχουν την λαμόγια, τον ξυσταρχιδισμο και την καλοπέραση ως προτευων στόχο στη ζωή τους, γιατί από διοικητές επιχειρήσεων που ζουν από το εισόδημα του μπαμπα και της μαμάς και τους φιλολόγους της πλάκας έχουμε γεμίσει. Δεν υπάρχει κίνητρο, δεν υπάρχουν άνθρωποι στην χώρα αυτή,οπου θα μάθουν τις νέες γενιές να σκέφτονται σωστά, να βάζουν στόχο στην ζωή τους και να μην σκέφτονται " Α στα παπαρια μου, ο μπαμπάς μου είναι στο δημόσιο". Είμαι 18 χρονών και σε όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο έμαθα πως κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά να κάτσει να σου μάθει να σου εξηγήσει 2 πράγματα βρε αδερφέ τα οποία θα με βοηθήσουν με τον χ,ψ τρόπο να γίνω καλύτερος άνθρωπος.

 

Άσε το ιτ κάνουνε οι άλλοι και κοίταξε το τι θα κάνεις εσύ. Έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατακρίνουν τους πάντες και τα πάντα επειδή τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα σκέφτονταν αυτοί και στην τελική το ποιο τραγικό της υπόθεσης είναι οτι και αυτοί που κατακρίνουν δεν είναι και πολύ καλύτεροι από τους άλλους ούτε μπορούν να ξέρουν τους λόγους που ο άλλος έχει επιλέξει να κάνει κάτι στην ζωή του.

Ας κοιτάξει ο καθένας να κάνει το σωστό για τον εαυτό του και αφού αρχίσουμε να βελτιωνόμαστε θα βελτιωθεί η χώρα και γενικότερα. Εγώ έχω βαρεθεί να ασχολούμε με το τι κάνει ο καθένας και να τον κατακρίνω κιόλας, στην τελική δεν είμαι κανένας σπουδαίος ή φοβερό άτομο για να πω οτι είμαι καλύτερος από τους άλλους, κοιτάω περισσότερο το τι θα κάνω εγώ και κυρίως να μην αγχώνομαι, οι άλλοι ας κάνουν οτι θέλουν, δεν με αφορούν, κάνουν τις επιλογές τους οι οποίες έχουν και τις αντίστοιχες συνέπειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είσαι μου φαίνεται απο τα πρώτα βιβλία προγραμματισμού μετά την C python και Java που έχω διαβάσει ήταν το developing games in Java του david brackeen(1000 σελίδες) επι εποχής i-mode (στα κινητά απο τον OTE) και αν δεν κάνω λάθος για games συζητάμε σε αυτό το topic.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατι μου την λές... μόνος σου δεν προσφέρθηκες; "Έλα με μια καλή groundbreaking ιδέα, και πίστεψε με και ομπρέλα εταιρία υπάρχει με έδρα στην Αγγλία, και προγραμματιστές και γνώσεις. "

 

Αν ειναι να το έγραψες απλά για να περάσει η ώρα σου οκ αλλά δεν χρειάζεται να κοροϊδεύεις απο πάνω... 

 

Το να γράψουμε ένα παιχνίδι δεν είναι groundbreaking ιδέα. Αν αυτό για εσένα είναι πάσο. Για εμένα όχι.

 

Έλα με μια ιδέα για Service Robotics, για έξυπνες συσκευές με ARM, ή κάτι σχετικό. Οχι να γράψουμε ένα παιχνίδι σε Java.

 

Εγώ ιδέες έχω, γι αυτό και το τελευταίο μήνα μαθαίνω electronics και optics. Θα με πάρει καιρό για να τις υλοποιήσω μόνο μου, ίσως χρόνια. Αλλά είναι μία καλή αρχή.

 

 

Επίσης στην συζήτηση αναφέρεσαι σε software και όχι αποκλειστικά για games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γράψουμε ένα παιχνίδι δεν είναι groundbreaking ιδέα. Αν αυτό για εσένα είναι πάσο. Για εμένα όχι.

 

Έλα με μια ιδέα για Service Robotics, για έξυπνες συσκευές με ARM, ή κάτι σχετικό. Οχι να γράψουμε ένα παιχνίδι σε Java.

 

Εγώ ιδέες έχω, γι αυτό και το τελευταίο μήνα μαθαίνω electronics και optics. Θα με πάρει καιρό για να τις υλοποιήσω μόνο μου, ίσως χρόνια. Αλλά είναι μία καλή αρχή.

 

 

Επίσης στην συζήτηση αναφέρεσαι σε software και όχι αποκλειστικά για games.

Καταρχήν για java εσύ μίλησες έπειτα εγώ σου έλεγα gourndbreaking ιδεα για game όχι ότι το να κάνεις γενικά games ειναι groundbreaking (βέβαια δεν ειναι και κάτι το τετριμμένο όπως το παρουσιάζεις)  και τέλος στις 15 προηγούμενες καρτέλες εστιάσαμε στα games και αυτό ειναι και το κυρίως θέμα.

 

 

Έπειτα αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω τι εννοείς groundbreaking ιδέα για service robotics... ειναι ενα παρθένο πεδίο και απο ιδέες να φάνε και οι κότες το όλο πρόβλημα στον συγκεκριμένο χώρο ειναι πως θα υλοποιηθούν... να έλεγες για groundbreaking μέθοδο αντιμετώπισης του Χ προβλήματος σε κάποιο θέμα που έχει να κάνει με την ρομποτική να το καταλάβαινα... πχ πως να ξεχωρίσει ενα ρομποτ τον καφέ απο ενα μπουκάλι ή ακόμη απο μια καρέκλα και να θυμάται πχ πως χρησιμοποιείται το καθένα και γενικά να μπορεί να μαθαίνει αυτό ειναι μια ιδέα αλλά ως ιδέα ειναι ασήμαντη εντός εισαγωγικών το θέμα ειναι πως θα το καταφέρεις έτσι πάει και με τις υπόλοιπες ιδέες σε αυτό τον χώρο... 

 

Εκτός και αν μπορείς να μου φέρεις ενα αντιπαράδειγμα (μια ιδέα που έχει γίνει και θεώρησες πως ήταν groundbreaking)  για να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε μία επιτυχία ενός indie studio υπάρχουν 1 μύριο αποτυχίες άλλων - φαινομενικά - ταλαντούχων studios. Και μιλάω για indie, που πλέον έχει γεμίσει ο τόπος από indie εταιρείες μιας και όλοι (ειδικά στο εξωτερικό) κυνηγάνε το όνειρο. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στον gaming χώρο όπως "Έχω μια ιδέα, ας την ντύσω με γ@μάουα γραφικά κι ας την βγάλω". Γιατί μέχρι να μπορέσει να υλοποιήσει τα γ@μάουα γραφικά ο άλλος (ΑΝ το καταφέρει ποτέ μιας και ξεκινάνε να πέφτουν στο τραπέζι high-res textures, σωστό tessellation, έξυπνο και πιασάρικο level design, models με πολλά πολύγωνα που να μην γονατίζουν όμως τις high-end GPUs, dynamic lighting system, global illumination solutions, etc), θα έχουν βγει παιχνίδια που θα το κάνουν να δείχνει ήδη 'dated'. Sad truth για αρκετούς devs αυτό (όπου μετά κυνηγάνε το "gameplay over graphics" μότο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 junior προγραμματιστές = 20.000€ Χ 5 τον χρόνο.

2 γραφίστες = 20.000€ Χ 2 τον χρόνο

2 senior προγραμματιστές = 30.000€ Χ 2 τον χρονο.

(τα παραπάνω δεν ειναι οι μισθοί αλλα τα εξοδα μαζί με τους μισθούς).

 

Για να κάνεις μια ομαδούλα που θα δουλέψει για να βγάλει ενα σοβαρό προιόν θες 200.000€ μόνο για μισθούς. Βάλε hardware και λοιπά έξοδα και ευκολα θα φτάσεις τα 250.000 για να κάνεις κιχ και να ξεκινήσεις να δουλευεις για ενα χρονο. 

 

Αν βρείς ανθρώπους που θα δουλεψουν τζάμπα σε ενα υπογειο τοτε οι πιθανότητες επιτυχίας αρχίζουν να μειώνονται. Το νηστικό αρκούδι δεν χορεύει δεν ειναι τυχαία παροιμία γιατί τα χρήματα ειναι ο συνδετικός κρίκος που σπρώχνει μια ομάδα προς τα εμπρός. Ειναι άλλο πράγμα να πληρώνεσαι και άλλο πράγμα να δουλεύεις με την υπόσχεση και την προσδοκια οτι μπορεί και να βγάλεις χρήματα.

 

Για να βρείς χρηματοδότηση θα πρέπει να μπορείς να πλησιάσεις τους κατάλληλους ανθρώπους (που έχουν λεφτά) και να καταφέρεις να τους πείσεις ποτε θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω και στην συνέχεια τι κέρδος θα έχουν. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να τους κάνεις φραγκοδίφραγκα την ωραια και εξαιρετικά περίπλοκη ιδεα σου για να μπορέσουν να την καταλάβουν.

Το να καταφέρεις να τους πλησιάσεις και μόνο ειναι εξαιρετικα δύσκολο.

 

Τα παραπάνω ειναι πρακτικές δυσκολίες και δεν τις αναφέρω ως επιχείρημα στο να μην δοκιμάσεις καν. Αν ξεκινήσει κάποιος κατι σε μορφή Start up θα πρέπει να ερθει αντιμέτωπος με ενα φασμα δυσκολιών που ειδικα στο Ελλάντα τα τελευταια χρόνια εχουν γιγαντωθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πιάσουμε όλα τα άλλα που είπες (και έχουν ειπωθεί ξανα εδώ) ανέλυσε μου αυτό πρώρα που το αφήνεις πολύ θολό. 

5 junior προγραμματιστές = 20.000€ Χ 5 τον χρόνο.

2 γραφίστες = 20.000€ Χ 2 τον χρόνο

2 senior προγραμματιστές = 30.000€ Χ 2 τον χρονο.

(τα παραπάνω δεν ειναι οι μισθοί αλλα τα εξοδα μαζί με τους μισθούς).

 

 

Τι εννοείς για την κάθε θέση μισθό και έξοδα μαζί πόσο μισθό και πόσα έξοδα και για ποιο πράγμα;  μπορείς να το αναλύσει λίγο παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ colonel πώς τη βλέπεις τη δουλειά; Θα πρέπει να μαζευτεί όλο το σύμπαν εδώ για να σου εξηγήσει προσωπικά όλα αυτά για τα οποία δεν ξέρεις; Κι αν το κάνουν σωστά το βραβείο θα είναι να αλλάξει γνώμη ένας άγνωστος στο internet;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε colonel τσάμπα χάνεις το χρόνο σου....17 σελίδες για να εξηγήσεις κάτι που έπρεπε να το καταλάβουν από το πρώτο post.

 

Για να γίνει κάτι πρέπει να συμβουν 2 πραγματάκια να μπόρεις και να θέλεις.

 

 Και αυτοί που μπόρουν  εχουν ενα σωρο δικαιολογίες γιατι.................................ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε colonel τσάμπα χάνεις το χρόνο σου....17 σελίδες για να εξηγήσεις κάτι που έπρεπε να το καταλάβουν από το πρώτο post.

 

Για να γίνει κάτι πρέπει να συμβουν 2 πραγματάκια να μπόρεις και να θέλεις.

 

 Και αυτοί που μπόρουν  εχουν ενα σωρο δικαιολογίες γιατι.................................ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ !!!!

 

 

Αυτό δυστυχώς βλέπω και εγώ αλλά δεν χάνω τις ελπίδες μου το insomnia ειναι δημοφιλές ναι αλλά δεν εκπροσωπεί (ευτυχώς) το σύνολο του πληθυσμού...


Ρε συ colonel πώς τη βλέπεις τη δουλειά; Θα πρέπει να μαζευτεί όλο το σύμπαν εδώ για να σου εξηγήσει προσωπικά όλα αυτά για τα οποία δεν ξέρεις; Κι αν το κάνουν σωστά το βραβείο θα είναι να αλλάξει γνώμη ένας άγνωστος στο internet;

Συζήτηση ειναι θέλεις να συμμετέχεις; καλώς δεν θέλεις πάλι καλώς.... these are the rules όλα τα υπόλοιπα περι βραβείων/γνώσεων κτλ ειναι δικές σου σάλτσες για να μην πω κάτι άλλο

 

 

και επίσης απο πότε οι αριθμοί των υποστηρικτών μιας άποψης (ειδικά όταν δεν υπάρχει επιχειρηματολογία) υποδεικνύουν και ότι η άποψη αυτή ειναι σωστή; ειναι έτσι γιατι το είπε ο μάκης ο τσατσάρας... αν ήταν έτσι ακόμη θα πιστεύαμε πως η γή ειναι επίπεδη μιας και οι περισσότεροι αυτό λέγανε κάποτε.

Ο φίλος απο πάνω λέει 20.000 ετήσιο μισθό + έξοδα... εγώ δεν διαφώνησα απλά ζήτησα να εξηγήσει πως τα έβγαλε πόσο μισθό δηλαδή και ποιά ειναι τα έξτρα έξοδα.

Γιατι αν δεν το αιτιολογήσει αυτό ειναι random αριθμός και εγώ μπορώ να πω έτσι θέλει 1 €....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να σου εξηγήσει, πόσα είναι τα έξοδα μιας εταιρίας για να βάζεις εσύ τέλος του μήνα 1Κ στην τσέπη;

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως γίνεται να μην αντιλαμβάνεσαι πώς προκύπτουν αυτά τα νούμερα αν έχεις δουλέψει ποτέ μισθωτός. Μια εξήγηση είναι ότι δεν έχεις και γι' αυτό λες για random αριθμούς -- πράγματα που είναι αυτονόητα για όποιον τα έχει ζήσει εσένα όντως σου φαίνονται random.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να σου εξηγήσει, πόσα είναι τα έξοδα μιας εταιρίας για να βάζεις εσύ τέλος του μήνα 1Κ στην τσέπη;

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως γίνεται να μην αντιλαμβάνεσαι πώς προκύπτουν αυτά τα νούμερα αν έχεις δουλέψει ποτέ μισθωτός. Μια εξήγηση είναι ότι δεν έχεις και γι' αυτό λες για random αριθμούς -- πράγματα που είναι αυτονόητα για όποιον τα έχει ζήσει εσένα όντως σου φαίνονται random.

ωχ μωρέ γίνεσαι κουραστικός και γενικά δεν διαβάζεις τα ποστ στα οποία σχολιάζεις τόσο καλός είσαι πια ξέρεις και τί θέλει να πεί ο καθένας χωρίς να διαβάσεις όλο του το ποστ;... 20.000€/έτος/ανα υπάλληλο  το κάνω bold γιατι δεν μιλάει για έξοδα επιχείρησης (αυτά δεν τα πρόσθεσε κάν στον παραπάνω υπολογισμό και λέει ότι μαζί με αυτά ειναι ακόμη περισσότερα τα λεφτά)

 

η λογική που με κάνει να τον ρωτάω ειναι αυτονόητη.

 

Πως μπορει να τα έχει βγάλει; δεν υπάρχουν μαγικοί τρόποι τα πράγματα ειναι απλά

 

οπότε λέμε πάλι 20.000€/έτος/ανα υπάλληλο δηλαδή πως θα μπορούσε να διαιρεθεί αυτό ανα μήνα;

 

  • 1500€ τον μήνα +3000€ έξοδα ΤΙ; <- καταρχήν εδώ απλά λέμε άκυρο γιατι 1500€ μηνιάτικο στην Ελλάδα κυνηγάς με το ντουφέκι και δεν βρίσκεις έτσι και αλλιώς οπότε εννοείται θα δούλευε κάποιος σε μια ιδέα που θα πίστευε μαζι με άλλους και με λιγότερα.

     

  • 1000€ τον μήνα και 8000€ εξοδα σε ΤΙ;;;; <---- αγορά PC? (είπα πριν τα έξοδα για infrastructure τα βάζει ως έξτρα και ΟΧΙ μέσα στους μισθούς)

     

  • 650€ τον μήνα και 12200€ έξοδα σε ΤΙ;;;  με αεροπλάνο θα τους φέρνει απο αμερική;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική που με κάνει να τον ρωτάω ειναι αυτονόητη.

 

οπότε λέμε πάλι 20.000€/έτος/ανα υπάλληλο δηλαδή πως θα μπορούσε να διαιρεθεί αυτό ανα μήνα;

  • 1500€ τον μήνα +3000€ έξοδα ΤΙ; <- καταρχήν εδώ απλά λέμε άκυρο γιατι 1500€ μηνιάτικο στην Ελλάδα κυνηγάς με το ντουφέκι και δεν βρίσκεις έτσι και αλλιώς οπότε εννοείται θα δούλευε κάποιος σε μια ιδέα που θα πίστευε μαζι με άλλους και με λιγότερα.

     

  • 1000€ τον μήνα και 8000€ εξοδα σε ΤΙ;;;; <---- αγορά PC? (είπα πριν τα έξοδα για infrastructure τα βάζει ως έξτρα και ΟΧΙ μέσα στους μισθούς)

     

  • 650€ τον μήνα και 12200€ έξοδα σε ΤΙ;;;  με αεροπλάνο θα τους φέρνει απο αμερική;

Όντως υπάρχει κάτι το αυτονόητο εδώ: πως δεν έχεις δει ποτέ σου μισθό εκτός από αυτόν του μπαμπά.

 

5 junior προγραμματιστές = 20.000€ Χ 5 τον χρόνο.

2 γραφίστες = 20.000€ Χ 2 τον χρόνο

2 senior προγραμματιστές = 30.000€ Χ 2 τον χρονο.

(τα παραπάνω δεν ειναι οι μισθοί αλλα τα εξοδα μαζί με τους μισθούς).

 

Για να κάνεις μια ομαδούλα που θα δουλέψει για να βγάλει ενα σοβαρό προιόν θες 200.000€ μόνο για μισθούς. Βάλε hardware και λοιπά έξοδα και ευκολα θα φτάσεις τα 250.000 για να κάνεις κιχ και να ξεκινήσεις να δουλευεις για ενα χρονο.

Αν ξέρεις να κάνεις πρόσθεση βλέπεις ότι το παραπάνω βγάζει 200Κ που "δεν ειναι οι μισθοί αλλα τα εξοδα μαζί με τους μισθούς". Στη συνέχεια λέει "θες 200.000€ μόνο για μισθούς. Βάλε hardware και λοιπά έξοδα και ευκολα θα φτάσεις τα 250.000".

 

Το προφανές συμπέρασμα είναι πως τα 200Κ δεν είναι καθαροί μισθοί αλλά έξοδα μισθοδοσίας, ενώ άλλα 50Κ είναι λοιπά έξοδα πέραν της μισθοδοσίας (νοίκια, ρεύμα, εξοπλισμός, whatever).

 

Δε συμφωνώ με το ότι χρειάζονται 7 developers και ούτε με το ότι υπάρχουν π.χ. νοίκια κλπ στα πλαίσια της συζήτησης, αλλά αυτά είναι άσχετα. 200Κ = έξοδα μισθοδοσίας. Άρα τα 20Κ είναι τα έξοδα μισθοδοσίας του 1 junior.

 

Αν τώρα ξέρεις πώς προκύπτουν τα συνολικά έξοδα μισθοδοσίας Χ για να βάλει ο junior στην τσέπη του ένα ποσό Y, ξέρεις και ποιά είναι η σχέση μεταξύ των Χ και Υ. Όπως και πολύς άλλος κόσμος, εγώ ξέρω γιατί δουλεύω. Εσύ προφανώς δεν ξέρεις αλλά παρόλα αυτά μας έχεις πήξει κάνοντας υπολογισμούς με τη μέθοδο "όλα είναι μαύρα και κρατήσεις δεν υπάρχουν".

 

Anyway τζάμπα χάνω το χρόνο μου και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πάει να πεί έξοδα μισθοδοσίας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; καταρχήν δεν υπάρχουν έξοδα μισθοδοσίας στον μοντέλο που αναφέραμε αλλά έξοδα  αλλά έστω ότι μιλάμε για επιχείρηση με τριτα πρόσωπα για υπάλληλους (γιατι σε τέτοιο μοντέλο πάει έτσι η δουλειά)

 

Γίνεται να είναι σε 1000€ μισθός 8000€  τά έξοδα ικα κτλ? πάμε καλά; 

 

Το αστείο ειναι ότι κάθε φορά μου πετάς το μπαλάκι ότι εγώ ειμαι ανενημέρωτος (για να μην πω άσχετος) αλλά λές τις πιο άσχετες βλακείες...

 

να υπολόγισε το και απο εδώ http://aftertax.gr/

 

 

τι πάει να πεί έξοδα μισθοδοσίας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; καταρχήν δεν υπάρχουν έξοδα μισθοδοσίας στον μοντέλο που αναφέραμε αλλά έξοδα σκετο(λεφτά για το infrastructure και για να επιβιώσουν οι συμμετέχοντες που δεν θα έχουν άλλη δουλειά κτλ)  αλλά έστω ότι μιλάμε για επιχείρηση με τριτα πρόσωπα για υπάλληλους (γιατι σε τέτοιο μοντέλο πάει έτσι η δουλειά)

 

ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ (ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ οχι πως υπάρχει κανένας άλλος λόγος απλα σου κάνω την χάρη) 

 

Γίνεται να είναι σε 1000€ μισθός 8000€  τά έξοδα ικα κτλ? πάμε καλά; 

 

Το αστείο ειναι ότι κάθε φορά μου πετάς το μπαλάκι ότι εγώ ειμαι ανενημέρωτος (για να μην πω άσχετος) αλλά λές τις πιο άσχετες βλακείες...

 

να υπολόγισε το και απο εδώ http://aftertax.gr/

 

ναι τζάμπα τον χάνεις γιατι είσαι εγωιστής ξεροκέφαλος και δεν ξέρεις να κάνεις διάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πάει να πεί έξοδα μισθοδοσίας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; καταρχήν δεν υπάρχουν έξοδα μισθοδοσίας στον μοντέλο που αναφέραμε αλλά έξοδα  αλλά έστω ότι μιλάμε για επιχείρηση με τριτα πρόσωπα για υπάλληλους (γιατι σε τέτοιο μοντέλο πάει έτσι η δουλειά)

Αυτό να το συζητήσεις με κείνον που τα έγραψε. Εγώ απλά έκανα το λάθος να προσπαθήσω να σε ξεστραβώσω σχετικά με το πώς βγαίνουν τα νούμερα που είπε. Στο είπα παραπάνω ότι αν διαβάσεις προσεκτικά (ξέρεις, αυτό που μόνο εσύ κάνεις) είναι φανερό τι εννοεί.

 

να υπολόγισε το και απο εδώ http://aftertax.gr/

Το μόνο που μπορεί να υπολογιστεί εκεί είναι το μέγεθος της ασχετοσύνης σου σχετικά με την εργασιακή νομοθεσία. Πάτησες το πρώτο result στο google για να μας μάθεις πώς πάνε οι μισθοί, lol.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...