Προς το περιεχόμενο

77mm Filter ποιοτητας


Rush13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την ψυχική οδύνη που πήρα πρόσφατα βλέποντας έναν Canon 70-200 2,8 is II να γρατσουνιέται στο μπροστινό γυαλί πήρα την απόφαση να βάλω φίλτρο....

 

Επειδή δεν έχω ιδεά απο φίλτρα..οποιος ξέρει ας βοηθήσει

 

Ψάχνω ένα υψηλής ποιότητας, να χάνω σε ποιότητα οσο λιγότερο γίνεται

Mου πρότειναν αυτό εδώ : B+W 77mm UV Haze MRC 010M Filter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δές και την σειρά hoya hd είναι στα ίδια λεφτά.. και ο σοφός kenrockwell  νομίζω προτιμάει τα hoya....

 όπως και να χεί καλύτερα να προσέχεις λίγο παραπάνω παρά να βάλεις φίλτρο η να βάλεις κανένα της πλάκας και απλά να το αφαιρείς όταν τραβάς κάτι σοβαρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mα όταν τραβάω κάτι σοβαρό το χρειάζομαι... κυρίως σε μυστήρια οπου γίνεται της πόπης . και το βάλε βγάλε δύσκολα θα το κάνω

Κάτι δοκιμασμένο θέλω με οσο τον δυνατόν λίγοτερο πτώση στην ποιότητα εικόνας

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα καινούριο φακό και απο μόνος του μαζί με το φίλτρο, έχει μεγάλη διαφορά στην οξύτητα απο τον προηγούμενο. ετσι δεν εκατσα να ψάχνω διαφορές του εβαλα το φίλτρο με το που τον έβγαλα απο το κουτί και απλά το αλλάζω σε πολωτικό Nd κτλπ κτλπ οταν το χρειαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lenstip.com/120.5-article-UV_filters_test_-_supplement_Hoya_HD_UV_67_mm.html  απο αυτο τουλάχιστον που βρήκα καταλαβαίνει κανείς οτι δεν έχουν flares το hoya HD τώρα όσο αφορά την ποιότητα δεν νομίζω οτι έχουν και τρελές διαφορές μεταξύ τους τέτοιυ επιπέδου φίλτρα αλλα σε 100% μεγέθυνση ίσως και να δεις διαφορά.

για εμένα είναι ποιο σημαντικό να μην κάνει flares μιας που έτσι σου χαλάει τελείως την φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω τόσο θέμα με τα flares, στα τόσα χρόνια μία φορα να μου έχει τυχει να έχω flare. Ο μόνος λόγος που το θέλω ειναι για προστασία άρα το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι να χάσω όσο το δυνατόν λιγότερη ποιότητα γίνεται. 

 

Εκτυπώνω και Large Print οπότε με ενδιαφέρει να έχω ποιότητα και σε 100% crop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι δεν έχεις flares με τον φακό σκέτο δεν σημαίνει οτι δεν θα έχεις και με το φίλτρο πολλά φίλτρα προκαλούν flares και μάλιστα στα μυστήρια που φαντάζομαι η θα είναι ηλιόλουστη μέρα η  φουλ στο τεχνητό φωτισμό θα έχεις πρόβλημα αν δεν έχει καλό coated το φίλτρο και γενικά τα hoya ακόμα και οι φθηνές σειρές φημίζονται οτι έχουν καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι μπορει να συμβει αυτό..περίεργο ακούγεται. Αλλα ετσι και αλλιώς προσανατολίζομαι στις ακριβές σειρες που δεν νομίζω να έχουν τέτοια θέματα. Οπότε καταλήγουμε σε Hoya HD ή B+W 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...