Προς το περιεχόμενο

Aγορα φωτογραφικης μηχανης εως 250Ε (dslr,mirrorless ή compact)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα του insomnia!!  :-(

 

Tελη Σεπτεμβρη φευγω πολωνια για erasmus. Επισης θα κανω και διαφορα ταξιδια στην κεντρικη ευρωπη.. 

Οποτε θα ηθελα μια καλη φωτογραφικη μηχανη ωστε να καταγραψω ολα τα μερη που θα επισκεφθω.

 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με την φωτογραφια περα απο λιγο photoshop και φωτογραφιες με κινητο ή compact..

Το ποσο που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 250Ε και δεν εχω προβλημα αμα ειναι μεταχειρισμενη ή οχι...

 

Εχω βρει μεταχειρισμενη την nikon d3100 στα 250Ε! Aπο καινουργιες τις nikon J3,samsung NX1000 και 2000 και τελος την Sony A3000...

 

Ποια απο τις παραπανω θα μου προτεινατε ή εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη σε αυτα τα χρηματα?

Ψαχνω την καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα και για την φαση που θα βρισκομαι.. Ποια θα με εξυπηρετησει πιο πολυ και δεν θα πανε τσαμπα τα χρηματα γι αυτην... Σας επινθυμιζω οτι δεν εχω καποια επαφη με dslr ή mirroless,αλλα αμα ειναι η πιο καταλληλες για την περισταση δεν εχω προβλημα να κατσω και να ασχοληθω με αυτες,ωστε να μαθω τον τροπο λειτουργιας τους κτλ..

 

Η αλλη λυση ειναι να παρω κινητο με καλη καμερα σε αυτα τα χρηματα, αλλα δεν συγκρινεται η ποιοτητα φωτογραφιας με τις dslr ή mirrorless...

 

Eυχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις αποψεις σας!  :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρε τη Sony και θα εισαι οκ.

 

Eτσι απλα? Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι αυτην και οχι καποια αλλη οπως πχ η d3100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τη Sony και θα εισαι οκ.

τραγικη απαντηση...

 

προτεινω την samsung nx2000

ειναι κατα πολυ μικροτερη.

την Nikon d3100 θα την απεφευγα γιατι ειναι μεγαλη και εχει τραγικη αναλυση

αν ειναι να πας σε dslr βρες μεταχειρισμενη d5100 Με λιγα λεφτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H sony a3000 ειναι η καλυτερη στα 250€ συν οτι εχει και οπτικο σταθεροποιητη για τα βιντεο που σιγουρα θα βγαζεις εκει.

 

Και απο την nx2000 και απο την d3100? 

 

τραγικη απαντηση...

 

προτεινω την samsung nx2000

ειναι κατα πολυ μικροτερη.

την Nikon d3100 θα την απεφευγα γιατι ειναι μεγαλη και εχει τραγικη αναλυση

αν ειναι να πας σε dslr βρες μεταχειρισμενη d5100 Με λιγα λεφτα παραπανω.

 

Δεν με ενδιαφερει το μεγεθος.. με ενδιαφερει η ποιοτητα των φωτογραφιων. d5100 στα 250 δεν βρισκω! Θελω την καταλληλοτερη για την περισταση( φωτογραφιες απο αξιοθεατα,τοπια,πλατειες κτλ μερα και βραδυ αλλα και indoor φωτογραφιες με διαφορα ατομα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι τεραστια και δεν εχει καμια ουσιωδη διαφορα.

 

με την τρομερη οθονη που εχει θα βγαζεις και δε θα ξερεις τι εχεις βγαλει... 

  • LCD Type : 3.0” (7.5cm) TFT LCD (230,400 dots)

Και απο την nx2000 και απο την d3100? 

 

 

Δεν με ενδιαφερει το μεγεθος.. με ενδιαφερει η ποιοτητα των φωτογραφιων. d5100 στα 250 δεν βρισκω! Θελω την καταλληλοτερη για την περισταση( φωτογραφιες απο αξιοθεατα,τοπια,πλατειες κτλ μερα και βραδυ αλλα και indoor φωτογραφιες με διαφορα ατομα)..

αν δε σε ενδιαφερει το μεγεθος παρε την d3100 αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις πιο σοβαρα στο μελλον (και πας σε ανωτερα μοντελα dslr)

 

αλλιως την nx2000 η οποια εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας

απλα να ξερεις οτι περισσοτερο μετραει ο φωτογραφος παρα η μηχανη

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι τεραστια και δεν εχει καμια ουσιωδη διαφορα.

 

με την τρομερη οθονη που εχει θα βγαζεις και δε θα ξερεις τι εχεις βγαλει... 

  • LCD Type : 3.0” (7.5cm) TFT LCD (230,400 dots)

αν δε σε ενδιαφερει το μεγεθος παρε την d3100 αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις πιο σοβαρα στο μελλον (και πας σε ανωτερα μοντελα dslr)

 

αλλιως την nx2000 η οποια εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας

απλα να ξερεις οτι περισσοτερο μετραει ο φωτογραφος παρα η μηχανη

 

Εχεις δικιο για την sony A3000! Συνεπως το διλημμα μου ειναι πλεον d3100 ή nx2000... την πρωτη την βρηκα μεταχειρισμενη στα 250(μπορει και λιγοτερα αμα κανω παζαρια)  μαζι με τν φακο της και μια καρτα μνημης 16gb.. επισης αυτος που την εχει μενει κοντα μου οποτε θα την δω απο κοντα ωστε να την τεσταρω και να δω αμα μου αρεσει.. την nx2000 που παιζει να μπορω να την δω απο κοντα? 

 

Μπα δεν παιζει να παρω ακριβοτερη και καλυτερη dslr στο μελλον.. απλα θελω μια καλη μηχανη για την φαση που θα βρισκομαι και την οποια θα την κρατησω για χρονια...

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κοιτάς για μεταχειρισμένη ψάξε και για καμία σονυ nex3n την βρίσκεις πολύ φθηνά και είναι η μικρότερη απο όλες σε τσέπι μπουφάν μπαίνει άνετα    και έχει και πολύ καλές επιδώσεις σε ψιλά iso δηλαδή το βράδυ θα σου φανεί χρήσιμη 

αλλιώς και καμιά olympus pen απο την  2η και μετά η γενικά κάτι σε μ4/3 ίσως σου φανεί ποιο χρησιμο

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιτάς για μεταχειρισμένη ψάξε και για καμία σονυ nex3n την βρίσκεις πολύ φθηνά και είναι η μικρότερη απο όλες σε τσέπι μπουφάν μπαίνει άνετα    και έχει και πολύ καλές επιδώσεις σε ψιλά iso δηλαδή το βράδυ θα σου φανεί χρήσιμη 

αλλιώς και καμιά olympus pen απο την  2η και μετά η γενικά κάτι σε μ4/3 ίσως σου φανεί ποιο χρησιμο

 

nex3n εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια μεταχειρισμενη.. οι olympus δεν μου αρεσουν.. οποτε παλι βρισκομαι αναμεσα στην nx2000 και d3100.. εκτος αμα εχεις να κανεις καμια αλλη προταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα 99% την dslr θα την πετάξεις στο ντουλάπι γιατι δεν θα μπορείς να την κουβαλάς παντου. Οπότε πάρε μια mirrorless για να σου μεινει και για μετά

 

Δλδ πιστευεις οτι η nx2000 ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα ε? απλα θελω να την δω απο κοντα πριν την παρω και δεν ξερω που.. ειμαι απο θεσσαλονικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανε κεντρο στο public και στα 2 μαγαζια plaisio και θα τις δεις. Εχω δει εκει προσφατα ολες αυτες που ανεφερες στο 1ο ποστ. Δοκιμασε και Κωτσοβολο εχει μπολικες μηχανες (αρχη τσιμισκη).

Επεξ/σία από nickmanak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Public, Plaisio, ή αλλιως σε φωτογραφικά καταστήματα οπως ο Ρέπελλας στην πλατεία Αριστοτέλους. Καπου θα την έχει να την δείς

 

Εφόσον την θές και για τα ταξίδι σίγουρα θα σε βολέψει η Mirrorless λόγω μικρου μεγέθους και θα την χρησιμοποιήσεις και μετά. Επίσης η d3100 ειναι κακή μηχανή σε γενικες γραμμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Public, Plaisio, ή αλλιως σε φωτογραφικά καταστήματα οπως ο Ρέπελλας στην πλατεία Αριστοτέλους. Καπου θα την έχει να την δείς

 

Εφόσον την θές και για τα ταξίδι σίγουρα θα σε βολέψει η Mirrorless λόγω μικρου μεγέθους και θα την χρησιμοποιήσεις και μετά. Επίσης η d3100 ειναι κακή μηχανή σε γενικες γραμμές

 

 

 

Πανε κεντρο στο public και στα 2 μαγαζια plaisio και θα τις δεις. Εχω δει εκει προσφατα ολες αυτες που ανεφερες στο 1ο ποστ. Δοκιμασε και Κωτσοβολο εχει μπολικες μηχανες (αρχη τσιμισκη).

 

 

Nαι και εγω για την nx2000 με κοβω ή απο skroutz ή απο πολωνια που την εχει 30 ευρω πιο φθηνη και δωρο τσαντα μεταφορας,καρτα μνημης και τριποδα...

 

Σας ευχαριστω! θα παω να την δω αυτες τις μερες απο κοντα σε ενα απο τα μαγαζια που μου ειπατε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...