Προς το περιεχόμενο

Περίπου 95 εφαρμογές έχει στο κινητό του κάθε χρήστης Android


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Ιανουάριο, η Yahoo απέκτησε τον Aviate launcher, προχωρώντας πριν 2 μήνες στην δωρεάν διάθεση του για κατόχους Android συσκευών.Το Aviate μπορεί να οργανώσει αυτόματα τις εφαρμογές, τα προσωπικά δεδομένα αλλά και τα τοπικά δεδομένα, όπως προβλέψεις για το καιρό, πληροφορίες για τη κίνηση και συμβάντα καταχωρημένα στο ημερολόγιο. Επίσης, προσαρμόζεται ανάλογα με την ώρα της ημέρας και άλλες δραστηριότητες ώστε να εμφανίσει σχετικές πληροφορίες στην αρχική οθόνη.

 

Με τη βοήθεια του Aviate, η Yahoo κατάφερε να συγκεντρώσει μερικές σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τη χρήση εφαρμογών σε Android κινητά, όπως με ποιες εφαρμογές αλληλεπιδρούν περισσότερο οι χρήστες, πόσες έχουν κατεβάσει ανά μέσο όρο κ.ο.κ. Πιο συγκεκριμένα, η Yahoo Aviate με τη Yahoo Labs, αποκαλύπτουν πως ένας χρήστης έχει κατά μέσο όρο περίπου 95 εφαρμογές εγκατεστημένες στο κινητό του, 35 εκ των οποίων τις χρησιμοποιεί κάθε μέρα.

 

Κοιτάζοντας λίγο πιο προσεχτικά την παρακάτω φωτογραφία, παρατηρούμε πως συγκεκριμένες εφαρμογές χρησιμοποιούνται συγκεκριμένες ώρες της μέρας. Για παράδειγμα, το ρολόι, η χρήση του οποίου γίνεται κάθε βράδυ για ρύθμιση του ξυπνητηριού και κάθε πρωί για την απενεργοποίηση του, ή οι Google Maps χρησιμοποιούνται περισσότερο τις ώρες τις οποίες μετακινείται ο κόσμος. Οι εφαρμογές του τηλεφώνου και των μηνυμάτων είναι αυτές με τη μεγαλύτερη χρήση κυρίως τις ώρες εργασίας, ενώ για την εφαρμογή του Netflix, παρατηρείται πως η χρήση της φτάνει το αποκορύφωμα κατά τις δέκα το βράδυ.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η Yahoo δεν έχει αποκαλύψει τα πραγματικά στοιχεία λήψης για το Aviate. Παρ'όλα αυτά, το Google Play έχει καταγράψει πως έχει "κατέβει" περίπου 1 με 5 εκατομμύρια φορές, επομένως τα στοιχεία βασίζονται σε έναν σημαντικό αριθμό χρηστών, οι οποίοι φυσικά έχουν κάνει προηγουμένως χρήση της εφαρμογής.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορω να σκεφτω πανω απο 10 εφαρμογες που να χρησημοποιοει καποιος καθημερινα,

εκτός εαν μηλαμε και για games, αλλα και παλι

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, ανοιγουν το κινητο βαζουν 95 εφαρμογες και μετα τελος.

Γιατι συμφωνα με αυτη την ερευνα μεγαλο ποσοστο χρηστων δεν κατεβαζουν εφαρμογες..

 

http://www.digitaltrends.com/mobile/smartphone-users-download-zero-apps-per-month/#!bK3EQZ

 

Εγω αντε με πολυ ζορι να εχω καμια εικοσαρια, ξεχωρα απο το bloatware.

 

Μετα απο καθε ερευνα που διαβαζω ειμαι ολο και πιο σιγουρος οτι οι ερευνες δειχνουν αυτο που θελουν οι ερευνητες που τις κανουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλανε για μεσο ορο λογικα καποιοι μπορει να εχουν και 200 εφαρμογες για να "καλυψουν" εμας με τις 10, αντε 20 εφαρμογες  και να φτιαξουν αυτον τον μεσο ορο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

95; Λίγες μου ακούγονται :P

 

Θα συμφωνήσω με oxygen.... 156 εφαρμογές έχω και γύρω στα 300 βιβλία! Για να μην παρεξηγηθώ, να σημειώσω ότι οι περισσότερες είναι επαγγελματικού περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, ανοιγουν το κινητο βαζουν 95 εφαρμογες και μετα τελος.

 

Γιατι συμφωνα με αυτη την ερευνα μεγαλο ποσοστο χρηστων δεν κατεβαζουν εφαρμογες..

 

http://www.digitaltrends.com/mobile/smartphone-users-download-zero-apps-per-month/#!bK3EQZ

 

Εγω αντε με πολυ ζορι να εχω καμια εικοσαρια, ξεχωρα απο το bloatware.

 

Μετα απο καθε ερευνα που διαβαζω ειμαι ολο και πιο σιγουρος οτι οι ερευνες δειχνουν αυτο που θελουν οι ερευνητες που τις κανουν.

 

 

Τα στατιστικα εδώ αφορουν μονο τους χρήστες που έχουν Aviate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι95 εφαρμογές από τις οποίες οι 70 είναι τα σκουπίδια της κάθε εταιρίας ... Και ειδηκα της Samsung ...! Εκτος απο βιβλία που ανέφερε παραπάνω ο φίλος τι δλδ μπορεί να είναι οι 95 εφαρμογές ; βάλε 15 παιχνίδια ... Βάλε άλλες 15 για όλα τα social media ... Βάλε καμια δεκαρια για επεξεργασία βίντεο και εικόνας ... Βάλε και άλλες δέκα μουσικής ... Που είναι υπερβολικα και πάλι όλα αυτά 50 εφαρμογές βγαίνουν ... Τι άλλο δλδ χρειαζόμαστε ; και ποιοι είναι αυτοί και τι είναι που έχουν 200++ εφαρμογές ;; Περίεργο μου φαίνεται ... Εγώ χρησιμοποιώ 30 το πολύ μαζί με τα παιχνίδια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα η yahoo ετοιμαζεται για δικο της λειτουργικο...κρατηστε το

Mπραβο της αλλα μαλλον θα πατώσει, εχουν μπει στην αγορα εργασίας τα μεγαθήρια, παίζουμε σε 3 ταμπλό: android, iOS, Wp.

Κατι firefox OS και αλλα ειναι για γελια, το symbian πεθανε, της Hp πεθανε κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι95 εφαρμογές από τις οποίες οι 70 είναι τα σκουπίδια της κάθε εταιρίας ... Και ειδηκα της Samsung ...! Εκτος απο βιβλία που ανέφερε παραπάνω ο φίλος τι δλδ μπορεί να είναι οι 95 εφαρμογές ; βάλε 15 παιχνίδια ... Βάλε άλλες 15 για όλα τα social media ... Βάλε καμια δεκαρια για επεξεργασία βίντεο και εικόνας ... Βάλε και άλλες δέκα μουσικής ... Που είναι υπερβολικα και πάλι όλα αυτά 50 εφαρμογές βγαίνουν ... Τι άλλο δλδ χρειαζόμαστε ; και ποιοι είναι αυτοί και τι είναι που έχουν 200++ εφαρμογές ;; Περίεργο μου φαίνεται ... Εγώ χρησιμοποιώ 30 το πολύ μαζί με τα παιχνίδια ...

Ξέρω κάποιον που έχει 230-240 εφαρμογές... Απλά πλέον κάθε site έχει και το αντίστοιχο app(που κάνει και λιγότερες λειτουργίες πολλές φορές)... Εμένα δεν μου φαίνεται εύχρηστο αυτό το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...