Προς το περιεχόμενο

iPad 12.9 ιντσών ετοιμάζει η Apple σύμφωνα με το Bloomberg


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το Bloomberg, η Apple αναπτύσσει ένα νέο iPad το οποίο όμως θα έχει οθόνη 12,9 ιντσών. Όπως αναφέρει το Bloomberg, το νέο iPad αναμένεται να περάσει στο στάδιο κατασκευής στις αρχές του επόμενου έτους, ενώ το πότε θα γίνει διαθέσιμο είναι ακόμα νωρίς να ειπωθεί.Αναφορές σχετικά με ένα μεγαλύτερο iPad υπάρχουν εδώ και καιρό, με μια ιδέα για το πως μπορεί να είναι αυτό, να βλέπουμε στη φωτογραφία. Με τη κυκλοφορία ενός tablet 12,9 ιντσών, η Apple στοχεύει σε μια συσκευή που θα θυμίζει περισσότερο laptop, όπως το MacBook Air, καθώς τα iPad Air και iPad Mini διαθέτουν οθόνη 9,7 και 7,9 ιντσών αντίστοιχα.

 

Φαίνεται πως η Apple προσανατολίζεται σε συσκευές με μεγαλύτερες οθόνες, ακολουθώντας το ενδιαφέρον των καταναλωτών, μιας και το επερχόμενο iPhone 6 που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα θα έχει δύο εκδόσεις και οθόνη μεγαλύτερη απ' ότι μας έχει συνηθίσει η εταιρεία.

 

Μέχρι στιγμής, τα tablets με μεγαλύτερες οθόνες δεν έχουν τραβήξει μεγάλο μέρος το αγοραστικού κοινού, αλλά πολύ πιθανόν αυτή τη φορά η Apple να θέλει να είναι καλύτερα προετοιμασμένη -όχι όπως έπραξε με τo iPhone- και να μη χάσει την ευκαιρία να προσφέρει αυτό που επιθυμεί το αγοραστικό κοινό.

 

Τέλος, η Apple εμφανίζεται να εργάζεται σε ένα νέο τρόπο λειτουργίας του split-screen στο iPad, ο οποίος θα είναι πολύ πιο χρήσιμος για όσους θέλουν να εργαστούν πάνω σε παραγωγικές εφαρμογές.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο μου φαίνεται.. Προσφέρει εξτρα παραγωγικοτητα σε αρκετους που το χρησιμοποιουν αντι για κανονικο pc/laptop.

 

Το εκανε και η Samsung και η ms, οποτε η apple θα τους ακολουθησει/αντιγραψει για να πιασει και αυτην την κατηγορία .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο μου φαίνεται.. Προσφέρει εξτρα παραγωγικοτητα σε αρκετους που το χρησιμοποιουν αντι για κανονικο pc/laptop.

 

Το εκανε και η Samsung και η ms, οποτε η apple θα τους ακολουθησει/αντιγραψει για να πιασει και αυτην την κατηγορία .

 

χωρίς πλήρες λειτουργικό όμως, πόσο "παραγωγικός" να είσαι;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικο μου φαίνεται.. Προσφέρει εξτρα παραγωγικοτητα σε αρκετους που το χρησιμοποιουν αντι για κανονικο pc/laptop.

[...]

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν βολικό ένα tablet 12,9 ιντσών - προσωπικά θα προτιμούσα ένα ultrabook (της τάξης του MacBook Air).

 

Σήμερα ήμουν στο Δικαστήριο και έτυχε να πρέπει να γράψω ένα κείμενο και δεν είχα υπολογιστή. Κουβαλούσα (όπως κουβαλάω παντού) το iPad Air και έγραψα το κείμενο 2-3 σελίδων στο Word for iPad μια χαρά, με τη βοήθεια ενός bluetooth πληκτρολογίου βέβαια. Κι ένας φίλος παραδίπλα μου έλεγε ότι βρίσκει πολύ μεγάλο (!) το iPad Air και ότι ο ίδιος προτιμά ένα iPad mini... 

 

Θεωρώ ότι το tablet 12,9 ιντσών ξεφεύγει από τα στενά όρια φορητότητας του tablet και "αγγίζει" το laptop. 

Η αγορά θα δείξει. :)

 

χωρίς πλήρες λειτουργικό όμως, πόσο "παραγωγικός" να είσαι;

 

Ανάλογα τι εννοεί "παραγωγικότητα" ο καθένας. Για μένα είναι το Office και το cloud service όπου έχω τα αρχεία μου. Για αυτά μου αρκεί το mobile λειτουργικό. Εάν για κάποιον άλλο είναι το πλήρες Photoshop (και πρέπει να κάνει επεξεργασία φωτογραφίας "στο δρόμο") προφανώς θα προτιμήσει ένα laptop. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα iPad χρειάζονται άμεση βελτίωση στο ui τους για να εκμεταλλεύονται την μεγαλύτερη τους οθόνη και να διαφοροποιούνται απο τα iphone. Αν το μόνο που θα κάνει η apple ειναι να μεγαλώσει απλά τις ίντσες σε 12,9" και να κάνει οτι κάνει το 9,7" και το 7,9" που κάνουν οτι κάνει και το iphone... ευχαριστώ apple αλλά δεν θα (ξανά) πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βάρος παραμείνει κάτω των 500 γραμμαρίων αποτελεί πολύ καλή επιλογή για browsing και κατανάλωση multimedia περιεχομένου.

 

Αν το ξεπεράσει πολύ φοβάμαι ότι θα χάσει πολύ σε θέματα φορητότητας και πρακτικότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υλοποιηση αλα transformer trio(οθονη=ipad air και keyboard dock=macbook air),θα ηταν ταμαμ,στις 12-13"!!!

Απλα θα τσιμπουσε πολυ η "τιμουλα"! :D

 

Αυτό θα ήταν πράγματι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...