Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα με wind adsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημουν συνδρομητης στη forthnet εδω και καποια χρονια. Εληξε το συμβολαιο, δεν επικοινωνησε κανεις μαζι μου και δεχτηκα την προσφορα της wind στα 20 ευρω το μηνα με αστικα/υπεραστικα/adsl και καποιες ωρες στο κινητο, μαζι με μια καρτα sim η οποια εχει δωρο 2 ωρες το μηνα σε ολα τα δικτυα.

Η αλλαγη της συνδεσης εγινε αυτοματα, χωρις να μεινω ωρα χωρις τηλεφωνο η ιντερνετ.

Εξοπλισμο δεν αλλαξαμε, αφησαμε το thomson tg585 που ειχα απο τη forthnet.

Ολα καλα, μεχρι προσφατα.

Το router δεν κλεινει ποτε. Εχω συνδεδεμενα 2 pc μεσω wifi πανω, με ethernet τιποτα.

Εκει που σερφαρεις κανονικα, αρχιζει και σερνεται χωρις να με πεταξει.

Αν μπω στη σελιδα του router, κανω disconnect και ξανα connect(περιπου 1 λεπτο αυτη η διαδικασια) το internet επανερχεται.

Ομως αρχιζει και κατανταει εκνευριστικο.

Το router αυτη τη στιγμη λεει


Link Information
        spacer.gif Uptime: 0 days, 16:23:42 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.728 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

 

 

Να τους παρω τηλ να τους αρχισω σε τιποτα περιεργα η μου διαφευγει εμενα κατι?

Φιλτρο αλλαχτηκε, καλωδιο επισης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν συνδρομητης στη forthnet εδω και καποια χρονια. Εληξε το συμβολαιο, δεν επικοινωνησε κανεις μαζι μου και δεχτηκα την προσφορα της wind στα 20 ευρω το μηνα με αστικα/υπεραστικα/adsl και καποιες ωρες στο κινητο, μαζι με μια καρτα sim η οποια εχει δωρο 2 ωρες το μηνα σε ολα τα δικτυα.

Η αλλαγη της συνδεσης εγινε αυτοματα, χωρις να μεινω ωρα χωρις τηλεφωνο η ιντερνετ.

Εξοπλισμο δεν αλλαξαμε, αφησαμε το thomson tg585 που ειχα απο τη forthnet.

Ολα καλα, μεχρι προσφατα.

Το router δεν κλεινει ποτε. Εχω συνδεδεμενα 2 pc μεσω wifi πανω, με ethernet τιποτα.

Εκει που σερφαρεις κανονικα, αρχιζει και σερνεται χωρις να με πεταξει.

Αν μπω στη σελιδα του router, κανω disconnect και ξανα connect(περιπου 1 λεπτο αυτη η διαδικασια) το internet επανερχεται.

Ομως αρχιζει και κατανταει εκνευριστικο.

Το router αυτη τη στιγμη λεει

Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 16:23:42 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.728 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

 

 

Να τους παρω τηλ να τους αρχισω σε τιποτα περιεργα η μου διαφευγει εμενα κατι?

Φιλτρο αλλαχτηκε, καλωδιο επισης.

Αυτά απλός δεν γινονται

 

 

 

 

Η αλλαγή στην σύνδεση σου εγινε οταν έχασες την ταχύτητα, πρέπει λοιπόν να βάλεις το νεο password και username για να συνδεθείς σωστά στον νεο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά απλός δεν γινονται

 

 

 

 

Η αλλαγή στην σύνδεση σου εγινε οταν έχασες την ταχύτητα, πρέπει λοιπόν να βάλεις το νεο password και username για να συνδεθείς σωστά στον νεο πάροχο.

Φυσικά κ γίνονται. Μονο ΟΤΕ και Forthnet θέλουν pass και username. Η hol και η wind δεν δίνουν κανένα username και pass και δεν κανουν authentication με αυτόν τον τρόπο. Το μόνο που χρειάζεται είναι τα πεδία αυτά να μην είναι κενά.

 

@mynam3 κάνε έναν έλεγχο για το firmware από το site της forthent και σιγουρέψου ότι έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση κ να κάνεις κ κανένα restart στο ρούτερ σου κανονικά από το κουμπί του που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς έγινε η μετάβαση στο δίκτυο της wind, χωρίς να αποσυνδεθεί ούτε για 1 λεπτό;

 

προφανως και θα αποσυνδέθηκε απλα δε το καταλαβε... Νομιζω οτι εννοει οτι δεν εμεινε μιση ή μια μερα χωρις γραμμή...

 

Για μενα φιλος το πρόβλημα σου ειναι μάλλον στις ρυθμίσεις του thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς έγινε η μετάβαση στο δίκτυο της wind, χωρίς να αποσυνδεθεί ούτε για 1 λεπτό;

Που το είδες εσύ ότι δεν έμεινε ούτε για 1 λεπτό. Είπε "χωρις να μεινω ωρα χωρις τηλεφωνο..."

 

Προφανώς κ δεν κατάλαβε τη μετάβαση, η οποία γίνεται συνήθως πρωινές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν συνδρομητης στη forthnet εδω και καποια χρονια. Εληξε το συμβολαιο, δεν επικοινωνησε κανεις μαζι μου και δεχτηκα την προσφορα της wind στα 20 ευρω το μηνα με αστικα/υπεραστικα/adsl και καποιες ωρες στο κινητο, μαζι με μια καρτα sim η οποια εχει δωρο 2 ωρες το μηνα σε ολα τα δικτυα.

Η αλλαγη της συνδεσης εγινε αυτοματα, χωρις να μεινω ωρα χωρις τηλεφωνο η ιντερνετ.

Εξοπλισμο δεν αλλαξαμε, αφησαμε το thomson tg585 που ειχα απο τη forthnet.

Ολα καλα, μεχρι προσφατα.

Το router δεν κλεινει ποτε. Εχω συνδεδεμενα 2 pc μεσω wifi πανω, με ethernet τιποτα.

Εκει που σερφαρεις κανονικα, αρχιζει και σερνεται χωρις να με πεταξει.

Αν μπω στη σελιδα του router, κανω disconnect και ξανα connect(περιπου 1 λεπτο αυτη η διαδικασια) το internet επανερχεται.

Ομως αρχιζει και κατανταει εκνευριστικο.

Το router αυτη τη στιγμη λεει

 

Φιλτρο αλλαχτηκε, καλωδιο επισης.

θεωρητικα ολα ειναι σωστα.να φταιει κατι στο ασυρματο δυσκολα αλλα αν θες κανε δοκιμη με καλωδιο.δες για πιο νεο firmware ειτε της forthnet ειτε καποιο Generic απο εδω.ειδικα αμα εχεις το v7 και εχεις το firmware 7.x.x.x καλο θα ειναι να βαλεις το 8.χ.χ.χ.επισης οταν σουρνεται η συνδεση δες μηπως το Margin εχει παρει την κατηγορα.το βλεπεις απο το dsl connection.επισης κλεισε τελειως το firewall που δεν χρειαζεται.επισης οταν πας 192.168.1.254 πηγαινε thomson gateway μετα configuration και πανω δεξια γραφει Configure .πατησε το και κατω κατω web browsing interception καντο disable.

 

Αυτά απλός δεν γινονται

 

 

 

 

Η αλλαγή στην σύνδεση σου εγινε οταν έχασες την ταχύτητα, πρέπει λοιπόν να βάλεις το νεο password και username για να συνδεθείς σωστά στον νεο πάροχο.

η wind δεν θελει στοιχεια.αμα ηθελε στοιχεια τοτε δεν θα τον εβαζε καν στο ιντερνετ.αλλα δοκιμασε και με ethernet.αν φταιει το wifi να αλλαξεις κλειδωμα ή να αλλαξεις καναλι αφου πρωτα βαλεις και πιο νεο firmware.ελπιζω να εχεις το v8 thomson.ειναι πολυ καλο

 

Και πώς έγινε η μετάβαση στο δίκτυο της wind, χωρίς να αποσυνδεθεί ούτε για 1 λεπτό;

 

αποσυνδεεσαι απλα μπορει να μην το παρεις χαμπαρι

προφανως και θα αποσυνδέθηκε απλα δε το καταλαβε... Νομιζω οτι εννοει οτι δεν εμεινε μιση ή μια μερα χωρις γραμμή...

 

Για μενα φιλος το πρόβλημα σου ειναι μάλλον στις ρυθμίσεις του thomson

 

στο thomson δεν εχει να πειραξει κατι.ειναι ολα απο την αρχη preconfigured.

Που το είδες εσύ ότι δεν έμεινε ούτε για 1 λεπτό. Είπε "χωρις να μεινω ωρα χωρις τηλεφωνο..."

 

Προφανώς κ δεν κατάλαβε τη μετάβαση, η οποία γίνεται συνήθως πρωινές ώρες.

δεν γινεται να αλλαξεις παροχο χωρις να πεσει η συνδεση .οτι και να γινει υπαρχει ενα μικρο downtime των 4-5 λεπτων οσο θελει δηλαδη ο τεχνικος του οτε στον κατανεμητη να βγαλει το παλιο ραζιμ που παει στο οριο του παροχου και να βαλει το νεο Ραζιμ που θα παει στο νεο οριο του παροχου.

 

Εγώ δεν κατάλαβα γιατι να μην του δώσουν εξοπλισμό νέο απο την wind....

και να του εδιναν θα επαιρνε zte το οποιο ειναι οτι χειροτερο υπαρχει και δεν αξιζει ουτε 3 ευρω αλλο τοσο 20.με 20 αγοραζει tp link που ειναι θεος μπροστα στ zte

 

 

και επειδη το Thomson σκοτωνει σαν ρουτερ αυτο ειναι το Uptime χωρις restart Κτλ

thomson.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ τις τελευταίες 2 μέρες στα Άνω Πετράλωνα.... Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και δεν έβγαλα άκρη... Μου είπαν να αλλάξω το MTU από 1492 σε 1450 αλλά δε θέλω να αλλά τις ρυθμίσεις που μέχρι τώρα δούλευαν μια χαρά... Εσύ έβγαλες καμιά άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

( Επειδή είναι το τρίτο ποστ που διαβάζω που κάποιος διαμαρτύρεται για τα ρουτερ της wind για vdsl έχω να πω ότι έμαθα από υπάλληλο της wind ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ρουτερ και τέλος αυτής της εβδομάδας,αρχές της επόμενης θα υπάρξει είτε firmware update ή αλλαγή του μόντεμ.Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη πάντως.Μην με κάνετε quote :P )

 

Βλακείες.Μη δίνεται σημασία.Τώρα είδα ότι το ποστ είναι για adsl :P

Επεξ/σία από panseit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ τις τελευταίες 2 μέρες στα Άνω Πετράλωνα.... Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και δεν έβγαλα άκρη... Μου είπαν να αλλάξω το MTU από 1492 σε 1450 αλλά δε θέλω να αλλά τις ρυθμίσεις που μέχρι τώρα δούλευαν μια χαρά... Εσύ έβγαλες καμιά άκρη?

μπορεις να το δοκιμασεις αλλα δεν νομιζω να φτιαξει η κατασταση.επισης θα χασεις σε ταχυτητα.

( Επειδή είναι το τρίτο ποστ που διαβάζω που κάποιος διαμαρτύρεται για τα ρουτερ της wind για vdsl έχω να πω ότι έμαθα από υπάλληλο της wind ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ρουτερ και τέλος αυτής της εβδομάδας,αρχές της επόμενης θα υπάρξει είτε firmware update ή αλλαγή του μόντεμ.Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη πάντως.Μην με κάνετε quote :P )

 

Βλακείες.Μη δίνεται σημασία.Τώρα είδα ότι το ποστ είναι για adsl :P

μα για adsl μιλαμε και εδω.το zte ειτε firmware update γινει ειτε δεν ξερω τι δεν νομιζω οτι θα στρωσει ποτε.ανεξαρτητος παροχου ολα τα zte οποιο firmware και να φορανε(custom του καθε isp)κανουν τα δικα τους.να τα αλλαξουν τωρα ολα σαν συσκευες το κοβω χλωμο εκτος αν εχουν φτασει στο αμην με τα zte .αλλιως μπορει να εγιναν παραπονα στην zte για το ασυρματο ,για το χαμηλο sync,για τις αποσυνδεσεις και η zte απλα να εβγαλε κανα νεο firmware μπας και το συμμαζεψει(γελαμε τωρα).τωρα το firmware ειτε θα πουν στον χρηστη να το περασει αυτος είτε μπορει να μπορουν να το κανουν remotely για ολα τα zte .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( Επειδή είναι το τρίτο ποστ που διαβάζω που κάποιος διαμαρτύρεται για τα ρουτερ της wind για vdsl έχω να πω ότι έμαθα από υπάλληλο της wind ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ρουτερ και τέλος αυτής της εβδομάδας,αρχές της επόμενης θα υπάρξει είτε firmware update ή αλλαγή του μόντεμ.Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη πάντως.Μην με κάνετε quote :P )

 

Βλακείες.Μη δίνεται σημασία.Τώρα είδα ότι το ποστ είναι για adsl :P

 

 

Έστω και αν είναι με κάθε επιφύλαξη, η συζήτηση αφορούσε το πρώτο vdsl ρούτερ ( ZTE ZXDSL 931WII ) που έδινε η Wind ή το Νέο ; ( ZTE ZXHN H168N ) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συζητηση ξεκινησε για adsl οχι για vdsl Οπως γραφει και το τοπικ:P

.τωρα απο το zte η wind πηγε σε νεο zte.δηλαδη η πατατα βελτιωθηκε και εγινε raffles.αντι να δωσουν κανα σωστο ρουτερ προσπαθουν απλα να δωσουν κατι καλυτερο απο το Previous που απλα να παιξει λιγο καλυτερα αλλα να ειναι φτηνο.tragic δυστυχως.ευτυχως που τα vdsl παιζουν καπως καλυτερα απο του adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω υποχρεωσεων δεν απαντησα.

Οταν εκανα την αιτηση για τη wind με αυτον τον "πλασιε" που ερχοταν πορτα πορτα στη γειτονια, μετα απο καποιες μερες (20-25 οχι εργασιμες) εγινε η αλλαγη.

Αν εμεινα 4-5 λεπτα χωρις τηλεφωνο η ιντερνετ δεν το καταλαβα να πω την αληθεια, παντως ωρα δεν εμεινα με τιποτα γιατι αλλιως θα.. εσκουζαν οι υπολοιποι.

Δεν πειραξα τιποτα στις ρυθμισεις τελικα, κανενα τηλεφωνο και το ιντερνετ παει μια χαρα. Ελπιζω να ηταν των ημερων και να μην χρειαστει κατι αλλο, μιας και με την tellas καποτε ειχα απιστευτα προβληματα.

Eυχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...