Προς το περιεχόμενο

Το Facebook βάζει τέλος στα "Click Bait" άρθρα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook ανακοίνωσε πως έχει προσαρμόσει τον τρόπο που οι χρήστες του βλέπουν τα άρθρα στην ιστοσελίδα του, έτσι ώστε να μειωθεί το φαινόμενο του click bait, δηλαδή αναρτήσεις που προτρέπουν το χρήστη να κάνει κλικ για να διαβάσει το περιεχόμενο, χωρίς να ξεκαθαρίζουν σε τι αναφέρονται.Η ανακοίνωση έγινε μέσω του blog του Facebook, και αποτελεί τη νέα διαμάχη μεταξύ της εταιρείας και των ιστότοπων που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον αλγόριθμο του Facebook προς όφελός τους.

 

Σύμφωνα με τον ερευνητή του Facebook Khalid El-Arini, oi επικεφαλίδες τύπου "Click Bait" ήταν οι αγαπημένες του αλγορίθμου, κυρίως γιατί, όπως αναφέρει η Joyce Tang, οι χρήστες τείνουν να κάνουν κλικ σε αυτούς τους συνδέσμους. Σε έρευνα του Facebook, αποδείχθηκε πως το 80% των χρηστών προτιμούν επικεφαλίδες που τους βοηθούν να αποφασίσουν αν θέλουν να διαβάσουν όλο το άρθρο πριν κάνουν κλικ προς αυτό.

 

Η εταιρεία αναφέρει πως πλέον ο αλγόριθμος της θα λάβει υπόψιν πόση ώρα ξοδεύουν οι χρήστες στο διάβασμα ενός άρθρου ως κριτήριο για την σημαντικότητα αυτού, όπως επίσης και το πόσοι χρήστες μοιράζονται ή συζητούν γι' αυτό.

 

Οι ημερήσιοι ενεργοί χρήστες του Facebook έχουν φτάσει τα 829 εκατομμύρια παγκοσμίως, συνεπώς η δύναμη της εταιρείας είναι τόσο μεγάλη που θα μπορούσε να «καταστρέψει» αρκετές ιστοσελίδες με αυτές τις μικρές αλλαγές.

 

Η προηγούμενη ανάλογη απόφαση του Facebook είχε να κάνει με τα λεγόμενα viral sites, που ειδικεύονται σε λίστες και online memes, και είχε σαν αποτέλεσμα η κίνηση προς ανάλογα sites να περιοριστεί αρκετά.

 

Link.png Site: The New York Times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την σπανε τα sites που λενε κανε like η κανε share για να δεις το περιεχομενο.δηλαδη αν δεν εχω facebook τι γινεται?ολα για το click γινονται πλεον

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την σπανε τα sites που λενε κανε like η κανε share για να δεις το περιεχομενο.δηλαδη αν δεν εχω facebook τι γινεται?ολα για το click γινονται πλεον

 

αυτό είναι το like gating, και αυτό το σταματάει το facebook από Νοέμβρη

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την σπανε τα sites που λενε κανε like η κανε share για να δεις το περιεχομενο.δηλαδη αν δεν εχω facebook τι γινεται?ολα για το click γινονται πλεον

Εγω σε αυτα τα site μπαινω στον κωδικα της σελιδας, ψαχνω για youtube και βρισκω το ID του βιντεο, το οποιο και προσθετω στο youtube.com/watch?v=

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αυτα τα site μπαινω στον κωδικα της σελιδας, ψαχνω για youtube και βρισκω το ID του βιντεο, το οποιο και προσθετω στο youtube.com/watch?v=

Εγώ απλά googlάρω το θέμα της είδησης και βλέπω το video απο άλλο site

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αυτα τα site μπαινω στον κωδικα της σελιδας, ψαχνω για youtube και βρισκω το ID του βιντεο, το οποιο και προσθετω στο youtube.com/watch?v=

 

κολπα υπαρχουν πολλά.

για παραδειγμα και εγω οταν μπαινω σε ενα αρθρο και βλεπω οτι μετα απο μισο δευτερολεπτο πεταει παραθυρο που με προτρεπει να κανω 'like' για να διαβασω το κειμενο, παταω refresh, και αφου φορτωσει το κειμενο και πριν πεταχτει το παραθυρο για like, παταω stop για να σταματησει ο browser να φορτωνει τον κωδικα της σελιδας και διαβαζω το κειμενο ανενοχλητος (το οποιο συνηθως ειναι μια βλακεια και μιση 10 σειρων απλα για να μπει ενα ακομα αχρηστο αρθρο σε ενα ακομα αχρηστο blog).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά googlάρω το θέμα της είδησης και βλέπω το video απο άλλο site

και εγω αυτο κανω αλλα μας αναγκαζουν να μπουμε σε διαφορες διαδικασιες.οπως λενε κ τα υπολοιπα παιδια να ψαχνουμε σε κωδικες να παταμε στοπ πριν φορτωσει η σελιδα κτλ.πιστευω πρεπει να σταματησει αυτο καποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω share στον εαυτό μου για να τα διαβάσω 

 

 

Κι εγώ, και στέλνω και ενα μειλ με μπινελίκια ταυτόχρονα, έτσι για να ξέρουν τι κάνει η μάνα τους όταν λείπουν από το σπίτι.;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά googlάρω το θέμα της είδησης και βλέπω το video απο άλλο site

 

εγω δεν μπαινω καθολου και υσηχαζω. Καταπινω και την περιεργεια μου μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...