Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με υπότιτλους (mp4)


moviemaniacos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά :) είμαι νέος στο forum, οπότε πρώτα απ' όλα θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη της κοινότητας. Θα ήθελα να ζητήσω  τη βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα: αγόρασα το samsung Bd-F5500 bluray player το οποίο παίζει κανονικά avi και mkv αρχεία, αλλά με τα mp4 υπάρχει το εξής πρόβλημα: ενώ παίζει την ταινία κανονικά εμφανίζει τα γράμματα των υποτίτλων αλαμπουρνέζικα. Πάω λοιπόν στην κωδικοποίηση για να βάλλω ελληνικά αλλά δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα (μπορώ να το κάνω σε avi και mkv), μόνο να απενεργοποιήσω ή να ενεργοποιήσω τους υποτίτλους μ' αφήνει.

 

δοκίμασα να αλλάξω την κατάληξη από mp4 σε avi αλλά δεν έπιασε,  αντέγραψα τους υποτίτλους σε σημειωματάριο πάλι κανένα αποτέλεσμα, τι ansi έβαλα τι utf τζίφος :mad: Αν μπορεί να προτείνει κάποιος κάποια λύση χωρίς να χρειάζεται να κάνω μετατροπή τα αρχεία θα ήταν κάτι παραπάνω από ευσπρόδεκτη, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάτρεψε τα .mp4 σε mkv με http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix

 

είναι πάρα πολύ γρήγορο, 2-3 λεπτά χρειάζεται για mp4 --> mkv

 

ευχαριστώ για την απάντηση, απλά ήθελα να αποφύγω αυτή την διαδικασία. αναρωτιέμαι αν αντιμετώπισε κάποιος άλλος ανάλογο πρόβλημα και βρήκε κάποια λύση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση τι μάρκα-μοντέλο είναι; Δεν έχει usb;

Τους υπότιτλους τους δοκίμασες σε unicode;

Μήπως τα mp4 που δοκιμάζεις έχουν ενσωματωμένους υπότιτους;

Κάνε μια δοκιμή με το toolnix που σου είπε ο sant να δεις τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση τι μάρκα-μοντέλο είναι; Δεν έχει usb;

Τους υπότιτλους τους δοκίμασες σε unicode;

Μήπως τα mp4 που δοκιμάζεις έχουν ενσωματωμένους υπότιτους;

Κάνε μια δοκιμή με το toolnix που σου είπε ο sant να δεις τι θα γίνει.

1. είναι samsung Bd-F5500 bluray player και ναι έχει usb

2. το δοκίμασα αλλά τίποτα

3. όχι, κανένα δεν είχε

4. αν είναι ο μόνος τρόπος θα τον δοκιμάσω, απλά ήθελα να αποφύγω την μετατροπή 

Ψάχνω μέρες τώρα στο internet αλλά δεν έχω βρει καμία λύση, ευχαριστώ πάντως για την απάντηση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. είναι samsung Bd-F5500 bluray player και ναι έχει usb

2. το δοκίμασα αλλά τίποτα

3. όχι, κανένα δεν είχε

4. αν είναι ο μόνος τρόπος θα τον δοκιμάσω, απλά ήθελα να αποφύγω την μετατροπή 

Ψάχνω μέρες τώρα στο internet αλλά δεν έχω βρει καμία λύση, ευχαριστώ πάντως για την απάντηση  

1. Για την τηλεόραση ρωτάω, όχι για το bd player.

4. Δεν είναι ακριβώς μετατροπή. Απλά αλλαγή container και η δουλειά τελειώνει σε δευτερόλεπτα, ανάλογα με την ταχύτητα του δίσκου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για την τηλεόραση ρωτάω, όχι για το bd player.

4. Δεν είναι ακριβώς μετατροπή. Απλά αλλαγή container και η δουλειά τελειώνει σε δευτερόλεπτα, ανάλογα με την ταχύτητα του δίσκου σου.

1. ναι λάθος μου, είναι philips pfl5322

4. έβαλα ένα επεισόδιο σειράς και η αλλαγή μου πήρε μόνο ένα λεπτό, το έβαλα στο bluray και οι υπότιτλοι εμφανίστηκαν χωρίς κανέναν πρόβλημα

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω όμως γιατί έχει πρόβλημα με τα mp4 αρχεία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπότιτλοι είναι σε μορφή srt? Αν ναι, άνοιξε τους με το σημειωματάριο και αποθηκευσέ τους με κωδικοποίηση UTF-8!

το πρώτο που έκανα αλλά δεν είχε αποτέλεσμα  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...