Προς το περιεχόμενο

Νέο Pc gaming-γενική χρήση


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς σας φαίνεται το παρακάτω (από visionstudio);

 

Τροφοδοτικό έχω Antec 650w και οθόνη asus 23'.

Χρειάζομαι μόνο μητρική-επεξεργαστή-κάρτα γραφικών-μνήμες-κουτί.

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό και οικονομικό κουτί (γύρο στο 50άρι ευρώ). Όχι απαραίτητα από το visionstudio...

 

Τώρα έχω το Coolermaster praetorian 731... καλό είναι (από αλουμίνιο) αλλά κάπως παλιομοδίτικο. Ανεμιστήρες 8mm, δύσκολη εισαγωγή δίσκων κλπ. Επίσης θα ήθελα κάτι πιο ευρύχωρο.

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28539&cat=1&sub=0&pmanuf=70&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39482&cat=1&sub=0&pmanuf=70&sort=undefined&step=undefined

Αυτά τα 2 μου φαίνονται αρκετά ευρύχωρα.

 

 

005-3018

ATI RADEON R9 280 DUAL-X OC 3GB DDR5 PCI-E DUAL DVI HDMI DP (SAPPHIRE) (11230-00-20G)

delete-korzina2.gif

 

201.62 €

002-1552

GIGABYTE SOCKET AM3+ GA-990XA-UD3 GLAN AUDIO RAID

delete-korzina2.gif

 

92.13 €

003-0779

AMD FX 8320 3.5 GHZ EIGHT CORE SOCKET AM3+ 125W BOX (FD8320FRHKBOX)

delete-korzina2.gif

 

126.44 €

007-2102

KINGSTON HYPER X FURY 8GB DDR3 NON ECC CL10 1866MHZ (HX318C10F/8)

delete-korzina2.gif

 

80.90 €

 

 

Σύνολο 501.09 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες το 200R της corsair για κουτί.

 

Τα υπόλοιπα parts που διάλεξες μια χαρά μου φένονται!

Εγώ θα έπερνα και τροφοδοτικό.

 

πια οθόνη έχεις ? (μοντέλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.asus.com/Monitors_Projectors/VW225N/

 

Αυτή είναι η οθόνη. Το ξέρω ότι με αυτή την κάρτα γραφικών μπορώ να παίζω και σε 32άρα, αλλά δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Αλλωστε δεν αγοράζω συχνά υπολογιστή (βλέπε σύστημα υπογραφής μου) και θέλω κάτι που θα το κρατήσω μερικά χρόνια.

 

Το Antec 650 earthwatts δεν είναι αρκετό;

 

 

Ψάχνω για πιο ευρύχωρο κουτί και σκέφτομαι και αυτό:

http://www.tweaktown.com/reviews/5232/silverstone-redline-series-sst-rl04b-mid-tower-chassis-review/index.html

 

Silverstone-redline-series-sst-rl04b

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πέσουν οι τιμές.H ddr4 δεν επηρεάζει το desktop ακόμα,ούτε καν έχει κυκλοφορήσει στα socket που πιάνουν σημαντικά μέρη της πίτας.Αν είναι να περιμένει κάτι θα μπει σε φαύλο κύκλο του περίμενε γιατί νέο hardware (έστω και φαινομενικά) βγαίνει συχνά (εκτός και αν βγαίνει κάτι πάρα πολύ κοντά και θα είναι αισθητά καλύτερο,μέσα στο budget και κάνει για τη χρήση).

 

TS καλύτερα να κοιτάξεις και για καμμιά καλή οθόνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί μόνο έχω κολλήσει...Agos ή Silverstone Ρ04;

 

Η οθόνη κάνει τη δουλειά της προς το παρόν. Έχει αρκετά έντονα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι στα IPS panel;

ΟΚ καλύτερα είναι, αλλά τόσα χρόνια με τα TN panel δεν πάθαμε και τίποτα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να την αλλάξω άμεσα, το μπάτζετ είναι σφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να μην αγορασεις  pc αυτη την εποχη γιατι βγαινουν νεες τεχνολογιες ( ddr4, intel 5th gen , nvidia new gen ) οποτε θα πεσουν οι τιμες

Σιγα τις νεες τεχνολογιες :P Θα περασουν τουλαχιστον 5 χρονια μεχρι να μπορεσουν να μπουν στην αγορα για τα καλα οι νεες Ddr4(οπως δηλαδη γινεται τωρα με τις Ddr3). Και αλλωστε τα παραπανω κομματια οπως λεει και ο Millennium τον καλυπτουν απολυτα οχι μονο στην αναλυση που παιζει τωρα,αλλα και αν παει καποια στιγμη(που καλο θα ηταν να παει) στα 1080p.

 

Αναφέρεσαι στα IPS panel;

ΟΚ καλύτερα είναι, αλλά τόσα χρόνια με τα TN panel δεν πάθαμε και τίποτα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να την αλλάξω άμεσα, το μπάτζετ είναι σφικτό.

Δεν διαφωνω με αυτο που λες, αλλα ειναι κριμα γιατι δεν μενεις πισω μονο σε Panel αλλα και σε αναλυση.Δηλαδη δεν θα αξιοποιησεις την καρτα γραφικων που εχεις βαλει παραπανω.

 

Ασε που αν ειναι σφικτο το Budget μπορεις να κοιταξεις και σε μεταχειρισμενη, ή να αγορασεις πχ την Sapphire R9 270x και Cpu τον Fx 6300 και με την χρηματικη διαφορα και την πωληση της οθονης σου να πας σε αλλη.

 

Λυσεις/επιλογες υπαρχουν,φυσικα εσυ εισαι αυτος που θα κρινεις τι χρειαζεσαι περισσοτερο :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως είπα και παραπάνω συνήθως παίρνω υπολογιστή για αρκετά χρόνια. Συνήθως οι πιο ακριβές κάρτες κάνουν καλή απόσβεση για πολλά χρόνια ενώ με τις πιο φθηνές κάνεις συμβιβασμούς εξ αρχής (μικρότερος δίαυλος bit πιο αργή μνήμη).

 

Η 270x σε σχέση με την 280 έχουν μικρή διαφορά τιμής γι' αυτό και επέλεξα τη δεύτερη (είναι πιο value for money παρόλο που είναι σχετικά ακριβή.). Αν η 270x κόστιζε 150 ευρώ θα το σκεφτόμουν.

Επίσης αν κατάλαβα καλά η 270 είναι παλιότερης τεχνολογίας.

 

Όσον αφορά την οθόνη την είχα επιλέξει γιατί προτιμώ την 16:10 από την 16:9. Σήμερα βέβαια είναι μονόδρομος οι δεύτερες αλλά προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πέσουν οι τιμές.H ddr4 δεν επηρεάζει το desktop ακόμα,ούτε καν έχει κυκλοφορήσει στα socket που πιάνουν σημαντικά μέρη της πίτας.Αν είναι να περιμένει κάτι θα μπει σε φαύλο κύκλο του περίμενε γιατί νέο hardware (έστω και φαινομενικά) βγαίνει συχνά (εκτός και αν βγαίνει κάτι πάρα πολύ κοντά και θα είναι αισθητά καλύτερο,μέσα στο budget και κάνει για τη χρήση).

 

TS καλύτερα να κοιτάξεις και για καμμιά καλή οθόνη.

 Μια χαρα θα πεσουν οι τιμες , εδω ανακοινωσαν intel i7 5th gen 350 ευρο και μ λες δεν θα πεσουν ?! Σε 2-3 μηνες οι τιμες θα εχουν πεσει σιγουρα. Α και μολις αρχισαν να βγαινουν μητρικες οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια χαρα θα πεσουν οι τιμες , εδω ανακοινωσαν intel i7 5th gen 350 ευρο και μ λες δεν θα πεσουν ?! Σε 2-3 μηνες οι τιμες θα εχουν πεσει σιγουρα. Α και μολις αρχισαν να βγαινουν μητρικες οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ.

Ναι οσο επεσε η τιμη του i7 4770k οταν βγηκαν οι E.Σε σχεδον 1.5χρονο εχει πεσει η τιμη του 20ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι intel cpu εδψ και χρόνια μεγαλύτερη διαφορα απο 20€ δεν εχουν κανει... Βλεπε 2500Κ ~200€,3570κ ~200€,4670k 200€+,4690k 200€+... Εσυ αν θες περιμενε να πέσουν οι τιμές... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι intel cpu εδψ και χρόνια μεγαλύτερη διαφορα απο 20€ δεν εχουν κανει... Βλεπε 2500Κ ~200€,3570κ ~200€,4670k 200€+,4690k 200€+... Εσυ αν θες περιμενε να πέσουν οι τιμές... 

Μονο αν τους αγοραζουμε απο τα Super Market με κανα εκπτωτικο κουπονι :P, αλλιως οι τιμες δεν πεφτουν οπως λεει σωστα και ο Prospector παραπανω.Και αυτο εν μερη ειναι και καλο για εμας γιατι εποφελουμεαστε απο την μεταπωληση(ειτε για να αγορασουμε ειτε για να πουλησουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...