Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία ποτενσιόμετρου


SnakeEyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται,

 

Αρχικά πρέπει να αναφέρω ότι ξέρω ελάχιστα από ηλεκτρικά κυκλώματα, όμως θέλω να φτιάξω μία βάση για το laptop μου η οποία θα έχει 3 ανεμιστηράκια των 12V, θα παίρνει ρεύμα από την πρίζα και θα έχει και αυξομειώσιμη ένταση.

Έχω βρει μετασχηματιστή με τον οποίο θα δουλεύουν καλά τα ανεμιστηράκια, το πρόβλημα είναι ότι όταν έψαξα για ποτενσιόμετρο δεν μπορούσα να καταλάβω με βάση ποια χαρακτηριστικά πρέπει να επιλέξω..

Παίζουν ρόλο τα Volt και τα Amber;;

 

Τα χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων είναι:

μετασχηματιστής: 12 V, 2 A

ανεμιστηρακι 1: 12 V, 0.14 A (x2)

ανεμιστηρακι 2: 12V, 0.09 A

ποτενσιόμετρο ??????

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετασχηματιστής σου είναι ρυθμιζόμενος; Μπορείς δηλαδή να διαλέξεις τα βολτ?

δηλαδή έχει κάτι τέτοιο:

 

 

trans12-1.jpg

?

 

Αν ναι, όσο λιγότερα βολτ δίνεις τόσο πιο αργά θα τρέχουν τα ανεμιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτενσιόμετρο είναι απλά ένας διαιρέτης τάσης. Στο παρακάτω σχέδιο είναι οι αντιστάσεις Z1 και Ζ2. Η Zfan είναι οι δύο ανεμιστήρες.

 

YDBXcSk.png

 

Οι δύο ανεμιστήρες τραβάνε συνολικά 0,14+0,09=0,23 Amps ή 230 mA. Για να είναι σταθερός (και να μην καεί) ο διαιρέτης τάσης θέλουμε το ρεύμα που θα περνά από το ποτενσιόμετρο (Z1,Z2) να είναι μεγαλύτερο. Αν ακολουθήσουμε τον κανόνα του "10 φορές μεγαλύτερο" πρέπει να περνάει ρεύμα 10x0,23=2,3 Amps από το ποτενσιόμετρο. Αμέσως γίνεται εμφανές πως δεν θα αντέξει ο μετασχηματιστής.

 

Αν υποθέσουμε πως ο μετασχηματιστής δεν έχει πρόβλημα... Για να περάσουν 2,3 Amps από το ποτενσιόμετρο θα έπρεπε να έχει τιμή V/I=12/2,3=5,2 Ohms. Δύσκολα θα βρεις. Η ενέργεια που θα κατανάλωνες θα ήταν P=V*I=12x2,3=27,6 Watts. Θα έπρεπε να βρεις ένα τεράστιο σε μέγεθος ποτενσιόμετρο για να αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μοτερ σου θα τραβηξουν το ρευμα που θελουν ασχετα με τις προδιαγραφες του μετασχηματιστη που ειναι 2Α

 

μπορεις να κανεις αυτο που θες με μια ετοιμη πλακετα pwm modulation (ανοιγοκλεινει το μοτερ με συχνοτητες 100-200hz και ετσι ελεγχει την ταχυτητα).

 

η πιο φανταζη λυση ειναι....ενα pwm με ενα χρονιστη 555 και ενα mosfet irf 

2005-10a-004.gif

αυτη η λυση ειναι OVERKILL και δε ξερω αν λειτουργει σε τοσα λιγα ampere καθως το IRFZ46N δουλευει εως τα 50Α! αυτην εχω εφαρμοσει εγω για ελεγχο ταχυτητας σε ενα μοτερ. τα υλικα κανουν περιπου 2 ευρω

 

 

μπορεις να το κανεις με ελεγχο τασης με μια πλακετα οπως αυτη

 

πιο φθηνη λυση και μακραν πιο μπακαλιστικη ειναι με 3 αντιστασεις 2.5watt  6.2ohm 18ohm 25ohm και ενα πολυδιακοπτη να δημιουργησεις 3 ταχυτητες στο μοτερ σου. οι αντιστασει θα θερμενονται πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις άλλους πόρους, βρες ένα ποτενσιόμετρο των 110 Ohm και 1~2 watt και σύνδεσε το σε σειρά με τους ανεμιστήρες.


η πιο φανταζη λυση ειναι....ενα pwm με ενα χρονιστη 555 και ενα mosfet irf 
2005-10a-004.gif
αυτη η λυση ειναι OVERKILL και δε ξερω αν λειτουργει σε τοσα λιγα ampere καθως το IRFZ46N δουλευει εως τα 50Α! αυτην εχω εφαρμοσει εγω για ελεγχο ταχυτητας σε ενα μοτερ. τα υλικα κανουν περιπου 2 ευρω


Θα δουλέψει όμορφα για τάσεις 8~18. Όχι από 3~18 volts.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker τα pots 100 ohm ειναι πανακριβα... :eek: . ενω τα 100Κ κανουν 1 ευρω πχ

 

δουλευει το κυκλωμα με το 555 και σε 2.5volt μοτερ που το εχω δοκιμασει σε breadboard ειναι εντος των χαρακτηριστικων του irfz46n αλλα δεν το πολυτεσταρα οτι δουλευει απροσκοπτα. ισως εχεις δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker αν κατάλαβα καλά, το να βάλω κάποια αντίσταση σε αυτό το κύκλωμα είναι δύσκολο λόγο μετασχηματιστή..

Όμως θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα άμα βάλω μία αντίσταση 110 Ω, ή 100KΩ όπως πρότεινε ο spirtoulis;

 

Η πλακέτα pwm φαίνεται καλή λύση..όμως όταν αναφέρθηκε ο χρονιστής σε έχασα :mellow:  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pwm μου φαίνεται υπερβολή. Τα μοτέρ είναι μικρά σε ισχύ οπότε μπορείς να βάλεις το lm317 που είναι πολύ πιο απλό κύκλωμα και να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά και χωρίς να ζεσταίνεται το κύκλωμα. Με 3-4 εξαρτήματα και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker αν κατάλαβα καλά, το να βάλω κάποια αντίσταση σε αυτό το κύκλωμα είναι δύσκολο λόγο μετασχηματιστή..

Όμως θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα άμα βάλω μία αντίσταση 110 Ω, ή 100KΩ όπως πρότεινε ο spirtoulis;

 

Η πλακέτα pwm φαίνεται καλή λύση..όμως όταν αναφέρθηκε ο χρονιστής σε έχασα :mellow:  :P

δε προτεινα 100ΚΩ δε γινεται να κανεις να κανεις αυτο που θες ειναι πολυ μεγαλη αντισταση. Απλα το ανεφερα το 100ΚΩ συγκριτικα.  και εχεις μπερδεψει την αντισταση με το ποτενσιομετρο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Για να χρησιμοποιησεις ενα απλο ποτενσιομετρο να το γυρνας και  να ανεβοκατεβαζεις τις στροφες θες υποχρεωτικα ενα ποτ 100Ω  οπως σου προτεινε ο firewalker που σου λεω εγω οτι ειναι ακριβα υπολογιζε πανω απο 6 ευρω το κομματι. 

τα pots γενικα ειναι αρκετα ευαισθητα και τα μοτερ οσο λιγο αμπερ και αν ειναι θα στο ζοριζουν και θα στο φθειρουν γρηγορα θεωρω. Σου λεω εγω οτι αν το ποτενσιομετρο μετα απο λιγο καιρο χρησης το νιωθεις σα να κανει σκαλοπατια οπως το γυρνας, ή εχει κενα που δε περναει ρευμα φταινε τα μοτερ που το φθειρουν και του κανουν σπινθηρες μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοινα ποτενσιόμετρα δεν μπορούν να διαχειριστούν ουτε ταση ουτε ρεύμα αυτού του επιπέδου. Αν ηταν εστι τα κυκλώματα σε τι ακριβως θα μας χρειάζονταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε προτεινα 100ΚΩ δε γινεται να κανεις να κανεις αυτο που θες ειναι πολυ μεγαλη αντισταση. Απλα το ανεφερα το 100ΚΩ συγκριτικα.  και εχεις μπερδεψει την αντισταση με το ποτενσιομετρο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Για να χρησιμοποιησεις ενα απλο ποτενσιομετρο να το γυρνας και  να ανεβοκατεβαζεις τις στροφες θες υποχρεωτικα ενα ποτ 100Ω  οπως σου προτεινε ο firewalker που σου λεω εγω οτι ειναι ακριβα υπολογιζε πανω απο 6 ευρω το κομματι. 

τα pots γενικα ειναι αρκετα ευαισθητα και τα μοτερ οσο λιγο αμπερ και αν ειναι θα στο ζοριζουν και θα στο φθειρουν γρηγορα θεωρω. Σου λεω εγω οτι αν το ποτενσιομετρο μετα απο λιγο καιρο χρησης το νιωθεις σα να κανει σκαλοπατια οπως το γυρνας, ή εχει κενα που δε περναει ρευμα φταινε τα μοτερ που το φθειρουν και του κανουν σπινθηρες μεσα.

Ααα οκ, και εγώ απ όσα μου είπατε αυτό κατάλαβα, ότι πρέπει να έχω πολύ μικρή αντίσταση! Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! θα προχωρήσω την βάση και θα δω τι αποτέλεσμα θα έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...