Προς το περιεχόμενο

Δεν γινεται Boot απο dvdrom ή usb


load

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα λαπτοπ turbox με προεγκατεστημενα τα windows 8.1. θελω να περασω τα 7 χ86 αλλα στο bios δεν μου εχει αλλες επιλογες εκτος του σκληρου.

Εκανα και επανεκκινηση με UEFI firmware αλλα στο bios δεν υπαρχει επιλογη να αλλαξω το bios mode και να μου εμφανισει καπως αλλα μεσα για boot.

Εχει κανεις καμια ιδεα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια bios πρέπει να έχεις μέσα cd ή usb stick για να σου τα εμφανίσει σαν επιλογές.

Αν δεν μπορεί να ξεκινήσει καθόλου από mbr δισκάκι/usb και δεν το εμφανίζει καθόλου τότε,ψάξε αν έχει κάποια ρύθμιση που να αλλάζει από uefi/secure boot σε legacy,αν δεν έχει ούτε τέτοια ρύθμιση θα πρέπει να φτιάξεις (ή να βρεις) κάποιο που να έχει αρχεία εκκίνησης uefi.

 

http://hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας 15αρης ειναι με Celeron στα 2ghz.θα ηθελα να δοκιμασω το λινκ του φιλου TheElf αλλα τοσες γνωσεις δεν εχω κ ισως φοβαμαι λιγο να τα κανω ολα αυτα. Ειναι σιγουρη η λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτο που ειπε ο φίλος πιο πανω και να μην πετύχει με την πρώτη δεν θα κανεις πουθενά ζημιά ετσι και αλλιως εχει ακριβώς τα βήματα. Μπορείς να μην βλέπεις τις επιλογές για dvd και usb stick αλλα παρόλαυτα δοκίμασε να ξεκινήσεις με το cd των 7 μηπως κάνουν boot , μπορει να μην τα βλέπεις αλλα να ειναι ρυθμισμένα απο μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπακαλίστικη λύση (δοκιμασμένο 100%), κάνε μια απλή εγκατάσταση windows στον δίσκο του λάπτοπ σε άλλο μηχάνημα(σταθερό). Πέρνα και τους drivers της μητρικής και μετά κούμπωσε το πάνω στο λάπτοπ.

 

Σε περίπτωση sony vaio με σπασμένη οθόνη που δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση με εξωτερική οθόνη το έκανα έτσι και δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...