Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Thomson TG784 και χρήση WAN θύρας


ivassilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, 

 

μου έχει ξεμείνει το ρούτερ αυτό από επαγγελματικό πρόγραμμα που είχα στη forthnet. Τώρα θέλω να το συνδέσω στην δουλειά πάνω στο ethernet (μέσω της WAN θύρας) για να φτιάξω ένα ασύρματο δικτυάκι. 

 

Υποτίθεται ότι στα χαρακτηριστικά του περιλαμβάνεται WAN με autosense που θα έκανε την διαδικασία παιχνιδάκι, αλλά αυτή η επιλογή λείπει από το μενού (φαίνεται μόνο το DSL connection), λογικά επειδή είναι κλειδωμένο στο firmware (έκδοση 10.και κάτι ψιλά) της Forthnet.

 

Υπάρχει κάποιος..γήινος τρόπος να ξεκλειδώσω το ρούτερ ώστε να ενεργοποιήσω την θύρα WAN? 

 

Ευχαριστώ! 

 

 

ΥΓ: Δεν βρήκα ούτε επιλογή για bridge, αν και μάλλον δεν θα δούλευε στην περίπτωσή μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακολουθήσει ό,τι γράφει σε εκείνο το thread (το είχα βρει με ένα απλό google), αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει πλέον. 

 

Οι κωδικοί που γράφει δεν ισχύουν, οι διευθύνσεις URL το ίδιο. 

 

Το μόνο που έχω βρει είναι αυτή η σελίδα, αλλά τα firmware είναι παλιές εκδόσεις.. 

 

http://www.speedtouch.ca/firmware.php

 

Κάποιος άλλος δεν έχει δοκιμάσει με επιτυχία κάποια νεότερη συνταγή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω firmware.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG784/v1/Firmware/

για να αλλαξεις firmware και να μην σου ζητησει τα Username/password που δεν τα εχεις θα ξεκινησεις το 784 με το reset πατημενο μεσα.το ανοιγεις και θα μπει σε tftp mode οπου και περνας το firmware με το wizard.τον wizard τον κατεβαζεις ή απο το πιο πανω site ειτε απο το site Της forthnet.δεν εχει σημασια αν εχεις 784 ή αν εχεις 585 ο wizard ειναι ο ιδιος.

οταν περασες το firmware ναι μεν μπορεις να γυρισεις bridge το ρουτερ μεσα απο το μενου(αν και τωρα γινεται απλα θελει αλλη διαδικασια) (ακομα και να μην εχεις τα admin).

τωρα δυστυχως θα σε απογοητευσω αλλα η wan οσο ξερω και οσο βλεπω και απο το δικο μου 784 που ειναι technicolor Οχι thomson αλλα το ιδιο πραγμα η wan σεταρεται μονο μεσα απο cli.good lucK.θα βρεις manual για το cli αλλα ειναι μανικι.


wizard εδω.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG784/v1/Wizards/Upgrade/

 

δεν θυμαμαι αν το ρουτερ στο χαριζουν ή οχι .το δελτιο αποστολης που σου στελνουν γραφει αν ειναι δωρεαν διαθεση ή χρησιδανειο.αν εχεις το δελτιο δεστο.κατω κατω  αμα ειναι χρησιδανειο θα σου γραφει οτι ο εξοπλισμος ανηκει στην κυριοτητα της forthnet και μετα την ληξη της συμβασης πρεπει να επιστραφει και κατι τετοιο.

αν δεν εχεις το δελτιο μπορω να μαθω αν θες.απλα νομιζω οτι κανονικα πρεπει να επιστραφει γιατι θυμαμαι οτι τα μαζευαν καποια στιγμη πισω απο τους πελατες.δεν δινω ορκο γιατι εχει κολλησει το μυαλο μου


καλησπέρα, 

 

μου έχει ξεμείνει το ρούτερ αυτό από επαγγελματικό πρόγραμμα που είχα στη forthnet. Τώρα θέλω να το συνδέσω στην δουλειά πάνω στο ethernet (μέσω της WAN θύρας) για να φτιάξω ένα ασύρματο δικτυάκι. 

 

Υποτίθεται ότι στα χαρακτηριστικά του περιλαμβάνεται WAN με autosense που θα έκανε την διαδικασία παιχνιδάκι, αλλά αυτή η επιλογή λείπει από το μενού (φαίνεται μόνο το DSL connection), λογικά επειδή είναι κλειδωμένο στο firmware (έκδοση 10.και κάτι ψιλά) της Forthnet.

 

Υπάρχει κάποιος..γήινος τρόπος να ξεκλειδώσω το ρούτερ ώστε να ενεργοποιήσω την θύρα WAN? 

 

Ευχαριστώ! 

 

 

ΥΓ: Δεν βρήκα ούτε επιλογή για bridge, αν και μάλλον δεν θα δούλευε στην περίπτωσή μου. 

το bridge που εχει μεσα το μενου ειναι για το adsl κομματι και οχι για το κομματι του ρουτερ οποτε ναι δεν θα σου εκανε.τωρα με το cli τι μπορεις να κανεις δεν ξερω.

επισης για να το κανεις access point δεν χρειαζεσαι την wan γιατι περισσοτερο μπελα θα σου κανει αφου η wan θα ενεργοποιησει και το wan και θα εχεις 2 nat και θα ειναι σαν δυο ξεχωριστα δικτυα.το πιο ευκολ ειναι να βαλεις στο Thomson μια Ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router και να του κλεισεις τον dhcp.και εχει γινει ενα υπεροχο access point χωρις Nat χωρις τιποτα.dummy και transparent


Είχα ακολουθήσει ό,τι γράφει σε εκείνο το thread (το είχα βρει με ένα απλό google), αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει πλέον. 

 

Οι κωδικοί που γράφει δεν ισχύουν, οι διευθύνσεις URL το ίδιο. 

 

Το μόνο που έχω βρει είναι αυτή η σελίδα, αλλά τα firmware είναι παλιές εκδόσεις.. 

 

http://www.speedtouch.ca/firmware.php

 

Κάποιος άλλος δεν έχει δοκιμάσει με επιτυχία κάποια νεότερη συνταγή;; 

ο κωδικος που δινουν ειναι για τα παλια firmware 8.2.6.5 Που φορουσε στις αρχες το 784.μετα το firmware αλλαχτηκε σε 8.4.2.q και αλλαξε ο κωδικος και μετα αλλαχτηκε το firmware σε 10.2.1.6 που το εκανε να εχει και Ipv6.επισης μην περιμενεις να βρεις firmware απο την ιδια την Thomson.δεν τα δινει στο κοινο τα firmware συνηθως.βγαζει συνηθως custom firmwares για providers και μετα βγαζει και demo premium που ειναι σαν δοκιμαστικα.τετοιο εχω στο technicolor 784 v3 Που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ότι είναι μεγάλος μπελάς, όταν είδα το φυλλάδιο της Thomson για το WAN με Cli. Δεν είμαστε για τέτοια, και επιπλέον δεν είμαι σίγουρος ότι η φορθνετ δεν θα το ζητήσει κάποια στιγμή πίσω. 

 

Έτσι ενεργοποίησα ένα Netgear DGN2200 που έχω σαν μπακ-απ στο γραφείο και φυσικά είναι ξεκλείδωτο. Η επιλογή WAN δούλεψε με την μία και χωρίς καμμία άλλη ρύθμιση έχω ένα ταχύτατο ασύρματο δικτυάκι. Και θα μείνει εκεί γιατί είναι πάρα πολύ αξιόπιστο ρούτερ,αλλά με σταθερό wind έκανε περιοδικές αποσυνδέσεις (χωρίς ούτε η wind ούτε εγώ να μάθουμε ποτέ το γιατί). 

 

Το Thomson ξαναμπήκε στο κουτί του και στο ράφι του. 

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ότι είναι μεγάλος μπελάς, όταν είδα το φυλλάδιο της Thomson για το WAN με Cli. Δεν είμαστε για τέτοια, και επιπλέον δεν είμαι σίγουρος ότι η φορθνετ δεν θα το ζητήσει κάποια στιγμή πίσω. 

Έτσι ενεργοποίησα ένα Netgear DGN2200 που έχω σαν μπακ-απ στο γραφείο και φυσικά είναι ξεκλείδωτο. Η επιλογή WAN δούλεψε με την μία και χωρίς καμμία άλλη ρύθμιση έχω ένα ταχύτατο ασύρματο δικτυάκι. Και θα μείνει εκεί γιατί είναι πάρα πολύ αξιόπιστο ρούτερ,αλλά με σταθερό wind έκανε περιοδικές αποσυνδέσεις (χωρίς ούτε η wind ούτε εγώ να μάθουμε ποτέ το γιατί). 

Το Thomson ξαναμπήκε στο κουτί του και στο ράφι του.  

ναι το thomson κανει απειρα αλλα τo cli του ειναι αρκετος πονος για να το μαθεις.το να μαθουμε αν το ζηταει ειναι ευκολο σχετικα αν θελησεις αλλα οπως σου ειπα λογικα θα γραφει πανω και το δελτιο αποστολης

στο netgear τυπικα περνα και το τελευταιο firmware.Παντως οπως εγραψα πιο πανω δεν θες καν wan για ασυρματο δικτυο .παραπανω προβληματα θα σου κανει η wan εκτος αν θες πραγματι να ειναι ξεχωριστα δικτυα.οι αποσυνδεσεις μπορει να ηταν λογω γραμμης.μερικα ρουτερ πχ δεν αντεχουν τις χαλια γραμμες ή τις προβληματικες ενω καποια αλλα συμπεριφερονται καλυτερα σε τετοιες γραμμες.πχ thomson.απο εκει και περα εσβηνε το λαμπακι dsl ή οχι?αν ναι μπορουσαν να σου αλλαξουν και Profile αλλα θα εχανες σε ταχυτητα.αν εσβησε μονο το internet εκει μπορει να εφταιγε κατι αλλο οποτε εκει παιζεις και με ρυθμισεις λιγο πχ απο Pppoe/llc σε Pppoa/vcmux.

παντως ναι πολυ δυστυχως για τα thomson που το 90 τις 100 των ρυθμισεων γινονται απο cli.μερικες φορες λεω καλυτερα το cli του cisco παρα αυτο.καιι δεν εχει βγει κανα firmware να σου δινει παραπανω δυνατοτητες απο web interface>το αναποδο μαλιστα.custom firmware που δεν εχει web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διέκοψα την σύνδεση (Professional πρόγραμμα) ρώτησα τηλεφωνικά στην forthnet τι γίνεται με το ρούτερ και μου είπανε ότι θα μου το ζητήσουν κάποια στιγμή. Αυτό δεν έγινε βέβαια τους τελευταίους 4-5 μήνες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Ίσως την επόμενη φορά που θα κάνω σύνδεση forthnet να το θυμηθούν σαν εκκρεμότητα... 

 

Το wan ίσως να μην χρειάζονταν, αλλά από την στιγμή που στήθηκε όλο γρήγορα και λειτουργεί απροβλημάτιστα, δεν πειράζω τίποτα :) 

 

Για την ιστορία, όντως ήταν κόκκινο μόνο το λαμπάκι του ίντερνετ στο netgear. Αποσυνδέονταν αλλά δεν ξαναέκανε προσπάθεια σύνδεση το ρούτερ.. αυτό δεν κατάλαβα γιατί ή πως μπορούσε να διορθωθεί. Ρυθμίσεις δεν πείραξα (έτσι είπανε κι από τη Wind) αλλά στο μεταξύ κότσαρα ένα dlink 2770 (αφού έκανα downgrade το firmware για να λυθεί ένα θέμα με το ασύρματο δίκτυό του) και έμεινα εκεί. 

 

Από την εμπειρία των τελευταίων μηνών, βλέπω πολύ μεγάλα θέματα ποιότητας στα υποτίθεται ακριβότερα ρούτερ των 50 έως 70 ευρώ. Ίσως ήμουν άτυχος, αλλά μετά επιστροφές δύο DLink και ενός Netgear νομίζω δεν είμαι ο μοναδικός. Όλοι είμαστε πλέον beta testers προγραμμάτων και συσκευών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα gennet ηξερα οτι τα ζητανε σιγουρα αλλα καιι τα thomson/technicolor γενικα.
καλα ναι το ποσο καιρο μετα μπορει να στο ζητησουν και αμα στο ζητησουν ειναι αλλη ιστορια.
το wan εχει νοημα μονο αμα θες να εχεις δυο ξεχωριστα δικτυα και τιποτα παραπανω.διαφορετικα Nat διαφορετικοι dhcp κτλ.αν απλα ηθελες να το κανεις
access point για παραπανω εμβελεια επαιζες και με την Lan.η wanθα σε δυσκολεψει αρκετα αν αποφασισεις να κανεις Port forward.εκει
λογω 2 nat θες διπλα Port forward οποτε it can be a pain in the ass που λενε.
τωρα για το Netgear αν το λαμπακι του ιντερνετ γινεται κοκκινο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε firmware update Μπας και στρωσει
και μετα απλα να παιξεις με τα Pppoe/pppoa και vcmux/llc>συνηθως βαζουμε Pppoe/llc αλλα αμα δεν παιξει δοκιμαζει κανεις και το Pppoa/vcmux.δυστυχως ασυμβατοτητες υπαρχουν παντα αφου υπαρχουν πολλα διαφορετικα ρουτερ
και πολλα διαφορετικα dslam
και απο την στιγμη που η wind δεν δινει το Netgear δεν θα μπει στον κοπο να δει γιατι δεν παιζει.αν ηταν μαζικο προβλημα οκ θα ζηταγαν firmware απο netgear αλλα τωρα για ενα πελατη η για 10.....δεν θα ασχοληθουν.αν τα εδιναν σαν εξοπλισμο ναι θα το φτιαχναν.
κατα τα αλλα το τελευταιο ισχυει.σε ολα ειμαστε beta testers ειτε λεγεται κινητο ειτε ρουτερ.ολες οι εταιριες θα τσακιστουν να βγαλουν προιοντα για να μην μεινουν πισω οποτε ελεγχος δεν πολυ γινεται.και λεω οτι δεν πολυγινεται γιατι μερικες φορες τα bugs που υπαρχουν τα βλεπεις απο την πρωτη μερα οποτε λες οτι καποιος απλα δεν το τσεκαρε ποτε.
και το κακο με τις καλες εταιρειες ειναι ναι μεν οτι θα κατσουν να ασχοληθουν αμα βρεθει καποιο bug απο την αλλη ομως εχουν λιγοτερο feedback αφου λιγα ατομα αγοραζουν αυτα τα ρουτερ λογω κοστους.
στις φτηνες εταιρειες υπαρχει μεγαλο feedback αφου πχ μπορει ο παροχος να δινει το ταδε ρουτερ οποτε να το εχουν παρει δεν ξερω ποσες εκατονταδες ατομα αλλα απο την αλλη δεν θα κατσει και πολυ να σκασει για ενα ρουτερ των 10 ευρω.νεο μοντελο μετα απο λιγο καιρο και τερμα.ειδικα κατασκευαστες που παιζουν μe custom firmware για τους providers.εκει θα φτιαχτει firmware μονο αν υπαρχει κανα Major προβλημα και το αιτηθει  ο παροχος(να μην τον χασουν και απο πελατη)

 

και το χειροτερο δεν ειναι να βλεπεις software errors αλλα hardware errors που μερικα τα ψιλοδιορθωνουν διαμεσω firmware update.πιασε το αυγο και ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς όσο ασταθές ήτανε το dgn2200 της netgear με τη Wind, τόσο αξιόπιστο αποδείχθηκε στο στήσιμο και τη λειτουργία του WAN. Μόνο το utp καλώδιο του ίντερνετ έβαλα στη σωστή θύρα (wan/lan4) και όλα έγιναν μόνα τους σε λίγα λεπτά. Δεν έχω καημό για δύο δίκτυα, αναγκαστικά το έκανα να έχω ασύρματο στο χώρο δουλειάς, όπου μοναδική πρόσβαση είναι μία θύρα RJ45 στον τοίχο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς όσο ασταθές ήτανε το dgn2200 της netgear με τη Wind, τόσο αξιόπιστο αποδείχθηκε στο στήσιμο και τη λειτουργία του WAN. Μόνο το utp καλώδιο του ίντερνετ έβαλα στη σωστή θύρα (wan/lan4) και όλα έγιναν μόνα τους σε λίγα λεπτά. Δεν έχω καημό για δύο δίκτυα, αναγκαστικά το έκανα να έχω ασύρματο στο χώρο δουλειάς, όπου μοναδική πρόσβαση είναι μία θύρα RJ45 στον τοίχο ;)

το ασταθες μπορει να ηταν και καποιο θεμα ασυμβατοτητας ,καποιο θεμα γραμμης οτιδηποτε.που ακομα και με ενα firmware ή μια αλλαγη πχ απο Pppoa σε pppoe να το ελυνε.απλα και μια Lan να χρησιμοποιουσες στο netgear δεν θα ειχες θεμα .απλα θα ηθελε διαφορετικες ρυθμισεις.το καλο ειναι οτι ετσι εχεις διαφορετικα δικτυα οποτε ειναι δυσκολο καποιος απο το ασυρματο δικτυο να δει το  ενσυρματο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...