Προς το περιεχόμενο

Έρχεται η νέα κάμερα ILCE-QX1 για κινητά από τη Sony με εναλλάξιμους φακούς!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημέρα... διαρροών για τη Sony η σημερική, και μετά τα Xperia Z3 και Xperia Z3 Compact, διέρρευσε και η νέα κάμερα Sony ILCE-QX1, η οποία προσαρμόζεται στο κινητό τηλέφωνο όπως ακριβώς και οι QX10 και QX100, με τη διαφορά ότι σε σχέση με τα μοντέλα που αναφέραμε, υποστηρίζει εναλλάξιμους φακούς!Το νέα σύστημα ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής της Sony για κινητά τηλέφωνα συνεργάζεται με τους εναλλάξιμους φακούς της εταιρείας E-Mount. Σύμφωνα με φήμες, το σύστημα ILCE-QX1 θα διαθέτει ακόμη μεγαλύτερο αισθητήρα APS-C (26.7mm) από το σύστημα QX100, που βασίζεται στην κάμερα RX100 της Ιαπωνικής εταιρείας ενώ αναμένεται να διαθέτει και ενσωματωμένο "pop-up" flash. Φυσικά, η υποστήριξη των τεχνολογιών WiFi και NFC μπορείτε να θεωρείται δεδομένη.

 

Περιμένουμε ο χειρισμός, όπως και με τα προηγούμενα μοντέλα, να πραγματοποιείται μέσω του smartphone ενώ αναμένεται να διαθέτει ενσωματωμένη υποδοχή microSD. Περισσότερα θα ξέρουμε αύριο, στην επίσημη παρουσίαση της εταιρείας που θα πραγματοποιηθεί στο Βερολίνο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Xperia Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ιδέα πάντα μου άρεσε αυτού του είδους η κάμερα αλλά είναι λίγο άσχημο... αλλιώς είναι να πιάνεις την DSLR και αλλιώς να κουμπώνεις αυτό το εξόγκωμα στο κινητό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δε βλέπω το λόγο γιατί να μη πάρει κάποιος μια οικονομική dslr.

Γιατί θα κοστίσει τα ίδια € σε πολύ μικρότερο όγκο.

Το κινητό το κουβαλάς πάντα μαζί σου και μπορεί να το αλλάξεις στο ενδιάμεσο (πόσο συχνά αλλάζεις dslr; ).

Προσωπικά, αν δεν είχα πάρει dslr πριν λίγο καιρό (από τότε που βγήκε η QX10) με κλειστά μάτια θα την τσίμπαγα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , εντυπωσιακό αλλα ως εκεί...Οποιος θέλει κάμερα παίρνει μια dslr και τέλος.Ασε που η τιμή της θα ναι στο φεγγάρι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή ιδέα, δοκίμασα το προηγούμενο μοντέλο σε ένα κατάστημα στο ντουμπαι, η αλήθεια είναι ότι λάγκαρε αρκετά, υπήρχε αρκετό latency.

 

Όμως αν αναπτυχθεί θα έχει πολλά να προσφέρει. Για παράδειγμα ως κάτοχος DSLR πολλές φορές είπα Ωραία φωτογραφία αυτή ας μπορούσα να την ανεβάσω κατευθείαν στο FB ή να την στείλω στο κινητό μου κλπ. Στην ουσία το σώμα μιας DSLR παίζει τον ρόλο να κουβαλάει κουμπάκια οθόνη κλπ. Στην προκειμένη περίπτωση το σώμα της φωτογραφικής είναι το κινητό, το οποίο είναι εξοπλισμένο με ολοκληρο λειτουργικό με άπειρες δυνατότητες όπως apps, editing, sharing klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη ρε παιδια αλλα αφου ο φακος ειναι ξεχωριστος, και ο σενσορας ξεχωριστος το κινητο σε τι χρησιμευει; αντι για οθονη καμερας + τα μενου;

 

αν ειναι μονο αυτος ο ρολος του τοτε πολυ κακο για το τιποτα, παρτε μια κανονικη καμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το concept δε δείχνει πολύ ώριμο ούτε πρακτικό. Η διαδικασία κούμπωσε σύστημα για να έχεις φωτογραφική, ξεκούμπωσε το για να ξαναέχεις κινητό και να τα βάζεις βγάζεις από την τσάντα νομίζω είναι το πρόβλημα. 

 

Ιδικά για αυτή την κατηγορία (APS-C sencor) η σειρά mirrorless nex (πλέον αΧΧΧΧ) δεν είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτό το πράγμα (λίγο στο πλάτος) και είναι και "αυτόνομη" (κλασσική φωτογραφική).

 

Όπως και τα παλαιότερα μοντέλα QX10 και QX100 δεν αναμένω ούτε αυτό να έχει σοβαρή επιτυχία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η rx100 δεν εχει aps-c αισθητήρα που αναφέρει το άρθρο. Αλλα αισθητήρα 1" . Εχει τον 24.3 mpx της α6000. Θα κοστίζει 300€ σκέτο ή 450€ Με τον κιτ 16-50. Και να σημειώσω πως το γκατζετακι εχει και ενσωματωμένο Xeon flash...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου που είχα δει για να βάλω για το Z1 μου είχα βρει μια με 400 ευρώ, πια ήταν δεν ξέρω μα 400 ευρώ, όχι ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον η φωτογραφια μετραει παντου εχω το 1020 και θα το αλλαξω μονο για τον αντικαταστατη του ή κατι αντιστοιχο. Τωρα αυτο που προτεινει η sony καλο ως ιδεα σιγουρα θα βγαζει και καλυτερες φωτο αλλα δεν νομιζω να ειναι πρακτικο. Ποια η διαφορα δηλ να κουβαλας και κινητο και dslr απο το να κουβαλας αυτο το μαρτσουκι . Και αντε πας να βγαλεις φωτο βγαλε το κινητο απο την θηκη βγαλε αυτο ενωσε τα παει η στιγμη εξαφανιστηκε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κουμπώσει επάνω στο κινητό για να λειτουργήσει. Ασύρματα γίνεται η επικοινωνία . Απλά πρεπει να εγκατασταθεί και η ανάλογη εφαρμογή στο κινητό. Με wifi και NFC υποστήριξη μπορεις να την χειριστεις με όλες τις συσκευές που κανει εγκατάσταση το play memories . Έτσι χειρίζομαι την δική μου sony με το ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...