Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@zio10 , συμφωνω πώς αυτές οι αναρτήσεις είναι προσωπικές και θα έπρεπε να μην τις είχα βάλει.

@timonkaipumpa3, εξαιρώντας τα ανωτέρω , τα υπόλοιπα περιγράφονται από το δίκαιο είτε υπό μορφής γραπτού νόμου, είτε από εθιμικό δίκαιο.

@dollyyy19, έχεις δίκιο. Δεν πεινάω (τον μήνα τον βγάζω οριακά όμως με 1-2 εξόδους για καφέ, ποτέ φαγητό έξω και ρούχα με φειδώ), αλλά αυτό δεν με κάνει λιγότερο πολιτισμένο.

@Lucifer το video είναι όντως εξαιρετικό.

@alex_000 σωστά , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθούμε συμπεριφορές που ανήκουν στο άλλο μισό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό ρε φίλε! ΑΥΤΟ!!!

 

Τι γίνεται με αυτό το πράγμα; Και όχι μόνο 15χρονα. Ακόμα και 12χρονα τα ακούς να μιλάνε με τέτοιο τρόπο που πραγματικά, με πιάνει αηδία.

 

Φουλ βάψιμο, λες και κάνουν πασαρέλα (μην πω τίποτα άλλο), ύφος 10 καρδιναλίων, σεβασμός μηδέν και μια γλώσσα που σε αφήνει άφωνο!

Ανεύθυνοι και ανέτοιμοι γονείς αρχικά, πολύ πιθανό να οδηγήσουν σε τεμπέληδες, παρτάκιδες, άξεστους κλπ γιους και π...κόρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον έχω περάσει σε άλλο επίπεδο...έχω αποδεχτεί οτι τίποτα δεν αλλάζει στην Ελλάδα και προσπαθώ να μην γίνω κι εγώ κάφρος..Δεν μπορώ να πω οτι τελευταία το πετυχαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βλεπεις τα 15χρονα κοριτσακια να μιλανε με λεξεις και βρισιες που δεν ειπα ουτε εγω μεχρι τα 30.

 

 

 

Δεν τον γουσταρω καθολου τον κοντοπιδη ουτε τον βρισκω αστειο αλλα δειτε λιγο hate απο τα 15 χρονα κοριτσακια, τετοιο λεξιλογιο δεν εχει ουτε λιμενεργάτης πραγματικα.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να πω , πως το ξέρω ότι δεν είμαι το υπόδειγμα πολίτη αλλά το προσπαθώ το θέμα , αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα και απάθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ σαν χαρακτήρας να γίνω αναίσθητος (όπως πχ ο αδερφός μου ο οποίος κ βόμβες να πέφτουν , ζαμανφού ο κύριος).

 

Δεν αντέχω να βλέπω :

  • Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...
  • Τους 99/100 των καπνιστών να φυτεύουν τις γόπες στην άμμο της παραλίας...
  • Που είμαστε στο 2014 και ακόμα να εφαρμοστεί ο αντικαπνστικός νόμος στους κλειστούς χώρους)
  • Οδηγοί να πηγαίνουν στην εθνική με 90 στην μεσαία λωρίδα όταν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μέχρι τον ορίζοντα. Σήμερα το πρωί , ήμουν στην ΔΕ λωρίδα με 100 και για να μην παρανομήσω , έπρεπε να αλλάξω 2 λωρίδες πιο ΑΡ για να περάσω θείτσα με 90 στην μεσαία. ...
  • Μηχανόβιους ανάμεσα στην ΑΡ και ΜΕ λωρίδα που ενώ τους έχω βγάλει φλας 5δευτ πιο πριν , περνάνε σφήνα και μου κορνάρουν κιόλας....
  • Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....
  • Οδηγούς που δεν  βγάζουν φλας ποτέ....
  • Οδηγούς που μπαίνουν σε βενζινάδικα , πάρκινγκ supermarker , ανάποδα δλδ από την έξοδο.
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην ερώτηση "γιατί πας ανάποδα;" η απάντηση ήταν "δεν θα μου πεις πώς να οδηγήσω στο χωριό μου"...
  • Οδηγούς που μιλάνε στο κινητό και λες τώρα θα πέσει πάνω μου. 
  • Ιδιοκτήτες σκύλων που αφήνουν το ζωντανό να χέσει κ αφήνουν την κουράδα εκεί για να την πατήσεις. 
  • Beach καφέ στον Κάλαμο που έχει ξαπλώστρες με κράτηση!!!(εδώ έφαγε γείωση και έκατσα όπου βρήκα...)
  • Που όταν ζητάω απόδειξη για τις αγορές μου (από περίπτερο μέχρι λαική) με κοιτάνε με στραβό μάτι. 
  • Που θέλουν να πάνε να πληρώσουν τον λογαριασμό και αφήνουν με alarm το αυτοκίνητο ακριβώς έξω από το κατάστημα , κλείνοντας την μία από τις 2 λωρίδες σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση) ενώ σε 5 μέτρα έχει κενή θέση....
  • Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...
  • Ή που παρκαρουν ακριβώς έξω από την πόρτα και άντε να περάσεις. ...
  • Που πας σε καφετέριες και αντί να βλέπεις ανθρώπους να επικοινωνούν , βλέπεις ζαβλακωμένη νεολαία μπροστά σε 4,7 ίντσες(ή τώρα πρέπει πω 5.5'';) ...
  • Που πας στο τέλος του μήνα στην τράπεζα και βλέπεις γέρους να περιμένουν την σύνταξη λες και το ΑΤΜ θα την φάει.
  • Που πας στο ταχυδρομείο να πάρεις συστημένο και η ουρά είναι μέχρι την πόρτα με γέρους που πληρώνουν την ΔΕΗ (2 λεπτά στο ΑΤΜ).
  • Που οι γέροι , πάντα σου τρώνε την ουρά. Τί βιάζονται τόσο; Να γυρίσουν σπίτι να τσακωθούν με την γριά;
  • Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;
  • Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...
  • Που οι γονείς για να απασχολούνται τα παιδιά τους με κάτι και αυτοί να είναι χαλαροί , πετάνε ένα tablet σε αυτά ή μια τηλεόραση με παιδικά...
  • Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...
  • Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά..
  • Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...
  • Που στα σχολεία διδάσκουν τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων (

    )

  • Tόσο spam και χλεύη όταν κάποιος πάει να γράψει κάτι στα σοβαρά. Τόση ποιά έλλειψη επιχειρημάτων που όλοι βολεύνται σε αυτήν;
  • Που , που , που ...πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη...και έχω βάλει αθώα παραδείγματα. 

Και αφού τα έβγαλα από μέσα μου , αναρωτιέμαι , γιατί τόση καφρίλα και έλλειψη σεβασμού για τον συνάθρωπό στην Ελλάδα; Έχω ταξιδεύψει πολύ κ έχω ζήσει και 7 μήνες στην Ολλανδία αλλά τέτοιο χάλι με κάνει και ντρέπομαι που λέγομαι (νεο)Έλληνας...

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου; 

 

 

(Ή πώς μπορώ να γίνω και εγώ ένα ζώον (sorry ζωάκια) για να μην έχω νεύρα??? )

 

 

Παρακαλώ όχι πολύ χλεύη (κοίτα λίστα , τελευταία καταχώρηση), ενώ αν δω ότι το πράγμα ξεφεύγει θα κάνω ο ίδιος report για κλείδωμα...  :-)

 

Για αυτό κοιτάω όσο γίνεται βέβαια να είμαι εγώ σωστός και δεν με απασχολεί τι κάνει ο άλλος ακόμα και να ξέρω πως είναι ο λάθος. Γιατί έτσι κι αλλιώς και να εμπλακείς για να διορθώσεις κάτι θα φας τα μούτρα σου και χαλάς την ψυχολογία σου για κάτι που δεν θα φτιάξει. Προσπάθησε στο μέτρο που είναι εφικτό να ζήσεις και να μην τρελένεσαι με αυτά που γίνονται γιατί δυστυχώς έτσι είναι η Ελλάδα και δεν πρόκειται οι νοοτροπίες δεκαετιών για να μην πω αιώνων να αλλάξουν σε μερικά χρονάκια.

 

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου;

 

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Πήγαινε στο εξωτερικό (αν θες) βρες δουλειά φτιάξε την ζωή σου και κάνε εκεί οικογένεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά είμαι τις άποψης όταν όλοι οι άλλοι είναι "λάθος" και μας την σπάνε γενικώς... πάμε κάπου αλλού :-) ... είναι μεγάλο καφριλίκι να θες να αλλάξουν σχεδόν όλοι οι άλοι γύρο σου, επειδή εσένα δεν σου αρέσουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κι εγω με τη σειρα μου ενα σωρο πορνονυμφιδια με την τσιχλα στο στομα ,την κινηταρα στο αυτι τα οποια ειναι καθισμενα στα λεωφορεια  και ενα σωρο εργαζομενοι και ηλικωμενοι ειναι ορθιοι,και κανεις δεν τα αρπαζει απ το μαλλι να τα τσαλακωσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι δεν συμφωνώ τουλάχιστον με τα περισσότερα...

 

ΑΛΛΑ

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ έχεις δίκιο και σωστή αντιμετώπιση και όχι όσοι κάνουν το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις εσύ σωστό; 

 

Δηλαδή, ποιος ορίζει το σωστό (σε όλα αυτά που γράφεις), με τι αντικειμενικά κριτήρια και βάσει ποιου τις ανάγκες; Και γιατί να είναι του ενός το σωστό πιο σωστό από του αλλουνού; 

 

Τι εγινε με σένα ρε? εγινες τριλογία? 

 

οσο για αυτα που γράφεις εδω εσύ κράζεις αυτον που θέλει να του κανει κάποιος την εργασια απο εδω μέσα και δεν σε πειράζει που ο άλλος παρκάρει σαν τσοπάνης και πιάνει 3 θέσεις μαζεμένες ενω βαριέται να παρκάρει σωστά? και σου τρωει την θέση??? οπου βλέπω τέτοιους πέφτει χέσιμο την άλλη φορα την ειπα σε έναν επιτοπου κ αρχισε τις δικαιολογιες. 

 

Τι ποιος οριζει το σωστο? ο ΚΟΚ το οριζει οταν αλλαζεις λωριδα πρέπει να βγάζεις φλάς τέλος. Τι τον τρολάρεις τον ανθρωπο σωστά τα γράφει. Μονο εσυ θες να κράζεις μου φαινεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω ολα, αλλα τα μισα της λιστας ειναι ακρως ελληνικα και θα τις εβαζα ως μικρες αφορμουλες γιατι οι μεγαλες αφορμουλες ειναι η εκπαιδευση, η υγεια, η ασφαλεια, η οργανωση, η δουλεια απλα πραγματακια που μας κανουν να μεταναστευσουμε προς τα βορεια, το πηγα αλλου αλλα η Ελλαδα πλεον για μενα θα ειναι μονο για διακοπες, δεν αξιζει για τιποτα αλλο και ουτε θα την κανουν να αξιζει στο μελλον, η νοοτροπια δεν αλλαζει οτι μετρα και να παρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω ολα, αλλα τα μισα της λιστας ειναι ακρως ελληνικα και θα τις εβαζα ως μικρες αφορμουλες γιατι οι μεγαλες αφορμουλες ειναι η εκπαιδευση, η υγεια, η ασφαλεια, η οργανωση, η δουλεια απλα πραγματακια που μας κανουν να μεταναστευσουμε προς τα βορεια, το πηγα αλλου αλλα η Ελλαδα πλεον για μενα θα ειναι μονο για διακοπες, δεν αξιζει για τιποτα αλλο και ουτε θα την κανουν να αξιζει στο μελλον, η νοοτροπια δεν αλλαζει οτι μετρα και να παρθουν.

 

Κάποιοι το φλάς αμα τους ανοιξεις τα φώτα το διορθώνουν πιο μετά έχω δει πάντως. Καλα τα λέει ο φιλος ειναι σωστα τα παραπονά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...