Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νταξει αμα καθομαι και γραφω τι δεν γουσταρω γενικως οχι μονο στην ελλαδα θα παιξουν επικα σεντονια.τεσπα αν εχω ορεξη το βραδυ θα εμπλουτισω το θεμα..

θελω να πω για τα σκατα κατω των 15 που βριζουν σαν να μην υπαρχει αυριο.παλια το εβρισκα εμετικο αλλα εχω αναθεωρησει.αυτο γιατι πολυ απλα αμα βριζουν ετσι αυτα μπορω να τους απαντω αναλογα και εχω και εγω ενα υπεροχο λεξιλογιο.γιατι να δειχνεις σεβασμο σε μια μισοριξια οταν αυτα δεν σεβονται τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα τωρα σοβαρολογεις? θα κατσεις να απαντησεις σε έναν που αρχιζει να αφριζει και να βριζει ακαταπαυστα και σαν παλαβός???? οσο και να ειναι δεν του δινεις σημασια και σε πιάνουν τα γέλια. Εκτος και αν ερθει κατα πανω σου εκει αλλάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα σοβαρολογεις? θα κατσεις να απαντησεις σε έναν που αρχιζει να αφριζει και να βριζει ακαταπαυστα και σαν παλαβός???? οσο και να ειναι δεν του δινεις σημασια και σε πιάνουν τα γέλια. Εκτος και αν ερθει κατα πανω σου εκει αλλάζει. 

να σου πω.πριν απο λιγο καιρο ετυχε ενα περιστατικο οπου 2 μικρες αυθαδιασαν στη μαναμ.σε αυτην που ειναι ευγενικος ανθρωπος τραβαγαν τσαμπουκα σε εμενα που τις εβρισα πατοκορφα δεν ειπαν κιχ.δεν ξερω μπορει να επεσα σε easy δυσκολια.δεν μου εχουν τυχει ακομα αυτα που αφριζουν :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω.πριν απο λιγο καιρο ετυχε ενα περιστατικο οπου 2 μικρες αυθαδιασαν στη μαναμ.σε αυτην που ειναι ευγενικος ανθρωπος τραβαγαν τσαμπουκα σε εμενα που τις εβρισα πατοκορφα δεν ειπαν κιχ.δεν ξερω μπορει να επεσα σε easy δυσκολια.δεν μου εχουν τυχει ακομα αυτα που αφριζουν :-D

Οι γονείς θέλουν πιο πολύ βρίσιμο....αλλά τι να πεις όταν βλέπεις μικρά παιδιά να βρίζουν σαν νταλικέρηδες και να είναι αγενέστατα ή κοπελίτσες δημοτικού να ποζάρουν σαν μοντέλα και να χορεύουν σαν χορεύτριες σε κ...μπαρα και οι γονείς να καμαρώνουν! Και το βρίσιμο χαμένο θα πάει, απλά δεν ασχολείσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ πρέπει να ορίσει κάποιος το σωστό στην περίπτωση που μιλάει κάποιος στο κινητό και οδηγεί ή πετάει την γόπα στην άμμο?

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι....

 

Ας δούμε την περίπτωση του τσιγάρου στην άμμο. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει νόμος... εάν υπάρχει τότε δες την περίπτωση του κινητού ενώ μιλάς. Εάν δεν υπάρχει, τότε είναι η προτίμηση αυτού που δεν θέλει να την πετάει και αυτού που θέλει να την πετάει. Μπορεί ο πρώτος να έχει μία αντιμετώπιση που συμφωνεί με τον περισσότερο πληθυσμό ή (εάν θες) με την μερίδα του πληθυσμού που οι περισσότεροι κατατάσσουν ως "λογικό" και "συνετό". Από την στιγμή όμως που δεν το απαγορεύει κάποιος νόμος, τότε μένει μόνο η γνώμη του ενός εναντίον του άλλου. Ο πρώτος ενδιαφέρεται για το εάν θα είναι καθαρή η παραλία, ο δεύτερος όχι. So; 

 

Για την περίπτωση των νομικών παραβάσεων. 

 

Εάν οι "εκπρόσωποι" της μίας μεριάς (δηλαδή της "δεν μιλάω στο κινητό ενώ οδηγώ" )δεν βρίσκουν ότι υπάρχουν λάθος νόμοι, τότε θεωρώ ότι είναι πιο λογικό το claim τους. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλες οι μεριές έχουν ένα νόμο που θεωρούν "λάθος". Οπότε, μπορεί αυτός που οδηγεί και μιλάει στο κινητό να θεωρεί αυτό τον νόμο λάθος.

 

Έτσι, εάν όλοι εφάρμοζαν όλους τους νόμους, ακόμα και αυτούς που θεωρούν λάθος, τότε φυσικά και δεν θα μιλάγαμε για αυτό. Όμως, επειδή όλοι (ΟΚ, υπερβολή, οι περισσότεροι) εφαρμόζουν όσους νόμους θεωρούν σωστούς τότε η κριτική αυτή είναι πάλι κριτική για το τι θεωρεί κανείς σωστό και τι λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω.πριν απο λιγο καιρο ετυχε ενα περιστατικο οπου 2 μικρες αυθαδιασαν στη μαναμ.σε αυτην που ειναι ευγενικος ανθρωπος τραβαγαν τσαμπουκα σε εμενα που τις εβρισα πατοκορφα δεν ειπαν κιχ.δεν ξερω μπορει να επεσα σε easy δυσκολια.δεν μου εχουν τυχει ακομα αυτα που αφριζουν :-D

 

Τελικά πολύ αέρα έχουν πάρει τα μικρά. Δεν λέω όμως, όταν είμασταν μικροί και εμείς μας έκαναν παρατηρήσεις οι ηλικιωμένοι που και που αν λέγαμε κάτι άσεμνο ή κακό κατά το σκεπτικό τους. Σε εμένα πρίν 2 εβδομάδες κάποια καλόπαιδα που τσακώνονταν στον δρόμο βριζόντουσαν και πετούσαν μεταξύ τους κάτι βιβλία, ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν με δύναμη και χωρίς να δούν μπροστά τους έπεσαν επάνω στην μητέρα μου και την έριξαν κάτω. Μετά έρχονται την σηκώνουν με το ζόρι και φεύγουν, ούτε ένα συγνώμη δεν ζήτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι....

 

Ας δούμε την περίπτωση του τσιγάρου στην άμμο. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει νόμος... εάν υπάρχει τότε δες την περίπτωση του κινητού ενώ μιλάς. Εάν δεν υπάρχει, τότε είναι η προτίμηση αυτού που δεν θέλει να την πετάει και αυτού που θέλει να την πετάει. Μπορεί ο πρώτος να έχει μία αντιμετώπιση που συμφωνεί με τον περισσότερο πληθυσμό ή (εάν θες) με την μερίδα του πληθυσμού που οι περισσότεροι κατατάσσουν ως "λογικό" και "συνετό". Από την στιγμή όμως που δεν το απαγορεύει κάποιος νόμος, τότε μένει μόνο η γνώμη του ενός εναντίον του άλλου. Ο πρώτος ενδιαφέρεται για το εάν θα είναι καθαρή η παραλία, ο δεύτερος όχι. So; 

 

Για την περίπτωση των νομικών παραβάσεων. 

 

Εάν οι "εκπρόσωποι" της μίας μεριάς (δηλαδή της "δεν μιλάω στο κινητό ενώ οδηγώ" )δεν βρίσκουν ότι υπάρχουν λάθος νόμοι, τότε θεωρώ ότι είναι πιο λογικό το claim τους. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλες οι μεριές έχουν ένα νόμο που θεωρούν "λάθος". Οπότε, μπορεί αυτός που οδηγεί και μιλάει στο κινητό να θεωρεί αυτό τον νόμο λάθος.

 

Έτσι, εάν όλοι εφάρμοζαν όλους τους νόμους, ακόμα και αυτούς που θεωρούν λάθος, τότε φυσικά και δεν θα μιλάγαμε για αυτό. Όμως, επειδή όλοι (ΟΚ, υπερβολή, οι περισσότεροι) εφαρμόζουν όσους νόμους θεωρούν σωστούς τότε η κριτική αυτή είναι πάλι κριτική για το τι θεωρεί κανείς σωστό και τι λάθος. 

Ο πρώτος είναι κάφρος, ο δεύτερος είναι και επικίνδυνος... :-) (στην πρώτη περίπτωση εννοώ)

 

Επειδή δε ζούμε μόνοι μας σε κάποια πράγματα πρέπει να πάμε με την κοινή λογική, δε γίνεται να κάνει ο καθένας ό,τι θεωρεί αυτός σωστό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@timonkaipumpa3, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί θες να πεις.

 

Γόπα = σκουπίδι = ρύπανση παραλίας/ακτών = παράνομο

Κινητο+αμάξι+οδήγηση = παράνομο

 

Δεν υπάρχει λάθος νόμος. Είναι νόμος. Αν δεν είσαι νόμιμος , είσαι παράνομος. Πραγματικά δεν σε ακολουθω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι....

 

Ας δούμε την περίπτωση του τσιγάρου στην άμμο. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει νόμος... εάν υπάρχει τότε δες την περίπτωση του κινητού ενώ μιλάς. Εάν δεν υπάρχει, τότε είναι η προτίμηση αυτού που δεν θέλει να την πετάει και αυτού που θέλει να την πετάει. Μπορεί ο πρώτος να έχει μία αντιμετώπιση που συμφωνεί με τον περισσότερο πληθυσμό ή (εάν θες) με την μερίδα του πληθυσμού που οι περισσότεροι κατατάσσουν ως "λογικό" και "συνετό". Από την στιγμή όμως που δεν το απαγορεύει κάποιος νόμος, τότε μένει μόνο η γνώμη του ενός εναντίον του άλλου. Ο πρώτος ενδιαφέρεται για το εάν θα είναι καθαρή η παραλία, ο δεύτερος όχι. So; 

 

Για την περίπτωση των νομικών παραβάσεων. 

 

Εάν οι "εκπρόσωποι" της μίας μεριάς (δηλαδή της "δεν μιλάω στο κινητό ενώ οδηγώ" )δεν βρίσκουν ότι υπάρχουν λάθος νόμοι, τότε θεωρώ ότι είναι πιο λογικό το claim τους. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλες οι μεριές έχουν ένα νόμο που θεωρούν "λάθος". Οπότε, μπορεί αυτός που οδηγεί και μιλάει στο κινητό να θεωρεί αυτό τον νόμο λάθος.

 

Έτσι, εάν όλοι εφάρμοζαν όλους τους νόμους, ακόμα και αυτούς που θεωρούν λάθος, τότε φυσικά και δεν θα μιλάγαμε για αυτό. Όμως, επειδή όλοι (ΟΚ, υπερβολή, οι περισσότεροι) εφαρμόζουν όσους νόμους θεωρούν σωστούς τότε η κριτική αυτή είναι πάλι κριτική για το τι θεωρεί κανείς σωστό και τι λάθος. 

 

Αυτος που οδηγει και μιλάει στο κινητό ειναι ηλιθιος και επικινδυνος. Γιατι αν πεταχτεί στο δρομο ένας ανθρωπος οπως καλη ωρα έγινε σημερα σε μένα και δεν έχεις την προσοχη σου εκει θα τον κτυπήσεις. Ξύπνα και ασε τις φιλοσοφιες. Μακαρι η τροχαια να βουτήξει ολους οσους δεν οδηγουν σωστα (μιλανε στο κινητο έχουν το παιδι στο τιμονι κτλπ) να τους κάτσει ενα καλο προστιμο ωστε να βαλουν μυαλο και να μειωθούν τα ατυχηματα στο δρομο. 

@timonkaipumpa3, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί θες να πεις.

 

Γόπα = σκουπίδι = ρύπανση παραλίας/ακτών = παράνομο

Κινητο+αμάξι+οδήγηση = παράνομο

 

Δεν υπάρχει λάθος νόμος. Είναι νόμος. Αν δεν είσαι νόμιμος , είσαι παράνομος. Πραγματικά δεν σε ακολουθω...

 

Τρολάρει. 

να σου πω.πριν απο λιγο καιρο ετυχε ενα περιστατικο οπου 2 μικρες αυθαδιασαν στη μαναμ.σε αυτην που ειναι ευγενικος ανθρωπος τραβαγαν τσαμπουκα σε εμενα που τις εβρισα πατοκορφα δεν ειπαν κιχ.δεν ξερω μπορει να επεσα σε easy δυσκολια.δεν μου εχουν τυχει ακομα αυτα που αφριζουν :-D

 

Πρέπει να μου πεις ακριβως τι ειπώθηκε. Καμια φορά μπορεις να βουλώσεις τον άλλον χωρις να τον βρίσεις εκτος αν ειναι σουργελο οποτε τον κλάνεις και σηκωνεσαι και φευγεις. Σορρυ για την έκφραση κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι τυχερός που βρίσκεσαι στο τεχνολογικά και οικονομικά ανεπτυγμένο μέρος του πλανήτη και μπορείς να πεις τον πόνο σου μέσω του inernet (το υποανάπτυκτο είναι πολύ μεγαλύτερο). 

 

Carnabotnet_geovideo_lowres.gif

 

 

Tι έγινε ο καναδάς τόσοα αραιοκατοικημένος είναι; Αν είναι να πάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα μερη που δεν εχουν ινετ είναι βουνα ή  ερημοι ...

τωρα για το θεμα νομιζω ότι το πρόβλημα του ts είναι άλλο και γι αυτό κολλαει σε λεπτομεριες...αν ειχε λυσει αλλα προβλήματα αυτά θα μπαιναν σε 2η μοιρα.που σιγουρα αρκετα τα παρουσιαζει σε υπερβολή ενώ δεν είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα θέματα που θέτω δεν είναι επουσίωδη ή δεν έχουν να κάνουν με την επιβίωση ή την κάλυψη βασικών αναγκών. Αυτό ειναι ξεκάθαρο.

Κάποια ναι μεν είναι άκρως επικίνδυνα πχ κινητό και οδήγηση ή σφήνες μηχανόβιου. Σήμερα πχ μου συνέβησαν 2 σκηνικά.

1. Τύπος στο ποτάμι , από τέρμα αριστερή λωρίδα, θυμάται τελευταία στιγμη ότι πρέπει να βγεί αχαρνών. Τελικά την έχασε αλλά δεν πτοήθηκε. Έκανε όπισθεν , μπήκε μπροστα στους άλλους και αφού προκάλεσε πανικό, μπήκε ΔΕ.

2. Τύπος με αλαρμ , 2 μέτρα μετά την έξοδο της Κηφισίας προς εθνική. Αποτέλεσμα? Αυτός που ήθελε να μπει στην εθνική να χρειαστεί να τον περάσει και βρέθηκε μπροστά σε λεωφορείο , το οποίο για να τον αποφύγει με έκλεισε (ήμουν στην μεσαία κ με πέταξε ΑΡ).

 

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου.

 

Το θέμα μου είναι ότι παρατηρώ ότι υπάρχουν γύρω μου συμπεριφορές, που υποδεικνύουν παντελή έλλειψη σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Και με στεναχωρεί. Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω να βλέπω :

[*]Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...

 

Καλά κάνουν και πετάνε τις αποδείξεις τον διοδίων στο δρόμο (τον οποιο πλήρωσαν)γιατί έχουν γεμίσει τον τόπο διόδια είναι και αυτή μια "αντίδραση"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...