Προς το περιεχόμενο

Samsung NX1, compact mirroless μηχανή με δυνατότητα εγγραφής 4K βίντεο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγαλύτερη έκθεση φωτογραφικών προϊόντων στην Ευρώπη, η Photokina, ανοίγει τις πύλες της αυτές τις ημέρες στην Κολωνία και αναμενόμενα μαζί της καταφθάνουν και ανακοινώσεις νέων μοντέλων όπως η NX1 της Samsung.Η Samsung NX1 είναι μια compact mirroless φωτογραφική μηχανή με ταχύτητα AF λήψης στα 15FPS και με σύστημα αυτόματης εστίασης 205 σημείων ανίχνευσης φάσης AF, με την ταχύτητα του AF να μετριέται σε μόλις 0.055 δευτερόλεπτα. Διαθέτει αισθητήρα 28MP APS-C BSI CMOS που υπόσχεται κορυφαίες φωτογραφίες που όπως αναφέρει η Samsung «θα κάνει τους πιο κλασσικούς φωτογράφους να ξανασκεφθούν την έννοια της επαγγελματικής φωτογραφίας».

 

Στο εσωτερικό υπάρχει επεξεργαστής DRIMe V Image ο οποίος περιορίζει το θόρυβο, προσφέροντας πιστή αναπαραγωγή χρωμάτων ενώ είναι σε θέση λήψης βίντεο με ανάλυση 4K UHD χωρίς ο κάτοχος να χρειαστεί την προμήθεια κάποιου επιπλέον εξοπλισμού. Το σύστημα Auto Shot κάνει λήψη της φωτογραφίας όταν πρέπει, με το ISO να κυμαίνεται από 100-25600 (επέκταση έως το 51200).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο αποτελείται από οθόνη XGA OLED με 2.36 εκατομμύρια dots ενώ η οθόνη 3 ιντσών ανάλυσης FVGA και τεχνολογίας Super AMOLED, υποστηρίζει λειτουργίες αφής. Η NX1 είναι η μόνη compact mirroless φωτογραφική μηχανή που διαθέτει LCD Panel, με το γραφικό περιβάλλον της NX1 να εμφανίζει πληροφορίες και ρυθμίσεις γύρω από την κατάσταση του WB, του δίσκου και της μπαταρίας. Τέλος υποστηρίζει ασύρματη σύνδεση και είναι ανθεκτική στη σκόνη και στο νερό, διαθέτοντας λαστιχένια στεγανοποίηση, καθώς και ραφές για την προστασία των κουμπιών.

 

Η τιμή της Samsung NX1 είναι αρκετά ψηλή, με το κόστος μόνο για το σώμα να φτάνει τις 1300 λίρες κάτι που μεταφράζεται σε 1600 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασταμάτητοι οι Κορεάτες.

Εχω κάμερα της σειράς NX με APC sensor και βγάζει μάτια με τιμή μισή απότι κάνουν Sony/Canon/Nikon..

τα παραλές νομίζω εχω το ΝΧ1000 καλο χρυσο αλλα .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ότι καλύτερο υπάρχει σε κάμερα aps-c.. Οσο περνάει ο καιρός πραγματικά οι mirrorless ξεφτυλιζουν της dslr

 

Εξερετικές φωτογραφίες βγάζουν μόνο οι expert επαγγελματίες φωτογράφοι, οι οποίοι φυσικά και δεν έχουν mirrorless μηχανές. Οι δύσκολες και απαιτητικές φωτογραφίες απαιτούν χαρακτηριστικά όπως η άψογη και ταχύτατη εστίαση, η ακριβής και ευέλικτη φωτομέτρηση και τρίτο και βασικό πλεονέκτημα η μεγάλη ποικιλία φακών.

 

Ας αποφύγουμε λοιπόν το οπαδικό πνεύμα προς το παρόν, γιατί η αντιπαράθεση μεταξύ DSLR και mirrorless απαιτεί γνώσεις και εμπειρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

205 σημεία phase detection και 15 fps me af τι να μας πει μια d7100 Canon 7d κλπ.. Οι επαγγελματίες απλά έχουν φακούς και δεν αλλάζουν σύστημα αλλά θα αλλάξει σιγά σιγά και αυτό όσο Νίκον κανον μένουν πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

205 σημεία phase detection και 15 fps me af τι να μας πει μια d7100 Canon 7d κλπ.. Οι επαγγελματίες απλά έχουν φακούς και δεν αλλάζουν σύστημα αλλά θα αλλάξει σιγά σιγά και αυτό όσο Νίκον κανον μένουν πίσω

 

αμα ξερεις να βγαζεις φωτογραφιες δε χρειαζεσαι 150megapixel 35000σημεια εστιασης και 1000000iso.

 

Εμπειρια χρειαζεσαι για να εκμεταλευτεις σωστα τον εξοπλισμο σου και να βγαλεις φωτογραφιες της προκοπηςκαι οχι snaps. 

 

Καλο ειναι που προχωραει η τεχνολογια (προφανως) αλλα οι περισσοτεροι επιδοξοι φωτογραφοι δεν ξερουν τι αγοραζουν και τι ειναι διαφραγμα και κλειστρο.. Εκει πατανε οι mirrorless και αναπτυσσονται σαν κατηγορια. 

 

Την αμεσοτητα μιας καλης dslr δε θα τη φτασουν ποτε. Βλεπεις απευθειας μεσα απο το φακο κι οχι μεσω viewfinder καλης αναλυσης. Αφου και τα καλα evf προσπαθουν να μιμηθουν τις κλασσικες dslr

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει μέσα από καλό evf? Είναι μεγάλη ευκολία να βλέπεις τι τραβάς πριν το βγάλεις και πλέον η ποιότητα είναι πολύ κοντά στο οπτικό ... Σίγουρα ο φωτογράφος παίζει καθοριστικό ρόλο αλλά με μια παλιά κάμερα απλά δεν θα μπορούσες να τραβήξεις αυτά που τραβάνε σήμερα.. Τράβα σπορ χωρίς καλό af και λίγα fps τράβα βράδυ με το χέρι και 800 iso που έφταναν παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεσα απο καλο evf. Μια πααακριβη sony που μου διαφεύγει το μοντελο τωρα . Δε με ικανοποιησε. Προτιμω την 6χρονων dslr μου. Ειναι προγματικη realtime και οχι 99.9%. Πιστευω παντως πως σε βαθος χρονου θα υπερισχυσουν οι mirrorless ακομα και σε ff. Σε 2-3 χρονια θα το ξανασκεφτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεσα απο καλο evf. Μια πααακριβη sony που μου διαφεύγει το μοντελο τωρα . Δε με ικανοποιησε. Προτιμω την 6χρονων dslr μου. Ειναι προγματικη realtime και οχι 99.9%. Πιστευω παντως πως σε βαθος χρονου θα υπερισχυσουν οι mirrorless ακομα και σε ff. Σε 2-3 χρονια θα το ξανασκεφτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μεσα απο καλο evf. Μια πααακριβη sony που μου διαφεύγει το μοντελο τωρα . Δε με ικανοποιησε. Προτιμω την 6χρονων dslr μου. Ειναι προγματικη realtime και οχι 99.9%. Πιστευω παντως πως σε βαθος χρονου θα υπερισχυσουν οι mirrorless ακομα και σε ff. Σε 2-3 χρονια θα το ξανασκεφτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξερετικές φωτογραφίες βγάζουν μόνο οι expert επαγγελματίες φωτογράφοι, οι οποίοι φυσικά και δεν έχουν mirrorless μηχανές. Οι δύσκολες και απαιτητικές φωτογραφίες απαιτούν χαρακτηριστικά όπως η άψογη και ταχύτατη εστίαση, η ακριβής και ευέλικτη φωτομέτρηση και τρίτο και βασικό πλεονέκτημα η μεγάλη ποικιλία φακών.

 

Ας αποφύγουμε λοιπόν το οπαδικό πνεύμα προς το παρόν, γιατί η αντιπαράθεση μεταξύ DSLR και mirrorless απαιτεί γνώσεις και εμπειρία.

 

Θα διαφωνήσουν μαζί σου μερικές εκατοντάδες "επαγγελματίες" φωτογράφοι οι οποίοι έχουν μεταβεί σε συστήματα mirrorless. Ο μόνος πραγματικά τομέας στον οποίο υπερτερούν οι dSLR είναι το focus... 

Με τη μόνη εξαίρεση τη φωτογράφηση σπορ, νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην επιλέξει κάποιος mirrorless.

 

Εντελώς ενδεικτικά αναφέρω τους εξής:

 

Zack Arias (Fuji και μεσαίο φορμά)

Sergei Yurin (Ολυ)

Bryan Caporicci (Fuji)

Paul Roger (από τους πιο εμπνευσμένους φωτογράφους γάμων στο UK και χρησιμοποιεί μια ταπεινή Fuji x100s) 

Tom Nguyen, Trey Ratcliff, Riley Joseph και άλλοι πολλοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...