Προς το περιεχόμενο

Shuttle XS35V4 Review


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Shuttle είναι μια από τις λίγες εταιρείες στο χώρο της πληροφορικής με κύρια εξειδίκευση τα barebones και τους υπολογιστές μικρού μεγέθους. Σήμερα θα εξετάσουμε ένα πολύ ενδιαφέρον προϊόν της και συγκεκριμένα το XS35V4. Το ενδιαφέρον με το συγκεκριμένο προϊόν εστιάζεται κυρίως στο fanless σχεδιασμό του, το πολύ μικρό του μέγεθος, την περιορισμένη κατανάλωση ενέργειας καθώς και στο γεγονός ότι έχει φτιαχτεί για να δουλεύει ασταμάτητα για απεριόριστο χρονικό διάστημα.

 

Τα παραπάνω κάνουν το XS35V4 ιδανικό για υπολογιστή αναπαραγωγής πολυμέσων (HTPC), εξυπηρετητή (server) ελαφρού φόρτου, καθώς και για υπολογιστή καθημερινής χρήσης εφόσον δεν υπάρχουν απαιτήσεις για gaming ή βαριές εφαρμογές.Το Shuttle XS35V4 έρχεται σε μια αρκετά χαμηλή τιμή ενώ διαθέτει και ενσωματωμένο επεξεργαστή, οπότε δε θα χρειαστεί να επενδύσουμε στην αγορά κάποιού ξεχωριστού.

 

Στην καρδιά του barebone της δοκιμής βρίσκεται ένας τετραπύρηνος Celeron J1900 βασισμένος στην αρχιτεκτονική Silvermont Bay Trail-D της Intel ο οποίος εκτός των άλλων διαθέτει και δυνατότητες επεξεργασίας γραφικών. Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι χρονισμένος στα 2,00 GHz (2,42 GHz 1-core turbo) ενώ έχει αρκετά περιορισμένο TDP το οποίο δεν ξεπερνά τα 10 W σε πλήρη φόρτο επεξεργασίας. Φυσικά δεν περιμένουμε από το συγκεκριμένο επεξεργαστή κορυφαίες δυνατότητες επεξεργασίας ή από το ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών να παίξουμε με αξιώσεις το Battlefield 4.

 

front.jpg

Από το σύστημα της δοκιμής όμως περιμένουμε να μπορεί να αντεπεξέλθει χωρίς πρόβλημα στις βασικές απαιτήσεις ενός σύγχρονου λειτουργικού, καθώς και να μας δώσει τη δυνατότητα να εκτελέσουμε με άνεση απλές εργασίες όπως η επεξεργασία κειμένου, η πλοήγηση στο διαδίκτυο ή η αναπαραγωγή μιας ταινίας high definition.

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Shuttle XS35V4

Επεξ/σία από chiderboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το review!

Είναι αισθητή η πολλή και καλή δουλειά που γίνεται τον τελευταίο καιρό στα reviews του insomnia

 

Μου έκανε εντύπωση η θερμοκρασία λειτουργίας του επεξεργαστή (82 C) και ο χαρακτηρισμός "αρκετά ασφαλής". Απο περιέργεια και μόνο, ξέρει κανείς ποιο είναι το ανώτατο όριο θερμοκρασίας των συγκεκριμένων επεξεργαστών; Μου φαίνεται αρκετά υψηλή η παραπάνω τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση η θερμοκρασία λειτουργίας του επεξεργαστή (82 C) και ο χαρακτηρισμός "αρκετά ασφαλής". Απο περιέργεια και μόνο, ξέρει κανείς ποιο είναι το ανώτατο όριο θερμοκρασίας των συγκεκριμένων επεξεργαστών; Μου φαίνεται αρκετά υψηλή η παραπάνω τιμή.

 

Είναι 105 C

 

http://ark.intel.com/products/78867/Intel-Celeron-Processor-J1900-2M-Cache-up-to-2_42-GHz

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό κανονικές συνθήκες το μηχάνημα δεν ανεβάζει ούτε 82΄C αν αυτό αγχώνει κάποιους. Η μέτρηση έγινε με μη ρεαλιστικό load με συνεχόμενη ένταση για διάστημα 30 λεπτών. Υπό φυσιολογικές συνθήκες με το ζόρι θα περάσει τους 75'C σε βαριά χρήση

 

Η θερμοκρασίες είναι μια χαρά ειδικά για παθητική ψύξη. Τα μισά laptop της αγοράς θα έφταναν τέτοιες θερμοκρασίες με τον ανεμιστήρα να δουλεύει στη τσίτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οσους το ειδαν και ενθουσιαστηκαν προτεινω next unit of computing λιλυπουτειοι υπολογιστες by intel αλλα και παλι εγω με 250ε εστησα ενα μικρο htpc με περαιτερω δυναμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό το review μόνο μια μικρή παρατήρηση που αφορά όλα τα reviews. Καλό είναι να βάζετε και μια φωτογραφία που να φανερώνει το μέγεθος της συσκευής. Για παράδειγμα ένα χέρι να την κρατάει ή δίπλα σε ένα CD. Γιατί είναι πιο δύσκολο να γίνει κατανοητό το μέγεθος μόνο από τις διαστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10Watt σε πλήρη φορτίο ο επεξεργαστής!!!! Έχει ξεφύγει η Intel με τις καταναλώσεις, μπράβο τους!

 

 

Φοβερό μηχάνημα πάντως, δεν ξέρω κατά πόσο όμως τέτοια fanless μηχανήματα αντέχουν σε ενδεχόμενα 40άρια που πιάνει η θερμοκρασία στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφότου έσπασα ένα τάμπλετ που είχα μοναχά για να το συνδέω στην tv, παρατήρησα ότι άρχισαν να πληθαίνουν οι τέτοιου τύπου συσκευές.Ομολογώ πως δε μου περνάει καν από το μυαλό να ξαναπάρω τάμπλετ.Προτιμώ να δώσω ένα 50ρι -100ρι παραπάνω και να έχω έναν πλήρως λειτουργικό υπολογιστή.Νομίζω υπάρχει αρκετό έδαφος για τις συσκευές αυτές σε ένα σύγχρονο σαλόνι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 185€ φτιάχνω υπολογιστή αλλά και πάλι αυτό τα σπάει,ευχαριστούμε για την παρουσίαση με άρεσε πολύ και θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω ένα να δώ πως θα είναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...