Προς το περιεχόμενο

Εξαφάνιση του tab ¨Wireles¨ απο menu (οτέ firmware) σε ΖΤΕ ZXHN H108NS


kostas#

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω ο τίτλος τα λέει όλα όμως μια λεπτομερέστερη περγραφή του προβλήματος πάντα βοηθά στην καλύτερη κατανόηση με σκοπό την επίλυση.

Πρόσφατα  μου χάρισαν το εν λόγο router και σκέφτηκα να το χρησημποιήσω ως ΑΡ λόγο της θύρας usb. όταν μπήκα στο μενού για να το ¨στήσω¨ παρατήρησα πως πολύ απλά δεν είχε Wireles tab  :confused: έκανα αναβάθμιση firmware(οτέ), τίποτα, πάλι roll back, τίποτα, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων και αναβάθμιση και τι έκπληξη  :shifty:ξανά τιποτα.οστόσο το router είναι ¨του κουτιού¨.

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τιμπορεί να συμβαίνει θα το εκτιμούσα αν το μοιραζόταν μαζί μου.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και να γινεται αυτο με το firmware update αν και το εκανε και Hard reset θα επρεπε το wifi να ειναι on απο default.το λαμπακι του wireless αναβει?στο πισω μερος εχει ενα κουμπακι για το wireless.αν το πατησεις μια φορα ή αν το κρατησεις πατημενο αλλαζει κατι?τo wlan θα πατησεις οχι το wps.

οποτε δοκιμασε ξανα hard reset,δοκιμασε με το κουμπακι απο πισω και τυπικα θα πω μηπως μια στο εκατομμυριο δοκιμασε με αλλο browser μηπως για καποιο λογο ο browser τρωει αυτην την καρτελλα.

κατα τα αλλα και του κουτιου που ειναι δεν θα με παραξενευε να μην παιζει αφου ειναι επιεικως απαραδεκτα σαν ρουτερ και θα το δεις κιολας απο το forum που ειναι γεματο θεματα με παραπονα για το συγκεκριμενο ρουτερ.χαμηλο sync,χαμηλο wireless,αποσυνδεσεις wireless και internet και τετοια.οποτε ουτε για access point δεν θα το εβαζα:P

πιο πολλα προβληματα θα κανει παρα θα λυσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί veteranos123 και poulinos σας ευχαριστώ πρώτα απ'όλα για την άμεση απόκριση και έπειτα για το χρόνο σας.

Mόνο wps κουμπάκι απο πίσω όταν το πατάω έχω εμπρός wlan/wps κόκκινη ένδειξη.΄Εχω άρχίσει να πιστεύω πως είναι hardware το θέμα. Θα επανέλθω με νέα μόλις βρώ λίγο χρόνο να το ανοίξω ^_^

Επεξ/σία από kostas#
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έχεις? Αν ναι αποκλείεται να μην έχει κουμπάκι wifi γιατί το έχω στο εξοχικό και έχει κανονικά κουμπάκι για wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αυτό είναι όμως τα μόνα κουμπιά πίσω είναι το on/of και το wps, το οποίο μου δίνει κόκκινο όταν το πατάω στην ένδειξη wlan/wps εμπρός προσπάθησα οστόσο να βάλω ένα σκληρό στη θύρα usb και κουνόντας το κάποια στιγμή  το laptop ¨είδε¨ το δίκτυο και η ένδειξη wlan άναψε.Συμπέρασμα--Ψυχρή κόλληση.όπως είπα,σε προηγούμενο post, το ανοίγω και ενημερώνω.

και πάλι ευχαριστώ

 

Ναι έχεις δίκιο veterane το πλήκτρο wps είναι και wi-fi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη δουλέβει κανονικά,του άλαξα και κεραία γιατί αυτό το δίπολο που είχε δεν κάνει για τίποτα,οστόσο απο ποιότητα κατασκευής επιεικώς χάλια.Δέν μπρώ να πω ακρβώς που ήταν το πρόβλημα,πέρασα όλες τις κολήσεις που μου φάνηκαν ύποπτες με το κολητήρι και voila το σκατόπραμα δούλεψε.Δέ το έχω δοκιμάσει, όμως με μιά ματιά που του έριξα τείνω να συμφωνήσω με τον poulino.

Σας ευχαριστώ και πάλι και τους δύο,καλό απόγευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα modem που δίνουν οι πάροχοι (με εξαίρεση τα thomson) και ειδικά τα zte είναι για πέταμα. Μπράβο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί veteranos123 και poulinos σας ευχαριστώ πρώτα απ'όλα για την άμεση απόκριση και έπειτα για το χρόνο σας.

Mόνο wps κουμπάκι απο πίσω όταν το πατάω έχω εμπρός wlan/wps κόκκινη ένδειξη.΄Εχω άρχίσει να πιστεύω πως είναι hardware το θέμα. Θα επανέλθω με νέα μόλις βρώ λίγο χρόνο να το ανοίξω ^_^

τα περισσοτερα zte εχουν 2 κουμπακια πισω.ενα για το wlan και ενα για το wps.εσενα τα εχει και τα 2 σε ενα?μου φαινεται δυσκολο αφου το καθε κουμπι κανει τελειως διαφορετικη λειτουργεια για να συνδυαστουν σε ενα.εκτος αν αλλαζει η λειτουργια με βαση το ποση ωρα το κρατας πατημενο.αλλα οτι εικονα βρηκα απο zte ηταν με 2 κουμπακια ακομα και το h108n.το κοκκινο μαλλον σημαινει οτι ειναι βλαβη. το κλειστο wifi μαλλον  το θεωρει οταν δεν αναβει καθολου.αν και στο manual δεν βλεπω τιποτα για κοκκινο λαμπακι.αν ειναι off απλα λεει οτι ειναι κλειστο το wireless.αν το κλεισεις θα δουμε αν θα γινει κοκκινο ή θα σβησει

 

Αυτό δεν έχεις? Αν ναι αποκλείεται να μην έχει κουμπάκι wifi γιατί το έχω στο εξοχικό και έχει κανονικά κουμπάκι για wifi

και εγω οσα ειδα εχουν  2 κουμπια απο πισω .

 

Εντάξη δουλέβει κανονικά,του άλαξα και κεραία γιατί αυτό το δίπολο που είχε δεν κάνει για τίποτα,οστόσο απο ποιότητα κατασκευής επιεικώς χάλια.Δέν μπρώ να πω ακρβώς που ήταν το πρόβλημα,πέρασα όλες τις κολήσεις που μου φάνηκαν ύποπτες με το κολητήρι και voila το σκατόπραμα δούλεψε.Δέ το έχω δοκιμάσει, όμως με μιά ματιά που του έριξα τείνω να συμφωνήσω με τον poulino.

Σας ευχαριστώ και πάλι και τους δύο,καλό απόγευμα 

οπως το ειπες.ειναι shitty και δεν αξιζει ουτε για access point Καλα καλα.καλυτερα να παρεις κανα αλλο με 10 ευρω μεταχειρισμενο η κανα  tp lInk με 20 παρα αυτο.γενικα θα ακουσεις πολλα παραπονα και θα δεις παρα πολλα θεματα ανοιχτα για προβληματα με τα zte.ειτε αποσυνδεσεις wireless,ειτε αποσυνδεσεις ιντερνετ,ειτε χαμηλο sync>ειτε χαμηλη εμβελεια.

 

Όλα τα modem που δίνουν οι πάροχοι (με εξαίρεση τα thomson) και ειδικά τα zte είναι για πέταμα. Μπράβο πάντως

αυτο ειναι μια πικρη αληθεια.ελαχιστα ρουτερ εχουν δωσει οι παροχοι που αξιζαν.οπως vigor 2700vg,speedtouch,thomson,technicolor,linksys ,fritz.d-link.το zte ηταν η τελικη απογοητευση που εδωσαν ολοι οι παροχοι σχεδον.ισως απο τα χειροτερα ρουτερ.τυχεροι ειναι οσοι ειχαν voip πχ σε hol που πηραν κατι Netfaster κτλ που οκ δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα παλι ειναι καλυτερα απο τα zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το modem του τίτλου έχει μόνο κουμπάκι για WiFi. Το wps τι είναι?

 

Αποστολή από το Xperia neo v με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το modem του τίτλου έχει μόνο κουμπάκι για WiFi. Το wps τι είναι?

 

Αποστολή από το Xperia neo v με τη χρήση Insomnia App

ενα αχρηστο feuture.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Setup

 

με απλα λογια  εχεις μια καρτα και ενα ρουτερ που υποστηριζουν wps.πατας το κουμπακι στο ρουτερ το πατας και στην καρτα και συνδεονται χωρις να βαλεις κωδικο.εν ετος 2014 το προβλημα μας δηλαδη ειναι να γραψουμε το password.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όποιος έχει υπολογιστή που η κάρτα δικτύου υποστηρίζει το wpa μπορεί να μπει να μπει σε όποιο modem θέλει χωρίς να γνωρίζει τον κωδικό) με την προϋπόθεση να υποστηρίζει και αυτό wpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...