Προς το περιεχόμενο

Πιθανή υπερθέρμανση κάρτας γραφικών;


jojokss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Πρώτα θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που μου εμφανίζεται. Ενώ τρέχω κάποια παιχνίδια, μαυρίζει η οθόνη, με βγάζει στην επιφάνεια εργασίας και μου εμφανίζεται μήνυμα: "nvidia driver kernel has stopped working and has successfully recovered" και πρέπει να επανεκινήσω το game. Είχα ανοίξει το κουτί και το καθάρισα, το είχε σταματήσει για αρκετό καιρό, αλλά τώρα γίνεται συνέχεια και δεν σταματάει με τον καθαρισμό. Έκανα update τους drivers αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχει σχέση η κάρτα γραφικών;

Πέρα από αυτό το πρόβλημα ενδιαφέρομαι για αγορά νέας κάρτας γραφικών. Ασχολούμαι με gaming γενικά. Έχω σταμπάρει την Palit GTX 770 2GB GDDR5 OC. Έχετε κάποιες άλλες προτάσεις; Η τιμή να κυμαίνεται από 260-330 ευρώ περίπου.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες ποια καρτα εχεις τωρα ομως... παντως το μηνυμα δεν εχει να κανει με τον καθαρισμο ηταν τυχαιο.

 

 

Oσο για την νεα καρτα που λες εγω θα κοιταζα

 

http://www.skroutz.gr/s/3389787/Gigabyte-GeForce-GTX770-2GB-WindForce-3X-OC.html

 

ή   http://www.skroutz.gr/s/4822159/Gigabyte-Radeon-R9-280X-3GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και εμενα μου το εβγαζε αυτο οταν ημουν σε παιχνιδια και μετα απο κατι μερες αρχισαν τα artifacts, απο τι καταλαβα οταν την ανοιξα ηταν οτι ανεβαζε πολυ θερμοκρασια και γιαυτο καηκε το chipset. οποτε κοιταξε μια της θερμοκρασιες που εχει οταν κρασαρι!

 

Εγω αγορασα την gigabyte gtx770 2gb (σημερα ηρθε) 321e. απο eshop πολυ χαμηλες θερμοκρασιες πανω απο 50-57 δεν ανεβηκε και σχεδον αθορυβη οταν τα ανεμιστερακια της ειναι 100% (βεβαια το συμπερασμα ειναι απο 4-5ωρες gaming αυριο θα κανω benchmarks)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την GeForce GTX 470 αρκετά χρόνια.

Αν προχωρήσω για αγορά κάρτας θα πρέπει να κοιτάξω κάτι στο υπόλοιπο hardware?

 

Τρεις είναι οι λόγοι γιατί θα σου κρασάρει ο driver.

 

α) Θερμοκρασία.

β) Ενέργεια που τραβά η κάρτα.

γ) Προβληματική κάρτα. (σπάνιο)

 

 

Πριν κάνεις τίποτα άλλο, κατέβασε το MSI Afterburner. Δες τί θερμοκρασίες γράφει. Βάλε το overlay να σου δείχνει τις θερμοκασίες στην οθόνη, όταν είσαι μέσα σε παιχνίδι.

 

Μπες σε ένα παιχνίδι. Κοίτα τις θερμοκρασίες όσο παίζεις. Όταν κρασάρει δες. Αν είσαι κάτω από τους 63C έχεις πρόβλημα με το ρευμα. Αν έχεις πάνω από τους 63C έχεις πρόβλημα με την θερμοκρασία. (ναι ναι τα thermals είναι μεγάλα για GPU αλλά ας είμαστε σίγουροι).

 

Για το ρεύμα, ανέβασέ το από το MSI Afterburner. Λίγο λίγο. (μην ανεβάσεις ταχύτητες απλά ρεύμα). Παίξες. Και συνέχησε έτσι μέχρι η κάρτα να σταματήσει να κρασάρει.

 

Θερμοκρασία. Στο MSI AB, τράβα στο fan tab, και κάνε το curve να χτυπάει 100% fan speed στους 70C. (για αρχή είναι καλά, θα δεις αργότερα που σταθεροποιείται η κάρτα και θα κατεβάσεις ταχύτητα για λιγότερο θόρυβο). 

 

Για καλό και για κακό, τσέκαρε ότι όλα τα καλώδια ρευμάτος είναι σωστά πάνω στην κάρτα, και ρίξε μία με ένα καθαριστικό μπουκάλι αέρα κλπ. (όσο το PC είναι κλειστό).

 

Και γράψε εδώ πως πήγε για να βοηθήσουμε παραπάνω.

 

 

 

 

ΥΓ Όσον αφορά τιμές και νέες κάρτες. Μπορείς να βρεις PNY GTX780 OC για 300 ευρώ, 9 μηνών μεταχειρισμένη με εγγυήσεις κλπ.

(θέλω να την βάλω στο μάρκετ για πούλημα το Σαββατοκύριακο μιας και αγόρασα 295Χ2).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την GeForce GTX 470 αρκετά χρόνια.

Αν προχωρήσω για αγορά κάρτας θα πρέπει να κοιτάξω κάτι στο υπόλοιπο hardware?

ναι πρεπει να δουμε τι τροφοδοτικο εχεις και αν αρκει.

 

Τρεις είναι οι λόγοι γιατί θα σου κρασάρει ο driver.

 

α) Θερμοκρασία.

β) Ενέργεια που τραβά η κάρτα.

γ) Προβληματική κάρτα. (σπάνιο)

 

 

Πριν κάνεις τίποτα άλλο, κατέβασε το MSI Afterburner. Δες τί θερμοκρασίες γράφει. Βάλε το overlay να σου δείχνει τις θερμοκασίες στην οθόνη, όταν είσαι μέσα σε παιχνίδι.

 

Μπες σε ένα παιχνίδι. Κοίτα τις θερμοκρασίες όσο παίζεις. Όταν κρασάρει δες. Αν είσαι κάτω από τους 63C έχεις πρόβλημα με το ρευμα. Αν έχεις πάνω από τους 63C έχεις πρόβλημα με την θερμοκρασία. (ναι ναι τα thermals είναι μεγάλα για GPU αλλά ας είμαστε σίγουροι).

 

Για το ρεύμα, ανέβασέ το από το MSI Afterburner. Λίγο λίγο. (μην ανεβάσεις ταχύτητες απλά ρεύμα). Παίξες. Και συνέχησε έτσι μέχρι η κάρτα να σταματήσει να κρασάρει.

 

Θερμοκρασία. Στο MSI AB, τράβα στο fan tab, και κάνε το curve να χτυπάει 100% fan speed στους 70C. (για αρχή είναι καλά, θα δεις αργότερα που σταθεροποιείται η κάρτα και θα κατεβάσεις ταχύτητα για λιγότερο θόρυβο). 

 

Για καλό και για κακό, τσέκαρε ότι όλα τα καλώδια ρευμάτος είναι σωστά πάνω στην κάρτα, και ρίξε μία με ένα καθαριστικό μπουκάλι αέρα κλπ. (όσο το PC είναι κλειστό).

 

Και γράψε εδώ πως πήγε για να βοηθήσουμε παραπάνω.

 

 

 

 

ΥΓ Όσον αφορά τιμές και νέες κάρτες. Μπορείς να βρεις PNY GTX780 OC για 300 ευρώ, 9 μηνών μεταχειρισμένη με εγγυήσεις κλπ.

(θέλω να την βάλω στο μάρκετ για πούλημα το Σαββατοκύριακο μιας και αγόρασα 295Χ2).

καλα ολα αυτα που σου λεει αλλα εγω λεω να ξεκινησεις απο drivers.

 

 

μηπως στο εκανε μετα απο αναβαθμιση των drivers??

 

επειδη η καρτα ειναι σχετικα παλια (οχι οτι δεν ειναι καλη )  οσο περναει ο καιρος οι παλαιοτερες καρτες εχουν θεματα καμια φορα με τα νεα drivers . Το ιδιο ειχα παθει και εγω!

 

Πρεπει να γυρισεις πισω σε μια πιο παλια εκδοση που εισαι σιγουρος οτι δεν ειχες θεμα να δεις αν το κανει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω 2 screenshots από το MSI Afterburner που μου είπε ο φίλος Apoll.
Είναι κατά τη διάρκεια gaming, όχι για πολύ ώρα, ούτε μου κόλλησε. Απλά αν μπορείτε να δείτε, μήπως βγάλετε κάποιο συμπέρασμα από τις max τιμές. Πάντως από την αρχή που ανοίγω το game ξεκινάει να ακούγεται θόρυβος από το κουτί.

post-311154-0-06708000-1410915180_thumb.jpg

post-311154-0-72511700-1410915187_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω 2 screenshots από το MSI Afterburner που μου είπε ο φίλος Apoll.

Είναι κατά τη διάρκεια gaming, όχι για πολύ ώρα, ούτε μου κόλλησε. Απλά αν μπορείτε να δείτε, μήπως βγάλετε κάποιο συμπέρασμα από τις max τιμές. Πάντως από την αρχή που ανοίγω το game ξεκινάει να ακούγεται θόρυβος από το κουτί.

 

470 και 90 βαθμούς!!!!

 

Καθάρισε την κάρτα.

Στο MSI AB τράβα settings. Fan. Και βάλε την τελεία στο 70C / 100% fan speed.

Επίσης, άνοιξε τα πλευρά του κουτιού, γιατί πολύ πιθανόν να έχεις και πρόβλημα θερμοκρασίας κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Αλλαξα τον τίτλο της ενότητας κατόπιν εύλογης αίτησης του φίλτατου Αpoll. Για βοήθεια αναβάθμισης εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-253

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Αλλαξα τον τίτλο της ενότητας κατόπιν εύλογης αίτησης του φίλτατου Αpoll. Για βοήθεια αναβάθμισης εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/515009-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/page-253

 

Σε ευχαριστώ :) thumbs up

 

Ίσως να κάνω ένα νέο πόστ για να γίνει sticky με τις παραπάνω συμβουλές; Μιας και απ' ό,τι έχω δει, οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα θερμοκρασίας και δεν το ξέρουν.

 

Ίσως βοηθήσει στην διάγνωση και λύση του προβλήματος πριν κάνουν δημοσίευση για επιπλέον βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω 2 screenshots από το MSI Afterburner που μου είπε ο φίλος Apoll.

Είναι κατά τη διάρκεια gaming, όχι για πολύ ώρα, ούτε μου κόλλησε. Απλά αν μπορείτε να δείτε, μήπως βγάλετε κάποιο συμπέρασμα από τις max τιμές. Πάντως από την αρχή που ανοίγω το game ξεκινάει να ακούγεται θόρυβος από το κουτί.

Άλλαξε της πάστα...αν δεν έχεις αλλάξει τόσα χρόνια ποτέ σίγουρα παίζει ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε της πάστα...αν δεν έχεις αλλάξει τόσα χρόνια ποτέ σίγουρα παίζει ρόλο

 

Λίγο δραστική λύση και μπορεί να καταστρέψει την κάρτα αν δεν το έχει κάνει ξανά.

Είναι η τελευταία λύση κατ εμέ, πριν την αγορά νέας κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δραστική λύση και μπορεί να καταστρέψει την κάρτα αν δεν το έχει κάνει ξανά.

Είναι η τελευταία λύση κατ εμέ, πριν την αγορά νέας κάρτας.

Αμα δεν τα καταφερνει ας την δωσει πουθενα παντως τοσα χρονια χωρις αλλαγη παστας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...