Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενώ περιμέναμε για αρκετά καιρό ένα iPhone με μεγάλη οθόνη, φέτος η Apple παρουσιάζει όχι ένα αλλά δύο τέτοια μοντέλα, ένα από τα οποία διαθέτει οθόνη 5.5 ιντσών.Έτσι όπως και με το iPhone 6, είχαμε μια πρώτη επαφή και με το iPhone 6 Plus, πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της συσκευής σε αρκετές χώρες μεταξύ των οποίων και το Λονδίνο όπου και βρισκόμαστε.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Είναι φανερό ότι με το συγκεκριμένο μοντέλο η Apple απευθύνεται σε ένα τεράστιο κοινό που χαρίζει εκατομμύρια πωλήσεις εδώ και χρόνια σε smartphones όπως τη σειρά Galaxy Note, τα LG G2/G3 και άλλα. Από την πρώτη στιγμή το iPhone 6 Plus δείχνει και είναι ένα τεράστιο iPhone που σίγουρα δε θα αποτελέσει την πρώτη επιλογή για την πλειονότητα των χρηστών, με τους περισσότερους να καλύπτονται είτε από το iPhone 5s είτε από το iPhone 6. Στο iPhone 6 Plus συναντάμε για πρώτη φορά σε smartphone της Apple ανάλυση Full HD και συγκεκριμένα 1920 x 1080 με 401 PPI.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Ο σχεδιασμός του iPhone 6 Plus είναι ίδιος με αυτόν του iPhone 6, με τη χρήση αλουμινίου να κυριαρχεί για μια ακόμη φορά στο πίσω μέρος, και το λογότυπο της Apple να ξεχωρίζει μιας και αυτή τη φορά η εταιρεία έχει επιλέξει ανοξείδωτο ατσάλι για λιγότερες γρατζουνιές. Βέβαια όπως και στο iPhone 6, η κάμερα που προεξέχει αλλά και τα πλαστικά μέρη για την λήψη των διαφόρων σημάτων που δέχεται η συσκευή, ίσως παραξενέψει αρκετούς σε σχέση με το περσινό μοντέλο.

 

Για την καλύτερη χρήση του κινητού με το ένα χέρι, η Apple έχρι προσθέσει στο iOS 8 τη δυνατότητα Reachabity κατά την οποία ακουμπώντας δύο φορές συνεχόμενα το κεντρικό κουμπί, η οθόνη κατεβαίνει στο ύψος του αντίχειρα προκειμένου να πατήσουμε το περιεχόμενο της. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό όπως μπορείτε να δείτε και στη βιντεοπαρουσίαση είναι αρκετά έξυπνο και μπορούμε να πούμε ότι μας βόλεψε κατά την πρώτη επαφή όμως δεν είναι πανάκεια αφού τις περισσότερες φορές θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε και τα δύο χέρια.

 

Ακόμα συγκεκριμένες εφαρμογές της πλατφόρμας όπως τα Mail, Stocks, Weather, είναι σε θέση να δείχνουν το περιεχόμενο τους χωρισμένο σε 2 στήλες, κάτι που μπορείτε επίσης να δείτε στη βιντεοπαρουσίαση.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

iPhone 6 PlusiPhone 6 Plus

Εσωτερικά υπάρχει το A8 SoC που υπόσχεται κορυφαίες επιδόσεις ανάμεσα σε όλα τα smartphones της αγοράς αν και με μόνο 1 GB RAM. Όπως αναφέρει η Apple, το νέο SoC φέρνει 25% καλύτερες επιδόσεις όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ, 50% στη GPU και σταθερή απόδοση κατά τη λειτουργία του για λιγότερα φαινόμενα υπερθέρμανσης.

 

Η κάμερα των 8MP είναι ικανή για πολύ καλές φωτογραφίες όπως μπορείτε να δείτε και από τα πρώτα δείγματα που κάναμε λήψη, με την έκπληξη να γίνεται στο βίντεο όπου υπάρχει πλέον υποστήριξη οπτικού σταθεροποιητή αλλά και εγγραφής βίντεο στη Full HD ανάλυση με 60fps. Πολύ εντυπωσιακή είναι η δυνατότητα εγγραφής βίντεο σε πολύ αργή κίνηση και συγκεκριμένα στα 240fps.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

iPhone 6 Plus - CameraiPhone 6 Plus - CameraiPhone 6 Plus - Camera

Η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις πρώτες χώρες που κυκλοφορεί το iPhone 6 Plus, κάτι που αναμένεται να γίνει μέσα στον Οκτώβριο με την τιμή του μοντέλου των 16GB να ξεκινάει κατά πάσα πιθανότητα λίγο πάνω από τα 800 ευρώ. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η Apple κυκλοφορεί για πρώτη φορά μοντέλο με χωρητικότητα 128GB, καταργώντας παράλληλα το μοντέλο των 32GB ενώ και πάλι βλέπουμε τρεις διαθέσιμες επιλογές στα χρώματα και συγκεκριμένα τα space gray, χρυσό και ασημί.

 

Η αποστολή του insomnia.gr στο Λονδίνο είναι χορηγία της αλυσίδας καταστημάτων ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοδρομος το 6 plus  κατα την γνωμη μου κυριως λογω των επιπλεον χαρακτηριστικων που ενσωματωνει .Ενα μειονεκτημα υπαρχει μονο  η μεγαλη αναμονη για να το αποκτησει καποιος στην Ελλαδα .

Ειδικα εγω που αλλαζω καθε 2 χρονια μοντελο  δεν βλεπω  την στιγμη να το αγορασω καθως εχει δραματικες διαφορες απο το 5 που εχω .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η κατηγορία phablet. Όμως και με ένα stylus/pen θα γινόταν ακόμα πολύ καλύτερο.

Τα extra που κάνει κανείς με ένα pen είναι απλά θαυμάσια.

Προσωπικά πιστεύω ότι 1GB ram είναι λίγο, ίσως όχι για το iOS 8 αλλά για τις επόμενες αναβαθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα το 1gb με εχει χαλασει λιγο, εχω iphone 5 και ipad air και στα 2 εχω crashes στον safari με πολλα tabs. Δεν ξερω αν ειναι λογο μνημης παντως εχω και το cm security και καθε λιγο και λιγακι μου πεταει memory full optimize now.

 

2gb τα ηθελε αλλα με με βλεπω να το χτυπαω το plus στην πρωτη ευκαιρια λογο οθονης και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σε αυτή την κατηγορία το Galaxy Note δεν θα έχει αντίπαλο

το iphone δεν έχει αντίπαλο μάλλον θέλεις να πεις , είναι το μόνο με iOS.

Στο android λογικά δεν θα έχει , αν και το huawei mate 7 φαίνεται πολύ καλό...

 

 

λίγο άσχετο αλλά νομίζω κατάλαβα γιατί υπάρχουν αυτές οι γραμμές στην πλάτη (και γιατί είναι τόσο μεγάλες) νομίζω ότι είναι για απορρόφηση κραδασμών , από τα "λίγα" drop test video που είδα σήμερα . ειδικά σε ένα όπου βγήκε η οθόνη μου φάνηκε ότι βγήκε από το λύγισμα του άκρου του ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοδρομος το 6 plus  κατα την γνωμη μου κυριως λογω των επιπλεον χαρακτηριστικων που ενσωματωνει .Ενα μειονεκτημα υπαρχει μονο  η μεγαλη αναμονη για να το αποκτησει καποιος στην Ελλαδα .

Ειδικα εγω που αλλαζω καθε 2 χρονια μοντελο  δεν βλεπω  την στιγμη να το αγορασω καθως εχει δραματικες διαφορες απο το 5 που εχω .

Θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι τα επιπλεον χαρακτηριστικα... γιατι ειμαι αδαης και δεν τα βλεπω....

οταν αλλoi (ακομα και Κινεζοι) βαζουν 8πυρινους και 2-3 γιγα ραμ, ποια μπορει να ειναι τα  επιπλεον χαρακτηριστικα?

 

ΥΓ. το τελευταιο μου Iphone ηταν το 4s...  απο τοτε δεν υπαρχει λογος αγορας Iphone (οχι οτι και τοτε ηταν αμαν και ντε το καλυτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε όταν μιλάτε για πυρήνες και ram είναι ακριβώς το ίδιο όπως όταν μιλάν οι άσχετοι για τα megapixel. 

Το software είναι το Α και το Ω και αυτό είναι που θέλει δουλειά, τα υπόλοιπα είναι υπεραρκετά πλέον.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iphone δεν έχει αντίπαλο μάλλον θέλεις να πεις , είναι το μόνο με iOS.

Στο android λογικά δεν θα έχει , αν και το huawei mate 7 φαίνεται πολύ καλό...

 

Αυτο ειναι και το τεραστιο μειονεκτημα του, το ios.

 

Ειναι πολυ, πολυ λιγο μπροστα στο android, ακομα και απο το lagwiz, χειροτερο ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή συσκευή αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό για έναν μέσω Έλληνα καταναλωτή όπως είμαι κι εγώ να καταναλώσει 800 ευρώ για συσκευή τηλεφώνου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...