Προς το περιεχόμενο

Hama Μετρητής καταναλωσης ενέργειας - 10€ [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για αυτούς ακριβώς τους λόγους πήρα το PM300 που προανέφερα, γιατί θέλω να μετράω κατανάλωση συσκευών σε συγκεκριμένη χρονική βάση και αξιόπιστα και όχι απλά τη στιγμιαία ισχύ για 10 seconds.

 

1ον αν θες βγαλε την παραθεση στο μηνυμα σου γιατι χωρις λογο πιανει πολυ χωρο και "λερωνει". (τουλαχιστον βγαλε την φωτο)

 

 

2ον Σε μονιμη βαση μετρανε αυτα, δεν ειναι για στιγμιαια ισχυ, energy cost meters λεγονται και υπολογιζουν κοστος με tariffs κλπ ακομα και ηχητικη ειδοποιηση εχει για overload - δεν εχει κατι παραπανω το δικο σου το οποιο μαλιστα οπως βλεπω απο το user manual δεν εχει ενδειξη συντελεστη ισχυος που εχουν τα αλλα. Το αντιστοιχο παντως σε UK version απο αμαζον 55 μερες δεν εχει κολησει ποτε. Τωρα το τι κανει το hama θα δειξει στο μελλον. Μπορει και να ετυχε.

 

3oν το εκανες γι αυτους ακριβως τους λογους; Που τα ειχες διαβασει; Αφου λοιπον τα ηξερες γιατι δεν μας ενημερωσες νωριτερα οτι κολαει (αν κολαει σε μονιμη βαση το hama; );

 

 

 

Παντως οπως βλεπετε και απο τη φωτο που εδωσα, εχει διαφορα το hama απο το energenie στο χρωμα των πληκτρων και στο οτι δεν εχει τις δυο μπαταριες που μπορειτε να δειτε στο λινκ του ebay που εχω δωσει νωριτερα. Αλλη φωτογραφια εχει το eshop παντως, με πρασινα πληκτρα σαν του energenie και οχι μπλε. Πιστευα μολις ειδα απο κοντα την συσκευασια του eshop οτι εχει επαναφορτιζομενη μεσα οπως το μοντελο του αμαζον, αλλα εκ του αποτελεσματος φαινεται οτι δεν εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3oν το εκανες γι αυτους ακριβως τους λογους; Που τα ειχες διαβασει; Αφου λοιπον τα ηξερες γιατι δεν μας ενημερωσες νωριτερα οτι κολαει

 

 

Δες την απάντηση που έλαβα καπάκι όταν πήγα να ξεκινήσω να εξηγώ τους λόγους που προτίμησα αυτό που πήρα, έναντι φτηνών Energy Meters.

 

Δε θα το βγάλω και δελτίο λοιπόν.

 

"Ας ειναι οσο καλυτερο θελει." <--- Αυτό δεν ειπώθηκε? Πάρτε το Hama λοιπόν και happy trolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες την απάντηση που έλαβα καπάκι όταν πήγα να ξεκινήσω να εξηγώ τους λόγους που προτίμησα αυτό που πήρα, έναντι φτηνών Energy Meters.

 

Δε θα το βγάλω και δελτίο λοιπόν.

 

"Ας ειναι οσο καλυτερο θελει." <--- Αυτό δεν ειπώθηκε? Πάρτε το Hama λοιπόν και happy trolling.

Τι θα πει ξεκινησες; Μονο αυτο εγραψες "Αυτό χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το θεωρώ κλάσης ανώτερο από το Hama." Και σε διεκοψε δηλαδη ο φιλος που ειπε την γνωμη του; Θα συνεχιζες σε επεισοδια να λες αυτα που ειχες υποψιν; Περιμενες να δεις αν καποιος ευγενικος ή αγενης θα "στην πει" για να αποφασισεις αν θα μας πεις τα προβληματα ή θα μας αφησεις να την πατησουμε; Αυτα που κανεις και λες ειναι ο ορισμος του troll και οχι αυτα που σου εγραψε (καλως ή κακως) ο baskon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...που προτίμησα αυτό που πήρα, έναντι φτηνών Energy Meters.

...

 

:shifty:

 

 

Και για να μην μεινει λαθος εντυπωση και παρει κανεις αυτο που πουλαει ο Μιμικος ως καλυτερο, επωνυμο ή πιο αξιοπιστο, να πουμε οτι προκειται για κινεζια εντελως, (noname σαφως, σε αντιθεση με τα ικανοποιητικως επωνυμα hama και energenie), η οποια μαλιστα εχει πολλα προβληματα σοβαρα που κανενα απο τα αλλα για τα οποια μιλαμε δεν εχουν:

 

 

http://www.silentpcr...pic.php?t=47148

 

"Here's the PDF manual (~200k) for the Etech PM-300. At the top you can see the pic; at the bottom the specs. It reads 230V with a resolution of 0.02A - that's a resolution of 4.6W (I think). Not designed for low-power loads, it would seem."

 

Η ελαχιστη αναλυση ρευματος δηλαδη (βημα) ειναι 20mA, την ωρα που το hama αλλα και το energenie εχουν βημα 0.001A = 1mA!

 

 

 

"This little chinese(?) device (I'm using one myself, this time it is named "E-Tech Energy Meter PM300") most probably cannot handle reactive loads properly. I just bought FSP/Fortron Epsilon 80Plus 500W, power meter shows about 22W(!) while PSU is turned off by its switch and 24W while turned on (PC is off)... According to internet real active load of this PSU should be about 2W while PC is in standby - this corresponds to 2W difference well; other 22W seems to be pure reactive load (VAR, not W).

 

Thus you cannot trust such power meter readings at lower loads, when PSUs power factor correction may not work at full 99%  Well, one thing is sure - your PC consumes not more than cheap PM says. It may consume less."

 

Η ισχυς που μετραει το Pm300 ειναι η φαινομενη και οχι η ενεργος, μετραει δηλαδη οτι θα μετρουσαμε με ενα πολυμετρο και απλα υπολογιζει ως το S το γινομενο V*I χωρις να πολλαπλασιαζει με τον συντελεστη ισχυος.

 

Απλα απαραδεκτο, δεν μπορειτε ουτε να μετρησετε τι καταναλωνει σε standby μια συσκευη, ουτε να υπολογισετε σωστα το κοστος καταναλωσης οποιασδηποτε συσκευης αφου ο μετρητης της ΔΕΗ δεν μετρα την φαινομενη ισχυ αλλα την ενεργο στα οικιακα τιμολογια. Και δεν μιλαμε για ψιλοδιαφορες, αλλα για νουμερα που μπορει να ειναι το 95, το 60, το 40, ακομα και το 2% του πραγματικου!

 

Ετσι, γιατι το να πεταμε μια κουβεντα που δεν στηριζεται πουθενα ειναι ευκολο, το να φανταζομαστε οτι εχουμε αγορασει το καλυτερο επισης ειναι ευκολο. Η δυσκολια ειναι στο να αναγνωριζουμε τι ειναι το καθε τι και να μην φανταζομαστε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανφαρολογία - Αντίφαση μέρος 1ο:

 

Καλο φαινεται το μηχανακι στην ακριβεια των μετρησεων του, στις λιγες ωρες που το δουλεψα ομως, παρατηρησα δυο προβληματα.

 

Μετα απο 4-5 ωρες συνεχων δοκιμων, αλλαζοντας (μικρα) φορτια πανω του, καποια στιγμη κολησε! Εβαλα μια συσκευη και εδειχνε μηδεν W , ολες οι μετρησεις με το data αλλαζαν αλλα ηταν κολημενες, νουμερα δλδ που δεν αλλαζαν παντου ασχετως αν εβαζες πανω κατι η οχι. Μαλιστα στις οδηγιες αναφερει οτι αν κολησει πρεπει να πατησεις το reset (αρα μαλλον το συνηθιζει). :-(

 

Το βραδυ το εβγαλα απο την πριζα, αλλα το πρωι που το εβαλα και παλι, ειχε χασει ολες τις μετρησεις του, ενω επρεπε λογικα να τις κρατα στην μνημη και μονο οταν πατησουμε reset να τις μηδενιζει.

 

 

 

 

 

 

 

 

Φανφαρολογία - Αντίφαση μέρος 2ο:

 

 

:shifty:

 

 

Και για να μην μεινει λαθος εντυπωση και παρει κανεις αυτο που πουλαει ο Μιμικος ως καλυτερο, επωνυμο ή πιο αξιοπιστο, να πουμε οτι προκειται για κινεζια εντελως, (noname σαφως, σε αντιθεση με τα ικανοποιητικως επωνυμα hama και energenie), η οποια μαλιστα εχει πολλα προβληματα σοβαρα που κανενα απο τα αλλα για τα οποια μιλαμε δεν εχουν:

 

 

http://www.silentpcr...pic.php?t=47148

 

"Here's the PDF manual (~200k) for the Etech PM-300. At the top you can see the pic; at the bottom the specs. It reads 230V with a resolution of 0.02A - that's a resolution of 4.6W (I think). Not designed for low-power loads, it would seem."

 

Η ελαχιστη αναλυση ρευματος δηλαδη (βημα) ειναι 20mA, την ωρα που το hama αλλα και το energenie εχουν βημα 0.001A = 1mA!

 

 

 

"This little chinese(?) device (I'm using one myself, this time it is named "E-Tech Energy Meter PM300") most probably cannot handle reactive loads properly. I just bought FSP/Fortron Epsilon 80Plus 500W, power meter shows about 22W(!) while PSU is turned off by its switch and 24W while turned on (PC is off)... According to internet real active load of this PSU should be about 2W while PC is in standby - this corresponds to 2W difference well; other 22W seems to be pure reactive load (VAR, not W).

 

Thus you cannot trust such power meter readings at lower loads, when PSUs power factor correction may not work at full 99%  Well, one thing is sure - your PC consumes not more than cheap PM says. It may consume less."

 

Η ισχυς που μετραει το Pm300 ειναι η φαινομενη και οχι η ενεργος, μετραει δηλαδη οτι θα μετρουσαμε με ενα πολυμετρο και απλα υπολογιζει ως το S το γινομενο V*I χωρις να πολλαπλασιαζει με τον συντελεστη ισχυος.

 

Απλα απαραδεκτο, δεν μπορειτε ουτε να μετρησετε τι καταναλωνει σε standby μια συσκευη, ουτε να υπολογισετε σωστα το κοστος καταναλωσης οποιασδηποτε συσκευης αφου ο μετρητης της ΔΕΗ δεν μετρα την φαινομενη ισχυ αλλα την ενεργο στα οικιακα τιμολογια. Και δεν μιλαμε για ψιλοδιαφορες, αλλα για νουμερα που μπορει να ειναι το 95, το 60, το 40, ακομα και το 2% του πραγματικου!

 

Ετσι, γιατι το να πεταμε μια κουβεντα που δεν στηριζεται πουθενα ειναι ευκολο, το να φανταζομαστε οτι εχουμε αγορασει το καλυτερο επισης ειναι ευκολο. Η δυσκολια ειναι στο να αναγνωριζουμε τι ειναι το καθε τι και να μην φανταζομαστε...

 

 

 

1) Τη μια το Hama κατά τα λεγόμενά σου είναι σάπιο, την αλλη το Hama το έχεις θεοποιήσει.

 

2) Σε άλλο πόστ σου τη λές στον φίλο nvel για το τι εστί γέφυρα.

Γενικά μόνο να τη λές ξέρεις.

Κι επειδή γίνεσαι κουραστικός και σπαταλάς το χρόνο μου (και των υπολοίπων) στο να μπούν σε διαδικασία να κάνουν διάλογο μαζί σου (που ουσιαστικά πάντοτε καταλήγει σε μονόλογο από μεριάς σου), σου λέω το εξής:

 

3) Στην κατηγορία 5~30 ευρώ, το PM300 υπερτερεί. Από το πόστ που έστειλες το 2008 και εν έτη 2012, έχουν αλλάξει 3 revisions στο hardware του PM300, κάτι το οποίο δε το γνωρίζεις και τρολλάρεις ασύστολα από την καρέκλα σου.

 

4) Φίλος λοιπόν έχει το PM300 αγορασμένο το 2009 και ναι είχε το πρόβλημα που λέει το ποστ του 2008 που παραθέτεις (αυτό με τη μέτρηση σε standby σε μερικές συσκευές). Υπάρχει νεότερο revision στο οποίο αυτό το πρόβλημα εξαλείφεται. Τυχαίνει να έχω λοιπόν αυτό το revision σε unit που αγόρασα μέσα στο τελευταίο 3μηνο 2011.

Δεν υποχρεούσαι να το ξέρεις, υποχρεούσαι όμως να μη γίνεσαι σπαστικός κι ερειστικός αν δεν γνωρίζεις.

 

5) Ανεβαίνοντας κατηγορία (άνω των 50 ευρώ) πάμε στα Energy Logger 3500 και 4000 της Voltcraft.

 

6) Αν θέλουμε πραγματική αξιοπιστία, πάμε στα 300+ και 500+ ευρώ όπου θα βρείς μηχανήματα της Siemens, Hameg, National Instrunments (και άλλων εταιριών) τα οποία μετράνε με πλήρη αξιοπιστία και μηδαμινές απώλεις ή αποκλίσεις όλες τις συνιστώσες. Δε νομίζω να θέλει να φτάσει κανείς εκεί.

 

7) Επομένως για να συνοψίσουμε (και για να μη σπαταλάω άλλο χρόνο να απαντήσω στις όποιες ερειστικές μετέπειτά σου φανφαρολογίες):

 

ΟΛΑ τα φτηνά είναι κινέζικα. Κατασκευάζονται στην κίνα ή στο Hong Kong, από φτηνά υλικά και από φτωχού design κι αξιοπιστίας κυκλώματα κι έχουν είτε μικροαπώλειες, είτε κολλήματα, είτε μειωμένα features.

ΟΛΑ τα φτηνά φασονάρονται σε διάφορες μάρκες λίγο πολύ, είτε τη μάρκα τη λένε Giaourtosonic, είτε Dimitsoulas AEBE.

Διαλέγεις και παίρνεις το πιο αξιόπιστο κατ'εσε ποιοτικά, κατασκευαστικά. λειτουργικά και οπτικά! As simple as that.

 

Kι αν αυτό το ήξερες και το καταλάβαινες πραγματικά, δε θα βρισκόσουν να αλλάζεις power meters κάθε τόσο, μόνος σου εκτίθεσαι όπως βλέπεις κι αυτό λόγω ημιμάθειας.

 

8) Το Hama για τα λεφτά του είναι καλή πρόταση. Σίγουρα όχι από τις αξιόπιστες 'η τις ποιοτικές, αλλά για εντελώς απλή δουλειά (μερικές τυπικές και προσεγγιστικές μετρήσεις) κάνει κι αυτό το είπα από την πρώτη στιγμή ότι απλά είναι καλό για τα λεφτά του, όμως σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα.

 

9) Το PM300 είναι μια πιο αξιόπιστη κατασκευή (τουλάχιστον το τελευταίο και τρέχον revision), το οποίο προσφέρει πιο ευανάγνωστη οθόνη 3 γραμμών, μνήμη και δεν κολλάει (τουλάχιστον δεν κάνει τα κολλήματα που ανέφερες με το Hama).

 

Το λέω αυτό γιατί έχω δει και Energy Meter των 8 λιρών με UK βύσμα από ebay εν έτη 2007-2008 σε φίλο, που έκανε κολλήματα και που σε αιρcondition που κατανάλωνε MAX 1600W, το λαμπάκι του overload peakάριζε (ενώ το max φorτίο που έλεγε ότι δεχόταν για μέτρηση, ήταν τα 3500W.

 

10) Όσα λέω, τα έχω δει στην πράξη, όχι από την καρέκλα μου να κάθομαι να διαβάζω reviews και να τη λέω στους άλλους απλά για να νιώσω "ανώτερος". Κατανοητό? Φαντάζομαι πως ναι :)

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Φανφαρολογία - Αντίφαση μέρος 1ο:

Φανφαρολογία - Αντίφαση μέρος 2ο:

 

Αρχιζεις τις... "αβροτητες"... (αβρότητα θηλυκό - η λεπτότητα και η διακριτικότητα που συνδυάζονται με ευγένεια στη συμπεριφορά και την ομιλία)

 

 

 

1) Τη μια το Hama κατά τα λεγόμενά σου είναι σάπιο, την αλλη το Hama το έχεις θεοποιήσει. Κολλησε μια φορα ειπα (μαλιστα υπο ιδιαιτερες συνθηκες προσθετω τωρα, στην εξοδο UPS του οποιου αλλαζα καταστασεις). Συνεχιζεις να παραπληροφορεις μιλωντας για κολληματα. Ουτε σαπιο το χαρακτηρισα, ενα μειονεκτημα του ανεφερα οτι δεν κρατα data αν βγει εκτος τροφοδοσιας για πολλες ωρες. Βλεπεις δεν θεοποιω τα μηχανηματα "μου" αλλα εχω τη μαγκια να βλεπω τα μειονεκτηματα τους. Στην δευτερη φανφαρολογια μου δεν το θεοποιω, για το PM300 μιλαω το οποιο ειναι πραγματικα αχρηστο συμφωνα με αποψεις κατοχων, παρεθεσα στοιχεια και οχι απλες κουβεντες του τι φανταζομαι, οπως κανεις εσυ.

 

 

Γενικά μόνο να τη λές ξέρεις.

 

Οποιος μας διαβαζει κρινει.

 

 

 

 

Κι επειδή γίνεσαι κουραστικός και σπαταλάς το χρόνο μου (και των υπολοίπων) στο να μπούν σε διαδικασία να κάνουν διάλογο μαζί σου (που ουσιαστικά πάντοτε καταλήγει σε μονόλογο από μεριάς σου),

 

συνεχιζεις τις "αβροτητες"...

 

 

 

3) Στην κατηγορία 5~30 ευρώ, το PM300 υπερτερεί. Από το πόστ που έστειλες το 2008 και εν έτη 2012, έχουν αλλάξει 3 revisions στο hardware του PM300, κάτι το οποίο δε το γνωρίζεις και τρολλάρεις ασύστολα από την καρέκλα σου.

τις συνεχιζεις... (αν εχει αλλαξει revisions θα μπορουσες να το πεις σαν ανθρωπος και οχι να επιτιθεσαι, θα ηταν αρκετο αν ηθελες να προσθεσεις στην κουβεντα και οχι να κανεις αυτο για το οποιο κατηγορεις ολους τους αλλους που δεν σε χαιδευουν) Συνεχιζεις να πετας υποθεσεις οτι υπερτερει ενω φυσικα δεν ισχυει κατι τετοιο. Μια ματια στο user manual και στην φωτογραφια απο το site που ΕΣΥ εχεις δωσει, δειχνει καθαρα και οτι δεν υπολογιζει συντελεστη ισχυος ουτε στο τελευταιο revision, και βεβαια η αναλυση του στο ρευμα πχ εξαντλειται στο 2ο δεκαδικο ψηφιο (0.00Α) - δεν εχω δει αλλο με τοσο κακη αναλυση αφου και τα 2-3 που εχω δουλεψει εχουν βημα 1mA 0.001Α!

 

 

4) ..υποχρεούσαι όμως να μη γίνεσαι σπαστικός κι ερειστικός αν δεν γνωρίζεις.

 

"Αβροτητες" μερος 5ο...

 

 

 

7) Επομένως για να συνοψίσουμε (και για να μη σπαταλάω άλλο χρόνο να απαντήσω στις όποιες ερειστικές μετέπειτά σου φανφαρολογίες):

μερος 6ο...

 

 

ΟΛΑ τα φτηνά είναι κινέζικα. Κατασκευάζονται στην κίνα ή στο Hong Kong, από φτηνά υλικά και από φτωχού design κι αξιοπιστίας κυκλώματα κι έχουν είτε μικροαπώλειες, είτε κολλήματα, είτε μειωμένα features.

ΟΛΑ τα φτηνά φασονάρονται σε διάφορες μάρκες λίγο πολύ, είτε τη μάρκα τη λένε Giaourtosonic, είτε Dimitsoulas AEBE.

Διαλέγεις και παίρνεις το πιο αξιόπιστο κατ'εσε ποιοτικά, κατασκευαστικά. λειτουργικά και οπτικά! As simple as that.

 

Το PM300 ανηκει σε αλλη κατηγορια ή σε αυτη; :rolleyes: Συμφωνησες τελικα οτι ειναι σε αυτη υποθετω. Γιατι το ξεκινησες διαφορετικα εκει ηταν μαλιστα το σημειο της διαφωνιας σου εξαρχης, οτι ειναι σε αλλη κατηγορια το PM. (ουτε μαρκα δεν εχει το "επωνυμο"... και το αποκαλουμε και εμεις και το ιδιο το λινκ του εμπορου που εδωσες και οχι μονο αυτου με το μοντελο του, ορφανο απο μαρκα...). Συνεχιζεις να μιλας για κολληματα. :rolleyes:

 

 

 

αν αυτό το ήξερες και το καταλάβαινες πραγματικά, δε θα βρισκόσουν να αλλάζεις power meters κάθε τόσο, μόνος σου εκτίθεσαι όπως βλέπεις κι αυτό λόγω ημιμάθειας.

 

"Αβροτητες" μερο 7ον... Φυσικα και το ξερω, βλεπεις ειμαι επαγγελματιας δυστυχως για σενα εδω και 25 χρονια. Δεν αλλαζω λοιπον power meters οπως θα ειχες αντιληφθει αν ειχες κανει το λιγοτερο, τον κοπο να διαβασεις οσα εγραψα στο παρον θεμα. Σε μονιμη θεση ειναι και τα δυο και μετρουν καταναλωσεις σε long time term.

 

 

 

8) Το Hama για τα λεφτά του είναι καλή πρόταση. Σίγουρα όχι από τις αξιόπιστες 'η τις ποιοτικές, αλλά για εντελώς απλή δουλειά (μερικές τυπικές και προσεγγιστικές μετρήσεις) κάνει κι αυτό το είπα από την πρώτη στιγμή ότι απλά είναι καλό για τα λεφτά του, όμως σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα. Οχι στα λεφτα του δεν υπαρχουν καλυτερα αν εννοεις το pm300, (άλλα ισως να ειναι καλυτερα, τα αναζητουμε :rolleyes: ), απο το πρωτο μου μηνυμα μαλιστα ειπα για αυτο που εχω δοκιμασει κατα κορον, την Αγγλικη εκδοση του energenie το οποιο δεν κολησε ουτε μια φορα. Το pm ειπαμε οτι ειναι σαφως χειροτερο, εντοπισαμε 2 βασικα του προβληματα που υπαρχουν ακομα στην rev.3. Και το energenie και το hama σε πληροφορω οτι κανουν μετρησεις ακριβειας κατι που δεν μπορει να κανει το pm λογω μεγαλου βηματος ρευματος το οποιο δινει ενα offset των 2.3Watts, 4.6 στην προηγουμενη rev. Τα δυο που λεω, δινουν offset 0.23 Watts. Στην πραξη για να φανει η ακριβεια ακομα και του hama αναφερω οτι σε μετρηση 6 μικρων φορτιων που εδιναν ενα-ενα ισχυ απο 0.2W μεχρι 1.1W, το αθροισμα με το στυλο βγηκε 6.8Watts και το ιδιο ακριβως βγηκε και οταν μπηκαν ολα τα φορτια μαζι σε ενα πολυπριζο. Αυτο τα λεει ολα.

 

 

9) Το PM300 είναι μια πιο αξιόπιστη κατασκευή (τουλάχιστον το τελευταίο και τρέχον revision), το οποίο προσφέρει πιο ευανάγνωστη οθόνη 3 γραμμών, μνήμη και δεν κολλάει (τουλάχιστον δεν κάνει τα κολλήματα που ανέφερες με το Hama). Τα κολληματα το εξης ενα... Απο εκεινη την ωρα ευτυχως περασαν αλλες 22 ωρες λειτουργιας του χωρις παρομοιο προβλημα

 

Πιο ευαναγνωστη οθονη καταληγει να ειναι το μοναδικο σου επιχειρημα, πειραζει που ουτε εδω ειναι ετσι; Ουτε μισο δεν ειναι το μεγεθος των χαρακτηρων του PM στην βασικη μεσαια γραμμη, στις βοηθητικες πρεπει να ειναι ιδια, 3 γραμμες εχει και το αλλο... (η φωτο του αλλου σε σχεση με το pm προσεξτε οτι ειναι στο 60-70% - κοιταξτε τα μεγεθη των πριζων). Δεν βγαινουν εδω οι φωτο, κοιταξτε εξω

 

 

pm300_medium.jpg PER.565855.jpg

 

 

Το λέω αυτό γιατί έχω δει και Energy Meter των 8 λιρών με UK βύσμα από ebay εν έτη 2007-2008 σε φίλο, που έκανε κολλήματα και που σε αιρcondition που κατανάλωνε MAX 1600W, το λαμπάκι του overload peakάριζε (ενώ το max φorτίο που έλεγε ότι δεχόταν για μέτρηση, ήταν τα 3500W.

 

Απο το ebay μπορει καποιος να παρει κατι αξιοπιστο αλλα και το χειροτερο ποιοτικα που υπαρχει στον πλανητη. Σαφως. Οταν παιρνεις με 0.2€ κατι που κανει 4-5 ευρω αναμενομενο...

 

 

 

10) Όσα λέω, τα έχω δει στην πράξη, όχι από την καρέκλα μου να κάθομαι να διαβάζω reviews και να τη λέω στους άλλους απλά για να νιώσω "ανώτερος". Κατανοητό? Φαντάζομαι πως ναι :)

"Αβροτητες" μερος 8ον...

 

Εχω δειξει πολλες φορες αν καθομαι στην καρεκλα ή δοκιμαζω-τεσταρω στην πραξη μηχανηματα. Μαλιστα το τι δοκιμες εχω κανει στη ζωη μου και για δικα μου μηχανηματα αλλα και για επαγγελματικους λογους δεν μπορεις πιθανον να φανταστεις, ουτε το ειχα αναφερει ποτε δημοσια, με "αναγκαζεις" να το πω τωρα. Το οτι εγραψα χθες το μεσημερι λιγες ωρες μετα τις πρωτες δοκιμες τις παρατηρησεις μου απαντα μονο του. Για ενα μηχανημα (pm300) που δεν εχω δεν μπορω να κανω μονος μου μετρησεις και δοκιμες, αφου δεν μιλησες εσυ που το εχεις υποχρεωτικα εψαξα να βρω πληροφοριες στο νετ απο κατοχους, αφου παντα θελω να εχω πραγματικη εικονα. Δεν την λεω σε κανεναν "για να νιωσω ανωτερος", λεω τα 1-2 πραγματακια που ξερω σε συνανθρωπους μου με την ελπιδα να τους φανουν χρησιμα. Οποιος εχει διαθεση να "δει" ποιος απο τους δυο μας ειναι αυτος ο χαρακτηρας που φωτογραφιζεις θα βγαλει ευκολα τα συμπερασματα του, να εισαι σιγουρος.

 

 

 

 

 

pm300_medium.jpgPER.565855.jpg

 

(Τις δυο φωτογραφιες τις βαζω εξω γιατι δυστυχως μεσα στο spoiler δεν τις εμφανιζει - τις αφαιρει.)

 

Καλημερα.

 

 

Καλο θα ηταν να επιστρεφαμε στο θεμα μας, οποιος εχει πραγματα που προσθετουν στην κουβεντα θα βοηθουσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναπα και το ξαναλεω. Το 99.9% δε θα παίρναμε ποτε energy meter και αν παρουμε ποτε θα το δουλεψουμε ελαχιστα οποτε θελουμε οτι πιο φτηνο. Προσωπικά εαν υπήρχε καποιο με 5 ευρω που να εδινε οκ αποτελεσματα αυτο θα τσιμπαγα. Ειμαι στο 99.9% που δε θα κατσω ολη μερα να μετραω την καταναλωση :)

Απλως για την πλάκα και για να βελτιωσω ελαχιστα τις συνηθειες μου πηρα ενα hama..

Ποιος να φανταζοταν οτι και οι δυο lcd sony που εχω οταν τις κλεισεις σε standby τραβανε 10w??

Ενω αν τις κλεισεις εντελως και μετα τις ξανανοιξεις(μπαινουν σε standby) τραβάνε 0.8w ?

Σε standby ιδια τηλεοραση και καιει διαφορετικό ρευμα :) τρελο bug:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιος να φανταζοταν οτι και οι δυο lcd sony που εχω οταν τις κλεισεις σε standby τραβανε 10w??

Ενω αν τις κλεισεις εντελως και μετα τις ξανανοιξεις(μπαινουν σε standby) τραβάνε 0.8w ?

Σε standby ιδια τηλεοραση και καιει διαφορετικό ρευμα :) τρελο bug:)

Κοιτα μηπως συμβαινει κατι αλλο. (το κανουν οι panasonic plasma που εχω, αλλα και αλλες) :

 

Για 1 λεπτο μενει η καταναλωση στα 20W επειδη παραμενουν on καποια κυκλωματα του ψηφιακου δεκτη κυριως. Μετα απο αυτο το διαστημα πεφτει στο 0.8W. Μεσα μαλιστα στο μενου υπαρχει μια επιλογη για το αν θα ειναι διαθεσιμη η εγγραφη σε εξωτερικη συσκευη. Αν αυτο το αφησω on τοτε μονιμα λειτουργει ο ψηφιακος δεκτης σε st.b. και ειναι 20W η καταναλωση. Κανε μια δοκιμη λοιπον και παρακολουθα το και μετα απο καποια λεπτα, επισης τσεκαρε καλα το manual των τηλεορασεων σου για κατι αντιστοιχο.

 

Και βεβαια να σου πω σχετικα με αυτο που ειπες περι φτηνου, το θεμα ειναι να κανεις και τη δουλεια σου σωστα ομως. Φαντασου το 0.8W που μετρησες, να το εβλεπες 40W σε ενα αλλο που δεν λαμβανει υποψιν τον συντελεστη ισχυος! Αν βαλεις εναν πυκνωτη παραλληλα με τα 230V για προστασια απο μικρα spikes (που υπαρχει σε καθε τηλεοραση και οχι μονο) την ωρα που δεν λειτουργει η τηλεοραση και δεν εχεις καταναλωση θα εχεις εναν συντελεστη ισχυος πολυ κοντα στο μηδεν. Η τιμη της φαινομενης ισχυος λοιπον θα ειναι 45W οπως ειναι με απλο πολυμετρο στην panasonic (200mA ρευμα), αλλα οταν "δεις" οτι ειναι χωρητικο το φορτιο, καταλαβαινεις ή μετρας με το σωστο power meter οτι η πραγματικη (ενεργος) ισχυς ειναι 0.8W. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο ακριβως πριν ειπα φτηνο μεν αλλα να μετραει σχετικά σωστα δε. Δε με απασχολουν τα εξτρα καλουδια που μπορει να εχει ή το αντι να δειχνει 43w να δειχνει 44 :)

Θα το τσεκαρω αυτο που λες.Αν και επειδη και οι δυο αυτες sony ειναι σχετικά παλιες δεν εχουν δυνατοτητα εγγραφης μιας και δεν εχουν Usb:)

 

Γενικά το Hama παντως φαινεται να μετράει αρκετά καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα το τσεκαρω αυτο που λες.Αν και επειδη και οι δυο αυτες sony ειναι σχετικά παλιες δεν εχουν δυνατοτητα εγγραφης μιας και δεν εχουν Usb:)

Δεν ειναι θεμα usb, ουτε οι δικες μου εχουν, αυτη τη δυνατοτητα της εγγραφης την εχουν (αναλογικα) μεσω του scart σε εξωτερικο dvd-recorder, οπότε δουλευει ο δεκτης με κλειστη τηλεοραση και δινει το composite σημα video και ηχο του καναλιου που αφησες πριν την σβησεις στα scart ;)

 

Επισης μια αλλη πιθανοτητα γι αυτο που παρατηρησες που εχω δει στην δικια μου, ειναι οτι 1-2 φορες την ημερα (με τηλεοραση στο standBy) για 1 λεπτο σκαναρει για νεα ψηφιακα καναλια. 2-3 φορες ανοιγοντας την μου εβγαλε αμεσως "βρεθηκαν νεες υπηρεσιες DVB, να γινει σαρωση;". Και αυτο το ανεφερει στο manual. Μπορει να κανει κατα το σβησιμο κατι αντιστοιχο η δικη σου.

 

Πιστευω οπως και να εχει οτι μετα απο λιγο θα πεφτει στο 0.8 και χωρις να κανεις το "κολπο" που βρηκες. Περιμενε το 2-3 λεπτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες δικιο.Στα 2 λεπτα επεσε στα 0.8w...

Παιζοντας λιγο με τις ρυθμισεις της τηλεορασης πάντως με μικροτερο backlight + εξοικονομιση ενεργειας επεσε η καταναλωση απο τα 72w στα 45..Οχι και ασχημα για μια τηλεοραση που παιζει κανα 12ωρο την ημερα :)

Ειναι λιγο πιο σκοτεινη αλλά είναι μια χαρα για να βλέπεις τα αθλια καναλια :)

Η 42αρα μου στο htpc ειναι λίγο θέμα..160w μηπως ειναι λιγο πολλά; Μαλλον η πλάσμα σου θα ειναι παραπάνω βεβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παλια (2006) μια samsung 32'' lcd που ειχα μετρησει παιζοντας με το backlight επεφτε απο τα 120 οπως βγηκε απο το κουτι, στα 90 στο medium και 62W στο low, οπου τελικα την ειχα αφησει μιας και ηταν σε χωρο χωρις πολυ φως.

 

Μια χαρα εισαι, μονο απο αυτην "κερδισες" 324W την ημερα , 39KWh το τετραμηνο, που ειναι γυρω στα 5 ευρω για την τσεπη σου και 35 κιλα διοξειδιο του ανθρακα λιγοτερο για το περιβαλλον. :-)

 

Η πλασμα μου ειναι και θηριακι, δυστυχως τρωει ολο το φαι της :( , οπως την εχω ρυθμισμενη ειναι (εδω ξερεις δεν υπαρχει σταθερη τιμη αλλα παιζει με την φωτεινοτητα του προγραμματος που βλεπεις) μεσο ορο στα 210, αν βαλω off το power saving και φουλ κοντραστ φτανει μ.ο. στα 420 με κατι peaks στα 530Watts!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει και παρακάτω αλλά να βλέπουν και καλα γιατι εχει και λιγο φως :)

Επεφτε μεχρι τα 35 w αλλα ανεβασα λιγο το Backlight:)

Δε περιμενα τετοιες διαφορες πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Υπαρχουν τετοιες! Και βεβαια υπαρχει και αλλο οφελος, αφου ετσι μεγαλωνει κανεις τη διαρκεια ζωης μιας τηλεορασης. Και των CCFL λαμπων της LCD τηλεορασης (η του πανελ της πλασμα) αλλα και του τροφοδοτικου αφου δουλευει πλεον στο ρελαντι με χαμηλοτερες θερμοκρασιες κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...