Προς το περιεχόμενο

Καθηγητες και μαθητες <<φίλοι>>στο Facebook.


braxamiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση ναι ή όχι.

Πρώτα πρώτα, όπως είπαν και άλλοι, το ότι ένας μαθητής α' γυμνασίου (δλδ. γύρω στα 12) έχει fb είναι από μόνο του θέμα συζήτησης.

 

Αν ο καθηγητής μπήκε στην τάξη και συστήθηκε, και έγραψε στον πίνακα το mail του και το προφίλ του στο fb,

δλδ το θεωρεί σα μια μορφή επικοινωνίας και είπε όποιος θέλει ας με κάνει add, δε το βρίσκω τόσο μεμπτό.

 

Αν όμως επιλεκτικά πήγαινε σε κάποια αγόρια/κορίτσια και το έκανε, εκεί θα είχα πρόβλημα ως γονιός.

 

Επίσης, επειδή κι εμένα με βρίσκουν μαθητές μου από μόνοι τους και μου στέλνουν requests (χωρίς να το ζητήσω εγώ),

πάντα τους κάνω add, πάντα τους βάζω σε περιορισμένο group (να μη βλέπουν αναρτήσεις μου και φωτο κτλ κτλ),

δεν τους κάνω follow ώστε να μην πετάγεται κάθε 2 δευτερόλεπτα κάτι στο timeline μου (γιατί να το πω απλά, τα περισσότερα δε με

αφορούν, είναι φώτο, chain mail, viral videos και λοιπές παιδικές χαζομάρες κτλ κτλ) και απλά το χρησιμοποιώ σα μια μορφή επικοινωνίας.

Ποστάρω καμια άσκηση, τους θυμίζω κάποιο διαγώνισμα ή φυλλάδιο που έχουν να λύσουν κτλ.

 

Tl;dr: Εξαρτάται από τον καθηγητή, το μαθητή, το γονιό κτλ. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό. Εγώ πάντως όπως έγραψε κι 

ο The_Judas δε θα το έκανα για πολλούς λόγους. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να απαντήσω: Όχι, δεν το βρίσκω ανήθικο εν έτει 2014.

(αλλά θα είχα το ραντάρ μου ανοιχτό από εδώ και εμπρός ως προς το συγκεκριμένο καθηγητή).

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο δεν είναι σίγουρα αλλά πόσο ηθικό είναι;

Καθηγητής του γιου μου που φέτος άρχισε το γυμνάσιο τους έδωσε την άδεια να γίνουν φίλοι στο Facebook.

Είναι σωστό αυτό;

Δικη μου άποψη είναι οτι είναι λαθος από τον καθηγητή.

Εχουμε ακούσει διάφορες περιπτώσεις.αυτό όμως δεν σημαίνει οτι ο καθγητής το κάνει επειδή εχει κακή πρόθεση.ίσως ο ίδιος   θέλει την επαφή με τα παιδιά για να τον αγαπήσουν και να μην τον βλέπουν σαν εχθρό που συμβαίνει αλλου .ίσως προσαρμοστεί πιο εύκολα και ο γιός σου ετσι.μην τα κατακρίνουμε ολα.και μην ξεχάσεις οτι πλέον είμαστε στην ψηφιακή εποχή.οπως ειπε και ενας φίλος 21/9/2014 έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματα που εχει η "νεα γενια"...οταν πηγαινα εγω σχολειο ουτε κινητα ειχαμε ουτε fb

 

Όταν πήγαινα εγώ σχολείο δεν είχε ούτε ηλεκτρισμό. So ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι είχα μια καθηγήτρια των Αγγλικών η οποία έπινε συνεχώς, στην 5ήμερη είχε γίνει φέσι.

Ένας άλλος καθηγητής Φυσικής έμπαινε στην τάξη αφού είχε πιει τα ουζάκια του. Τα παραδείγματα άπειρα και η βλακεία ανίκητη.

Οπότε φανταστείτε πόσο λίγο με νοιάζει το facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σωστο ενα παιδι 1ης γυμνασιου να εχει fb ;

 

Αλλο ενα ηθικο ερωτημα.

 

 

Όπως κάποτε ήταν το εάν ήταν ηθικό να έχει κινητό, πιο πριν το να έχει μακριά μαλλιά και πιο πριν το να πηγαίνει σχολείο μαζί με άτομα του άλλου φύλου. 

 

Λέγεται εξέλιξη και πάντα υπάρχουν αυτοί που αντιδρούν προβάλλοντας δήθεν ηθικά ζητήματα... λέγεται αδράνεια και την έχουν όλα ( ; )τα σώματα (=αυτά που έχουν μάζα) στο σύμπαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάνετε λίγο σαν κάτι παππούδες στα καφενεία που βλέπουν τατουάζ ή σκουλαρίκι σε αγόρι και αρχίζουν τα πως κατάντησε η νεολαία...

 

Εννοείτε ότι μπορούν γυμνασιόπαιδα να έχουν facebook...και εννοείτε ότι μπορούν να έχουν και facebook friend κάποιον καθηγητή τους...σιγά το πράγμα.

 

Όλα τα άλλα είναι αναχρονισμοί και πουριτανισμοί...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γυμνάσιο δεν πιστεύω πως είναι και το καλύτερο. Προσωπικά πάντως μαθητής 3ης λυκείου έχω έναν καθηγητή που τον ξανά είχα στην 1η αλλά πριν 3 χρόνια (σε επαλ και διέκοψα για να παω σε επασ αυτα τα 2 χρονια). Στο 2ο μάθημα δίνει πάντα το facebook του και το κινητό του άμα τον χρειαστούμε ποτέ (καθηγητής ειδικότητας). Μέσα στην τάξη είναι από αυτούς που θα επιβάλουν την τάξη στην αρχή, αλλά μετά δεν τολμάς και δεν θες να κάνεις φασαρία. Εκτός τάξης έχω κάτσει και έχω πιει καφέ μαζί του και παίξαμε και τάβλι σαν κάποιον φίλο μου. Αλλά αυτά εκτός τάξης! Λες και όταν περνάει την πόρτα αλλάζει mode :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 πλευρές στο όλο θέμα

1. Αν ο καθηγητής δεχτεί το αίτημα γίνεται αυτόματα υπόλογος για ότι γράφει, το οποίο πλέον το βλεπει το παιδί. Άρα δεν πρέπει να το κάνει φίλο. Πολλοί γονεις αναρωτιούνται τη δουλειά έχει κάποιος να βλέπει φωτό του παιδιού τους κτλ.

2. Καθηγητές που αρνουνται τα αιτήματα φιλίας των μαθητών τους, γίνονται "στριμμένοι", "κακοί" κτλ κτλ..

 

Η λύση??

 

Υπόσχεσαι στα παιδιά ότι μετά τη σχολική χρονιά θα δεχτείτε τα αιτήματα. Στο τέλος όντως ο εκπαιδευτικός τα δέχεται βάζοντας τα παιδιά σε ειδική κατηγορία που δεν μπορουν να βλέπουν ενημερώσεις του προφίλ. Το fc δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά λοιπόν.

Εννοείται δεν απαντάς ποτέ σε προσωπικά μνματα μαθητών ακόμα και αν δεν ειναι στο σχολείο. Γιορτές γεννέθλια κτλ κτλ, απαντάς αν ειναι στο τοίχο σου και μόνο.

(αυτή τη λυση ακολουθούν πολλοί εκπαιδευτικοί που γνωρίζω και γενικά ειναι αρκετά κοντά στα παιδιά με θετικά αποτελέσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ανηθικο εχει ? Μηπως οι μαθητες που εχει κανει add ειναι ευνοημενοι κατα την διαρκεια της σχολικης χρονιας ? Μηπως αδικει τους υπολοιπους ? Μηπως βλεπει την φατσα τους που την βλεπει καθε μερα ? Το φατσοβιβλιο και η ηθικη μας μαρανε.Δεν κοιτανε την αξιοληση τους (οι καθηγητες ) και την σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση των παιδιων (οι γονεις ) καλυτερα.


Το ημερολογιο μου γραφει 21/9/2014, οχι 21/9/1957.

 

..αντε και  ποδιες.Ικανους τους εχω.


Νομίζω δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση ναι ή όχι.

Πρώτα πρώτα, όπως είπαν και άλλοι, το ότι ένας μαθητής α' γυμνασίου (δλδ. γύρω στα 12) έχει fb είναι από μόνο του θέμα συζήτησης.

 

Αν ο καθηγητής μπήκε στην τάξη και συστήθηκε, και έγραψε στον πίνακα το mail του και το προφίλ του στο fb,

δλδ το θεωρεί σα μια μορφή επικοινωνίας και είπε όποιος θέλει ας με κάνει add, δε το βρίσκω τόσο μεμπτό.

 

Αν όμως επιλεκτικά πήγαινε σε κάποια αγόρια/κορίτσια και το έκανε, εκεί θα είχα πρόβλημα ως γονιός.

 

Επίσης, επειδή κι εμένα με βρίσκουν μαθητές μου από μόνοι τους και μου στέλνουν requests (χωρίς να το ζητήσω εγώ),

πάντα τους κάνω add, πάντα τους βάζω σε περιορισμένο group (να μη βλέπουν αναρτήσεις μου και φωτο κτλ κτλ),

δεν τους κάνω follow ώστε να μην πετάγεται κάθε 2 δευτερόλεπτα κάτι στο timeline μου (γιατί να το πω απλά, τα περισσότερα δε με

αφορούν, είναι φώτο, chain mail, viral videos και λοιπές παιδικές χαζομάρες κτλ κτλ) και απλά το χρησιμοποιώ σα μια μορφή επικοινωνίας.

Ποστάρω καμια άσκηση, τους θυμίζω κάποιο διαγώνισμα ή φυλλάδιο που έχουν να λύσουν κτλ.

 

Tl;dr: Εξαρτάται από τον καθηγητή, το μαθητή, το γονιό κτλ. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό. Εγώ πάντως όπως έγραψε κι 

ο The_Judas δε θα το έκανα για πολλούς λόγους. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να απαντήσω: Όχι, δεν το βρίσκω ανήθικο εν έτει 2014.

(αλλά θα είχα το ραντάρ μου ανοιχτό από εδώ και εμπρός ως προς το συγκεκριμένο καθηγητή).

 

Αυτη ειναι η καλυτερη σταση για μενα.Ουτε πολυ πολυ οικειοτητα , οπου ο καθηγητης μπορει να βρεθει εκτεθειμενος  ( ακομα και λογω της εκδικητικης διαθεσης απο το παιδι η το γονιο λογω χαμηλης βαθμολογιας πχ) ουτε και καποια υπερβολικη προφυλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο δεν είναι σίγουρα αλλά πόσο ηθικό είναι;

Καθηγητής του γιου μου που φέτος άρχισε το γυμνάσιο τους έδωσε την άδεια να γίνουν φίλοι στο Facebook.

Είναι σωστό αυτό;

Δικη μου άποψη είναι οτι είναι λαθος από τον καθηγητή.

 

Δεκτή η άποψη σου. Δεν μας είπες όμως που την βασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας εξηγήσει κανείς ποιό είναι το βασικό πρόβλημα στην όλη συζήτηση;

Γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει τι κακό υπάρχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...