Προς το περιεχόμενο

Καθηγητες και μαθητες <<φίλοι>>στο Facebook.


braxamiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μας εξηγήσει κανείς ποιό είναι το βασικό πρόβλημα στην όλη συζήτηση;

Γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει τι κακό υπάρχει ...

 

Θα σου πω εγώ.

Υπάρχουν γονείς (και εκπαιδευτικοί) που δε βρίσκουν καμια λογική σε αυτό.

Ο καθηγητής δεν ειναι φίλος. Είναι ο δάσκαλος. Δεν έχει καμία λογική να βλέπει τη προσωπική ζωή του καθηγητή του. Στα μάτια των μαθητών θα πρέπει να έχει μια παραπάνω θέση, μια θέση σεβασμού. Φαντάσου έναν γαμάτο καθηγητή/δάσκαλο που κάνει τέλειο μάθημα, να ανεβάσει στο fc μια φωτό που τα πινε το βράδυ με τους φίλους του και ειχαν γινει σκνίπα. Για τους φίλους του θα ειναι like για τους μαθητές του λόγος συζήτησης.

 

Θα το θέσω λίγο διαφορετικά το θέμα. Έχεις ένα σκληρό αλλά επιτυχημένο προιστάμενο στη δουλειά. Τον κάνεις φιλο στο fc και τον βλέπεις σε διάφορες φάσεις της ζωής του, σκνίπα, να καπνιζει μπάφους κτλ κτλ. Είναι ίδιος ο τρόπος που τον βλέπεις πλέον? Φυσιολογικά όχι.

 

Λύση υπάρχει και την ανέφερα απο πάνω. Και ο εκπαιδευτικος ειναι σωστος και κανεις δεν έχει πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση ναι ή όχι.

Πρώτα πρώτα, όπως είπαν και άλλοι, το ότι ένας μαθητής α' γυμνασίου (δλδ. γύρω στα 12) έχει fb είναι από μόνο του θέμα συζήτησης.

 

Αν ο καθηγητής μπήκε στην τάξη και συστήθηκε, και έγραψε στον πίνακα το mail του και το προφίλ του στο fb,

δλδ το θεωρεί σα μια μορφή επικοινωνίας και είπε όποιος θέλει ας με κάνει add, δε το βρίσκω τόσο μεμπτό.

 

Αν όμως επιλεκτικά πήγαινε σε κάποια αγόρια/κορίτσια και το έκανε, εκεί θα είχα πρόβλημα ως γονιός.

 

Επίσης, επειδή κι εμένα με βρίσκουν μαθητές μου από μόνοι τους και μου στέλνουν requests (χωρίς να το ζητήσω εγώ),

πάντα τους κάνω add, πάντα τους βάζω σε περιορισμένο group (να μη βλέπουν αναρτήσεις μου και φωτο κτλ κτλ),

δεν τους κάνω follow ώστε να μην πετάγεται κάθε 2 δευτερόλεπτα κάτι στο timeline μου (γιατί να το πω απλά, τα περισσότερα δε με

αφορούν, είναι φώτο, chain mail, viral videos και λοιπές παιδικές χαζομάρες κτλ κτλ) και απλά το χρησιμοποιώ σα μια μορφή επικοινωνίας.

Ποστάρω καμια άσκηση, τους θυμίζω κάποιο διαγώνισμα ή φυλλάδιο που έχουν να λύσουν κτλ.

 

Tl;dr: Εξαρτάται από τον καθηγητή, το μαθητή, το γονιό κτλ. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό. Εγώ πάντως όπως έγραψε κι 

ο The_Judas δε θα το έκανα για πολλούς λόγους. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να απαντήσω: Όχι, δεν το βρίσκω ανήθικο εν έτει 2014.

(αλλά θα είχα το ραντάρ μου ανοιχτό από εδώ και εμπρός ως προς το συγκεκριμένο καθηγητή).

 

Με κάλυψες 100%. Δεν είναι θέμα ανηθικότητας. Απλά ούτε εγώ γουστάρω να βλέπει ο καθηγητής τι γράφω στο fb προς τους φίλους μου τις απόψεις και πάνω κάτω το profil μου, ούτε με ενδιαφέρει τι κάνει αυτός. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες είναι πανεύκολο να καρφωθεί ο μαθητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Η λύση??

 

Υπόσχεσαι στα παιδιά ότι μετά τη σχολική χρονιά θα δεχτείτε τα αιτήματα. [...]

Σύμφωνα μ αυτή την άποψη, μετά το την αποφοίτησή τους απ σχολείο γενικότερα. Γιατί μπορεί να τα χει και την επόμενη σχολική χρονιά τα ίδια παιδιά.

 

[...] Φαντάσου έναν γαμάτο καθηγητή/δάσκαλο που κάνει τέλειο μάθημα, να ανεβάσει στο fc μια φωτό που τα πινε το βράδυ με τους φίλους του και ειχαν γινει σκνίπα. Για τους φίλους του θα ειναι like για τους μαθητές του λόγος συζήτησης.

 

Θα το θέσω λίγο διαφορετικά το θέμα. Έχεις ένα σκληρό αλλά επιτυχημένο προιστάμενο στη δουλειά. Τον κάνεις φιλο στο fc και τον βλέπεις σε διάφορες φάσεις της ζωής του, σκνίπα, να καπνιζει μπάφους κτλ κτλ. Είναι ίδιος ο τρόπος που τον βλέπεις πλέον? Φυσιολογικά όχι.

[...]

Και σύμφωνα μ αυτή την άποψη, ο κάθε καθηγητής/προϊστάμενος/μέλλον προϊστάμενος (δυνητικά ίσως όλοι δηλαδή) θα πρέπει να χουν τα profile του κλειδωμένα για να μη μπορεί να δει ο καθένας.

Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα από fb αλλά φαντάζομαι πως αν κάποιος το χει ξέφραγο, μπορεί ο καθένας να δει οτιδήποτε χωρίς να ναι «φίλος».

 

Δε διαφωνώ/συμφωνώ, απλά συμπληρώνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάνετε λίγο σαν κάτι παππούδες στα καφενεία που βλέπουν τατουάζ ή σκουλαρίκι σε αγόρι και αρχίζουν τα πως κατάντησε η νεολαία...

 

Εννοείτε ότι μπορούν γυμνασιόπαιδα να έχουν facebook...και εννοείτε ότι μπορούν να έχουν και facebook friend κάποιον καθηγητή τους...σιγά το πράγμα.

 

Όλα τα άλλα είναι αναχρονισμοί και πουριτανισμοί...

 

Μπλα μπλα μπλα. Όχι οτι δεν θα το ακούγαμε και αυτό. Περίμενε εσύ μέχρι την ημέρα που θα διαπιστώσεις τον καθηγητή του σχολείου να την πέφτει στην κόρη σου μέσω facebook και μέσω κάθε facebook για να μην πω και τίποτε χειρότερα και μετά έλα να πιπιλήσεις τις καραμέλες περι πουριτανισμού συντηρητισμού και αναχρονισμού.

 

Edit: Και δεν θέλω να πω με αυτό να απαγορεύεται σε όλους από κάποια ηλικία και πριν να έχουν fb, αλλά αναλόγως την ηλικία χρειάζεται όχι μόνο μέτρο αλλά και επίβλεψη από κάποιον μεγαλύτερο, επίσης συμβουλές προς τον μαθητή να προστατευθεί από διάφορες καταστάσεις μπλεξίματα και άσχημα πράγματα και να αποφύγει να εκτεθεί. Οι απόψεις "σιγά το πράγμα, άσε να μπαίνει ο καθένας ξέμπαρκα να κάνει οτι του γουστάρει χωρίς φραγμούς και φόβο μην συμβεί τίποτα" για έναν μαθητή είναι επικίνδυνες. Τα περί ήθους και αναχρονισμων συντηρητισμών είναι άσχετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σύμφωνα μ αυτή την άποψη, ο κάθε καθηγητής/προϊστάμενος/μέλλον προϊστάμενος (δυνητικά ίσως όλοι δηλαδή) θα πρέπει να χουν τα profile του κλειδωμένα για να μη μπορεί να δει ο καθένας.

Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα από fb αλλά φαντάζομαι πως αν κάποιος το χει ξέφραγο, μπορεί ο καθένας να δει οτιδήποτε χωρίς να ναι «φίλος».

 

Πολ'υ σωστά. Επειδή ως εκπαιδευτικος ανηκεις σε ομάδα που πρέπει να διατηρείς ένα Α προφίλ, φροντίζεις να έχεις και ένα επιλεγμένο προφιλ στο εκαστοτε fc ωστε να μην εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε κανέναν εισαγγελέα να τον κάνω φίλο στο FouBou ;

Δεν έχω αλλά αν υπάρχει, αλλά έστω και ένας να ειναι, με την προϋπόθεση πως θα με κάνει "φίλο" θα κάνω account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα μπλα μπλα. Όχι οτι δεν θα το ακούγαμε και αυτό. Περίμενε εσύ μέχρι την ημέρα που θα διαπιστώσεις τον καθηγητή του σχολείου να την πέφτει στην κόρη σου μέσω facebook και μέσω κάθε facebook για να μην πω και τίποτε χειρότερα και μετά έλα να πιπιλήσεις τις καραμέλες περι πουριτανισμού συντηρητισμού και αναχρονισμού.

 

Edit: Και δεν θέλω να πω με αυτό να απαγορεύεται σε όλους από κάποια ηλικία και πριν να έχουν fb, αλλά αναλόγως την ηλικία χρειάζεται όχι μόνο μέτρο αλλά και επίβλεψη από κάποιον μεγαλύτερο, επίσης συμβουλές προς τον μαθητή να προστατευθεί από διάφορες καταστάσεις μπλεξίματα και άσχημα πράγματα και να αποφύγει να εκτεθεί. Οι απόψεις "σιγά το πράγμα, άσε να μπαίνει ο καθένας ξέμπαρκα να κάνει οτι του γουστάρει χωρίς φραγμούς και φόβο μην συμβεί τίποτα" για έναν μαθητή είναι επικίνδυνες. Τα περί ήθους και αναχρονισμων συντηρητισμών είναι άσχετα.

 

Άμα θέλει ο καθηγητής να την πέσει θα την πέσει έχει δεν έχει facebook...και άμα η κόρη είναι τσουλάκι θα του κάτσει έχει δεν έχει facebook...λες και δεν υπάρχουν κινητά...ή e-mail..το facebook χρειάζεται ο άλλος. Λες και πριν 10 χρόνια δεν υπήρχαν μαθήτριες που πηδιόταν με καθηγητές...το ιντερνετ και το facebook περίμεναν...τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

 

Επίσης αυτό με το "Αν συμβεί στην κόρη σου" δεν είναι επιχείρημα...μια ηλιθιότητα ειναι. 

 

Ο καθένας όποιον θέλει θα κάνει add στο facebook...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ.

Υπάρχουν γονείς (και εκπαιδευτικοί) που δε βρίσκουν καμια λογική σε αυτό.

Ο καθηγητής δεν ειναι φίλος. Είναι ο δάσκαλος. Δεν έχει καμία λογική να βλέπει τη προσωπική ζωή του καθηγητή του. Στα μάτια των μαθητών θα πρέπει να έχει μια παραπάνω θέση, μια θέση σεβασμού. Φαντάσου έναν γαμάτο καθηγητή/δάσκαλο που κάνει τέλειο μάθημα, να ανεβάσει στο fc μια φωτό που τα πινε το βράδυ με τους φίλους του και ειχαν γινει σκνίπα. Για τους φίλους του θα ειναι like για τους μαθητές του λόγος συζήτησης.

 

Θα το θέσω λίγο διαφορετικά το θέμα. Έχεις ένα σκληρό αλλά επιτυχημένο προιστάμενο στη δουλειά. Τον κάνεις φιλο στο fc και τον βλέπεις σε διάφορες φάσεις της ζωής του, σκνίπα, να καπνιζει μπάφους κτλ κτλ. Είναι ίδιος ο τρόπος που τον βλέπεις πλέον? Φυσιολογικά όχι.

 

Λύση υπάρχει και την ανέφερα απο πάνω. Και ο εκπαιδευτικος ειναι σωστος και κανεις δεν έχει πρόβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι θα ήταν καλό ένας καθηγητής να έχει ένα ανοικτό προφίλ όπου θα μπορεί να κάνει αναρτήσεις για τα μαθήματα και να μπορούν να τα βλέπουν και παιδιά που δεν έχουν φβ ή γονείς χωρίς να χρειάζεται να ζητήσουν αίτημα φιλίας και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ.

Υπάρχουν γονείς (και εκπαιδευτικοί) που δε βρίσκουν καμια λογική σε αυτό.

Ο καθηγητής δεν ειναι φίλος. Είναι ο δάσκαλος. Δεν έχει καμία λογική να βλέπει τη προσωπική ζωή του καθηγητή του. Στα μάτια των μαθητών θα πρέπει να έχει μια παραπάνω θέση, μια θέση σεβασμού. Φαντάσου έναν γαμάτο καθηγητή/δάσκαλο που κάνει τέλειο μάθημα, να ανεβάσει στο fc μια φωτό που τα πινε το βράδυ με τους φίλους του και ειχαν γινει σκνίπα. Για τους φίλους του θα ειναι like για τους μαθητές του λόγος συζήτησης.

 

Θα το θέσω λίγο διαφορετικά το θέμα. Έχεις ένα σκληρό αλλά επιτυχημένο προιστάμενο στη δουλειά. Τον κάνεις φιλο στο fc και τον βλέπεις σε διάφορες φάσεις της ζωής του, σκνίπα, να καπνιζει μπάφους κτλ κτλ. Είναι ίδιος ο τρόπος που τον βλέπεις πλέον? Φυσιολογικά όχι.

 

Λύση υπάρχει και την ανέφερα απο πάνω. Και ο εκπαιδευτικος ειναι σωστος και κανεις δεν έχει πρόβλημα.

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει μια Α΄ θέση να έχει facebook και αν έχει σίγουρα δεν θα ανεβάζει φωτογραφίες απο τα μεθύσια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει μια Α΄ θέση να έχει facebook και αν έχει σίγουρα δεν θα ανεβάζει φωτογραφίες απο τα μεθύσια του.

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος :-)

Ο καθένας δικαιούται να μοιράζεται ότι θέλει με όποιον γουστάρει. Ξέρω πάρα πολύ κόσμο με δυνατές θέσεις, μανατζαρέους κτλ που στο facebook γράφουν ή ανεβάζουν τις παναγιάς τα μάτια αλλά στη δουλειά τους ειναι σκυλιά.

Γιαυτο και δεν υπάρχει φίλος στο facebook απ τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος :-)

Ο καθένας δικαιούται να μοιράζεται ότι θέλει με όποιον γουστάρει. Ξέρω πάρα πολύ κόσμο με δυνατές θέσεις, μανατζαρέους κτλ που στο facebook γράφουν ή ανεβάζουν τις παναγιάς τα μάτια αλλά στη δουλειά τους ειναι σκυλιά.

Γιαυτο και δεν υπάρχει φίλος στο facebook απ τη δουλειά τους.

 

Αν δεν θέλει να κρατήσει την δουλειά του φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις όσους είναι από τη δουλειά...είτε αφεντικά..είτε συναδέλφους..είτε μαθητές..είτε και γω δεν ξέρω τι άλλο σε μια ομάδα και αυτή την ομάδα την αποκλείεις από τις "περίεργες" αναρτήσεις σου που μπορεί να γίνουν θέμα...τόσο απλό είναι.

 

Το facebook με τέτοιες δυνατότητες παραμετρικοποίησης που έχει μπορείς να έχεις 2 γάμους και 3 αρραβώνες και 1 γκόμενα ταυτόχρονα αν θες...και σεις κάθεστε και μιλάτε σαν πενηντάχρονοι σε καφενείο...σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την πω τν αμαρτία μου και το κρίμα στο λαιμό σας. θέλω να το βγάλω , να το πω σε κάποιον γιατι θα σκάσω.
μια φορά είχα βρει την καθηγήτρια Γαλλικών μου απο το γυμνάσιο στο fb και ειχε ανοιχτό profile (παλιά πριν αρχίσουν να τα κλειδώνουν) και ειχε και φωτογραφίες απο τη θάλασσα και έτσι κ κάτι περίεργες (ηταν προχώ) ε και φαπ φαπ φαπ σα να μην υπήρχε αυριο!!!!1! (πάνε χρόνια , παλια!!!)

τώρα σχετικά με το θέμα , το βρίσκω σωστό αν γίνει σωστά. Οπως περιέγραψαν κάποιοι μπορεί να γινει καλό μέσο επικοινωνίας 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...