Προς το περιεχόμενο

PANASONIC TX-42AS600E 349 Ευρώ Media Markt [ΤΕΛΟΣ]


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Kαι γω την πηρα, πολυ ωραια αλλα δεν γραφει! Συνεδεσα σκληρο δισκο και ενω παιζει τα αποθηκευμενα αρχεια, δεν γραφει.

1. Για λυση σκεφτηκα να συνδεσω εξωτερικο αποκωδικοποιητη hd και μεσω αυτου τον σκληρο δισκο αλλα δεν χαλαλιζω τον ενσωματωμενο της panasonic

Ρε παιδιά εδώ δώστε λίγο τα φώτα σας όσοι είστε πιο ψαγμένοι, είχα πιο παλιά dvd recorder και ήμουν okay με αυτό το θέμα(βασικό για μένα).

Τώρα όμως ήρθε και στη Χαλκίδα το ψηφιακό σήμα και δε παίρνω επώνυμη TV γιατί δύσκολα στα πιο οικονομικά τους μοντέλα να βρεις δυνατότητα pvr.

Πήρα λοιπόν μια Turbo X 32άρα και κάνω 1 χαρά τη δουλειά μου αλλά τώρα θέλω και άλλη TV για το σαλόνι,βλέπω τις προσφορές εδώ(ευχαριστούμε τα παιδιά που τις ξετρυπώνουν)με τις επώνυμες σε καλές τιμές αλλά κολλάω σε αυτό, που δε μπορούν να κάνουν εγγραφεί προγράμματος.

Υπάρχει καμία λύση για αυτές πχ με εξωτερικό pvr(πιο ακριβώς?) και αν χάνεται η ποιότητα όπως αφήνει να εννοηθεί ο φίλος που έκανα quote το μήνυμα του.

Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί χρειάζομαι μια 42 έως 50 για το σαλόνι με τιμή 350 έως 450 max

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
spoiler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πήρα λοιπόν μια Turbo X 32άρα και κάνω 1 χαρά τη δουλειά μου αλλά τώρα θέλω και άλλη TV για το σαλόνι,βλέπω τις προσφορές εδώ(ευχαριστούμε τα παιδιά που τις ξετρυπώνουν)με τις επώνυμες σε καλές τιμές αλλά κολλάω σε αυτό, που δε μπορούν να κάνουν εγγραφεί προγράμματος.

Υπάρχει καμία λύση για αυτές πχ με εξωτερικό pvr(πιο ακριβώς?) και αν χάνεται η ποιότητα όπως αφήνει να εννοηθεί ο φίλος που έκανα quote το μήνυμα του.

Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί χρειάζομαι μια 42 έως 50 για το σαλόνι με τιμή 350 έως 450 max

 

 

 

 

Αφού θεωρείς ότι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με την Turbo-X, αγόρασε την Turbo-X TV 42'' TXV-4220D.

 

Αυτό που χρειάζεσαι για να μπορείς να γράφεις, και μάλιστα ανεξάρτητα από τη χρήση της τηλεόρασης, είναι ένας εξωτερικός αποκωδικοποιητής HD, αξίας περίπου 30 ευρώ, που έχει μενού PVR που σου φαίνεται βολικό στη χρήση.

 

Καμία ποιότητα δεν χάνεται, απλώς ο κάθε εξωτερικός αποκωδικοποιητής έχει το δικό του media player που προφανώς είναι διαφορετικό από το ενσωματωμένο media player οποιασδήποτε τηλεόρασης, οπότε μπορεί να μην σε βολεύει τόσο πολύ στη χρήση του.

 

Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, άνοιξε νέο θέμα στην ενότητα των τηλεοράσεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Ρε παιδιά εδώ δώστε λίγο τα φώτα σας όσοι είστε πιο ψαγμένοι, είχα πιο παλιά dvd recorder και ήμουν okay με αυτό το θέμα(βασικό για μένα).

Τώρα όμως ήρθε και στη Χαλκίδα το ψηφιακό σήμα και δε παίρνω επώνυμη TV γιατί δύσκολα στα πιο οικονομικά τους μοντέλα να βρεις δυνατότητα pvr.

Πήρα λοιπόν μια Turbo X 32άρα και κάνω 1 χαρά τη δουλειά μου αλλά τώρα θέλω και άλλη TV για το σαλόνι,βλέπω τις προσφορές εδώ(ευχαριστούμε τα παιδιά που τις ξετρυπώνουν)με τις επώνυμες σε καλές τιμές αλλά κολλάω σε αυτό, που δε μπορούν να κάνουν εγγραφεί προγράμματος.

Υπάρχει καμία λύση για αυτές πχ με εξωτερικό pvr(πιο ακριβώς?) και αν χάνεται η ποιότητα όπως αφήνει να εννοηθεί ο φίλος που έκανα quote το μήνυμα του.

Ότι βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί χρειάζομαι μια 42 έως 50 για το σαλόνι με τιμή 350 έως 450 max

 

 

 

 

Εβαλα σποιλερ αντι να φυγει το μηνυμα σου, με την ελπιδα ότι καποιος θα σου απαντησει σωστα.

 

Κανω λοιπον και εγω μια προσπαθεια:

 

Φυσικα και "χανεται η ποιοτητα". Σχεδόν παντα, ενας εξωτερικος αποκωδικοποιητης εχει χειροτερη εικονα από τον δεκτη της ιδιας της τηλεόρασης. Και φυσικα δεν μιλαμε μονο για την περιπτωση που γινεται λαθος / κακη διασυνδεση (πχ scart - ή composite video), αλλα ακομα και με hdmi συνδεση. Αυτό επειδή συνηθως είναι κακης ποιοτητας όλα αυτά τα δεκτακια που κυκλοφορουν. Ο κάθε dvb-t δεκτης εχει διαφορετικη ποιοτητα εικονας, αναλογα το chipset κλπ.

Εκει που δεν χανεται η ποιοτητα είναι στις εγγραφες. Οτιδήποτε γραψεις στο φλασακι σου ή στον δισκο σου, όταν θα το βαλεις να παιξει στην TV (στο δικο της USB) θα είναι ακριβως με την ιδια ποιοτητα που ηταν και όταν μεταδιδοταν. (είναι ψηφιακη η εγγραφη, όπως είναι τα data που μεταδίδονται , χωρις νεα συμπιεση γράφονται στο pvr μεσο. Επομένως δεν χανουμε κατι.) Αν εχεις εξωτερικο δεκτη λοιπον, θα πρεπει να βαζεις την tv στο hdmi ώστε να δεις τι κανεις, να ξεκινήσεις την εγγραφη, και αν θες την καλυτερη δυνατη εικονα την ωρα που ενώ γραφεις θες και να το βλέπεις "ζωντανα", ξαναγυρνάς από το remote της tv, στον εσωτερικο δεκτη της tv. Μετα το τελος κλεινεις τον δεκτη και εισαι οκ.

 

Πιο βολικο είναι να εχει pvr η ιδια η τηλεοραση από τη μια, γιατι δεν εχεις άλλη μια συσκευη, άλλο ένα remote κλπ, αλλα από την άλλη για να γραφεις κατι θα πρεπει να εχεις ανοικτη την τηλεοραση, επομένως στις περιπτώσεις πχ που λείπεις είναι πιο βολικο να εχεις μονο έναν δεκτη ανοικτο που γραφει παρα μια τηλεοραση που παιζει, ακομα και είσαι εκει, θα εχεις φως στον χωρο σου πχ αν είναι νυχτα, επιπλεον καταναλωση κλπ. Ελάχιστες είναι αυτές που όταν γραφουν εχουν δυνατοτητα να "κλεισουν" ώστε να καταναλωνουν λιγο και να μην δουλευει ασκοπα ολη η tv.

 

Αν στην τηλεοραση που εχεις, εχεις ηδη εξωτερικο δεκτη για εγγραφες, θα σου ελεγα ότι είναι αρκετος. Ο,τι θες να γραψεις μπορεις να το γραφεις εκει και η άλλη ας μην εχει δυνατοτητα εγγραφης. Το να βαλεις σε κάθε τηλεοραση, εξτρα δεκτη για εγγραφες είναι πολύ τραβηγμενο και κουραστικο στην πραξη για σενα τον ιδιο.

 

Το πιο ευκολο/ευχρηστο είναι λοιπον να εχει δυνατοτητα εγγραφης η τηλεοραση, από τη στιγμη όμως που δεν σου ανεβαζει το κοστος, αλλα ουτε κανεις υποχωρηση στην ποιοτητα της για να εχεις αυτό το εξτρα feature.

 

"Διαλέγεις και παιρνεις".

 

Ελπιζω να βοηθησα. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Matrix βέβαια και βοήθησες πολύ εννοείται και σε ευχαριστώ όπως και το φίλο rnd!

Το ξέρω ότι είναι λάθος θέμα εδώ που γράφω αλλά μπαίνω το κινητό και δεν έχω πολύ χρόνο για ψάξιμο δυστυχώς.

 

 

Να πω ενημερωτικά με την ευκαιρία ότι η turbo X ή 32άρα που έχω γράφει και όταν είναι κλειστεί πράγμα θετικό βεβαίως.

Αυτά που γράψατε θα κάτσω να τα μελετήσω το βράδυ καθώς είμαι στο δρόμο τώρα :)

Επίσης αν θες μετέφερε το στο σωστό νήμα και δώσε μου λίνκ καθώς θέλω ένα δύο πράγματα ακόμη όπως αν μπορώ να γράφω από δορυφορικό δέκτη(όχι nova) γιατί δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο καθώς ο δέκτης δεν έχει pvr και χάνω πολλά καλά ματς που θέλω να βλέπω δυστυχώς.

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά :)

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
Να΄σαι καλα. Σου στελνω πμ με συνδεσμο για την ενοτητα που μπορεις να ανοιξεις το θεμα σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η panasonic που εχω ειναι η GT30 την είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια και απλα ειναι απίστευτη τηλεόραση....και η άποψη για την txt-426000 ειναι εντελώς προσωπική σε κάποιον άλλον μπορεί να του φανεί τέλειο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η panasonic που εχω ειναι η GT30 την είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια και απλα ειναι απίστευτη τηλεόραση....και η άποψη για την txt-426000 ειναι εντελώς προσωπική σε κάποιον άλλον μπορεί να του φανεί τέλειο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

κοινώς συγκρίνεις Plasma με LCD, nice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγω την παρέλαβα σημερα την σύνδεσα αλλα οκ καμια σχέση η εικόνα με πιο παλιά panasonic που εχω...τελικά αυτή η προσφορα κάπου μύριζε...την πατήσαμε δεν πειράζει....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Μηπως η παλια είναι plasma; Αδικη και ακυρη η συγκριση αν είναι ετσι.

Καλα το καταλαβα.

 

Η panasonic που εχω ειναι η GT30 την είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια και απλα ειναι απίστευτη τηλεόραση....και η άποψη για την txt-426000 ειναι εντελώς προσωπική σε κάποιον άλλον μπορεί να του φανεί τέλειο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Καμια (πιθανοτατα) lcd δεν θα σου φαινοταν καλη διπλα στην plasma, ισως ουτε του χιλιαρικου και βαλε, μην τρελαίνεσαι και μπερδευεις/πανικοβαλεις και κοσμο. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και εγώ της tv απο το Σάββατο θελω να ρωτησω αν και σε αλλους η tv απο αρκετα πλαγια θεση δειχνει λιγο ποιο ασπρη την εικονα;

 

ειναι θεμα του πανελ η καποιο ελλατωμα της tv;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παράγγειλα Παρασκευή πρωί για Κρήτη και σήμερα Τρίτη η TV είναι ακόμη στην Αθήνα.

Και θέλω να σας πω για τον τρόπο αποστολής των προϊόντων στην επαρχία από το Mediamarkt.

- υποβολή παραγγελίας Παρασκευή πρωί 26.09.2014
- κατάσταση παραγγελίας Σάββατο μεσημέρι: απεστάλει: 27.09.2014
(θεωρητική αποστολή, εννοούν πως το προϊόν είναι έτοιμο για αποστολή)
- κατάσταση παραγγελίας Δευτέρα μεσημέρι 26.09.2014: e-mail το προϊόν είναι έτοιμο για αποστολή. (το στέλνουν με μεταφορική χωρίς αριθμό αποστολής για παρακολούθηση από ιντερνετ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στην εποχή μας)

Παίρνω τηλέφωνο στο Mediamarkt να δω πως θα παρακολουθήσω την αποστολή. 

Μου ειπαν πως συνεργάζονται με μία μεταφορική Α που παίρνει τα προϊόντα και τα μοιράζει σε... άλλη μεταφορική εταιρεία Β ανάλογα με τον προοορισμό. Τηλέφωνο Τρίτη μεσημέρι στην Α μεταφορική μου λένε πως τη Δευτέρα το βράδυ παρέλαβαν προϊόντα από Mediamarkt και δεν τα έχουν πάει ακόμη στην Β. Τηλέφωνο στην Β μεταφορική, μου λένε δεν έχουμε πάρει τίποτα από Mediamarkt. 

Τους ρωτάω πως γίνεται η μεταφορά και μου λένε ανάλογα με τον προορισμό στην επαρχία φορτώνουν ένα φορτηγό αλλά πρέπει να γεμίσει για να φύγει και μοιράζει δέματα σε όλο τον νομό. Και όταν γεμίσει θα φύγει βράδυ για Ηράκλειο με πλοίο. Την άλλη μέρα θα φτάσει Ηράκλειο και μετά θα πάει Χανιά όπου θα μοιράσει σε όλο τον νομό. Δηλαδή απόγευμα ή νύχτα. Δεν σκοπεύω να ξαναπάρω τηλέφωνο να ψάχνω την TV πριν την Παρασκευή. 

Προβλέπω η TV να έρχεται την άλλη εβδομάδα, δηλαδή σε καμιά 10αριά μέρες από την ημέρα αγοράς.

Όταν ρώτησα το Mediamarkt, γιατί δεν στέλνουν με κούριερ, μου ειπαν πως η TV είναι μεγάλη και τα κούριερ δεν αναλαμβάνουν.

Το θεωρώ ανυπόστατη δικαιολογία αφού πριν λίγο καιρό παρέλαβα TV από you.gr με ACS σε 3 εργάσιμες, με δωρεάν μεταφορικά.

Θα το ξανασκεφτώ σοβαρά αν θα ξαναγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν δεν βελτιώσουν τις μεταφορές τους.

Είπαμε δωρεάν μεταφορικά αλλά όχι και έτσι. Δεν ζούμε στο 1960 να περιμένουμε τα παπόρια να ξεφορτώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You & ACS ειναι σα να λεμε "ιδια εταιρια" αν δεν κανω λαθος οποτε ειναι "αδικη" η συγκριση. Επειδη κι εγω επαρχια μενω, προσωπικα δε με εχει χαλασει να εχω τετοιου ειδους πραγματα με μεταφορικες και μηδενικο κοστος μεταφορικων, απο το να επρεπε να φαω κανα 30ευρω σε κουριερ/ΕΛΤΑ! Βεβαια εγω ειμαι "μια ευθεια" (150χμ) απο Αθηνα, εσυ για Χανιά εισαι ....πιο ακρη δεν εχει! Οποτε αναμενομενη η ταλαιπωρια σε τετοιες παραγγελιες δυστυχως. Υπομονη και αν δεν παλευεται, μην παραγγειλεις οπως λες παλι απο εκει.

κοινώς συγκρίνεις Plasma με LCD, nice...

Οχι μονο αυτο, συγκρινε μια απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ πλασμα που εχουν βγει, με μια μετριοτατη LCD....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παρέλαβαν ας δοκιμάσουν τα settings:

 

 

Viewing Mode: True Cinema

Backlight: 45

Contrast: 75

Brightness: 0

Colour: 50

Tint: 0

Sharpness: 50

Colour Temperature: Warm2

Vivid Colour: Off

Adaptive Backlight Control: Low

Ambient Sensor: Off

Noise Reduction: Off

MPEG Noise Reduction: Off

Advanced Settings

Contrast Control: Off

Colour Gamut: Normal

White Balance (2-point): Red Gain 0, Green Gain -5, Blue Gain -1, Red Cutoff 0, Green Cutoff 0, Blue Cutoff 0

Colour Management: Red (H 0, S 0, L -6), Green (0, 0, 3), Blue (0, 0, -4)

Gamma: 2.2

Option Settings

Film Cadence Mode: On if applicable

Screen Settings

16:9 Overscan: Off

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παρέλαβαν ας δοκιμάσουν τα settings:

 

 

Viewing Mode: True Cinema

 

Backlight: 45

 

Contrast: 75

 

Brightness: 0

 

Colour: 50

 

Tint: 0

 

Sharpness: 50

 

Colour Temperature: Warm2

 

Vivid Colour: Off

 

Adaptive Backlight Control: Low

 

Ambient Sensor: Off

 

Noise Reduction: Off

 

MPEG Noise Reduction: Off

 

Advanced Settings

 

Contrast Control: Off

 

Colour Gamut: Normal

 

White Balance (2-point): Red Gain 0, Green Gain -5, Blue Gain -1, Red Cutoff 0, Green Cutoff 0, Blue Cutoff 0

 

Colour Management: Red (H 0, S 0, L -6), Green (0, 0, 3), Blue (0, 0, -4)

 

Gamma: 2.2

 

Option Settings

 

Film Cadence Mode: On if applicable

 

Screen Settings

 

16:9 Overscan: Off

 

 

 

οι παραπάνω ρυθμίσεις λέτε να ισχύουν και για αυτή;

 

http://www.insomnia.gr/topic/536166-tv-panasonic-tx-42a400e299%E2%82%AC/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος και εγώ της tv απο το Σάββατο θελω να ρωτησω αν και σε αλλους η tv απο αρκετα πλαγια θεση δειχνει λιγο ποιο ασπρη την εικονα;

 

ειναι θεμα του πανελ η καποιο ελλατωμα της?

Και σε μενα ισχυει και μαλιστα και απο λιγο πλαγια τα χρωματα δεν φαινονται το ιδιο οσο φαινονται κατα μετωπο.

Eδω http://www.trustedreviews.com/panasonic-tx-42as600-review το αναφερει ως μειονεκτημα ( Slightly limited viewing angle)

Επισης στα χαρακτηριστικα της αναφερεται: "Με την ευρεία γωνία θέασης της Viera που φθάνει τις 178 μοίρες, μπορείτε πλέον να παρακολουθείτε την αγαπημένη σας ταίνια ή τηλεοπτικό πρόγραμμα από κάθε γωνία μέσα στον χώρο, πεντακάθαρα και με υψηλή χρωματική πιστότητα."

Παπαριες μαλλον.

Μα ειναι δυνατον να μην μπορω να δω το ιδιο παο πλαγια?

Επεξ/σία από mbison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και στο άλλο σχετικό θέμα, στο οποίο έγραψα και παρατηρήσεις για τον εξαιρετικό media player, που όμως έχει πρόβλημα με τους υπότιτλους, τα χρώματα της συγκεκριμένης τηλεόρασης θυμίζουν TN panel που το βλέπεις υπό γωνία. Είναι σαν ξεθωριασμένα ή ξεπλυμένα, λες και περιέχουν μέσα άσπρο χρώμα. Περίεργο όμως, αφού την ίδια στιγμή το μαύρο είναι εντυπωσιακό από κάθε γωνία θέασης. Εάν κατεβάσεις αρκετά το backlight και τη φωτεινότητα, απλώς σκουραίνουν υπερβολικά κάποια στοιχεία της εικόνας και τελικά το αποτέλεσμα γίνεται μη αποδεκτό, ενώ τα χρώματα φαίνονται ακόμα ξεθωριασμένα. Επίσης, υπό γωνία μόλις 20-30°, η εικόνα αρχίζει να γίνεται ακόμα πιο άσπρη. Εάν βρίσκεσαι σχετικά κοντά στην τηλεόραση, υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς καν να βρεις θέση στην οποία να βλέπεις ταυτόχρονα όλη την οθόνη σωστά. Η βέλτιστη γωνία θέασης είναι το πολύ 60°, αλλά ακόμα και εκεί τα χρώματα είναι και πάλι κάπως ξεθωριασμένα. Προφανώς είναι θέμα panel, και δεν μπορεί να γίνει κάτι για αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι διαμαρτυρήθηκαν νωρίτερα και στα δύο θέματα της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Δεν είναι όμως τραγική η κατάσταση, μπορείς να την αποδεχτείς, απλώς η εικόνα απέχει πολύ από high end, και δεν είναι κατάλληλη για να την επιδεικνύεις με υπερηφάνεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...