Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πληροφορίες του The Information, η Google απαιτεί από τους κατασκευαστές συσκευών που βασίζονται στο λειτουργικό σύστημα Android, να έχουν περισσότερες δικές της εφαρμογές προ-εγκατεστημένες.Η ιστοσελίδα The Information είχε πρόσβαση σε εμπιστευτικές πληροφορίες και συμβόλαια μεταξύ της Google και κατασκευαστών συσκευών Android, επιβεβαιώνοντας την επερχόμενη αλλαγή στις συμβάσεις. Σύμφωνα με την αναφορά της ιστοσελίδας, η Google θα απαιτεί έως και 20 από τις εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες. Αυτή τη περίοδο ο αριθμός των εφαρμογών βρίσκεται λίγο κάτω από τις 10. Επιπλέον, η Google απαιτεί οι εφαρμογές της να βρίσκονται στη home screen ή σε ένα φάκελο σε εμφανές σημείο, στην αρχική οθόνη κάθε συσκευής. Το ίδιο θέλει και για το πεδίο αναζήτησης, Google Search.

 

Η λίστα των κατασκευαστών στα συμβόλαια της Google, στα οποία είχε πρόσβαση το The Information περιλαμβάνει τους κατασκευαστές Samsung, HTC και Huawei μεταξύ άλλων.

 

Η αλλαγή στη πολιτική της Google που αφορά στις δικές της εφαρμογές Android, σχετίζεται με την ολοένα και αυξανόμενη σπουδαιότητα του OS, ως παράγοντας εσόδων για την εταιρεία. Οι εφαρμογές και οι υπηρεσίες της Google, αποτελούν εξίσου βασικές γεννήτριες εσόδων.

 

Link.png Site: GSMArena

Link.png Site: The Information

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικως το δωρεαν λειτουργικο παει να μας βγει ξινο και χιλιοπληρωμενο ,ευτυχως που για τους power user υπαρχει σε καποιες εταιριες ακομα η επιλογη για root  χωρις να χανετε η εγγυηση και αφαιρεση εφαρμογων

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το δούμε λίγο πιο χαλαρά το θέμα.

 

  • Το να απαιτούνται προεγκατεστημένες τις εφαρμογές από εταιρείες είναι τακτική που εφαρμόζεται χρόνια σε όλους τους τομείς τεχνολογίας (laptop, κινητά, tablets, desktop PCs,κλπ). Δεν είναι κάτι καινούργιο και δε πρέπει να εκπλήσσει κανέναν.
  • Στο άρθρο δεν ξεκαθαρίζεται αν θα έχουμε δυνατότητα μερικής ή / και ολικής απεγκατάστασης τους.
  • Πλέον, για όλες τις εφαρμογές, από dialers μέχρι κάμερα και όποια άλλη δυνατότητα των κινητών, υπάρχουν 3rd-party αντίστοιχες apps με ισάξιες ή καλύτερες δυνατότητες.

 

Προσωπικά, περιμένω πάντα  να περάσει ο 1 χρόνος εγγύησης της συσκευής μου και μετά την φλασάρω με ότι θέλω. Δεν είναι πια και τόσο μεγάλο διάστημα ανάμονης.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, περιμένω πάντα να περάσει ο 1 χρόνος εγγύησης της συσκευής μου και μετά την φλασάρω με ότι θέλω. Δεν είναι πια και τόσο μεγάλο διάστημα ανάμονης.

Ποια συσκευή android έχει ένα χρόνο εγγύηση; Και αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί να μην το κάνεις αμέσως;
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να της έχει προεγκστεστημενες δεν έχω θέμα, το να είναι εγκατέστημενες στο system partition έχω θέμα (πλην του playstore και το framework), δλδ βάζει μέσα 20 εφαρμογές ρουφθανους που ξεσκιζουν την μπαταρία και ram και σε ρουφιανευουν...

αν δεν θα είχαμε root άνετα θα πήγαινα σε κάποιο Windows tablet (8 ίντσες) που κάνει και κλίσεις

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δούμε και εναλλακτικά λειτουργικά όσο είναι ακόμα καιρός. 

Το λες, σα να υπάρχουν επιλογές.......

Δεν είναι pc να πεις έχω "ν" επιλογές σε λειτουργικά οπότε βάζω ότι θέλω. Στην προκειμένη έχεις μόνο το android (προς το παρών). Σε κάθε περίπτωση, το συγκεκριμένο λειτουργικό είναι απείρως παραμετροποιήσημο οπότε δε πά να χτυπιέται η google, αν ο τελικός χρήστης δεν γουστάρει τα google services και τα συναφή θα τα αφαιρέσει......

 

Ωστόσο αν με ρωτάς εμένα περισσότερο με χαλάει το bloatware της εκάστοτε εταιρίας παρά τα google services + τα συναφή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια συσκευή android έχει ένα χρόνο εγγύηση; Και αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί να μην το κάνεις αμέσως;

Λάθος το 1 χρόνος, στις περισσότερες αν όχι όλες είναι 2. Έχεις δίκιο. :-)

 

Περιμένω να τελειώσει η εγγύηση για να μην έχω βαβούρες με την επισκευή του κινητού σε περίπτωση βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση δε χρειάζεται να περιμένεις

 

Άμα η συσκευή φτάσει σε σημείο να μη λειτουργεί κάνεις δε θα μπορεί να καταλάβει τι έχεις κάνει οπότε δε θα έχει σημασία (μιλάμε να πας για αλλαγή πλακέτας)

 

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες περιπτώσεις/συνθηκες όπου ο τεχνικός θα μπορεί να δει ότι το έχεις πειράξει και δε θα μπορείς να το επαναφέρεις, όμως μιλάμε για ακραίες ή έστω σπάνιες περιπτώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, τι ... δεν ήταν αστείο; Συγγνώμη. Τι λέει ρε, απαιτεί κιόλας;;; Άστο, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι ακόμα που θα προκαλέσει η κίνηση αυτή για τις 20 προεγκατεστημένες,είναι το θέμα του χώρου. Θα αναγκαστεί το αγοραστικό κοινό να καταφύγει σε συσκευές με μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο,οπότε κάτι low end με 4 γιγα θα είναι ήδη καταδικασμένες. Γιατί και επεκτασιμος να είναι,πολλές 3rd party δεν μεταφέρονται. Και αν ακόμα μεταφερθεί σαν apk τα δεδομένα θα μένουν αναγκαστικά στην κυρια μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...