Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi κυκλοφορεί το iHealth, μια συσκευή μέτρησης της πίεσης και των καρδιακών παλμών


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενώ έχουν αρχίσει να εμφανίζονται στο App Store οι πρώτες εφαρμογές που θα χρησιμοποιούνται με τη σουίτα Apple HealthKit, η Xiaomi εδώ και μερικές μέρες αποκάλυψε τη κυκλοφορία μιας συσκευής/ dock πάνω στην οποία θα τοποθετείται το smartphone και θα λειτουργεί ως σταθμός μέτρησης της αρτηριακής πίεσης και των καρδιακών παλμών.Το όνομα της συσκευής; iHealth. Το iHealth λοιπόν, θα κυκλοφορήσει αρχικά στη Κίνα και θα κοστίζει μόλις 33 δολάρια, όταν το αντίστοιχο dock για το iPhone κοστίζει 80 δολάρια, και θα συνοδεύεται από μια εφαρμογή η οποία θα μετρά την αρτηριακή (συστολική και διστολική) πίεση και τους καρδιακούς παλμούς.

 

Το iHealth αποτελείται από μια βάση τοποθέτησης του κινητού, ένα καλώδιο και ένα περιβραχιόνιο το οποίο προσαρμόζεται στο βραχίονα του χρήστη. Η Xiaomi αναφέρει πως η συσκευή είναι ιδανική για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, τα αποτελέσματα μπορούν να διαμοιραστούν σε φίλους, στην οικογένεια και σε γιατρούς ενώ είναι συμβατή με όλα τα Android smartphones αν και είναι πιο κατάλληλη για Xiaomi κινητά.

 

Η Xiaomi επένδυσε 25 εκατομμύρια δολάρια στα iHealth Labs, μια Αμερικάνικη επιχείρηση την οποία "τρέχει" η Andon Health, που έχει τη βάση της στην Κίνα και επικεντρώνεται σε προϊόντα που αφορούν το τομέα της υγείας και της φυσικής κατάστασης.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Και ενώ πολλοί ισχυρίστηκαν πως απλά η Xiaomi σφετερίστηκε το "i" στο iHealth, σε επικοινωνία της με το The Next Web ξεκαθάρισε πως τα εργαστήρια iHealth Labs έχουν κατοχυρώσει το trademark "iHealth", και πως η ίδια εταιρεία έχει κυκλοφορήσει την ανάλογη συσκευή για την Apple, προτού επενδύσει η Xiaomi σε αυτή.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: TheNextWeb | NDTV Gadgets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον.αν βγει για αλλη συσκευη,ανδροιδ δηλαδη,θα το αγοραζα χθες.δε ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστες οι μετρησεις ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν να πέσουν τρέλα post για το ποιος την έχει μεγαλύτερη........................................................

την πίεση εννοω!

Sent from my Lumia 1020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν να πέσουν τρέλα post για το ποιος την έχει μεγαλύτερη........................................................

την πίεση εννοω!

Να δω παππού να κάνει root το κινητό και να μπαίνει στους XDA για να πειράξει τα αποτελέσματα των μετρήσεων.  :-)

Η apple έχει καθιερώσει όλα τις λέξεις με i-.

Μέχρι και το i-σιχτίρ  :D

Ας μην το συνεχίζουμε καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει λιστα με αξιοπιστα ηλεκτρονικα πιεσομετρα απο την Βρετανικη εταιρεια υπερτασης. Ολα τα υπολοιπα δεν ξερουμε τι και πως μετρανε. Αυτα που μιλανε ελληνικα μεσω τηλεμαρκετινγκ ειναι ακομα πιο τραγικα. Αν το iHealth περασει το test, το συζηταμε για οικιακη χρηση.

 

http://www.bhsoc.org//index.php?cID=246

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει λιστα με αξιοπιστα ηλεκτρονικα πιεσομετρα απο την Βρετανικη εταιρεια υπερτασης. Ολα τα υπολοιπα δεν ξερουμε τι και πως μετρανε. Αυτα που μιλανε ελληνικα μεσω τηλεμαρκετινγκ ειναι ακομα πιο τραγικα. Αν το iHealth περασει το test, το συζηταμε για οικιακη χρηση.

 

http://www.bhsoc.org//index.php?cID=246

Ωραίος!!!Να και ένα site που δεν γνώριζα και θα με βοηθήσει στην δουλειά μου σχετικά με την αξιοπιστία αυτών των προϊόντων. Να σαι καλά!

Προϊόν με υποστήριξη τόσο για ios όσο και για android δεν νομίζω να μην περάσει από επίσημα και πολλά τεστ. 

ΥΓ: Πάντως το διαφημιστικό της Omron στην αρχική σελίδα το τσίμπησε το site :devil: Ωραίοι και οι Βρετανοί  :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ρε ζαβλακομμενο! Η Σουλα του κυρ Τασου εκανε high score στην αρτηριακη πιεση και ειναι πρωτη στη γειτονια! Αυριο το απογευμα την εχω περασει οσο στοιχημα θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protip προς τους διαχειριστές της σελίδας,

 

Σας παρακαλώ πάρα πολύ ανοίξτε ένα θέμα iOS vs Android vs δεν ξερω και εγώ τι άλλο και αρχίστε να διαγράφεται τα σχόλια από τους παπαρολόγους φαν μποϋς τις οποιαδήποτε εταιρίας από τα υπόλοιπα θέματα, δεν γίνεται όποτε βγαίνει ένα ανταγωνιστικό προϊόν μιας εταιρίας να εκτροχιάζεται η συζήτηση, η μένουμε στο θέμα και σχολιάζουμε το άρθρο ως προς το περιεχόμενο του η ας παίξουμε τίποτα άλλο...

 

(Heads up, δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία εταιρία, κρίνω τα προϊόντα του καθένα ανάλογα με το τι προσφέρουν λειτουργικά, κατασκευαστικά και το κυριότερο τιμολογιακά, αν θεωρείται ότι εκτροχιάζω εγώ το θέμα please delete it)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιεσόμετρο δουλεύει με όλα τα android αλλά είναι "πιο κατάλληλη για Xiaomi κινητά." ...

Δηλαδή;

 

Τέλοσπάντων δε νομίζω οτι είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσεις ενα ηλεκτρονικό πιεσόμετρο και να στείλεις το αποτέλεσμα με SMS. Δυο νούμερα είναι... αλλά οκ, εδώ υπάρχουν gadget για πιο άχρηστα πράγματα, σε αυτό θα κολήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...