Προς το περιεχόμενο

Η κυρτή 27 ιντσών οθόνη της Samsung, SD590C, θα κυκλοφορήσει με κόστος $430


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung ανακοίνωσε τη διαθεσιμότητα και το κόστος του νέου curved monitor της εταιρείας -τουλάχιστον στην Αμερικάνικη αγορά- SD590C. H 27 ιντσών Full HD οθόνη (1920 x 1080 pixels) της Samsung επιδεικνύει καμπυλότητα 400R, ενεργοποιώντας ένα ευρύτερο οπτικό πεδίο σε σχέση με τις απλές οθόνες.Το SD590C monitor επιδεικνύει φωτεινότητα στα 350nits, δυναμική αντίθεση 3000:1 και ενσωματώνει 2-channel dual stereo speakers.

Μάλιστα έχει ένα ειδικό διακόπτη, που βάζει το monitor σε Game Mode, το οποία πραγματοποιεί όλες τις ρυθμίσεις αυτόματα -ανιχνεύοντας για παράδειγμα τις σκηνές, και ρυθμίζοντας την αντίθεση και το χρώμα αναλόγως- για βέλτιστη απόδοση κατά το gaming. Το monitor θα ξεκινήσει να πωλείται στις Ηνωμένες Πολιτείες από τις 1 Οκτωβρίου με κόστος $430.

 

Link.png Site: SammyHub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2014 και ακομα βγάζουν FHD στις 27 ίντσες, Ε Λ Ε Ο Σ, το 19αρι CRT που μου έχει μείνει από τις παλιές καλές μέρες έχει υψηλότερο PPI (1792x1344 στις 19 ιντσες = 118ppi, το παραπάνω 27αρι είναι στα 80ppi), όσο για την καμπυλότητα βολεύει μόνο σε πανελ 21:9 σε οτιδήποτε άλλο είναι απλά για κλάματα.

 

edit

δεν απευθύνομαι μόνο στη σαμυ αλλά σε όλους τους κατασκευαστές που ακολουθούν την ίδια τακτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που πρέπει να το δοκιμάσεις για να έχεις άποψη. Οπότε δεν μπορώ να το κρίνω αρνητικά ή θετικά. Κάτι μου λέει όμως ότι είναι προς το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να εξηγεί ότι δεν θα υπάρχουν επιπτώσεις στα μάτια ; (έχω δει ότι οι απόψεις διίστανται οταν πρόκειται για το ποια είναι καλύτερη σε τεχνικό κομμάτι)

 

Από την αρχή είχα απορία γιατί θα κυκλοφορήσουν κυρτές οθόνες..

 

Αν και λογικά αν έκανε κακό ή δεν ήτανε καλύτερες δεν θα βγάζανε απο κινητά μέχρι monitor σωστά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να εξηγεί ότι δεν θα υπάρχουν επιπτώσεις στα μάτια ; (έχω δει ότι οι απόψεις διίστανται οταν πρόκειται για το ποια είναι καλύτερη σε τεχνικό κομμάτι)

 

Από την αρχή είχα απορία γιατί θα κυκλοφορήσουν κυρτές οθόνες..

 

Αν και λογικά αν έκανε κακό ή δεν ήτανε καλύτερες δεν θα βγάζανε απο κινητά μέχρι monitor σωστά ; 

Χωρίς να ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς, αυτό που έχω να πώ είναι οτι κάποτε καναμε αμαν και πως να γίνουν οι οθόνες επίπεδες και ήταν απιστευτο βήμα μπροστα και στην ποιότητα απεικόνισης και για τα ματάκια μας.

 

Ξαφνικά πάμε πάλι σε κυρτές απλά τωρα η καμπυλότητα είναι ανάποδα! :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερή ανουσιότητα, λεφτά απευθείας στα σκουπίδια 


Υπάρχει κάποιο άρθρο που να εξηγεί ότι δεν θα υπάρχουν επιπτώσεις στα μάτια ; (έχω δει ότι οι απόψεις διίστανται οταν πρόκειται για το ποια είναι καλύτερη σε τεχνικό κομμάτι)

 

εδώ τα ματάκια μας πέρασαν άλλα κι άλλα

 

δε νομίζω ότι χαλάνε κανενός τα μάτια από καμιά οθόνη, αν είναι να χαλάσουν θα χαλάσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μου αρεσει καργα. Καλη τιμη γενικα και αν εχει και μικρο χρονο αποκρισης θα ειναι αριστη επιλογη για τους fan των fps και οχι μονο.

 

Samsung engineers reportedly conducted research on the human eye to determine the monitor's curve radius. Because the display's edges are physically closer to the user's eyes, users don't need to shift their focus to look at the ends of the screen - a feature that Samsung bills as ideal for people who spend extended hours in front of a computer, such as gamers and office workers.

Πηγη ign

2014 και ακομα βγάζουν FHD στις 27 ίντσες, Ε Λ Ε Ο Σ, το 19αρι CRT που μου έχει μείνει από τις παλιές καλές μέρες έχει υψηλότερο PPI (1792x1344 στις 19 ιντσες = 118ppi, το παραπάνω 27αρι είναι στα 80ppi), όσο για την καμπυλότητα βολεύει μόνο σε πανελ 21:9 σε οτιδήποτε άλλο είναι απλά για κλάματα.

 

edit

δεν απευθύνομαι μόνο στη σαμυ αλλά σε όλους τους κατασκευαστές που ακολουθούν την ίδια τακτική.

Δλδ βγαζεις αχρηστες ολες τις full hd οθονες πανω απο 20 ιντσες συμπεριλαμβανομενων και των τηλεορασεων. Πραγμα ατοπο.

Γενικα οι μεγαλυτερες οθονες ειναι για θεαση απο μεγαλυτερη αποσταση. Τα ppi δεν εχουν τοση σημασια γιατι προφανως μια 27αρα δεν θα την εχεις στους 40 ποντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ βγαζεις αχρηστες ολες τις full hd οθονες πανω απο 20 ιντσες συμπεριλαμβανομενων και των τηλεορασεων. Πραγμα ατοπο.

Γενικα οι μεγαλυτερες οθονες ειναι για θεαση απο μεγαλυτερη αποσταση. Τα ppi δεν εχουν τοση σημασια γιατι προφανως μια 27αρα δεν θα την εχεις στους 40 ποντους.

Δεν της βγάζω άχρηστες και σε πόσα γραφεία έχεις δεί κάποιον να δουλευει πάνω από 60εκ?, μιλάω ξεκάθαρα για τις 27αρες, δεν είπα τίποτα για 19 - 24 ιντσες, με την 24 που έχω σε 1920χ1200 σε περίπου 50 εκατοστά είμαι ικανοποιημένος(όχι 100% αλλά την κάνω την δουλειά μου).

 

Όσα 27αρια έχω δει με ανάλυση κάτω απο 1440p τα πίχελ είναι τόσο μεγάλα που νομίζεις οτι παίζεις 8μπιτη έκδοση του Crysis.

 

edit

check message above by ThReSh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw η οθονη εχει κυριο κοινο τους gamers.

Δεν της βγάζω άχρηστες και σε πόσα γραφεία έχεις δεί κάποιον να δουλευει πάνω από 60εκ?, μιλάω ξεκάθαρα για τις 27αρες, δεν είπα τίποτα για 19 - 24 ιντσες, με την 24 που έχω σε 1920χ1200 σε περίπου 50 εκατοστά είμαι ικανοποιημένος(όχι 100% αλλά την κάνω την δουλειά μου).

 

Όσα 27αρια έχω δει με ανάλυση κάτω απο 1440p τα πίχελ είναι τόσο μεγάλα που νομίζεις οτι παίζεις 8μπιτη έκδοση του Crysis.

Τωρα υπερβαλλεις. Εχουμε περασει και εποχες με αναλογιες οθονης 4:3 και ppi στον πατο.

Απο περιεργεια και μονο αυτη τη στιγμη εχω ερθει στα 20 εκατοστα απο την οθονη μου (22" full hd) και πραγματικα δεν μπορω να διακρινω pixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw η οθονη εχει κυριο κοινο τους gamers.

Τωρα υπερβαλλεις. Εχουμε περασει και εποχες με αναλογιες οθονης 4:3 και ppi στον πατο.

Απο περιεργεια και μονο αυτη τη στιγμη εχω ερθει στα 20 εκατοστα απο την οθονη μου (22" full hd) και πραγματικα δεν μπορω να διακρινω pixels.

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, κοίταξε τα μάτια σου (πραγματικά δεν τρολλαρω), οσο για το 4:3 και το 5:4 αν είχες αναλυση κάτω απο 1280χ1024 σε 17in και πάνω ναι το ppi είναι χαμηλό, στις 19 - 21 (τυπικες crt διαστασεις) δουλευεις σε 1600χ1200 και πανω και εχεις το λιγοτερο 105ppi όταν το 22αρι FHD έχει 100ppi. Αν θέλεις μπες εδώ http://isthisretina.com/ για να δεις σε ποιες αποστασεις σταματάς να βλέπεις pixels.

 

Μπορεί να είμαι εγώ υπερευαισθητος στο θέμα λόγω δουλειας.

 

Και ξαναλέω, πραγματικά δεν έχω σκοπο να σε προσβάλω με την πρώτη πρόταση.

 

edit

Οι τηλεοράσεις δεν είναι κριτήριο γιατί σχεδόν όλοι μας τις χρησιμοποιούμε στα 2 1/2 μετρα τουλάχιστον όπου είναι λογικό να μην μπορούμε να διακρίνουμε pixels εκτός αν το υλικό είναι εντελώς μπουρούχα. (για προηγούμενο σχόλιο που ξέχασα να αναφερθώ)

 

edit2

για πιο σωστο calculator προτείνω αυτο https://www.sven.de/dpi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, κοίταξε τα μάτια σου (πραγματικά δεν τρολλαρω)

Λες να γκαβωνομαι? :P Πλησιασα πιο πολυ και διεκρινα μερικα. :D

Ontopic: Η συγκεκριμενη παντως θεωρω θα ειναι αψογη. Θα εχουμε και reviews σε 3-4 μερες το πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...