Προς το περιεχόμενο

Πνευματικα δικαιωματα


Patapon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πουμε οτι γραφω μια ιστορια,ποιημα μια βλακεια τελος παντων που γινεται γνωστη κλπ...αν μου κλεψει καποιος αυτη την ιδεα που εγω θα εχω δημοσιευσει εδω η σε site μου,blog κλπ η την δημοσιευσει αλλου χωρις την αδεια μου τι γινεται? η ενα βιντεο,αν το βαλει αλλος σε καναλι του τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα ενα τροπο αλλα αν ειναι να το κανω καθε φορα σωθηκαμε...γραφω οτι ειναι να γραψω,το βαζω σε ενα φακελο και το στελνω σε μενα ωστε ωστε αν γινει καποια μερα τιποτα να εχω το φακελο σφραγισμενο να τον ανοιξουν οι δικαστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι οτι βάσει νομοθεσίας και το απλό copy/paste από ιστοσελίδα θεωρείται κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Νομίζω απλά πρέπει να το αναγράφεις μέσα στην σελίδα οτι όποιος θέλει να πάρει κάτι πρέπει να λάβει άδεια. Ακόμα και να πάρει το κείμενο και να γράψει την πηγή δεν τον νομιμοποιεί αυτό. Νομικά μπορείς να προσφύγεις ακόμα και στο απλό copy/paste, τώρα αν μιλάμε για έντυπη έκδοση εκεί έχουμε άλλο επίπεδο, το καλύτερο είναι να πας σε συμβολαιογράφο, υπάρχει και το κόλπο με το ταχυδρομείο αλλά δεν είναι αποτελεσματικό σε κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να στις πει δικηγόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να διαδοθούν γιατί τα ανεβάζεις, γράψε ενα βιβλίο, αν τα ανεβάσεις και τα βρεις πχ στην Νιγηρία σε ενα σερβερ τι θα κάνεις εχεις δεν εχεις το copyright, θα πας να τους δείρεις :-D

 

 

Εδω κλειδώνουν τις σελίδες κρυπτογραφούν κωδικούς, ειναι απο πίσω εταιρείες εκατομμυρίων και πάλι τους κάνουν ρεντικολο σε ολο το ιντερνετ, σε ενα μπλοκ θα κολλήσουν; Απλα δεν προκειται να ασχοληθεί κάποιος με την ανάρτηση σου, αλλά αν ασχοληθεί ξέχνα την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψεις μια μαλακία το πιθανότερο είναι να την διαβάσουν και να πούνε "τον μαλάκα τι έγραψε εκεί περα χαχαχαχα". Και όλα καλά.

Αν όμως γραψεις κάτι ΓΑΜΑΤΟ που θα ήταν καλό να το διαβάσουν ΠΟΛΛΟΙ για ποιον λόγο ρε φιλαράκι να μου απαγορεύσεις να το δημοσιεύσω στο δικό μου blog?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να διαδοθούν γιατί τα ανεβάζεις, γράψε ενα βιβλίο, αν τα ανεβάσεις και τα βρεις πχ στην Νιγηρία σε ενα σερβερ τι θα κάνεις εχεις δεν εχεις το copyright, θα πας να τους δείρεις :-D

 

 

Εδω κλειδώνουν τις σελίδες κρυπτογραφούν κωδικούς, ειναι απο πίσω εταιρείες εκατομμυρίων και πάλι τους κάνουν ρεντικολο σε ολο το ιντερνετ, σε ενα μπλοκ θα κολλήσουν; Απλα δεν προκειται να ασχοληθεί κάποιος με την ανάρτηση σου, αλλά αν ασχοληθεί ξέχνα την

Θα τα χει αγοράσει κανένας Νιγηριανός για το παιδί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...