Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να βρω πότε γεννήθηκαν οι παππούδες μου?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπληρώνω τώρα κάτι χαρτιά που έτυχε να έχουν ένα πεδίο με αυτή την ερώτηση.

Ξέρω ότι ο παππούς μου γεννήθηκε γύρω στο 1900, οι γονείς μου δεν ξέρουν με ακρίβεια ούτε έχουμε κάποιο έγγραφο.

Σε ποια υπηρεσία θα μπορούσα να ψάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νεκροταφειο στη ταφοπλακα δεν το αναγραφουν;

Χρησιμοποιησε το google earth η το street maps..

(πλακα κανω για το τελευταιο)

Ποια ταφόπλακα ο παππούς ειναι σκόνη τώρα :eek:

 

 

 

Εδιτ

Στο ληξιαρχείο του χωριού στο οποιο γεννήθηκε πρέπει να πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νεκροταφειο στη ταφοπλακα δεν το αναγραφουν;

Χρησιμοποιησε το google earth η το street maps..

(πλακα κανω για το τελευταιο)

 

lol καλή ιδέα, δεν το σκέφτηκα. Δεν ξέρω αν το γράφει αλλά πέφτει λίγο μακριά και η google δεν προσφέρει tomb view.

 

Ποια ταφόπλακα ο παππούς ειναι σκόνη τώρα :eek:

 

 

 

Εδιτ

Στο ληξιαρχείο του χωριού στο οποιο γεννήθηκε πρέπει να πας

 

Μπορεί γενικά ο καθένας να έχει πρόσβαση στα αρχεία του ληξειαρχείου?

 

Τώρα που το σκέφτομαι, όταν γεννήθηκε ο παππούς, εδώ ήταν ακόμα Οθωμανική αυτοκρατορία, οπότε δεν ξέρω αν γράφτηκε κάπου και αν σώζονται κάπου οι καταγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και βέβαια δινουν πληροφορίες για προγονούς, αρχεία υπάρχουν δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν πραγματικά σε ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1900; Μηπως προπάππους ηταν; Εμενα πεθανε πέρσι στα 99. Α και φυσικά η ημερομηνία γέννησης στην ταυτότητα ειναι εντελώς οτι ναναι. Παίζει να ηταν και 96-97 ο παππούς. Οτι ναναι ημερομηνίες τους έβαζαν τότε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1900; Μηπως προπάππους ηταν; Εμενα πεθανε πέρσι στα 99. Α και φυσικά η ημερομηνία γέννησης στην ταυτότητα ειναι εντελώς οτι ναναι. Παίζει να ηταν και 96-97 ο παππούς. Οτι ναναι ημερομηνίες τους έβαζαν τότε,

 

Όχι απαραίτητα. Αν ο παππούς παντρεύτηκε ή απέκτησε παιδί σε μεγάλη ηλικία και μετά ο πατέρας το ίδιο μπορεί να ήταν και παππούς το 1900, ο δικός μου από την μεριά του πατέρα μου γεννήθηκε το 1901, απέκτησε παιδί στα 43! Και ο πατέρας μου πάλι ήταν 44 όταν γεννήθηκα εγώ.

 

Για τον ts, ας κοιτάξει πρώτα κανένα πιστοποιητικό θανάτου αν το βρεί γιατί θα γράφει εκεί ημερομηνία και γέννησης για να μην τρέχει αλλιώς ας πάει ληξιαρχείο. Σε εμένα ποτέ δεν μου χρειάστηκαν τέτοιες πληροφορίες με εξαίρεση πέρσυ που κάτι συνέβει σε μια τράπεζα που είχαμε λογιαριασμό και ρωτούσαν ημερομηνίες γέννησης και θανάτου διαφόρων συγγενικών μου προσώπων, μου έκανε εντύπωση που τα ζητούσαν για τέτοιο θέμα, μερικά τους τα είπα και λάθος γιατί δεν τα ήξερα 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε εδώ και ρώτα τον http://www.brainjar.com/dhtml/ouija/

 

Τί είναι αυτό?

 

....και βέβαια δινουν πληροφορίες για προγονούς, αρχεία υπάρχουν δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν πραγματικά σε ενδιαφέρει

 

Η περιοχή εδώ απελευθερώθηκε το 1912, πριν τι γινόταν με τις καταγραφές?

Και αν η οθωμανική αυτοκρατορία κρατούσε ληξιαρχικά αρχεία γεννήσεων, αυτά μεταφέρθηκαν στις ελληνικές αρχές μετά την απελευθέρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι αυτό?

 

 

Η περιοχή εδώ απελευθερώθηκε το 1912, πριν τι γινόταν με τις καταγραφές?

Και αν η οθωμανική αυτοκρατορία κρατούσε ληξιαρχικά αρχεία γεννήσεων, αυτά μεταφέρθηκαν στις ελληνικές αρχές μετά την απελευθέρωση?

 

Μην το ψάχνεις. Οτιδήποτε σχετίζεται με οθωμανικά - κρατικά έγγραφα πριν την απελευθέρωση, είτε μέρος του καταστράφηκε είτε τα πήραν οι οθωμανοί είτε ένα άλλο μέρος του βρίσκεται αποθηκευμένο στα γενικά αρχεία του κράτους (ΓΑΚ). Τα θέματα γεννήσεων θανάτων και μεταβιβάσεων περιουσίας για τους μουσουλμάνους τα καθόριζαν τα τζαμιά δεν υπήρχε άλλος φορέας, για τους χριστιανούς δεν γνωρίζω, νομίζω μόνο οι χριστιανικές εκκλησίες όπου κατέγραφαν τις γεννήσεις. Το όλο θέμα είναι περισσότερο έρευνα, αν θες να ψάξεις για πραγματικό έγγραφο που να λέει ημερομηνίες γέννησης της εποχής εκείνης ρώτα έναν δικηγόρο για να σου πει που μπορει να ψάξεις καλύτερα, θα του έχουν τύχει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...