Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρω επιστημονικά papers


TeZaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συγκεντρώσω λίγο υλικό για να ξεκινήσω την διπλωματική μου και εχω μπερδευτεί με όλα τα sites που βρίσκω απο google.

 

Έχει να προτείνει κάποιος μερικά που να έχει χρησιμοποιήσει και να έχουν και ποικιλία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για papers χρησιμοποιείς το google scholar. Έχε υπόψη σου πως η πλειοψηφία έχει τιμές απλησίαστες για ιδιώτες (από 15-40 δολάρια το άρθρο). Εσύ αφου κάνεις τη διπλωματική σου, καλό είναι να ρωτήσεις στο πανεπιστήμιο ή στη βιβλιοθήκη με ποιους οργανισμούς συνεργάζονται (πληρώνουν συνδρομή δλδ) για να ψάχνεις μόνο σε αυτούς.

 

Για υλικό από ελλάδα, εδώ κι εδώ είναι μια καλή αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scopus & sciencedirect ξεκαθαρα...

μπαινεις ειτε μεσα απο τη σχολή σου είτε μεσω Vpn και σου ανοίγει τα περισσότερα (οσο πληρώνουμε συνδρομές στα περιοδικά)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συγκεντρώσω λίγο υλικό για να ξεκινήσω την διπλωματική μου και εχω μπερδευτεί με όλα τα sites που βρίσκω απο google.

 

Έχει να προτείνει κάποιος μερικά που να έχει χρησιμοποιήσει και να έχουν και ποικιλία? 

 

 

Το πιάνεις πολύ λάθος. 

 

 

Δεν θα αρχίσεις να ψάχνεις σε ένα - δύο sites άρθρα. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη φάση. 

 

 

Πες στον καθηγητή σου να σου προτείνει 2 - 3 άρθρα (ένα κλασικό και 2 σύγχρονα) και ψάχνεις να διαβάσεις τις αναφορές που βλέπεις μέσα στα άρθρα. 

 

 

Έτσι θα διαβάσεις για το θέμα σου. Αλλιώς πρέπει να βρεις έναν που ασχολείται με αυτό που θέλεις και να ρωτήσεις αυτόν ποιοι κάνουν publish τα άρθρα στο πεδίο του θέματος σου. 

 

Σε αντίθετη περίπτωση έχεις 50-50 να μην βρεις τίποτα... ήδη ένας σου ieee και ο άλλος sciencedirect. Θα έρθει ένα τρίτος να πει ACM και έτσι έχεις αφήσει έξω τον elsevier. Και μετά θες και όλα τα maths και medical science oriented. Άλλα εκεί... 

 

Και εάν έχει ένα ωραίο άρθρο σε συνέδριο που δεν το κάνουν publish; Scholar θα πεις... αλλά άντε ξεκαθάρισέ το μέσα από όλα τα άλλα...

 

 

Anyway, έτσι όπως το πας δεν θα κάνεις δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα στη βιβλιοθήκη της σχολής σου ή δες στο site τους να δεις ποιά portals χρησιμοποιούν.

 

Αν κα μου φαίνεται περίεργο να έφτασες διπλωματική χωρίς ποτέ να ασχοληθείς με πηγές έστω και για κάτι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hijack, ρωτάω και εδώ, έχετε ιδέα τι παίζει με το heal-link search και γιατί δεν υπάρχει τις τελευταίες μέρες/βδομάδες;

lucifer όταν έκανα το master μου,τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν πλήρωναν από τότε την συνδρομή.Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιάνεις πολύ λάθος. 

 

 

Δεν θα αρχίσεις να ψάχνεις σε ένα - δύο sites άρθρα. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη φάση. 

 

 

Πες στον καθηγητή σου να σου προτείνει 2 - 3 άρθρα (ένα κλασικό και 2 σύγχρονα) και ψάχνεις να διαβάσεις τις αναφορές που βλέπεις μέσα στα άρθρα. 

 

 

Έτσι θα διαβάσεις για το θέμα σου. Αλλιώς πρέπει να βρεις έναν που ασχολείται με αυτό που θέλεις και να ρωτήσεις αυτόν ποιοι κάνουν publish τα άρθρα στο πεδίο του θέματος σου. 

 

Σε αντίθετη περίπτωση έχεις 50-50 να μην βρεις τίποτα... ήδη ένας σου ieee και ο άλλος sciencedirect. Θα έρθει ένα τρίτος να πει ACM και έτσι έχεις αφήσει έξω τον elsevier. Και μετά θες και όλα τα maths και medical science oriented. Άλλα εκεί... 

 

Και εάν έχει ένα ωραίο άρθρο σε συνέδριο που δεν το κάνουν publish; Scholar θα πεις... αλλά άντε ξεκαθάρισέ το μέσα από όλα τα άλλα...

 

 

Anyway, έτσι όπως το πας δεν θα κάνεις δουλειά. 

Αυτό 

 

Επίσης μια καλή μηχανή αναζήτησης ειναι αυτή http://infomine.ucr.edu/

 

και http://www.science.gov/ και http://worldwidescience.org/

Επεξ/σία από The_Colonel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lucifer όταν έκανα το master μου,τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν πλήρωναν από τότε την συνδρομή.Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος!

 

Καλά αυτό είναι κλασσικό, τη μία χάνονται συνδρομές στο elsevier, κλασσικά στο oxford κτλ.

Πάντως τώρα που τσέκαρα ανέβηκε πάλι το search, οπότε TS, αν είσαι σε πανεπιστήμιο ή συνδέεσαι με VPN μέσω ενός, εδώ είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό είναι κλασσικό, τη μία χάνονται συνδρομές στο elsevier, κλασσικά στο oxford κτλ.

Πάντως τώρα που τσέκαρα ανέβηκε πάλι το search, οπότε TS, αν είσαι σε πανεπιστήμιο ή συνδέεσαι με VPN μέσω ενός, εδώ είσαι.

Μαμιεται λίγο τώρα τελευταία (3++ μήνες) το heal... Ακόμα και μέσα από χώρους που είναι όπως και να εχει συνδεδεμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...