Προς το περιεχόμενο

Ποια θερμοκρασία είναι η κανονική;


spysoumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ποια θερμοκρασία είναι η κανονική της CPU; Και όταν λέω κανονική καταλαβαίνετε τι εννοώ. Όλες κάτι δείχνουν αλλά ποια είναι η γενική;

post-118937-0-48202300-1413102005_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CPU που βλέπεις είναι η θερμοκρασία απ'την επιφάνεια, την τιμή στη δίνει σένσορας απ'την μητρική σου.

Επικεντρώσου στις θερμοκρασίες που έχουν οι πυρήνες. Είναι φυσιολογικο επίσης να μην είναι ίδια η τιμή και στους 2.

 

Υ.Γ δοκίμασε επίσης RealTemp ή HWmonitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση...έχω βάλει πολλά μόνιτορ σχεδόν όλα μου βγάζουν τις ίδιες τιμές....έχω καταλήξει όμως σε AIDA64 και HWiNFO65 ως ποιο έγκυρα.

 

Και για πείτε καλά πάει το σύστημα μου;;

post-118937-0-68020800-1413121823_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και επανέρχομαι με: Lenovo G505s........Θερμοκρασίες παίζοντας LOL...Υπάρχει κάτι ανησυχητικό;;;

 

Η καρτέλα current είναι σε idle φάση ενώ στην καρτέλα Maximum βλέπετε τις θερμοκρασίες σε gaming.

post-118937-0-22504400-1414093951_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σημασια το υλικο και οι συνθηκες ως προς το ποια θερμοκρασια ειναι καλη και ποια κακη?

 

Το AIDA64 λεει cpu=56o,

και απο 40ο για καθε εναν απο τους πυρηνες. Τι σημαινει αυτο, ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια του επεξεργαστη??

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι παιζει ρολο...Αν πχ εχεις amd επεξεργαστη που οι επιτρεπομενες θερμοκρασιες ειναι ας πουμε <60 τοτε ειναι διαφορετικα τα πραγματα απο εναν ιντελ που εχει πχ οριο <90.

 

Επισης, για τις συνθηκες, αλλο να εισαι idle με αυτες τις θερμοκρασιες και αλλο σε gaming κ.α...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σημασια το υλικο και οι συνθηκες ως προς το ποια θερμοκρασια ειναι καλη και ποια κακη?

 

Το AIDA64 λεει cpu=56o,

και απο 40ο για καθε εναν απο τους πυρηνες. Τι σημαινει αυτο, ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια του επεξεργαστη??

 

image.jpg

 

εχει σημασια γιατι καθε επεξεργαστης εχει δικο του οριο θερμοκρασιας

 

επισης αν εχεις πχ οριο 70 βαθμους και πιανεις 55 αμα ο επεξεργαστης δεν κανει τιποτα τοτε εχεις προβλημα και θες παστα,ψυχτρα κτλ

 

αν ομως εχεις 55 οταν του τρεχεις ενα stress-test προγραμμα πχ το prime95 που ζεσταινει πολυ τον επεξεργαστη μαλλον ειναι καλοι οι 55

Και επανέρχομαι με: Lenovo G505s........Θερμοκρασίες παίζοντας LOL...Υπάρχει κάτι ανησυχητικό;;;

 

Η καρτέλα current είναι σε idle φάση ενώ στην καρτέλα Maximum βλέπετε τις θερμοκρασίες σε gaming.

 

το cpu package πρεπει να ειναι λαθος . αν επιανες 130 βαθμους θα επαιρνε φωτια το πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι τρολλ είναι αυτό.....εμένα θα μου απαντήσει κανένας;;;;;;

 

Υ.Γ. Εσυ ρε Ιορδάνη έχεις ίδιο λάπτοπ με το δικό μου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι παιζει ρολο...Αν πχ εχεις amd επεξεργαστη που οι επιτρεπομενες θερμοκρασιες ειναι ας πουμε <60 τοτε ειναι διαφορετικα τα πραγματα απο εναν ιντελ που εχει πχ οριο <90.

 

Επισης, για τις συνθηκες, αλλο να εισαι idle με αυτες τις θερμοκρασιες και αλλο σε gaming κ.α... :)

 

Mιλαω για 4πυρηνο amd, tdp95. Ωστε πρεπει <60?

 

Εννοειται idle:)

εχει σημασια γιατι καθε επεξεργαστης εχει δικο του οριο θερμοκρασιας

 

 

Συμφωνοι, αλλα εγω ποια θερμοκρασια κοιταω? του cpu ή του καθε πυρηνα χωριστα? ή και τις 5?

Και τοση μεγαλη διαφορα? 57 λεει ο cpu και απο 40 ο καθε πυρηνας? περιεργο μου φαινεται.

Το λογικο δε θα ηταν cpu = o μ.ο. των πυρηνων του, δηλαδη 40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά dld έλεος έχετε καταγ@μιση το post μου εκτός ότι ο φίλτατος Ιορδάνης έχει άσχετο pc με το δικό μου, μου χάλασε και το post...όλοι ασχολείστε με αυτόν και το post ΜΟΥ τίποτα.......δλδ ΤΙ ΤΡΟΛΛΑΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???????ΡΕ ADMIN........ΕΛΕΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...