Προς το περιεχόμενο

πεθερα


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προβληματα με τα πεθερικα νομιζα πως ηταν μονο στην τηλεοραση και τα ανεκδοτα. Τελικα ο,τι κοροϊδευεις το λουζεσαι γιατι εφτασα να βλεπω την πεθερα μου με το ζορι και να σφιγγομαι ωστε να μην κανω καμια αγενεια. Με νευριαζουν διαφορα, με κυριο το γεγονος οτι κανει ο,τι της καπνισει. Ειναι καποια πραγματα που μας ενοχλουν, τα εχουμε τονισει απειρες φορες αλλα τιποτα, επιμενει να τα κανει. Αυτο εχει επεκταση και στις συζητησεις, οπου πρεπει να εχει παντα δικιο. Ειναι και πολλα αλλα μικροτερα ή παράγωγα αυτων.

Η αντιμετωπιση η δικη μου ειναι πολυ λεπτη και με τακτ, καθως νιωθω οτι το παιδι της μπορει να ερθει σε αντιπαραθεση με εκεινη αλλα εγω οχι. Της τα λεει, δεν εχω παραπονο, ομως χωρις αποτελεσμα. Ετσι κι εγω ηρθα εδω να κραξω για να ξαλαφρωσω.

Πειτε οι πιο εμπειροι καμια στρατηγικη αντιμετωπισης ωστε να μην μου γινονται τα νευρα τσαταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μένεις στο ίδιο σπίτι?

¨Εχει κλειδιά από το σπίτι σου?

Σας χαρτζηλικώνει?

 

Αν απάντησες ναι σε ένα από τα 3, είναι δικό σου λάθος, κόφτο τώρα να τελειώνεις.

 

Κατά τα άλλα δεν τσακώνεσαι εσύ για κανένα λόγο και δεν της δίνεις ευκαιρίες να κάνει κάτι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα με τα πεθερικα νομιζα πως ηταν μονο στην τηλεοραση και τα ανεκδοτα. Τελικα ο,τι κοροϊδευεις το λουζεσαι γιατι εφτασα να βλεπω την πεθερα μου με το ζορι και να σφιγγομαι ωστε να μην κανω καμια αγενεια. Με νευριαζουν διαφορα, με κυριο το γεγονος οτι κανει ο,τι της καπνισει. Ειναι καποια πραγματα που μας ενοχλουν, τα εχουμε τονισει απειρες φορες αλλα τιποτα, επιμενει να τα κανει. Αυτο εχει επεκταση και στις συζητησεις, οπου πρεπει να εχει παντα δικιο. Ειναι και πολλα αλλα μικροτερα ή παράγωγα αυτων.

Η αντιμετωπιση η δικη μου ειναι πολυ λεπτη και με τακτ, καθως νιωθω οτι το παιδι της μπορει να ερθει σε αντιπαραθεση με εκεινη αλλα εγω οχι. Της τα λεει, δεν εχω παραπονο, ομως χωρις αποτελεσμα. Ετσι κι εγω ηρθα εδω να κραξω για να ξαλαφρωσω.

Πειτε οι πιο εμπειροι καμια στρατηγικη αντιμετωπισης ωστε να μην μου γινονται τα νευρα τσαταλια.

 

 

 

Μπορει να μην ειχα πεθερικα αλλα ειδα τα πεθερικα των γονιων μου να γινονται η αιτια για να χωρισουν. Φιλε μου πιανεις τη κοπελα σου και της λες. Εγω εσυ και η οικογενια μας(εαν εχεις παιδια). Οι γονεις θα ερχονται λες και εχουνε ραντεβου στο Ικα και αμα θελουν. Αν μπλεξουν τα πεθερικα τα ζευγαρια χωριζουνε 100%....Πες της με ωραιο τροπο της γυναικας σου οτι ειστε εσεις οι 2. Και πες στην μαμα της (πεθερα σου). Εδω ειναι σπιτι μου και της γυναικας μου. Σας παρακαλω πολυ περιορισμενες οι κινησεις σας. Αμα σας αρεσει αλλιως θα βαλουμε επισκεπτηριο. Το λεω πες επειδη δεν μου αρεσει να ανακατεβονται στο σπιτιι μου. Και να θυμοσουνε φιλε σκορδοκαιλα σου. Αν ειναι δυνατον πια. Παντου να χωνουνε τη μυτη τους. Τουρμπο με εκανες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε τιποτα απο τα 3, πας καλα? Θα το'χα ρίξει στα ναρκωτικα.

 

Ακολούθησε λοιπόν την τελευταία μου συμβουλή, κάνε τον χαρούμενο μαλάκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε λοιπόν την τελευταία μου συμβουλή, κάνε τον χαρούμενο μαλάκα

Δεν μπορουν όλοι οι άνθρωποι να την πνίξουν και να κανουν τους χαρούμενους μαλάκες πζηλε ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω δύσκολο θέμα έπιασες μεγάλε...

 

Εγώ με τα πεθερικά μου είμαι από τους τυχερούς αλλά έχω αντίστοιχα προβλήματα με τους ίδιους μου τους γονείς. Άσε, οι γέροι (ειδικά οι Έλληνες) είναι τεράστιο πρόβλημα. Ελπίζω να μη γίνουμε και εμείς έτσι όταν φτάσουμε στην ηλικία τους.

Όσο για το θέμα σου, ένα συνδυασμό από ότι σου είπε ο Dakonblackblade και ο JohnKonstantine: Βρες τα εσύ με το γυναικάκι σου ώστε να μη μπει διχόνοια ανάμεσά σας και μετά ξεκαθάρισε ευθαρσώς τα πράγματα στα πεθερικά σου (η ευθεία αντιμετώπιση ενός ζητήματος να ξέρεις ότι θα σου προσδώσει σεβασμό (σε φάση "αυτός δεν είναι μακάκας-υποχείριο να τον κάνουμε ότι θέλουμε")). Επειδή όμως μιλάμε για ψυχασθενείς ανθρώπους (η συντριπτική πλειοψηφία των πεθερικών) το πιο πιθανό είναι ότι δε θα καταφέρεις τίποτα οπότε εδώ έρχεται η συμβουλή του Dakon να είσαι ζαμανφού και τούρλα!

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε εγω εχω το ιδιο θεμα χ3.Εχω την τυχη να εχω δυο πεθερες (την πρωην γυναικα του πεθερου μου και την νυν)+ τον πατερα μου  ο οποιος μετα που πεθανε η μανα μου εχει κυριολεκτικα λαλησει.Με τον πεθερο μου ειχαμε καλες σχεσεις αλλα πλεον εχει παθει εγκεφαλικο οποτε ειναι εκτος.

Η λυση που εχω βρει εγω ειναι μετα απο διαφορα που εγιναν να εχω κοψει την καλημερα και στις δυο(γιατι στη μια θα εχεις θεμα) τον δε πατερα μου να τον εχω σε διακριτικη παρακολουθηση και να επεμβαινω οταν πραγματικα εχει αναγκη, να τον βοηθαω οπως μπορω εκει που πρεπει οταν πρεπει οχι συνεχεια (ο αδελφος μου μενει διπλα του οποτε ξερουμε τι μας γινεται).

Δυστυχως αυτο γινεται γιατι για διαφορους λογους που απτονται της ψυχολογιας (η και της ψυχιατρικης) θελουν να ασχολουμαστε συνεχεια μαζι τους,θελουν να κινουν το ενδιαφερον,να αποτελουν το επικεντρο κτλ.Εως ενος βαθμου λογικο.

Η γυναικα  μου το εχει αποδεχτει αν και που και που  γκρινιαζει.

Μια εποχη που τα ειχα καλα και με τις δυο, ομως ειδα οτι δεν πηγαινε εκανα διαφορα αμφοτερες.Οποτε το εκοψα.

Απλα θελει συνεχεια και σταθεροτητα, λιγο να σπασεις την εκατσες.

ΚΑι κατι τελευταιο.Μην περιμενετε να αλλαξουν.Δε γινεται.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα ο πατερας μου λαλησε αφου πεθανε η μανα μου και του εχω κοψει την καλημερα. Η πεθερα ομως μενει πολυ κοντα και βαραει κουδουνια στο ασχετο, αν δει ανοιχτο παραθυρο/μπαλκονι καθεται απο κατω και φωναζει, κλπ. Δεν μπορεις να την αγνοησεις,,, Οντως σαλευουν με τα χρονια και δεν ειναι ακομα ραμολιμεντα, δεν θελω να φανταζομαι πως θα ειναι σε λιγα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγνοηστε την.Αφηστε την να τα χτυπαει.Θα βαρεθει.Εκτος αν προτιματε αυτο το μαρτυριο απο το να μουρμουραει η γειτονια.


Το σημαντικοτερο.Το μετωπο εναντιον της ειναι συμπαγες η εχει συναισθηματικες ρωγμες λογω της γυναικας ?

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω νεο ζευγαρι (αυτη τωρα 23 αυτος 29) με παιδακι μηνων που χωρισανε με τον νομο.  Τα κουτσομπολια λενε οτι ο γαμπρος δεν χωνευε την οικογενεια της νυφης επειδη καθε μερα, τωρα με το μικρο, τους ειχε συνεχεια απο πανω του (μεταφορικα μιλωντας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω πάντως. Όταν ο πεθερός σταματάει τα ζόρικα , τότε αρχίζει να λαλάει η πεθερά. Ενώ αν της έριχνε κανένα αγρίεμα  που και που , θα συγκρατούνταν. Όλα αυτά γίνονται γιατί οι πατεράδες μας σταματάνε τις αγριάδες από μια ηλικία και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...