Προς το περιεχόμενο

[PC CASE] Cooler Master Silencio 550 - €50, όλα τα χρώματα, Cosmodata / Msystems / e-gate


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο κουτί πνίγεται από θερμοκρασίες γιατί δεν έχει τρύπες μπροστά. Πιστεύω το βασικό πράγμα για να έχεις ένα αθόρυβο πισι είναι να έχεις αθόρυβους ανεμιστήρες. Το επόμενο εξάρτημα που κάνει θόρυβο είναι οι μηχανικοί δίσκοι. Για την τιμή της προσφοράς είναι καλή επιλογή καθώς με 50Ε δεν υπάρχουν πολλά ποιοτικά κουτιά. Οπότε για να είστε αθόρυβοι να το συνδυάσετε και με το αντίστοιχο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κουτί πνίγεται από θερμοκρασίες γιατί δεν έχει τρύπες μπροστά. Πιστεύω το βασικό πράγμα για να έχεις ένα αθόρυβο πισι είναι να έχεις αθόρυβους ανεμιστήρες. Το επόμενο εξάρτημα που κάνει θόρυβο είναι οι μηχανικοί δίσκοι. Για την τιμή της προσφοράς είναι καλή επιλογή καθώς με 50Ε δεν υπάρχουν πολλά ποιοτικά κουτιά. Οπότε για να είστε αθόρυβοι να το συνδυάσετε και με το αντίστοιχο hardware.

 

Έβγαλα το side panel απο την πλευρά του τοίχου που δεν φαίνεται και όλα καλά. Ναι μεν είναι καλά κλεισμένο "μαμά" αλλα με τόση θερμοκρασία που ανεβάζει τα fans είναι έτοιμα να πετάξουν και κάνουν πολύ περισσότερη φασαρία απο οτιδήποτε είχα μέχρι σήμερα. Τι διαφορά έχω με το παλιό μου σάπιο κουτί που είχα ανοιχτό για να μη καίγεται; Καμία αλλα τουλάχιστον φαίνεται λίγο πιο ανθρώπινο και είναι έτοιμο για καμια μικρή αναβαθμισούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα το side panel απο την πλευρά του τοίχου που δεν φαίνεται και όλα καλά. Ναι μεν είναι καλά κλεισμένο "μαμά" αλλα με τόση θερμοκρασία που ανεβάζει τα fans είναι έτοιμα να πετάξουν και κάνουν πολύ περισσότερη φασαρία απο οτιδήποτε είχα μέχρι σήμερα. Τι διαφορά έχω με το παλιό μου σάπιο κουτί που είχα ανοιχτό για να μη καίγεται; Καμία αλλα τουλάχιστον φαίνεται λίγο πιο ανθρώπινο και είναι έτοιμο για καμια μικρή αναβαθμισούλα.

 

Δεν θα γεμίσει σκόνη χωρίς side panel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γεμίσει σκόνη χωρίς side panel?

 

Ίσως. Αλλα απο το να κάψω τα αυτία μου ή τη cpu προτιμώ τη σκόνη. Δε το έβγαλα εντελώς. Είναι καμια 10 εκατοστά αέρας απο το πλάι ίσα ίσα να μη γίνεται φούρνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις 4 τρυπούλες στο side panel να βάλεις έναν ανεμιστήρα 140mm στο σημείο μεταξύ gpu και cpu και να κατεβάσεις τις στροφές από τους stock ανεμιστήρες μέσω bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, πριν από καμία ώρα τελείωσα με την μεταφορά του pc στο εν λόγω κουτί, με πολύ άγχος ομολογώ μετά από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ για τις θερμοκρασίες..

Έχοντας κάνει stress test στις cpu /gpu πριν και μετά την αλλαγή, οι θερμοκρασίες είναι ίδιες στα δύο κουτιά, 1-2 βαθμούς διαφορά δεν τούς λαμβάνω υπόψιν καθώς παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος την εκάστοτε ώρα.

Έχω αλλάξει από την αρχή τους ανεμιστήρες με αυτούς του παλιού μου κουτιού ( 3+2 του επεξεργαστή) οι οποίοι έχουν max 1200 στροφές, αλλά η μητρική τους δουλεύει αρκετά πιο κάτω εκτός από τον ένα στην εισαγωγή που δουλεύει στις 1300 περίπου .

Το συμπέρασμα είναι πώς το κουτί με νορμάλ ανεμιστήρες είναι πολύ δροσερό, ενώ είναι και αρκετά αθόρυβο, αλλά δυστυχώς όχι deadly silent που ήλπιζα, ίσως φταίει το τροφοδοτικό ή το μέρος που το έχω τοποθετήσει.. Αυτάαα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μπορείς να αναφέρεις fans και υπόλοιπο σύστημα ?</p>

 

Cooler Master 212 evo push-pull, 2 cooler Master 1200 rpm (δουλεύουν 650-850 rpm συνήθως) και 1 cooler Master sickle flow 2000 rpm (δουλεύει με ρυθμιστη 1300 rpm περίπου)

Fx 6100, nvidia 650 ti, gigabyte 970 d3, Kingston 8gb 1600 mhz, 2 Seagate μηχανικούς, hec 550 Watt 80 plus , Terratec pci tv card, 1 dvd rom.

Επίσης έχω αφαιρέσει το φατνιο για τους έξτρα σκληρούς μιας και δεν το χρειάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανικοί ακούγονται ;; η το τροφοδοτικό περισσότερο ;;

Ο μηχανικός ακούγεται μόνο όταν γράφεις, το τροφοδοτικό ακούγεται από ότι καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αυτή τη φάση της μεταφοράς και διαβάζω τα διάφορα περί θερμοκρασίας. Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα. Έχω έναν 120 CM που είχα πάρει παλιά και λέω να τον βάλω δίπλα στον υπάρχοντα front fan . Το μέγαλο το έχεις να βγάζει αέρα πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Είμαι σε αυτή τη φάση της μεταφοράς και διαβάζω τα διάφορα περί θερμοκρασίας. Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα. Έχω έναν 120 CM που είχα πάρει παλιά και λέω να τον βάλω δίπλα στον υπάρχοντα front fan . Το μέγαλο το έχεις να βγάζει αέρα πίσω ?</p>

 

Όχι, τον έχω μπροστά επάνω και έχω βγάλει και τη θήκη για τους έξτρα σκληρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...