Προς το περιεχόμενο

συμβατά toners....


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν εκτυπωτή laser:SAMSUNG ML-2525W. Θέλω να πάρω ένα toner. Το αυθεντικό έχει €62,00, και τα συμβατά ξεκινούν από €16,00. Και, μάλιστα, οι εταιρίαες των συμβατών τα χαρακτηρίζουν ως δοχεία όχι ξαναγεμισμένα.

Τί γίνεται με αυτά τα τόσο φθηνά toners; Να το πάρω; Όντως δεν είναι ξαναγεμισμένα; Κάποιες πληροφορίες-εμπειρίες πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είναι δεν είναι ξαναγεμισμένα δουλεύουν μια χαρά.

δεν θα έχεις θέμα.

Εγώ χρησιμοποιώ συμβατά τονερ πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αλλά στην τελική και πρόβλημα να μου βγάλουν έχω κάνει απόσβεση του εκτυπωτή από την 2η αλλαγή τονερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι δεν είναι ξαναγεμισμένα δουλεύουν μια χαρά.

δεν θα έχεις θέμα.

Εγώ χρησιμοποιώ συμβατά τονερ πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αλλά στην τελική και πρόβλημα να μου βγάλουν έχω κάνει απόσβεση του εκτυπωτή από την 2η αλλαγή τονερ.

 

Σωστός !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να μην είναι ξαναγεμισμένα! Πως στο καλό τα γεμίζουν, με αέρα;;;  :shock: 

Αρκετοί απλά βάζουν toner μέσα κι αλλάζουν το τσιπ στο περίπου, με αποτέλεσμα πολλά "να σκάνε" μέσα στους εκτυπωτές. Άλλοι κάνουν το ίδιο, λίγο πιο προσεκτικά με αρκετά καλά αποτελέσματα θα έλεγα (check Pelikan). Όλα αυτά είναι αναγομωμένα.

Οι εταιρείες που κάνουν σωστά την όλη διαδικασία, αλλάζουν πέρα από το τσιπ και κάμποσα κινητά μέρη. Googlαρε ισοδύναμα μελάνια και θα βρεις μερικές εταιρείες που το κάνουν στην Αθήνα. Τα ισοδύναμα, πληρούν όλα τα ISO γι'αυτό κι ονομάζονται έτσι. Είναι λίγο ακριβότερα των αναγομωμένων κι αρκετά φθηνότερα των αυθεντικών.

Τα αυθεντικά, που κατά μέσο όρο είναι 4 φορές πάνω από τα ισοδύναμα, δεν διαφέρουν σε τίποτε από αυτά και πλέον το έχουν παραδεχθεί όλες οι εταιρείες που παράγουν εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβατά δεν είναι ξαναγεμισμένα. Είναι καινούρια, αχρησιμοποίητα συμβατά aftermarket τόνερ από τρίτες εταιρίες. 

Όπως σε όλα τα αφτερμαρκετ προϊόντα υπάρχουν και τα καλά και τα μούφα. 

Επίσης τα περισσότερα συμβατά ή δεν ξαναγεμίζουν καθόλου ή δεν ξαναγεμίζουν πάνω από 1-2 φορές.

 

Σαν απόδοση χρωμάτων έχουν συνήθως (και αναλόγως του εργοστασίου κατασκευής) παρόμοια αποτελέσματα με τα γνήσια. Σαφώς και υπάρχουν ελαφρές, ανεπαίσθητες διαφορές τονικότητας των χρωμάτων, όχι επειδή δεν είναι καλοί οι γραφίτες, αλλά επειδή πρόκειται για διαφορετικό προϊόν από το αυθεντικό. Αυτό λύνεται με ένα σωστό proffiling στον εκτυπωτή από τον χρήστη, αφού θα κατασταλλάξει πρώτα στο ποιο συμβατό τόνερ θα χρησιμοποιεί. Το profilling χρειάζεται και στα αναγεμισμένα για τους ίδιους λόγους. Αυτά είναι ψιλά γράμματα βέβαια και κυρίως για όσους θέλουν να εκτυπώνουν φωτογραφίες με υψηλή πιστότητα. Ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να κάνει profilling. Σαν ποιότητα χρωμάτων πολλές φορές οι aftermarket  γραφίτες και μελάνια είναι και καλύτερα από τα αυθεντικά (σε μετρήσεις anti-uv και διάρκειας στο fading).

 

Στα αναγεμισμένα αυθεντικά το πράγμα θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Ανακατασκευή λέει ότι κάνει και κάποιος που αφαιρεί τα υπολείμματα του παλιού γραφίτη από μέσα και βάζει καινούριο γραφίτη και αλλάζει τσιπ, ανακατασκευή λέει ότι κάνει και κάποιος που λύνει όλο το τόνερ και αλλάζει doctor blade, wiper blade, drum, roller sleeve, γραφίτη και τσιπ. Αυτοί οι δύο μπορεί να πουλάνε και στην ίδια τιμή, αλλά μόνο ο δεύτερος έχει κάνει σωστή ανακατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...