Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για οθόνη 24", ξεκούραστη, για πολύωρη χρήση 10-12 ώρες ημερησίως..


MinimalTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά.

Μετά από πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα μάτια μου τους τελευταίους δύο μήνες (πόνος στους οφθαλμούς, ξηρότητα, πονοκέφαλος), αποφάσισα να αλλάξω την Samsung SyncMaster Τ220 που έχω εδώ και μερικά χρόνια και που τόσο πολύ αγάπησα...

 

Γενικά θέλω μία ευρεία οθόνη 24", με λόγο διάστασης 16:9 -ή- 16:10 (δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος ή τι βολεύει καλύτερα για την περίπτωσή μου), που να έχει οπωσδήποτε δυνατότητα pivoting και το panel της να είναι όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστο για τα μάτια... Δε ξέρω αν υπάρχουν και τίποτα τεχνολογίες με ειδική προστασία, αν υπάρχουν πείτε μου...

 

Η δουλειά μου είναι κυρίως προγραμματιστική, που σημαίνει εκτενές διάβασμα κειμένων, βιβλίων, tutorials αλλά και coding και απαιτεί κατά μέσο όρο χρήση υπολογιστή 10-12 ώρες ημερησίως (μερικές φορές και παραπάνω).

Κάντε μου προτάσεις για ανεξαρτήτου ποσού οθόνης.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

EDIT: Κάνοντας μια έρευνα στους λόγους διάστασης, παρατήρησα ότι με βολεύει πιο πολύ ο λόγος 16:10 (συμφωνώ απόλυτα με τον @booZe), οπότε προτείνετέ μου οθόνες με αυτό το χαρακτηριστικό και με ανάλυση max 1920x1200 pixels (όχι παραπάνω).

Επεξ/σία από MinimalTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παραπάνω χρήση θα σε βόλευε καλύτερα μία οθόνη με ανάλυση 1200p, οπότε μπορείς να δεις την Dell U2412M. Αν δεν την χρειάζεσαι άμεσα, μπορείς να περιμένεις την U2415H, η οποία όμως θα είναι μάλλον σε αρκετά ανεβασμένη τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά από όλες;  :P

 

Ακριβώς αυτό θα έλεγα! Αν μπορείτε, πείτε γιατί προτείνετε την μία έναντι της άλλης...

 

--

 

(όπως έγραψα και στο EDIT, προτείνετέ μου πλέον οθόνες 16:10 με ανάλυση max 1920x1200 pixels)

 

--

 

Επίσης, οι οθόνες αυτές που μου έχετε προτείνει μέχρι στιγμής (ειδικά η Dell UltraSharp U2415 που φαίνεται απίθανη B) ) έχουν κάποια "τεχνολογία προστασίας" για τα μάτια?

 

Τι εννοώ, η BenQ BL2411PT για παράδειγμα που κοιτούσα έχει χαρακτηριστικά "Eye-Care" όπως:

 

a) Senseye Reading Mode (recreates the comfortable experience of reading actual books by adjusting the monitor’s color temperature and brightness levels, as well as balancing its contrast ratio and sharpness),

 

b ) Automatic Eye-Protect Sensor (detects ambient light levels and adjust the monitor brightness automatically)

 

αλλά και κλασσικά (για τις καλές οθόνες) χαρακτηριστικά προστασίας

 

c) Flicker-Free

 

d) Height Adjustment Stand,

 

e) Anti-Glare Display και

 

f) Smart Reminder (reminds users to take a break in a predefined time interval).

 

--

 

Οι παραπάνω οθόνες έχουν κάτι αντίστοιχο?

Επεξ/σία από MinimalTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, οι οθόνες αυτές που μου έχετε προτείνει μέχρι στιγμής (ειδικά η Dell UltraSharp U2415 που φαίνεται απίθανη B) ) έχουν κάποια "τεχνολογία προστασίας" για τα μάτια?

 

Δες εδώ http://downloads.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_display_projector/esuprt_Display/dell-u2415_User's%20Guide_en-us.pdf?c=us&l=en&cs=&s=gen

 

https://pcmonitors.info/dell/dell-u2415-a-1920-x-1200-ultrasharp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν βλέπω πουθενά να έχει Automatic Eye-Protect Sensor (ούτως ώστε να ρυθμίζει την ένταση των LEDs αυτόματα αναλόγως με τις συνθήκες του χώρου), αλλά ούτε βλέπω να έχει και μία από τις κλασσικές εισόδους DVI ή έστω VGA για να την συνδέσω με την κάρτα γραφικών μου (που έχει μόνο αυτές)...

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο όμως είναι ένα video-review που είδα στο youtube (για το προηγούμενο μοντέλο βέβαια, το U2414H) που συγκρίνει την Dell με μία Apple και η ποιότητα είναι η μέρα με την νύχτα για IPS οθόνες που είναι και οι δύο... Για να μη μιλήσω για τα touch buttons που δουλεύουν όποτε θελήσουν..

Δείτε στο 2:08... Τι στο καλό, τόσο καλές είναι αυτές οι Apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Millennium έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα το κανάλι του WingMan011, ο τύπος είναι απλά ένας geek της Apple... Παρόλα αυτά, λες να έχει στήσει το review?? Και δε μιλάω για τα άλλα, αλλά για το σημείο στο 2:08 όπου συγκρίνει την ευκρίνεια των δύο οθονών (δείτε το απόσπασμα σε ανάλυση από 720p και πάνω, ξέχασα να το αναφέρω πριν, για να καταλάβετε τη διαφορά)... Τι μπορεί να έχει κάνει? Δε ξέρω, αλλά με φόβισε...

Θα διαβάσω και το review του dimitrisOP για να δώ απόψεις... Τα video reviews πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω είναι πιο διευκρινιστικά (μπορείς να δεις και να συγκρίνεις εσύ ο ίδιος απευθείας την ποιότητα ενός panel και να βγάλεις τα δικά σου (υποκειμενικά) συμπεράσματα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και το review από το TFT Central, πολύ κατατοπιστικό..... Δε λέω, είναι value for money η οθόνη, απλά η Apple λόγω καλύτερης ευκρίνειας θεωρώ ότι θα είναι και πιο ξεκούραστη... (Φυσικά δε θέλω να πάρω Apple, για διάφορους λόγους).

 

Για τις EIZO αλήθεια τι γνώμη έχετε? Αξίζουν το παραπάνω κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...