Προς το περιεχόμενο

Η Alpine εισέρχεται στην αγορά των headphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία Alpine είναι ευρέως γνωστή για τα συστήματα ήχου αυτοκινήτου που κατασκευάζει, αλλά από ότι φαίνεται θέλει να επιχειρήσει και στην αγορά των headphones. Τα νέα της ακουστικά, σε Apollo White ή Onyx Black δείχνουν πολύ όμορφα και πακετάρουν ορισμένα "δυνατά" χαρακτηριστικά.Ένα από αυτά ονομάζεται Full Frequency Immersion. Πρόκειται για μία τεχνολογία που χρησιμοποιείται για να δώσει στον κάτοχο των headphones της Alpine την αίσθηση ότι βρίσκεται σε ζωντανή εμφάνιση του συγκροτήματος ή του καλλιτέχνη που ακούει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα νιώσετε το μπάσο στο στήθος σας, αλλά ότι ο "παλμός", ξεφεύγει εσκεμμένα από τα ακουστικά κατά κάποιο τρόπο (σαν απτική ανάδραση που συγχρονίζεται με τον ήχο) για να φτάσει στη "στέκα" και στη συνέχεια στο κεφάλι σας.

 

Τα ακουστικά της Alpine ενσωματώνουν 24-bit DAC (Digital-to-Analog Converter) και η μπαταρία που τα τροφοδοτεί σύμφωνα με την εταιρεία προσφέρει αυτονομία 10 ωρών.

 

Η Alpine διάθεσε την εφαρμογή επίσης Level Play στο App Store της Apple, η οποία προσφέρει τη δυνατότητα στο χρήστη να ρυθμίσει πέντε μπάντες στον ισοσταθμιστή καθώς και να δημιουργήσει playlists.

Από εκεί και πέρα, η σύνδεση με τη συσκευή iOS πραγματοποιείται μέσω της τεχνολογίας Bluetooth LE (είναι παράξενο, αλλά για να λειτουργήσουν παρά την ύπαρξη Bluetooth LE, θα πρέπει να τα συνδέσετε με την υποδοχή 3.5mm στον υπολογιστή, στο κινητό ή στο tablet σας).

 

Τα νέα ακουστικά της Alpine, τα οποία όπως αναφέραμε είναι διαθέσιμα σε δύο χρώματα, Apollo White και Onyx Black είναι διαθέσιμα στα καταστήματα της Apple έναντι $299.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια κατηγορια ασυρματων για φορητες συσκευες αυτη που απευθυνεται η Alpine. Αν υποθεσουμε οτι παει να χτυπησει την Bose ή την Sennheiser στη συγκεκριμενη κατηγορια συμφωνεις οτι εχει το background για να το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και γνωρίζει από ήχο, η εταιρεία έχει καταθέσει τα διαπιστευτήρια της καιρό τώρα. Ο συγκεκριμένος τομέας είναι διαφορετικός βέβαια, αλλά είναι προφανές, ότι με τα νέα ακουστικά της στοχεύει σε αυτούς που θέλουν να συνδυάζουν το στυλ με δυνατό ήχο. Απευθύνεται στο κοινό της Beats Audio. Αν ήθελε να "χτυπήσει" τις εταιρείες που λες, μπορούσε να το κάνει, και πιστεύω ότι θα το κάνει αν κρίνει ότι πρέπει να διευρύνει τη γκάμα της. Υπάρχει το τεχνολογικό υπόβαθρο εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η Alpine απευθύνεται στο ίδιο κοινό με τα Beats, και τα ακουστικά της δεν απευθύνονται σε απαιτητικούς audiophiles

 

Χωρίς να θέλω να πω κάτι γιατί είμαι πολύυυυυ έξω από τα νερά μου, πόσο έπρεπε να κάνουν τα ακουστικά για να απευθύνονται σε απαιτητικούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ την Alpine από παλιά, την θυμάμαι όμως να έχει καλό όνομα στις πηγές, δεν γνωρίζω κάτι για την πορεία της και την ενασχόληση της με ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πω κάτι γιατί είμαι πολύυυυυ έξω από τα νερά μου, πόσο έπρεπε να κάνουν τα ακουστικά για να απευθύνονται σε απαιτητικούς?

Μερικές χιλιάδες ευρώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πω κάτι γιατί είμαι πολύυυυυ έξω από τα νερά μου, πόσο έπρεπε να κάνουν τα ακουστικά για να απευθύνονται σε απαιτητικούς?

 

Τι να σου πω τώρα... καταλαβαίνω που το πας και έχεις δίκιο κατά μέρος. Υπάρχουν εταιρείες όπως οι JH Audio, HiFiMAN, BeyerDynamic, Fostex, Audeze, Sennheiser και κάποιες άλλες που πωλούν ακουστικά που αγγίζουν τα $2000... οπότε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει όμως ότι κάποιος πρέπει να πληρώσει ένα τέτοιο ποσό για ήχο υψηλής πιστότητας; Κι αν ναι, πόσα ακόμα θα πρέπει να πληρώσει για ανάλογης πιστότητας ηχοσύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πω κάτι γιατί είμαι πολύυυυυ έξω από τα νερά μου, πόσο έπρεπε να κάνουν τα ακουστικά για να απευθύνονται σε απαιτητικούς?

δεν είναι τόσο θέμα τιμής... τα beats είναι καλά ακουστικά αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. αυτό που πουλάνε δεν είναι η ποιότητα ήχου αλλά το image γι αυτό το κοινό των beats δεν θεωρείται απαιτητικό, αλλά μάλλον ποζερικο. σε αντίθεση το κοινό της sennheiser μπορεί να θεωρηθεί απαιτητικό παραδειγματος χάριν, τα momentum (ακουστικά των 250€-300€) είναι εξαιρετικά και ναι πιστεύω ότι καλύπτουν και τους πιο "δύσκολους" μιλώντας ως κάτοχος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρόσεκτη η κίνηση της Alpine, ελπίζω να παρουσιάσει τεχνολογικές καινοτομίες που να της δώσουν το συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον εδραιωμένο ανταγωνισμό. Το αν γνωρίζει περί ήχου ή όχι, ελάχιστη σημασία έχει, εκείνο που μετρά πολύ περισσότερο είναι να "πουλήσει" κάτι ιδιαίτερο για να καταφέρει να πουλήσει γενικώς. Ούτε στο caraudio έκανε μαγικά πράγματα, σίγουρα παραδίδει πολύ καλοφτιαγμένα και αξιόπιστα μηχανάκια, βέβαια υπερτιμημένα πάντα, οπότε καθαρά στον τομέα της ποιότητας ήχου τρώει ξυλάκι από άλλους, θεωρητικά λιγότερο "ευγενείς" ανταγωνιστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως...

Προφανώς και γνωρίζει από ήχο δες εδώ , ο οποίος όμως εξειδικεύεται σε in-car εφαρμογές (μέχρι πρότινος) παρά σε οικιακή χρήση ή επαγγελματική.

ΟΜΩΣ το ενσωματωμένο 24 bit DAC και το app με ισοσταθμιστή, μαζί με την σίγουρα ποιοτική κατασκευή των μεγαφώνων όπως μας συνήθισε η Alpine ως τώρα , νομίζω ότι δίνουν ένα πολύ καλό σύνολο, όχι όμως, κατα την γνώμη μου, για 300$ .

Όσο για το Full Frequency Immersion επειδή πρόκειται για ακουστική εμπειρία δεν γνωρίζω τι αποτελέσματα θα έχει.

 

Επίσης το αν θα πουλήσει ή όχι....δεν με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...