Προς το περιεχόμενο

F&U tablet 10.1" (ETB1063) - Ερωτήσεις κλπ


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση από εμένα και φίλο που το πήρε πρόσφατα απο Carrefour

 

1/ Μπόρεσε κανεις να βρει θήκες από ebay? Όσες βρήκε φίλος είναι μεγαλύτερες κατά 1εκ. περίπου.

2/ Έχει μπροστά (ορόνη) ζελατίνα που πρέπει να βγει? Πήγα να βγάλω το χαρτάκι με τα χαρακτηριστικά που είναι κολλημένο στο αριστερο και πανω μέρος της οθόνης και εμεινε το μισό στο ταμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση από εμένα και φίλο που το πήρε πρόσφατα απο Carrefour

 

1/ Μπόρεσε κανεις να βρει θήκες από ebay? Όσες βρήκε φίλος είναι μεγαλύτερες κατά 1εκ. περίπου.

2/ Έχει μπροστά (ορόνη) ζελατίνα που πρέπει να βγει? Πήγα να βγάλω το χαρτάκι με τα χαρακτηριστικά που είναι κολλημένο στο αριστερο και πανω μέρος της οθόνης και εμεινε το μισό στο ταμπλετ.

1/ Υπαρχουν 'universal' θηκουλες για το καθε μεγεθος tablet.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2/ Έχει μπροστά (ορόνη) ζελατίνα που πρέπει να βγει? Πήγα να βγάλω το χαρτάκι με τα χαρακτηριστικά που είναι κολλημένο στο αριστερο και πανω μέρος της οθόνης και εμεινε το μισό στο ταμπλετ.

 

την ιδια απορια εχω και εγω, πρεπει να ρωτησουμε την αντιπροσωπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά και από μένα... 

 

Περί θήκης... 

πήγα στο παζάρι, που γίνεται κάθε Κυριακή, στον  Πειραιά και πήρα μια ωραιότατη  αναδιπλώμενη λευκή θηκούλα... 

ανέβασα και photo για όσους τους ενδιαφέρει https://www.dropbox.com/s/tv3sj0ki5xvng0r/etb1063%2Bcase.jpg?dl=0

 

 για rooting.. ερώτηση 

Yngwiedis..  πριν τρέξεις το kingo τι driver έβαλες για να δουν τη συσκευή τα windows ? (adb universal ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια χαρά και από μένα...

 

Περί θήκης...

πήγα στο παζάρι, που γίνεται κάθε Κυριακή, στον Πειραιά και πήρα μια ωραιότατη αναδιπλώμενη λευκή θηκούλα...

ανέβασα και photo για όσους τους ενδιαφέρει https://www.dropbox.com/s/tv3sj0ki5xvng0r/etb1063%2Bcase.jpg?dl=0

 

για rooting.. ερώτηση

Yngwiedis.. πριν τρέξεις το kingo τι driver έβαλες για να δουν τη συσκευή τα windows ? (adb universal ) ?

Τέτοια θήκη έχω βρει και στο ebay. Άρα μάλλον θα κάνει γιατί έχει αυτό το clip που αυξομειώνει το πλάτος. Αλλά δεν θέλω να γλυστρήσει από το πάνω μέρος που δεν έχει καθόλου clip και να πέσει κάτω :(

 

Δεν πέρασα κανέναν driver manually. Άφησα τα Windows 7 να βρουν μόνα τους drivers μέσω windows update.

Τους εγκατέστησε κανονικά όλους και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Yngwiedis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια θήκη έχω βρει και στο ebay. Άρα μάλλον θα κάνει γιατί έχει αυτό το clip που αυξομειώνει το πλάτος. Αλλά δεν θέλω να γλυστρήσει από το πάνω μέρος που δεν έχει καθόλου clip και να πέσει κάτω :(

 

Δεν πέρασα κανέναν driver manually. Άφησα τα Windows 7 να βρουν μόνα τους drivers μέσω windows update.

Τους εγκατέστησε κανονικά όλους και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Η θήκη είναι από δερματίνη οπότε η συσκευή "κολλάει" επάνω της και δε κινείται εύκολα. Στην τελική το κόστος είναι τόσο μικρό που μπορείς πιστεύω να την αγοράσεις και να δεις άμα σου κάνει.

Όσο για το driver, μπαίνω κι από device manager κάνω update driver software..και τίποτα..

Είχα δοκιμάσει και με universal drive και στο connect με Kingo έβρισκε τη συσκευή rooted… Στη προσπάθεια του unroot η διαδικασία σταματούσε με error.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα την πάρω τότε την θήκη και βλέπουμε.

Θα βάλω και links από το ebay μόλις την ξαναβρώ.

 

Για τους drivers... Έχεις ενεργοποιήσει την διόρθωση σφαλμάτων USB στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές;

Επίσης αν λέει οτι έχεις root, δοκίμασες να εγκαταστήσεις superSU να δεις αν είναι όλα εντάξει;

 

Αυτή η θήκη από το ebay πρέπει να είναι ίδια με αυτή που πήρε ο giver.

Άρα μάλλον κάνει για το tablet μας.

Επεξ/σία από Yngwiedis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πάρω τότε την θήκη και βλέπουμε.

Θα βάλω και links από το ebay μόλις την ξαναβρώ.

 

Για τους drivers... Έχεις ενεργοποιήσει την διόρθωση σφαλμάτων USB στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές;

Επίσης αν λέει οτι έχεις root, δοκίμασες να εγκαταστήσεις superSU να δεις αν είναι όλα εντάξει;

ναι είναι ενεργοποιημένη η διόρθωση σφαλμάτων..

το έβαλα και το superSU (σ' ευχαριστώ που μου το ανέφερες) .. αλλά το μήνυμα που μου βγάζει όταν πάω να το τρέξω "Δεν υπάρχει εγκαταστημένη εφαρμογή SU και το SuperSU δε μπορεί να την εγκαταστήσει..." δείχνει προφανώς ότι με τον universal driver που δοκίμασα της adb για τα windows... η ενημέρωση (το notification) από το Kingo  https://www.dropbox.com/s/41t4sh2imferl81/kingo.png?dl=0   ότι είναι rooted το tablet είναι εσφαλμένη. 

 

Μου κάνει εντύπωση... πως σε εσένα βρήκαν αυτόματα τον driver τα win7 και αναγνώρισαν το tablet..

διότι ναι μεν έκανε όλες τις κατάλληλες εγκαταστάσεις την πρώτη φορά που το συνέδεσα  με το laptop (τα κλασσικά των windows δηλαδή όταν συνδέεις μια νέα συσκευή...) εκτός όμως από τον κύριο driver της συσκευής που δε το βρήκε...

 

κέρδισες τίποτα το ουσιαστικό με το ρουτάρισμα ;

διότι η συσκευή και έτσι.. πάντα με βάση τη σχέση τιμής - απόδοσης της.. είναι μια χαρούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σύμφωνα με το superSU δεν έχεις root.

Βάλε το Kingo με το ζόρι να κάνει root again και ας γράφει οτι θέλει.

Αυτό που κερδίζεις με το root είναι να μπορείς να εκμεταλευτείς και να χρησιμοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που θέλουν δικαιώματα root.

Π.χ. Xposed framework.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σύμφωνα με το superSU δεν έχεις root.

Βάλε το Kingo με το ζόρι να κάνει root again και ας γράφει οτι θέλει.

Αυτό που κερδίζεις με το root είναι να μπορείς να εκμεταλευτείς και να χρησιμοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που θέλουν δικαιώματα root.

Π.χ. Xposed framework.

 

στο screen shot του kingo που ανέβασα στο προηγούμενο post, αν το είδες,... τη συσκευή μου (μετά το universal drive που σου ανέφερα) .. την αναφέρει ως "Android Device (rk3188) - Normal mode"  ..εσένα με ποια ονομασία εμφανίζεται στην πρώτη οθόνη του kingo root ,  μετά το connection ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...