Προς το περιεχόμενο

Η Archos ανακοίνωσε το δικό της VR headset με κόστος $29.99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία ακόμη εταιρεία ανακοίνωσε ότι εισέρχεται στην "αγορά VR". Αυτή τη φορά πρόκειται για την Archos, που έχει τη βάση της στη Γαλλία.Η εταιρεία ανακοίνωσε το δικό της VR headset, το οποίο έχει κόστος μόλις $29.99. Το Archos VR συνεργάζεται με όλα τα κινητά τηλέφωνα (προτείνεται η χρήση μοντέλων με τουλάχιστον τετραπύρηνο chipset και οθόνη 5 ιντσών 1080p) Android, iOS ή Windows Phone, αρκεί να διαθέτουν οθόνη με διαγώνιο μικρότερη των 6 ιντσών.

 

Η Archos επίσης ισχυρίζεται ότι είναι συμβατό με όλες τις εφαρμογές VR, και πως σύντομα θα κυκλοφορήσει τη δική της Video Player app, που θα επιτρέψει στους χρήστες να παρακολουθούν ταινίες στερεοσκοπικά.

 

Είναι η τρίτη εταιρεία που ανακοινώνει τη διάθεση ενός VR headset -το οποίο ωστόσο απαιτεί το κατάλληλο hardware και εφαρμογές- μετά τις Samsung και Zeiss, που ανακοίνωσαν τα Gear VR και VR One, ωστόσο η πρόταση της Archos είναι πολύ πιο οικονομική. Η εταιρεία ανακοίνωσε ότι η συσκευή θα είναι διαθέσιμη από τον Νοέμβριο και μέσω της ιστοσελίδας www.archos.com.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολοκληρομενο VR headset αυτο.
Η τιμη του ειναι λογικη για ενα πλαστικο κουτι με δυο φακους, χωρις οθονη και χωρις καποιο ηλεκτρονικο μερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είναι ολοκληρωμένο headset, αλλά για κάποιον που έχει ήδη δώσει 500+€ για ένα καλό κινητό, είναι ένα καλό πακέτο, αντί να χρειαστεί να δώσει extra άλλα 500€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολοκληρομενο VR headset αυτο.

Η τιμη του ειναι λογικη για ενα πλαστικο κουτι με δυο φακους, χωρις οθονη και χωρις καποιο ηλεκτρονικο μερος.

 

Τη τιμή του headset της Samsung, που επίσης δεν είναι ολοκληρωμένο -γιατί απαιτεί το Note 4- και είναι €199,99 πως τη βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μα όλο το μπλα-μπλα, δεν είναι για το πόσο καλοί είναι οι αισθητήρες στο Oculus για να μην έχεις πονοκεφάλους; (καλύτεροι απο ένα κινητό) Και το ότι σου δείχνει λίιιιγο πιο μπροστά απο ότι θα έπρεπε να δεις για να σε προλαβαίνει.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη τιμή του headset της Samsung, που επίσης δεν είναι ολοκληρωμένο -γιατί απαιτεί το Note 4- και είναι €199,99 πως τη βρίσκεις;

 

Από που συμπέρανες ότι δεν είναι ολοκληρωμένο το GEAR VR?

 

http://www.samsung.com/global/microsite/gearvr/gearvr_specs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που συμπέρανες ότι δεν είναι ολοκληρωμένο το GEAR VR?

 

http://www.samsung.com/global/microsite/gearvr/gearvr_specs.html

Το έχω βάλει στο κεφάλι μου, το έχω δοκιμάσει και έχω παίξει παιχνιδάκια...

 

Το Gear VR ως "ολοκληρωμένη εμπειρία VR" περιλαμβάνει το Galaxy Note 4. Το Galaxy Note 4 είναι απαραίτητο στοιχείο.

 

Ξεχωριστά, για να αγοράσεις το VR headset -χωρίς το Note 4- κοστίζει 199 ευρώ. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο αίσχος δεν είναι της Archos. Kυκλοφορεί εδώ και μήνες από την Colorcross και rebranded(λέμε τώρα) ως Neje. Aρχικα το είχε το dx.com, τωρα πιο πολλά κινεζομαγαζα. Το αγόρασα εδώ και 2 μήνες (λόγω δουλειάς). Είναι εντελώς απαράδεκτο. Σε 10 λεπτά το πολύ σε έχει πιάσει πονοκέφαλος από το πως καθεται στο πρόσωπο. Πολύ μικρό και χωρίς αφρο. Του ξήλωσα το λάστιχο που είχε και του έβαλα αφρό για να μπορώ να κάνω τις δοκιμές μου. Χωρίς να έχω δοκιμάσει το Cardboard της Google μάλλον θα είναι έτη φωτός καλύτερο και πολύ φθηνότερο εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο αίσχος δεν είναι της Archos. Kυκλοφορεί εδώ και μήνες από την Colorcross και rebranded(λέμε τώρα) ως Neje. Aρχικα το είχε το dx.com, τωρα πιο πολλά κινεζομαγαζα. Το αγόρασα εδώ και 2 μήνες (λόγω δουλειάς). Είναι εντελώς απαράδεκτο. Σε 10 λεπτά το πολύ σε έχει πιάσει πονοκέφαλος από το πως καθεται στο πρόσωπο. Πολύ μικρό και χωρίς αφρο. Του ξήλωσα το λάστιχο που είχε και του έβαλα αφρό για να μπορώ να κάνω τις δοκιμές μου. Χωρίς να έχω δοκιμάσει το Cardboard της Google μάλλον θα είναι έτη φωτός καλύτερο και πολύ φθηνότερο εννοείται.

Πιστεψε με το cardboard ειναι απλα ενα tech demo. Δεν ειναι για ολους (δεν ρυθμιζονται οι φακοι, βρισκει η μυτη, κοβει το χαρτονι κτλ) και δεν ειναι για πολυ ωρα (πανω απο 5 λεπτα δλδ!). Ερωτηση για το πλαστικο, οι φακοι ρυθμιζονται ως προς εστιαση και αποσταση μεταξυ τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο απόσταση(IPD), η εστίαση είναι σταθερή. Συμφωνώ για to Cardboard. Tο θέμα είναι ότι με 10 ευρώ max παίρνεις μια ιδέα για το mobile VR για 5 λεπτά έστω, με το αίσχος της Archos κάνεις το ίδιο για ελαφρώς περισσότερη ώρα και υπερδιπλάσια χρήματα. Ειλικρινά δεν αξίζει.

 

Έχω στα χέρια μου ένα τελικό πρωτότυπο παραγωγής από μία άλλη ευρωπαική εταιρεία της οποίας έχω την αποκλειστική αντιπροσώπευση. Και επιτέλους είναι το πρώτο που είναι σωστό από κάθε άποψη. Εκτός από το Archos, έχω στην κατοχή μου και έχω δοκιμάσει το Durovis Dive, το πρωτότυπο vrAse, το DK1 & DK2. To καινούργιο στο οποίο αναφέρομαι συγκρίνεται σε άνεση και FOV μόνο με τα Rift. Oι πρώτες μου δοκιμές με το LG G3 είχαν άκρως εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν δοκιμασει οποιαδηποτε τετοια συσκευη σε αναλυση κινητου 1440p μπορουν να μας πουν λιγο ποσο εντονα φαινεται το pixel ; cardboard και note 2 (720p) για παραδειγμα που ειναι η δικη μου δοκιμη, εχει τεραστιο και ενοχλητικο pixel...

 

Υ.Γ ποιο ειναι το "Καινουριο" ρε velentzas και μας εσκασες ; :P νταξ προφανως δεν μπορεις να αποκαλυψεις πολλα λογο αποκλειστικοτητας αλλα τι διαλο αυτη η εταιρια στα σκοταδια δουλευει : δωσε κανενα "νομιμο" info :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητά με ανάλυση 1080p είναι μια χαρά. Τα pixel φαίνονται αλλά όχι σε σημείο που να ενοχλούν είτε για παιχνίδι είτε για ταινία. Στα 1440p πρέπει να τα κοιτάξεις καλά για να τα δεις. Η βελτίωση είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

 

Η εταιρεία που έχουμε όντως δουλεύει στα σκοτάδια εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον. :) Το καλό είναι ότι μέσα στο Νοέμβριο το site μας βγαίνει στον αέρα, και στο οποίο είναι συγκεντρωμένα όλα τα προιόντα εικονικής / επαυξημένης πραγματικότητας που είναι διαθέσιμα τώρα ή πρόκειται να κυκλοφορήσουν εντός του 2015.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...