Προς το περιεχόμενο

Budget βαλίτσες ταξιδίου


Razor_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κομπλέ, ευχαριστώ!

Το αστείο είναι ότι αν πας Ελλάδα να πάρεις δύο τέτοιες βαλίτσες, δεν σου φτάνουν ούτε 80 ευρώ!!

 

Ξέρεις μέχρι πότε είναι η προσφορά?

 

 

λογικα μεχρι το τελος της βδομαδας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για χειραποσκευη βλεπω στην ryanair : 55cm x 40cm x 20cm

 

και για την 22"αρα βλεπω μαζι με χερουλια και ροδακια:

 

> Depth: 19.5cm
> Width: 38cm
> Height: 58cm

 

Ομως αναφερει καποιος στα σχολια οτι περναει:

 

"I have the 22 inch case. It is a good case for the money (I only paid £6!). I have brought it as carry on luggage for two Ryanair flights so far. It fits perfectly and fits inside the metal cage. The only downside is that when full it does not stand by itself i.e. it is prone to falling over. All in all a very good bag for carryon on luggage for the price."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειραποσκευή (cabin bag) που παίρνεις μαζί σου μέσα στο αεροπλάνο δωρεάν το σύνηθες όριο είναι 56 Χ 45 Χ 25. Η Ryanair όμως έχει όριο 55 X 40 X 20.

 

To όριο σε βάρος συνήθως είναι 10 κιλά, στην Aegean είναι 8 κιλά ενώ στην Easyjet δεν υπάρχει όριο βάρους αρκεί να χωράει στις διαστάσεις και να μπορείς να την σηκώσεις και να την βάλεις στο ράφι μόνος σου.

 

Η easyjet έχει και μια άλλη πατέντα με το εγγυημένο όριο όπου δηλαδή αν η χειραποσκευή σου είναι  μέχρι 50 Χ 40 Χ 20 τότε θα την έχεις σίγουρα μαζί σου στο αεροπλάνο ενώ αν είναι μέχρι 56 Χ 45 Χ 25 ενδέχεται αν δεν υπάρχει χώρος στο αεροπλάνο να στην βάλουν κάτω με τις μεγάλες χωρίς επιπλέον κόστος για σένα.

 

Τώρα για τις μεγάλες βαλίτσες που τις δίνεις και τις παίρνουν κάτω πλέον σχεδόν καμία εταιρεία δε σου δίνει μία δωρεάν όπως παλιά αλλά επιλέγεις να πληρώσεις και να πάρεις εσύ εφόσον χρειάζεσαι και τα όρια είναι στα κιλά (ανάλογα η κάθε εταιρεία ) για διαστάσεις φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα με τις συνηθισμένες βαλίτσες του εμπορίου.

 

Γενικά πρέπει να είναι κάποιος προσεχτικός όταν κλείνει ταξίδια πια και να διαβάζει τους όρους στα σαιτ των εταιρειών πριν αγοράσει τα εισιτήρια καθώς μπορεί να του φαίνονται αρχικά φθηνά τα εισιτήρια αλλά μαζί με το κόστος της βαλίτσας να αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Ειδικά στη Ryanair δε συμφέρει καθόλου αν θέλεις να πάρεις μεγάλη βαλίτσα μαζί σου...  (το κόστος είναι μεγάλο και η τιμή γίνεται αντίστοιχη με αυτήν των άλλων εταιρειών)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειραποσκευή (cabin bag) που παίρνεις μαζί σου μέσα στο αεροπλάνο δωρεάν το σύνηθες όριο είναι 56 Χ 45 Χ 25. Η Ryanair όμως έχει όριο 55 X 40 X 20.

 

 

Αυτα τα μεγεθη ξερεις αν ειναι με τα ροδακια μαζι; Γιατι η 22αρα ειναι οριακα εκτος.

 

Εχει καποιος την 22" να τη μετρησει γιατι διαβαζω σχολια οτι τα μεγεθη που αναφερονται δεν ειναι απολυτα ακριβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι οριακά εκτός αλλά στα σχόλια λένε ότι δεν είχαν πρόβλημα και με ryanair... το λέει και ένα παιδί εδώ στο προσφορές εκτός τεχνολογίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους αναρωτιουνται για τις μεγαλες βαλιτσες παραθετω μια φωτο.

 

https://www.dropbox.com/s/tcgqjo4ai7xono7/image-cce560948a4dfabd0aa174e4b78edd366c6d4b1a8f28863c1e9c1aa295096967-V.jpg?dl=0

 

Αριστερα η 30αρα δεξια η 34αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 34αρα διαβασα ότι είναι υπερβολικά μεγάλη γι αυτό πήρα την 30άρα, τώρα από τη φώτο σου δε μου φαίνεται και τόσο μεγάλη αλλά δε μπορώ να καταλάβω... Βγάλε και μία φωτό με εσένα ή κάποιον άλλο να στέκεται δίπλα για να έχουμε μέτρο σύγκρισης...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα εχθές 2 dunlop... Το Sportsdirect πραγματικά πολύ καλό... μία εβδομάδα μόνο και με DHL με τρακινγκ κλπ .... αλλά προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα από τις βαλίτσες... Έχουν πολύ μικρό βάθος και η επέκταση δεν προσθέτει σχεδόν τίποτα.... μια μικρότερη που έχω (σε ύψος) πιστεύω χωράει περισσότερο..λόγω βάθους και επέκτασης...

 

και δε δείχνουν και πολύ στιβαρές... θεωρώ πως δεν θα βγάλουν πολλά ταξίδια με μεγάλο φορτίο... θα αρχίσουν να διαλύονται.. 

Κάποιος τις είχε χαρακτηρίσει σκυλιά... δε ξέρω αν έχει πέσει η ποιότητα σε σχέση με όταν τις είχε αγοράσει...

 

Στα συν ότι έχουν κλειδαριά και καρτελάκι για να γράψεις στοιχεία...

 

Για τη τιμή που πλήρωσα οκ δεν με πειράζει αλλά η "και καλά αρχική τους τιμή " είναι τουλάχιστον αστεία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τις χαρακτηρισα ''σκυλια΄΄σε προηγουμενο ποστ μου….  :-D

 

Τις εχω παρει εδω και 3 χρονια…. τις αντικατεστησα με τις Diplomat , λογω το οτι πλεον χρειαζομουν μεγαλυτερες….

 

Περιπου 4 πτησεις τον μηνα για 1.5 χρονο , δεν εχουν παρουσιασει καποιο θεμα, τις χρησιμοποιω που και που ακομα.

 

 

 

η κλειδαρια ανοιγει και με τσιμπιδακι…. :devil: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι και πολλά τα χρόνια   :-D  πιθανόν να έχει πέσει η ποιότητα κατασκευής από τότε.... 

 

Και απ' ότι βλέπω παρόλο που πέρασε η εβδομάδα που ήταν σε προσφορά (ήταν μέχρι και 26/10)  υπάρχουν ακόμα στην ίδια τιμή...οπότε μάλλον βλέπω να καθιερώνονται σε αυτή τη τιμή και άρα δεν είναι και τόσο προσφορά....

 

Απλά εγώ κάνω πιο σπάνια μετακινήσεις αλλά όταν τις κάνω η βαλίτσα τιγκάρει ασφυκτικά και γι αυτό οι βαλίτσες μου συνήθως σε 1-2 χρόνια διαλύονται.... (Σπάνε τα χερούλια... χαλάνε οι ρόδες.... ξηλώνεται από τη θέση του αυτό που ανεβοκατεβαίνει για να την τραβάς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια τετοιες ειναι οι τιμες στις βαλιτσες στο sportsdirect, 

 

Οποτε περναω απο το μαγαζι, κολλημενες εκει…. εδω και αρκετο καιρο…..  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγω 4 (!) 22αρες για χειράποσκευες (είχε εξαντληθεί η 19αρα αλλά κέντρων πραγμάτων ήταν πολύ μικρη).

 

Τις περιμένω πως και πως! Δεν ήξερα μάλιστα ότι έρχονται με DHL μιας και ακόμα δε μου ήρθε το tracking...

 

Μαζί με δυο ζευγάρια παπούτσια και κατι μπλουζάκια ακόμα βγήκε 1€ για αποστολή όλων!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα εχθές 2 dunlop... Το Sportsdirect πραγματικά πολύ καλό... μία εβδομάδα μόνο και με DHL με τρακινγκ κλπ .... αλλά προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα από τις βαλίτσες... Έχουν πολύ μικρό βάθος και η επέκταση δεν προσθέτει σχεδόν τίποτα.... μια μικρότερη που έχω (σε ύψος) πιστεύω χωράει περισσότερο..λόγω βάθους και επέκτασης...

 

και δε δείχνουν και πολύ στιβαρές... θεωρώ πως δεν θα βγάλουν πολλά ταξίδια με μεγάλο φορτίο... θα αρχίσουν να διαλύονται.. 

Κάποιος τις είχε χαρακτηρίσει σκυλιά... δε ξέρω αν έχει πέσει η ποιότητα σε σχέση με όταν τις είχε αγοράσει...

 

Στα συν ότι έχουν κλειδαριά και καρτελάκι για να γράψεις στοιχεία...

 

Για τη τιμή που πλήρωσα οκ δεν με πειράζει αλλά η "και καλά αρχική τους τιμή " είναι τουλάχιστον αστεία...

 

Προσωπικα δεν θα το ελεγα και πολυ καλο. Τις παραγγειλα στις 23/10 και μολις χθες τις εστειλαν. ΜΙα εβδομαδα αναμονη μονο και μονο για να τα στειλουν.

 

Παρήγγειλα και εγω 4 (!) 22αρες για χειράποσκευες (είχε εξαντληθεί η 19αρα αλλά κέντρων πραγμάτων ήταν πολύ μικρη).

 

Τις περιμένω πως και πως! Δεν ήξερα μάλιστα ότι έρχονται με DHL μιας και ακόμα δε μου ήρθε το tracking...

 

Μαζί με δυο ζευγάρια παπούτσια και κατι μπλουζάκια ακόμα βγήκε 1€ για αποστολή όλων!!

 

Να φανταστω απο κινητο; χαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...