Προς το περιεχόμενο

Nextbook, το υβριδικό Windows 8 PC των 179 δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι προσδοκίες για την εορταστική περίοδο είναι μεγάλες για τη Microsoft όσον αφορά τα οικονομικά Windows 8 tablets τα οποία έχουν ξεκινήσει να κάνουν έντονη την παρουσία τους στην αγορά.Μια ακόμη ενδιαφέρουσα πρόταση η οποία ανήκει στην κατηγορία των υβριδικών συστημάτων μας έρχεται από τις Ηνωμένες Πολιτείες, με το Nextbook να δίνει υποψηφιότητα για μια από τις πιο συμφέρουσες αγορές με τιμή $179.

 

Διατηρώντας το σχεδιασμό 2 σε 1 όπου από απλό tablet μπορεί να μεταμορφωθεί σε μικρό φορητό υπολογιστή, το Nextbook μας θυμίζει αρκετά το Transformer Book T100 της Asus ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.

 

Με IPS οθόνη 10.1 η οποία είναι αφής και διαθέτει ανάλυση 1280 x 800, το Nextbook ενσωματώνει στο εσωτερικό του Intel Atom SoC με τετραπύρηνο επεξεργαστή που ο χρονισμός του φτάνει τα 1.83 GHz, ενώ συνοδεύεται από 1 GB μνήμη. Διαθέτει ακόμα δύο κάμερες, 2MP στο πίσω μέρος και με VGA ανάλυση στο εμπρόσθιο, υποστήριξη Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooh 4.0, 32GB αποθηκευτικού χώρου επεκτάσιμου στα 64GB μέσω microSD κάρτας αλλά και θύρα microHDMI για σύνδεση με τηλεόραση, προβολέα η οθόνη. Η αυτονομία αναμένεται να κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα εξαιτίας της μπαταρίας των 6.000 mAh.

 

Η Microsoft κάνει αρκετά ελκυστική την πρόταση αγοράς του Nextbook όχι μόνο με τα Windows 8.1 αλλά και τον ένα χρόνο δωρεάν συνδρομή στην υπηρεσία Office 365 η οποία παράλληλα χαρίζει και 1 TB αποθηκευτικό χώρο στο OneDrive.

 

Το Nextbook θα κυκλοφορήσει στα μέσα Νοεμβρίου στις Ηνωμένες Πολιτείες μέσω του δικτύου καταστημάτων Walmart χωρίς να υπάρχει μέχρι στιγμής ενημέρωση για το αν θα το δούμε και από τα μέρη μας.

 

Link.png Site: Nextbook

Link.png Site: Microsoft Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1giga ram σε ''υπολογιστη''.

Οκ micrisoft μαλλον την εχεις ψωνισει πολυ που καποιοι λενε οτι τα 8αρια ειναι πουπουλα, αλλα 1 γιγα δεν αρκει ουτε για 3 καρτελες σε firefox, chrome κλπ. Βαλε και μουσικουλα να παιζει η σε καποια καρτελα ενα βιντεο στο youtube και θα εχει κρασαρει το ταμπλετακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι ρε ms android κινητό ή ios Που μόλις ξεπεράσει στα τηλέφωνα της το 1GBP Ram θα μπει σε άλλη εποχή?

Για σε παρακαλώ μην κάνεις τέτοια βάλε ξεκινά με 2GB να γουστάρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.::NikoS::., on 21 Oct 2014 - 12:32 AM, said:.::NikoS::., on 21 Oct 2014 - 12:32 AM, said:

1giga ram σε ''υπολογιστη''.

Οκ micrisoft μαλλον την εχεις ψωνισει πολυ που καποιοι λενε οτι τα 8αρια ειναι πουπουλα, αλλα 1 γιγα δεν αρκει ουτε για 3 καρτελες σε firefox, chrome κλπ. Βαλε και μουσικουλα να παιζει η σε καποια καρτελα ενα βιντεο στο youtube και θα εχει κρασαρει το ταμπλετακι.

 

Και για πες μου δηλαδή πως και γιατί την έχει ψωνίσει η Microsoft που ένας συνεργάτης της και κατασκευαστής hardware βγάζει μια συσκευή η οποία απ' ότι φαίνεται δεν σου αρέσει (το οποίο και σέβομαι) αλλά κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά ναι και με 1 GB RAM.

 

Επίσης θέλω να μου πεις γιατί δεν την έχει ψωνίζει η Google που ένα κάρο συνεργάτες της και κατασκευαστές έχουν βγάλει ένα κάρο συσκευές Android (σε κοντινές τιμές) ναι και με 1 GB RAM οι οποίες για να τρέξουν πρέπει να κάνεις δέηση στον Απόλλωνα, θυσία στο Δία και να χορέψεις το χορό της βροχής για χάρη του μεγάλου Μανιτού.

 

Με αυτά που γράφεις αναρωτιέμαι σοβαρά μήπως έχει ευθύνες και ο ΟΤΕ ή η Coca Cola.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά ο σκοπός του προφανώς δεν είναι να τα σπάει από επιδόσεις αλλά να αποτελεί μια απλή και οικονομική λύση.

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ και διορθώστε με αν κάνω λάθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά ναι και με 1 GB RAM.

 

Ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον εβγαλαμε....Και εδω http://www.insomnia.gr/topic/545467-fu-tablet-101-75%E2%82%AC-carrefour-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%83/ εχει Android με 1Gb αλλα οπως ειπε και καποιο μελος <για την τουαλετα καλο ειναι>.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά ο σκοπός του προφανώς δεν είναι να τα σπάει από επιδόσεις αλλά να αποτελεί μια απλή και οικονομική λύση.

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ και διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Επισης σκοπος ειναι και να πουλησει περισσοτερα!

Το 1GB ναι μεν μειωνει την τιμη,αλλα αυξανει τους ενδιασμους,σε κοινο που ολα αυτα τα χρονια ηξερε οτι τα windows ειναι βαρια,ΕΣΤΩ και αν τωρα δεν ειναι!

Στα 2GB και στα 199$ να βγει η τιμη,εχεις ριξει σε τεραστιο ποσοστο αυτο τον ενδιασμο και εισαι μεσα στην τιμη που εξακολουθει να κανει το προιον εξερετικα ελκυστικο! 

Marketing=οσο το δυνατο περιοσμος των αναστολων και αυξησης της επιθυμιας του υποψηφιου πελατη να αποκτησει ενα προιον! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε μάγκες αράχτε 180 ευρώ κάνει και έχει οθόνη 10"....σιγά μη τρέξεις και κανένα bioshock για να μην σε φτάνει η ραμ σε τέτοιο μηχάνημα,αυτό για σερφάρισμα,λίγο office και τέτοια ψιλά θα είναι.

και άμα θες κανονικό λάπτοπ παίρνεις με 65 ευρώ παραπάνω το asus x451mav και πας στα 245 απο eshop αλλά θα υστερείς σε ευελιξία λόγο 14" οθόνης.

σιγά μην σας κάνει και παπάδες με 180 ευρώ καθίστε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Και για πες μου δηλαδή πως και γιατί την έχει ψωνίσει η Microsoft που ένας συνεργάτης της και κατασκευαστής hardware βγάζει μια συσκευή η οποία απ' ότι φαίνεται δεν σου αρέσει (το οποίο και σέβομαι) αλλά κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά ναι και με 1 GB RAM.

 

Επίσης θέλω να μου πεις γιατί δεν την έχει ψωνίζει η Google που ένα κάρο συνεργάτες της και κατασκευαστές έχουν βγάλει ένα κάρο συσκευές Android (σε κοντινές τιμές) ναι και με 1 GB RAM οι οποίες για να τρέξουν πρέπει να κάνεις δέηση στον Απόλλωνα, θυσία στο Δία και να χορέψεις το χορό της βροχής για χάρη του μεγάλου Μανιτού.

 

Με αυτά που γράφεις αναρωτιέμαι σοβαρά μήπως έχει ευθύνες και ο ΟΤΕ ή η Coca Cola.

Που το ξέρεις ότι τρέχει μια χαρά; Γιατί τρέχουν καλά και τα android με το 1γίγα; Και να σου θυμίσω ότι μιλάμε για windows κανονικά και οχι καμιά RT κουτσουρεμένη έκδοση. Που σημαίνει ότι έχεις έναν ολόκληρο υπολογιστή στα χέρια σου.

Για λοιπόν άσε 1 γίγα στον υπολογιστή σου, άνοιξε το skype σου και να σε δω να σερφάρεις για μισή ωρίτσα με λίγες καρτέλες ανοιχτές και όχι δε θέλω να τρως άλλα 2 γίγα για virtual memory. Άντε άνοιξε και κάνα power point αφού τέτοια τάμπλετ όπως λέτε όλοι είναι για απλή χρήση (σερφάρισμα, office, video call κλπ). Απορώ επίσης πως μπορείς και συγκρίνεις το android, iOS με ένα πλήρως λειτουργικό και εντελώς οικείο περιβάλλον για την πλειοψηφία σύστημα, το οποίο μάλιστα θα τρέχει και εφαρμογές οι οποίες δε θα έχουν σχεδιαστεί για τόσο μικρές απαιτήσεις.

 

Αν δηλαδή έκανε 20$ παραπάνω και είχε 2γίγα ραμ θα έλεγες ότι είναι ακριβό και δε θα το προτιμούσες έτσι; 

 

Τώρα όλα αυτά τα περί coca cola, OTE και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο δε προσπαθώ να τα κατανοήσω καν. 

 

 

 

Edit: ωχ καλά, καθόμουν και έγραφα τόση ώρα νομίζοντας ότι ίσως ακουστεί η άποψη μου αλλά τελικά ο τύπος δουλεύει στην microsoft και τον έθιξα τόσο πολύ που άρχισε να παραληρεί (ΟΤΕ, κοκα κολα....) Θα έσβηνα εντελώς το περιεχόμενο του ποστ, αλλά άσε το έβαλα σε σποιλερ τουλάχιστον γιατί λυπάμαι τον χρόνο που έχασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστή σκέψη, κακή υλοποίηση νομίζω (1γβ ραμ όταν θα μπορείς να τρέξεις.. photoshop ας πούμε).

 

Παλι, καλώς να έρθει. Η εκδίκηση/επιστροφή των netbooks θα είναι καθώς θα συνδιάζει την παραγωγικότητά τους (πληκτρολόγιο/touchpad) με την ευχρηστία της ταμπλέτας (αράζω καναπέ και διαβάζω εφημερίδα).

 

Αν βγάλει ένα βαρβάτο μοντέλο θα πουλήσει κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο ελαφριά και να είναι τα Windows(πες 400 mb ram in use) ενα Firefox να ανοίξω πατωσε ο τόπος, 1gb και πραγματικό pc δεν πάνε μαζί στης μέρες μας.. . ακόμη και για γκομενα που μπαίνει μόνο στο fb θα είναι λίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν αφαιρούσαν το πληκτρολόγιο και να έβαζαν 1GB ram ακόμη ?

Είναι πολύ καλό το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο των win tablets -εγώ με το Asus t100 το keyboard το αφήνω συχνά στην απέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...