Προς το περιεχόμενο

Apple: Μεγάλη αύξηση πωλήσεων για iPhone και Mac, συνεχίζεται η πτώση των iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και τα τελευταία τρίμηνα η Apple με βάση τα τελευταία οικονομικά αποτελέσματα παρουσίαζε επιβράδυνση στην ανάπτυξη της, εντούτοις τα οικονομικά αποτελέσματα για το τέταρτο τρίμηνο του έτους που μόλις ανακοίνωσε η εταιρεία εντυπωσιάζουν για μια ακόμη φορά.Όπως πάντα υπεύθυνο είναι το iPhone και συγκεκριμένα τα νέα iPhone 6 και iPhone 6 Plus τα οποία αν και κυκλοφόρησαν σε ελάχιστες χώρες στις 19 και 26 Σεπτεμβρίου, εντούτοις οι πωλήσεις των 9 πρώτων ημερών ήταν αρκετές για να σημειωθεί ρεκόρ. Με έσοδα

 

Σύμφωνα με την Apple, το τελευταίο οικονομικό τρίμηνο οι πωλήσεις όλων των μοντέλων iPhone έφτασαν τα 39.2 εκατομμύρια, μια αύξηση 16% από τις περσινές πωλήσεις για το ίδιο χρονικό διάστημα. Τα συνολικά έσοδα της εταιρείας έφθασαν τα 42.1 δισ. δολάρια, ξεπερνώντας κατά πολύ τις προβλέψεις της Wall Street, με κέρδη 8.5 δισ. δολαρίων.

 

Στον αντίποδα, η πτώση πωλήσεων των iPad συνεχίζεται για τρίτο οικονομικό τρίμηνο, σημειώνοντας πωλήσεις 12.3 εκατομμυρίων έναντι 14.1 για το ίδιο διάστημα το 2013, χωρίς να υπάρχουν σημάδια ανάκαμψης μέχρι στιγμής. Σημαντική αύξηση πωλήσεων 20% σημείωσαν και οι υπολογιστές Mac με 5.52 εκατομμύρια υπολογιστές να διατίθενται στην αγορά έναντι 4.6 πριν ένα χρόνο, σε αντίθεση με την αγορά PC η οποία δείχνει σημάδια στασιμότητας ύστερα από μια περίοδο πτώσης.

 

Αναμενόμενα το iPod συνεχίζει να μην συγκινεί πλέον το κοινό όπως στο παρελθόν, με τις πωλήσεις να σημειώνουν σημαντική πτώση κατά 25%, κλείνοντας στα 2.64 εκατομμύρια έναντι 3.5 εκατομμυρίων το τέταρτο τρίμηνο του 2013.

 

Κατά τη διάρκεια των ερωταπαντήσεων, ο διευθύνων σύμβουλος της Apple, Tim Cook, ανέφερε ότι η παραγωγή των νέων iPhone δεν μπορεί να καλύψει την αυξημένη ζήτηση και αναμένει να υπάρχουν προβλήματα στη διαθεσιμότητα ειδικά του iPhone 6 Plus κατά την εορταστική περίοδο. Υπενθυμίζουμε ότι και τα δύο μοντέλα αναμένονται στη χώρα μας από τις 31 Οκτωβρίου.

 

Link.png Site: Wall Street Journal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά, ή ο κόσμος βαρέθηκε τα iPad ή είναι τόσο ακριβά που δεν μπορεί να τα πάρει κανείς (almost). Κατά την γνώμη μου, δεν θα ήτανε κακό να 'ρίξει νερό στο κρασί της' η Apple κι να κατεβάσει τις τιμές, δηλαδή, ήμαρτον, πανάκριβα είναι, οκ, είναι λόγω brand name, στο δίνω αυτό Apple ... μα, αν το tablet σου το έχεις 800 ευρώ κι 600, ποιος θα πάει να το πάρει, το 70% των πελατών πάντως πιστεύω πως όχι κατά την γνώμη μου. Είναι απλοί κανόνες της αγοράς, υψηλή τιμή, χαμηλή ζήτηση, χαμηλή τιμή, υψηλή ζήτηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι τιμες ειναι στα υψη και αρκετος κοσμος ειναι σε δυσκολη θεση να διαθεσει ενα τετοιο μεγαλο ποσο,θα στραφει σε κατι ποιο οικονομικό που να μπορει να κανει την δουλειά του,χωρις να δωσει μια περουσία.Οι τιμές τις Αpple καθαρά και μόνο δεν ειναι ανταγωνιστικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έτσι γίνονται αυτά. Πέφτουν τα iPad, λανσάρεις το καινούριο iPhone, ανεβάζεις τις πωλήσεις της Apple γενικά, ετοιμάζεις τα καινούρια iPad Air 2 και iPad Mini 3, τα παρουσιάζεις, τονώνεις και τις δικές τους πωλήσεις κατεβάζοντας τις τιμές των προηγούμενων μοντέλων για να τα ξεφορτωθείς και να παρουσιάσεις υψηλές πωλήσεις και πάει λέγοντας.

Τα λέω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, ή ο κόσμος βαρέθηκε τα iPad ή είναι τόσο ακριβά που δεν μπορεί να τα πάρει κανείς (almost). Κατά την γνώμη μου, δεν θα ήτανε κακό να 'ρίξει νερό στο κρασί της' η Apple κι να κατεβάσει τις τιμές, δηλαδή, ήμαρτον, πανάκριβα είναι, οκ, είναι λόγω brand name, στο δίνω αυτό Apple ... μα, αν το tablet σου το έχεις 800 ευρώ κι 600, ποιος θα πάει να το πάρει, το 70% των πελατών πάντως πιστεύω πως όχι κατά την γνώμη μου. Είναι απλοί κανόνες της αγοράς, υψηλή τιμή, χαμηλή ζήτηση, χαμηλή τιμή, υψηλή ζήτηση.

 

Το ότι εδώ στην Ελλάδα είμαστε μπατιριδες και δεν έχουμε ούτε λεφτά για βενζίνη δεν σημαίνει ότι ισχύει παντού. Ακόμα και με μειωμένο ποσοστό, παραμένει το νο1 τάμπλετ σε πωλήσεις.

 

Η μείωση είναι λογική, μιας και αναφέρεται στο τρίμηνο πριν το refresh... Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει το επόμενο...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μετρητα ειναι 155 δισ

 

 

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/10/AAPL%20cash%20Q3_0.jpg

 

Και τα καθαρα μετρητα αφαιρωντας το χρεος ειναι 120

 

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/10/AAPL%20Net%20Cash_0.jpg

 

Τα αυξημενα εσοδα δεν φερνουν την ανοιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ρε παιδιά το ipad νομίζω, πως είναι το πιο λογικά τιμολογημένο προιον της apple.(όχι οτι είναι φθηνό προς θεού). Δηλαδή τα iphone 6 και 6 plus πως ξεπουλάνε με σχεδόν διπλάσια τιμή? (iphone 6 plus κοντά στο χιλίαρικο). Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί τα iphone να είναι, πολύ πιο ακριβά από τα ipad. Εγώ προσωπικά, νομίζω πως είναι προτιμότερο να δώσω πχ 600 ευρώ και να απολαμβάνω ότι κάνω στην οθονάρα του ipad, παρά στο τηλ. Γενικά έχω καταλήξει πως μια καλή ταμπλέτα αξίζει περισσότερο από ένα πολύ ακριβό τηλ. Δεν έχω πάρει έως τώρα καμιά ταμπλέτα, αλλά αν πάρω θα είναι ipad γιατί τόσο καιρό με τα iphone, έχω συνηθίσει. Συν ότι υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές, ειδικά γραμμένες για τα ipad, κάτι που στο android δεν συμβαίνει.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τονώνεις και τις δικές τους πωλήσεις κατεβάζοντας τις τιμές των προηγούμενων μοντέλων για να τα ξεφορτωθείς και να παρουσιάσεις υψηλές πωλήσεις και πάει λέγοντας.

Τα λέω λάθος;

 

  Γενικώς, μάλλον σωστά μίλησες και κάπως έτσι γίνεται στις αγορές αγαθών.

 

  Πάντως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως μπορεί τόσο πολύς κόσμος να αγοράζει iPhone και να ανεβάζει τις πωλήσεις. Σκεπτόμενος ότι ζούμε μέσα σε χρόνια οικονομικής ύφεσης, η απορία μου μεγαλώνει περισσότερο! Για την χρήση υπολογιστών Apple, μπορώ να καταλάβω ότι είναι  αξιόπιστα εργαλεία για επαγγελματίες και οικιακούς χρήστες, αν και υπάρχουν και άλλοι αξιόπιστοι κατασκευαστές Η/Υ. Πάντως, σε κάθε περίπτωση, αλλά ιδιαιτέρως όσο αφορά την αγορά κινητών τηλεφώνων, η τόσο καταναλωτική νοοτροπία δεν είναι καλή, παρά μόνο για τις εταιρίες.

  Είναι σίγουρο ότι η κρίση είναι κυρίως ηθική και κρίση αξιών. Αποδεικνείεται και μέσα από τις πωλήσεις ειδών από τον χώρο της τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ipad είναι πολύ καλά απο άποψη ποιότητας αλλά δεν είναι καλύτερα απο αντίστοιχα windows 8 tablets στα ίδια λεφτά αλλά και πολύ ακριβότερα απο φτηνά android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι βολευει η προμηθεια μιας  αξιοπιστης συσκευης στο μικροτερο δυνατο κοστος για να υπαρχει και η δυνατοτητα αντικαταστασης μιας και αυτες λογω μαρκετινγ και εξελιξης εχουν καταστει αναλωσιμες με ημερομηνια ληξης (γιαουρτια).

Οι τιμεςπροιοντων της mac την στιγμη που παραγονται στην κινα με χαμηλο κοστος ειναι προκλητικτες και αλαζονικες.

Της αξιζει μια τιμωρια εκ μερους των καταναλωτων αναλογη ισως μεγαλυτερη απο αυτη των υπολογιστων πριν 25 + χρονια που ανεδειξαν την intel στην κορυφη των Η/Y και την aple στον πατο με τα δαμασκινα.

Θα αισθανομουν μπουρτζοβλαχος σε μια χρεωκοπημενη χωρα να κυκλοφορω με ενα ipad στην τσεπη και  οχι με ενα zte, huwei κλπ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...