Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για βιβλία Φυσικής για πρωτάρηδες


DaDiRa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αρχίσω ένα βιβλίο σχετικό με τη Φυσική, μιας και πάντα μου προκαλούσε το ενδιαφέρον. Δεν έχω προτιμηση σε ένα συγκεκριμένο τομέα, αφού δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό παλαιότερα.

Η μόνη μου απαίτηση είναι να είναι κατανοητό από μαθητή 3ης Λυκείο Τεχνολογικής κατεύθυνσης (προφανώς δεν ξέρω ακόμα όλη τη Φυσική της 3ης Λυκείου).

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα να είναι στα Αγγλικά, αλλά δεν ξέρω αν θα με βοηθήσουν οι ειδικοί όροι με την κατανόησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλαικευμένο ή επιστημονικό; Επιστημονικό με μισές γνώσεις τρίτης λυκείου, απο δύσκολο εως απίθανο να βρεις κάτι. Ίσως κάτι απο τα πρώτα έτη σχολών φυσικού; Απο την άλλη ένα εκλαικευμένο θα ήταν ότι πρέπει για σένα, γιατί και θα ειναι πολύ πιο ενδιαφέρον ως προς την παρουσίαση, και θα πάρεις και μια γενική ιδέα για την φυσική χωρίς να μπλέξεις με μαθηματικά κ.λ.π

 

Ενδεικτικά:

 

The First Three Minutes (Παρα πολύ καλό)

The Elegant Universe (Κι αυτο πολύ καλό, κυκλοφορούν και κάτι ντοκυμαντέρ σε περίπτωση που προτιμάς εικόνα)

 

Και τα κλασικά του Hawkins:

The Universe in a Nutshell

A Brief History of Time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει σε ποια κατηγορία ανήκει, αρκούμαι στο ενδιαφέρον περιεχόμενο.

Για να γνωρίζω γενικά, ποια ακριβώς η διαφορά; Μπορώ να φανταστώ από τους όρους, αλλά μου φαίνεται αρκετά υποκειμενικός χαρακτηρισμός.

Θα τσεκάρω αυτά που μου είπατε.

 

Επίσης, για όποιον το έχει υπόψη του, το σχολικό βιβλίο Γενικής Παιδείας (3ης Λυκείου) είναι καλό; Προφανώς και δεν είναι βιβλίο για να διαβάστεί με τον τρόπο που παω να το διαβάσω εγώ, αλλά έχει μερικά ωραία κομμάτια σχετικά με το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... αυτή η επιλογή μου διέφυγε. Περίπου πόσες σελίδες είναι και ποιο είναι το περιεχόμενό του; Δεν θέλω να το παίξω uber αλλά μην εξηγεί πράγματα που έμαθα στο Γυμνάσιο (αν και θα ήταν καλό εγχειρίδιο για φέτος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Νομίζω πως θα αρχίσω με αυτό που πρότεινε το γατοκόριτσο, μιας και θα μου φανεί και χρήσιμο για την 3η Λυκείου. Θα με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω και μερικές έννοειες που δεν έμαθα καλά (όπως π.χ. τάση) και μετά πάω για να τα πιο θεωρητικά.

 

Μερικά είδα πως έχουν εκδοθεί πολύ παλιά (1986, 1991). Δεν είναι γενικά προτιμότερο να πάρω κάτι πιο πρόσφατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) "Το νέο κβαντικό σύμπαν" (Hey, Walters)

2) "Το μεγάλο σχέδιο" (Hawking).

 

Διαφορετικά από αυτά που μαθαίνουμε/μαθαίναμε στο σχολείο, γιατί συμπεριλαμβάνουν πιο σύγχρονες γνώσεις.

 

 

Υ.Γ: Τι διδάσκουν σήμερα στα σχολεία;

Εμείς απ'ότι θυμάμαι ασχολούμασταν με μαγνητικά πεδία, κινήσεις σωμάτων και κυρίως κλασική μηχανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) "Το νέο κβαντικό σύμπαν" (Hey, Walters)

2) "Το μεγάλο σχέδιο" (Hawking).

 

Διαφορετικά από αυτά που μαθαίνουμε/μαθαίναμε στο σχολείο, γιατί συμπεριλαμβάνουν πιο σύγχρονες γνώσεις.

 

 

Υ.Γ: Τι διδάσκουν σήμερα στα σχολεία;

Εμείς απ'ότι θυμάμαι ασχολούμασταν με μαγνητικά πεδία, κινήσεις σωμάτων και κυρίως κλασική μηχανική.

 

Αυτά πάνω κάτω. 3η Γυμνασίου κάναμε βασικά πράγματα από Ηλεκτρισμό, Κύμματα και Ταλαντώσεις, οπτική και ήχο. 1η Λυκείου τα μεγέθη (μονόμετρα, διανυσματικά), Ευθύγραμμη Ομαλή, Επιταχυνόμενη, Επιβραδυνόμενη, Ελεύθερη πτώση, Ενέργειες (ΑΔΜΕ, ΘΜΚΕ). 2α Λυκείου Ορμή, Κυκλική κίνηση, Οριζόντια βολή, Ηλεκτρομαγνητισμό, Κινητική Θεωρία/Θερμοδυναμική, Ηλεκτρικό πεδίο, Μαγνητικό Πεδίο, Ηλεκτρική Επαγωγή (που ποτέ μου δεν την κατάλαβα) και 3η Ταλαντώσεις, Κύμματα, Μηχανική Στερεού, Κρούσεις, Φως, Ατομικά και Πυρηνικά φαινόμενα.

Και από κατεύθυνση που έχει στο τέλος Θεωρία της Σχετικότητας και Στοιχεία Κβαντομηχανικής που φαίνονται τα πιο ενδιαφέρονται είναι εκτός απ' όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλό και κατανοητό με αρκετές εικόνες+εφαρμογές απ' την ζωή είναι του Young.

Ακριβό βέβαια αλλά νομίζω αυτό ακριβώς που θες.

http://www.skroutz.gr/c/books/search.html?cat_name=books&from=catspan&keyphrase=%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE+young

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να δεις οπωσδήποτε αν σου αρέσει η φυσική και ιδιαίτερα η κοσμολογία την σειρα ντοκιμαντέρ "Το σύμπαν που αγάπησα" των καθηγητών μου! Θα τα βρεις εύκολα στο web. Καθώς και το cosmos το original αλλά και το καινούργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...