Προς το περιεχόμενο

Πιο ασφαλής πρόσβαση σε λογαριασμό Google με το Security Key


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έναν διαφορετικό τρόπο σύνδεσης σε λογαριασμό που διατηρείτε στη Google, παρουσιάζει σήμερα η εταιρεία δίνοντας έμφαση στην ασφάλεια κυρίως για εταιρικά περιβάλλοντα.Με την παρουσίαση του Security Key, ο χρήστης του Chrome browser μπορεί να εισάγει ένα ειδικό usb stick την ώρα που θα του ζητηθεί ο κωδικός, με το usb stick να αναλαμβάνει την ασφαλή σύνδεση του χρήστη στο λογαριασμό του. Στην ουσία το Security Key αντικαθιστά τη λειτουργία 2 βημάτων, με ένα οπτικό μέσο το οποίο χρησιμοποιεί το ανοιχτό πρωτόκολλο ασφάλειας Universal 2nd Factor (U2F).

 

Το συγκεκριμένο πρωτόκολλο αναμένεται να χρησιμοποιήσουν και άλλες ιστοσελίδες, κάνοντας συμβατή τη χρήση του Security Key και μ' αυτές. Σε περίπτωση που το usb stick κλαπεί, ο κλέφτης θα πρέπει να γνωρίζει και πάλι τον κύριο κωδικό του λογαριασμού έτσι ώστε να συνδεθεί σ' αυτόν.

 

Η αγορά ενός συμβατού USB κοστίζει από 6 έως 50 δολάρια, με τον ενδιαφερόμενο να μπορεί να προμηθευθεί ένα από διάφορα e-shops συμπεριλαμβανομένου και αυτό της Amazon.

 

Link.png Site: Google Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και αν ο κλέφτης είναι η ίδια η google?

 

"Edward Snowden’s Privacy Tips: “Get Rid Of Dropbox,” Avoid Facebook And Google"

 

Δεν είναι κλέφτης. Σε ενημερώνει αρχικά και συμφωνείς όταν κάνεις τον λογαριασμό σου με τους όρους. Δεν σε αναγκάζει με το ζόρι ούτε στο κρατάει κρυφό...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό. Παλιά τεχνολογία (two factor), όμορφα πλασαρισμένη (τάχα ανοικτό πρωτόκολλο και usb/nfc υλοποίηση) με λογικό κόστος κτήσης που θα πέσει με τον καιρό και απλοποιημένο σύστημα διανομής και εγγραφής (CA, RA). Δραματική αύξηση της ασφάλειας (αν και θέλω να δω πως ξεκλειδώνεσαι αν χάσεις το usb δεν το βρήκα ακόμα, αλλα κάτι θα γίνεται). Κατάλληλο για οικιακή χρήση αλλα όχι εταιρική με βιομηχανικά μυστικά (δεν εμπιστεύεσαι καμία yubico να σου έχει παράγει τα κλειδιά σου). Εντάξει για το λογιστήριο της θείας μου καλό είναι να μην παρεξηγούμαι.

 

Ελπίζω της google να την έκοψε να έχει μετοχές στις εταιρίες που φτιάχνουν τέτοια στικάκια ;) Ελπίζω το πρωτόκολλο u2f να υιοθετηθεί και από τράπεζες κτλ αν το κρίνουν επαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

lie.jpeg

 

Αυτό είναι μια καλή δικαιολογία για όσους ποτέ δεν τα διαβάζουν αυτά και απλά πατάνε το "Ναι"... Και ταυτόχρονα μετά έχουν και απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει τώρα τι ψάχνουν να βρουν ποια ασφάλεια και πράσινα άλογα αφού οι ίδιοι είναι σε όλο αυτό το καλά στημένο σκηνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:billdanos, on 22 Oct 2014 - 3:46 PM, said:

Αυτό είναι μια καλή δικαιολογία για όσους ποτέ δεν τα διαβάζουν αυτά και απλά πατάνε το "Ναι"... Και ταυτόχρονα μετά έχουν και απαιτήσεις.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω απαιστήσεις. ούτε πιστεύω στο απόρρητο του ιντερνετ.

 

Αλλά άν υπάρχει άτομο που διαβάζει τα "terms and conditions" στους λογ/σμους που ανοίγει, google, yahoo, facebook, dropbox, itunes, forums,  psn, xbox live, κινητής, σταθερής τηλεφωνίας, εθνικής, αλφα μπανκ,περαιώς, ασφάλειας αυτοκινήτου... κοκ... θέλω να το γνωρίσω απο κοντά.

 

Γιατί όλοι οι παραπάνω "σε ενημερώνουν πρώτα και δε σε αναγκάζουν να αποδεχτείς τους όρους τους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω απαιστήσεις. ούτε πιστεύω στο απόρρητο του ιντερνετ.

 

Αλλά άν υπάρχει άτομο που διαβάζει τα "terms and conditions" στους λογ/σμους που ανοίγει, google, yahoo, facebook, dropbox, itunes, forums, psn, xbox live, κινητής, σταθερής τηλεφωνίας, εθνικής, αλφα μπανκ,περαιώς, ασφάλειας αυτοκινήτου... κοκ... θέλω να το γνωρίσω απο κοντά.

 

Γιατί όλοι οι παραπάνω "σε ενημερώνουν πρώτα και δε σε αναγκάζουν να αποδεχτείς τους όρους τους."

Σε αναγκαζουν κυριε μου να τους αποδεχθεις τους ορους. Οταν πληρωσεις για να χρησιμοποιησεις τη συσκευη μετα ειναι αργα να κανεις πισω. Ή κανω λαθος?

Ειναι εμμεσος εξαναγκασμος. Οχι και πολυ δημοκρατικο, αν θες τη γνωμη μου. Ολα ομως ειναι ανοιχτα για συζητηση. Δεν εχω το αλαθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι μια καλή δικαιολογία για όσους ποτέ δεν τα διαβάζουν αυτά και απλά πατάνε το "Ναι"... Και ταυτόχρονα μετά έχουν και απαιτήσεις.

 

Πες μας τωρα οτι οποτε κατεβαζεις ενα προγραμμα εσυ διαβαζεις καθε φορα αυτο το κατεβατο,το πιο πιθανον να μην κατεβαζεις συχνα προγραμματα,δεν εξηγιεται αλλιως,δεν σου κανω επιθεση ε?φιλικα παντα :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...