Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Επιλογής Καλωδίου Δικτύου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.. υπάρχει ανάγκη επέκτασης του καλωδίου τηλεφώνου ώστε να φέρω το ρούτερ δίπλα στο pc μου . Υπάρχουν απώλειες αν επιλέξω καλώδιο RJ11 (αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι του τηλεφωνου)
στα 10 μετρα ? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να μην έχω απώλειες?
Η σύνδεση είναι ως εξής : Καλώδιο Τηλεφώνου -> splitter -> καλωδιο τηλεφωνου-ρουτερ 
                                                                                           ->καλωδιο τηλεφωνου -τηλεφωνο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κατάστημα που θα πας να το πάρεις ζήτησέ του να σου βάλει και τα κλιπς. Πρόσεξε μόνο να είναι μονόκλωνο(όπως είπε και ο jkoukos).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο, εχω κανει επεκταση 10 μετρα καλωδιο τηλεφωνου για να εχω το router διπλα στο pc. Τι ακριβως ειναι αυτο το μονοκλωνο ? δεν εχω ιδεα απο καλωδια, αν γινοταν να μου εξηγησει καποιος...? θα δω καποια διαφορα με αυτο απ'οτι με το 'απλο' (δεν ξερω πως λεγεται) καλωδιο τηλεφωνου που εχω τωρα? να προσθεσω επισης πως δεν εχω συσκευη τηλεφωνου, μονο ενα καλωδιο για το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονόκλωνο είναι το καλώδιο που έχει μόνο έναν χάλκινο αγωγό, σε αντίθεση με το πολύκλωνο που έχει πολλές χάλκινες τρίχες πλεγμένες μεταξύ τους.

Το πρώτο έχει καλύτερα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά και για τον λόγο αυτό χρησιμοποιείται ως σταθερό δίκτυο κορμού. Δεν έχει όμως καλή ελαστικότητα και σε περίπτωση τσακίσματος μπορεί να κοπεί.

Το δεύτερο έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα και είναι κατάλληλο για μικρές αποστάσεις και στη σύνδεση των τερματικών συσκευών μεταξύ τους ή με την πρίζα του τοίχου.

Το συνεστραμμένο UTP σε σχέση με το απλό τηλεφωνικό έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, ιδιαίτερα στις υψηλές συχνότητες των xDSL σημάτων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...