Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με partitions


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να δημιουργησω partitions σε ενα φλασακι, με τετοιο τροπο, που να μπορουν να εκπληρωνονται διαφορες τεχνικες προϋποθεσεις.

 

Για το προγραμματα διαγνωστικων ελεγχων techtool pro(micromat), για την δημιουργια ενος bootable edrive οπως το ονομαζει, επιλεγω ενα partition σε φλασακι που εχω, φορμαρισμενο με το disk utility ως mac os extended journal, αλλα παρολα αυτα, δεν το αναγνωριζει.

 

Οριστε ενα screenshot, και το μηνυμα που βγαζει:

 

dfj4pk.jpg

 

The selected drive is using the Master Boot Record partition scheme. It should be Apple Partition Map or GUID to create an eDrive.

 

 

Εγω δεν εχω καταφερει να βρω, πως μεσα απο το Disk utility θα κανω partitions με τον ανωτερω τροπο.

 

Μπορειτε να με βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απλά θες να δημιουργήσεις κάποια partitions μέσα στο flash drive σου;

 

Αν αυτό θες, τότε disk utility -> partitions -> partition layout στο δίσκο που έχεις επιλέξει, τύπο filesystem κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο που λες, το κανω χρονια εξαλλου.

Αλλα γραφει οτι γινεται ως master boot record, και αυτο δεν 'αρεσει' στο techtool pro και δεν μου κανει το edrive.

 

Καπως αλλιως πρεπει να φτιαχτουν τα partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο που λες, το κανω χρονια εξαλλου.

Αλλα γραφει οτι γινεται ως master boot record, και αυτο δεν 'αρεσει' στο techtool pro και δεν μου κανει το edrive.

 

Καπως αλλιως πρεπει να φτιαχτουν τα partitions.

Δεν είναι υποχρεωτικό το MBR, μπορείς και GUID. Τα ίδια φυσικά πράγματα μπορείς να κάνεις και με την fdisk από terminal. Δες πως πρέπει να είναι η δομή και ο τύπος των partitions για αυτά που θες. Γενικά, ότι άλλο πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσεις απλά θα είναι ένα front end της fdisk, δεν πρόκειται να κάνει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως οριζω να γινουν partitions με GUID μεσα απο το disk utility? Που ειναι αυτες οι επιλογες;

 

Πρακτικα σε τι διαφερουν master boot record και guid?

 

Και αν το κανω ετσι το φλασακι επειδη ενα partition θα ειναι σε ntfs(το πρωτο partition), θα ειναι ορατο και απο τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο Disk Utility, επέλεξε το USB Drive, πήγαινε στο Tab "Partition", επέλεξε πόσα partitions θέλεις (ακόμα κι αν είναι ήδη τα σωστά), διάλεξε ως FileSystem το "Mac OS Extended (Journaled)" και πάτησε το "Options...".

 

post-40534-0-60486100-1414052281_thumb.png

 

Εκεί μπορείς να επιλέξεις μεταξύ "GUID Partition Table", "Apple Partition Map" και "Master Boot Record".

 

post-40534-0-21489900-1414052293_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...