Προς το περιεχόμενο

[ultraTV]Philips 40PUS6809 3D SMART TV WIFI 479.99€ @e-shop


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Στα 1.71m θα βλέπεις από την 40αρα 1080p. Στα 2.5-3 θες 60αρα για 1080p. 75αρα το λιγοτερο για να δει το ματι το 4Κ.

 

Εδώ το calculator για να ξερετε τι θα βλέπετε και να μην πληρωνετε αναλυσεις που δεν θα βλέπετε με βαση την αποσταση θεασης.

http://www.rtings.com/info/television-size-to-distance-relationship

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Ρε συ Matrix αυτο δεν ειναι λιγο υπερβολικο;..Ποιος βλεπει τηλεοραση στο 1m;

Βλέπω το tv calculator και λέει 4k + 40" = 1.16m...

δεν λέει πως κάποιος βλέπει στο 1m,

αλλά θα πρέπει να είσαι στο 1m για να δεις μια διαφορά...

--

 

Πόσα χρόνια  έχει εγγύηση  η Philips;Δεν αναφέρει το e-shop.Την έχει κανένα μεγάλο μαγαζί για να πάω να τη δω, προτού να την αγοράσω;

Λογικά 2 χρόνια εγγύηση. Προσωπικά δεν την πέτυχα πουθενά εδώ στην Ελλάδα (μόνο online στα 740€ στο pc1)

--

εγώ θα την έχω στα 2m. 

και το 4k είναι ένα plus σε λογική τιμή (δεν την αγοράζω για το 4k)

στο μυαλό μου την σύγκρινα με την Link.png Site: LG 39LB650V 39'' που είναι στα 460€ και δεν έχει γυαλιά δώρο.

εσείς τι λέτε, ανάμεσα σε αυτές τις δύο ποια να διάλεγα, ή έχετε καμία άλλη υπόψιν σε αυτές τις τιμές?
*ps. δεν μπορώ να ανέβω στις inches λόγο επίπλου.

thanks again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc1 ειναι αδερφακι του e-shop.Για την εγγυηση,καλο ειναι ενα τηλεφωνο επιβεβαιωσης στο μαγαζι,αλλα πιο σημαντικο στην LG Hellas για αν το υποστηριζει το εν λογω μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε συ Matrixxx αυτο δεν ειναι λιγο υπερβολικο;..Ποιος βλεπει τηλεοραση στο 1m;

 

Θα πρεπει να βλεπει στο 1 μετρο οποιος παιρνει 40αρα 4Κ. Επειδή λοιπον κανεις δεν βλεπει στο 1 μετρο, κανεις δεν πρεπει να παρει 40αρα 4Κ. Αυτό λεμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το τμήμα ψυχαγωγίας της Philips έχει πουληθεί στην TP vision εδώ και καιρό. 

Ναι, εδώ και καιρό.

Ναι, αλλα λετε για αποφασεις περι ξεπουληματος ρε παιδια και την εταιρια αυτη μονο Κινεζοι δεν την διευθυνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα αν καποιος παρει αυτη την οθονη . πως θα προβαλει 4κ υλικο? 

hdmi2 δεν εχει ουτε τα καναλια υποστηριζουν . 

γινεται απο usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
 

εγώ θα την έχω στα 2m. 

και το 4k είναι ένα plus σε λογική τιμή (δεν την αγοράζω για το 4k)

 

 

Από τη στιγμη που θα την εχεις στα 2 μετρα το 4Κ δεν είναι ένα συν. Θα είναι μονο για όταν περνας από μπροστα της, στο 1 μετρο ας πουμε. 1080p 40αρα θελει 1,71μ. Επομένως στα 2 μετρα όταν θα παιζεις  4Κ περιεχομενο δεν θα βλέπεις ουτε καν ολη την λεπτομερια του 1080p. Μην το βλέπεις λοιπον ως plus αφου είναι κατι που δεν θα το βλέπεις. Αντίθετα θα εχεις και τα πιθανα κουσούρια στις γρηγορες κινησεις λογω οσων ειπαν πριν οι συμφορουμητες, σχετικα με πιθανη ανεπαρκεια επεξεργαστη στις γρηγορες κινησεις, πιθανα dropped frames, επομένως μονο minus βλεπω εγω σε σχεση με μια 1080p. Μονο "ψυχολογικο" (φανταστικο) πλεονεκτημα λοιπον υπαρχει και όχι πρακτικο, αντιθετως. [Το μονο plus (ξαναλεω) θα είναι ότι θα μπορεις να βαλεις μια καρεκλιτσα στο 1 μετρο και να δεις 4Κ. Αν μιλας γι αυτό, οκ! ;) ]

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένα κλασσικός κράχτης του e-shop. Είχα βάλει παραγγελία από την στιγμή που έλαβα το newsletter και "δυστυχώς δεν υπάρχουν κομμάτια, θέλετε να δούμε για κάποια άλλη που κάνει 500€ πάνω;"... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ψηνομαι αξιζει η τηλεοραση στα λεφτα αυτα;

 

ΟΧΙ! Ειναι περιορισμενη στα 30Hz @4K (Λογο του HDMI 1.4 που εχει).

4Κ TV χωρις HDMI 2.0 μην τις κοιτατε.

Ρε συ Matrix αυτο δεν ειναι λιγο υπερβολικο;..Ποιος βλεπει τηλεοραση στο 1m;

 

Η αποσταση αυτη δεν ειναι για να δεις τηλεοπτικα καναλια, αλλα για Native 4K περιεχομενο (games, videos, photos..).

 

Εγω στο σαλονι μου εχω την Samsung UE55HU6900 που ειναι 55αρα 4Κ την οποια πηρα κυριως για παιχνιδια, και καθομε σε πολυθρονα στα 2 μετρα απο την TV, καθως αυτη ειναι η αποσταση που εκμεταλευωμε πληρως το μεγεθος/αναλυση της οθονης και την ευχαριστιεμαι στο μεγιστο.

Και στον καναπε στα 4 μετρα να κατσω, η διαφορα σε σχεση με την παλια μου 46αρα 1080p TV ειναι τεραστια. Αλλα το ματι μου χανει αρκετη λεπτομερια, δηλαδη δεν εκμεταλεβομαι πληρως την 4Κ αναλυση, oπως επισης δεν εκμεταλλευομαι και το μεγεθος της.

 

Γενικοτερα, η αποσταση θεασης καθες οθονης καθοριζεται απο το μεγεθος και την αναλυση της, και την αποσταση αυτη θα την προσδιορισεις εσυ μονος σου πολυ ευκολα με το που θα ανοιξεις την οθονη και θα προβαλεις μια εικονα. Οπως ακριβως προσδιοριζεις σε τι αποσταση θα κρατησεις ενα βιβλιο ή μια φωτογραφια (χαρτι) για να την δεις σωστα, οπως προσδιοριζεις σε τι αποσταση θα σταθεις απο εναν πινακα ζωγραφικης για να τον δεις σωστα σε ολη του την λεπτομερια... κ.α.

 

Σχετικα με το περιεχομενο οι 4Κ TVs (με HDMI 2.0) αξιζουν για τα παρακατω:

- Πρωτο και κυριοτερο, PC gaming. Ολα τα καινουρια παιχνιδια στο PC υποστηριζουν 4K. Θα τριβεται τα ματια σας...

- Φωτογραφιες! Σε μια 1080p οθονη μπορεις να δεις μονο 2 megapixels, ενω σε μια 4Κ μπορεις να δεις 8 megapixels. Η διαφορα στη λεπτομερεια ειναι τεραστια.

- Τεραστια επιφανεια εργασιας.

- Video και ταινιες απο Youtube π.χ. που εχει αρκετο 4Κ περιεχομενο.

- Υλικο απο 4Κ videoκαμερες.

- 1080p ταινιες upscaled με madVR (MPC-HC + madVR + LAVFilters) σε 4Κ. Το αποτελεσμα ειναι πραγματικα πολυ ωραιο. KCP (all in one installer). Αυτο θελει καλη καρτουλα, GTX750+ για High-Highest tier.

 

AC Black Flag @ 4K

AC4_BFSP_2014_10_27_22_25_11_92.jpg

Επεξ/σία από Cowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...